Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Provzdušniliicí přísada do betonů a malt s cementovým pojivém

Abstract

Provzdušnující přísada do betonů a malt s cementovým pojivém složena hmotnostně z 10 až 85 dílů all^lbenzensuliOnanu sodného, 10 až 85 dílu sodné soli ethoxylovaného mastného alkoholu a 5 až 80 dílů kondenzačního produktu linginsulfonanu sodného s monomethylolfenolem zvyšuje zpracovatelnost betonové směsi a mrazuvzdornost vytvrzeného betonu. Provzdušnění betonu na hodnotu 4 až 2 % objemových touto přísadou působí menší pokles pevnosti vytvrzeného betonu oproti použití stávajících přísad.

Landscapes

Show more

CS249039B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Karel Sestauber
Zdeno Bruthans
Karel Maca
Marian Racek
Karel Ruzicka
Tibor Seboek

Worldwide applications
1985 CS

Application CS376185A events

Description

Předmětem vynálezu je provzdušňující přísada betonů a malt s cementovým pojivém.
Dosud známé přísady pro provzdušnění betonových směsí a malt lze rozdělit do dvou skupin. Do prvé skupiny patří organické látky vytvářející pěny, jako například mýdla, tuky, zmýdelněné pryskyřice, komerční saponáty atd. Do druhé skupiny patří zejména hliníkový prach, který reakcí s hydroxidem vápenatým uvolňuje vodík.
Pro zvýšení mrazuvzdornosti betonů a zvýšení tepelného odporu malt přicházejí v úvahu jen přísady prvé skupiny, přísady povrchově aktivní. Pro zvýšení užitných vlastností se volí směsi povrchově aktivních přísad, například kombinace ligninsulfonanu sodného a abietanu sodného, nebo směsi destilačních zbytků syntetických mastných kyselin, sulfitových výpalků, boraxu a živočišného klihu, jak popisuje autorské osvědčení SSSR číslo 694 468, případně směs destilačních zbytků syntetických mastných kyselin, sulfitových výpalků, anorganickou sůl jako dusičnan sodný, dusičnan vápenatý, dusitan vápenatý, jak popisuje autorské osvědčení SSSR 694 469, nebo destilační smoly z rektifikace benzenu, sulfitový výpalek a uhličitan draselný, což popisuje autorské osvědčení SSSR číslo 761 437.
Použití směsí ligninsulfonanu sodného a abietanu sodného je spojeno s potížemi plynoucími z nestability roztoku přísady, náchylného ke srážení abiet.anového podílu. Směs je i velmi citlivé na vápenaté ionty, kdy dochází ke vzniku neaktivního nerozpustného ve vodě abietanu vápenatého. Použití destilačních zbytků mastných kyselin a destilačních smol je spojeno s rizikem nerovnoměrné kvality vzniklé přísady, která musí být do betonových směsí a malt-přesně dávkována, aby nedošlo k nadměrnému provzdušnění, a tím i k poklesu pevností vytvrzených betonů a malt.
249 039
Bylo nalezeno, že tyto nevýhody jsou výrazně omezeny u přísady podle vynálezu, jejíž účinná složka je tvořena z 10 až 85 hmotnostních dílů alkylbenzensulfonanu sodného, obsahujícího 1 až 10 uhlíkových atomů v řetězci alkylu, 10 až 85 hmotnostních dílů sodné soli sulfonovaného ethoxylovaného mastného alkoholu se 12 až 25 atomy uhlíku v alkylovem řetězci při počtu 5 až 25 ethoxylových jednotek, 5 až 80 hmotnostních dílů kondenzačního produktu 50 až 99 hmotnostních dílů ligninsulfonanu sodného s 1 až 50 hmotnostními díly monomethylolfenolu.
Při použití této přísady se mísícím procesem do betonové směsi pohlcuje vzduch a účinkem provzduáňující přísady se vytváří pěna. Stěny bublinek pěny tvoří voda s monomolekulární vrstvičkou molekul přísady, pevně vázaných svými hydrofilními konci do vody. Stěny bublinek mají dostatečnou kohezi, aby se při deformacích bublinky sedimentačními a hutnícími procesy neprotrhly a aby snesly tlak uzavřeného vzduchu při jeho zahřátí hydratačním teplem.
Přísada kromě provzdušnění betonové směsi, vedoucímu ke zvýšení mrazuvzdornosti vytvrzeného betonu, příznivě ovlivňuje zpracovatelnost směsi, při použití pro provzdušnění betonové směsi na 4 až 5 % objemových neovlivňuje proces tuhnutí cementu, oproti stávajícím přísadám působí při stejném provzdušnění menší pokles pevnosti vytvrzeného betonu.
Z následujícího příkladu působení vodného roztoku abietanu sodného sušiny 4·% hmotnostních a 4%noÍta vodného roztoku směsi 60 dílů hmotnostních alkylbenzensulfonanu sodného se třemi uhlíkovými atomy v alkylu a 30 dílů hmotnostních sodné soli sulfonovaného a dvaceti ethoxylovými jednotkami ethoxylovaného mast ného alkoholu s dvanácti uhlíky v alkylovém řetězci s 10 hmotnostními díly kondenzačního produktu 95 dílů hmotnostních ligninsulfonanu sodného s 5 hmotnostními díly monomethylolfenolu
- 3 249 039 vyplývá vyšší účinek přísady pc^le vynalezu na vlastností vzorků betonu připraveného z 900 kg kameniva frakce 0az4 mm, 360 kg drobného kameniva frakce ^8 mm a 540 kg kameniva frakce $«£16 mm, 340 kg struskoportlandského cementu a 183 litrů vody.
Druh a dávka přísady Ztekucení cm Provzdušnění % Pevnost v tlaku po 28 dnech MPa
Abietan sodný 8 4,5 20,9
0,22 litru
Přísada dle vynálezu 13 4,5 23,8
Tento účinek byl ověřen na více směsích s cementu, vody a kameniva.
Provzdušňující přísadurccíle vynálezu lze s i při výrobě provzdušněných keramzitbetonových proměnnou dávkou úspěchem použít prefabrikátů.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. Provzdušňující přísada do betonů a malt s cementovým pojivém, vyznačující se tím, že sestává z
    10 až 85 hmotnostních dílů alkylbenzensulfonanu sodného, obsahujícího 1 až 10 uhlíkových atomů v řetězci alkylu
    10 až 85 hmotnostních dílů sodné soli sulfonovaného ethoxylovaného mastného alkoholu se 12 až 25 atomy uhlíku v alkylovém řetězci při počtu 5 až 25 ethoxylových jed notek,
    5 až 80 hmotnostních dílů kondenzačního produktu 50 až 99 hmotnostních dílů ligninsulfonanu sodného s 1 až 50 hmotnostními díly monomethylolfenolu.