Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Device for hydraulic control of mine advancing support's section

Classifications

E21D23/26 Hydraulic or pneumatic control
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS247163B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Karl Krieger
Guenter Kuschke
Werner Reinelt

Worldwide applications
1983 DE US FR GB HU SU CS PL

Application CS833224A events

Description

(54) Zařízení k hydraulickélmu řízení sekce posuvné důlní výztuže
Posuvná výztuž nese nadložní stropnici (35), na níž je kloubově uložena předsunutá stropnice (3θ), vysouvaná předsouvacím válcem (1) k porubní stěně souběžně s vyjížděcí délkou tlačného válce (2) výztuže. К zajištění souběhu je k tlačnému válci (2) výztuže přiřazen souběhový válec (20), jehož zdvihový prostor (22) je spojen ovládacím potrubím (15) s prstencovým prostorem (16) stejného průřezu v předsouvacím válci (1). К zatížení pístu (14) předsouvacího válce (1) při určitém poklesu tlaku v ovládacím potrubí (15) je mezi vysokotlakým potrubím (P) a tlakovým prostorem (13) předsouvacího válce (1) ovládací ventil (23), jehož spínací píst (26) je připojen k ovládacímu potrubí (15).
Vynález se týká za^zení k hydraulickému řízeni sekce posuvné důlní výztuže, jejíž tlačný válec zatížitelný z obou stran pístu tlakovou kapalinou je zakotven v ložisku na porubní straně a uložen na základové konssrukci, a jejíž hydraulické stojky podpPíaaí nad!ožní stropnňii a na ní uloženou posuvnou předsunutou stropn^i, vysouvatelnou k porubní stěně v souběhu s vyjíždějící délkou lačného válce prostřednictvím předsouvacího válce, zatěžovaného přes ovládací veetil takovou kapalinou v zááíslossi na proměnlivém objemu prstencového prostoru tajeného válce.
Jsou známá řícirí zařízení pro hydraulickou posuvnou výztuž, která samočinně řídí posuv předsunuté stropnice tak, aby strop obnažený dobývacím strojem byl.podpírán souběžně s postupem dobýván ní. Předsunutá stropnice má poddepít strop bez zpoždění již před přemístěním výztuže, aby nezdssal deeěí dobu ^zz^^štěn. Tímto se zabrání výlomům během dobývání zejména při práci s uhelným pluhem, který uvolňuje strop po úsecích.
Z německého spieu JOS 30 00 866 je známé ovládat souběh předsluvlcího válce pro předsouvací stropní! a tlačného válce pro výztuž hydraalicky. Při zasunutém taanněm válci je v prstencovém prostoru uv^ř jeho pístnice sloupek kapeHny, která je při vysouvání Hačného válce vytaačována pomocnou pístnicí do řídicího válce. Spínací píst v řídicím válci, zatížený kapalinou, poté otevře uzaaírací člen ovládacího vernUu, takže tlaková kapalina proudí do ta aloového prostoru ^^edsouvacího válce, jehož konstrukce je stejná jako tlaélΊéhl válce. Při vysouvání předsouvacího válce je sloupec kapaliny z jeho prstencového prostoru analogicky vytlačován pístnicí do druhého řídicího válce. Spínací píst druhého řídicího válce přernOsií uzavírací člen ovládacího verKUu zpět do u^i^v^vírac^ polohy, čímž se přeruší další vysouvání p^dsouva^ho válce do oka^0ž.ku, kdy řídicí zařízení začne reagovat na další pohyb tlačného válce. Toto řízení však vyžaduje složitý spínací přístroj pro ovládací verntl a předsouvací válec speecální konstrukce, který l^ze pro jeho velikost jen obtížně нОэМ v předsunuté stropn^i.
Podle dalšího návrhu, popsaného v časopise Gluckauf 114, 1978, č. 15, str. 64I a v německém spise ŮOS 29 17 609, je předsouvací válec řízen ootiíaniCy a vyjíždí stupňovitě v závislossi na vyjížděcí délce tajného válce. K tomu účélu je uspořádán ovládací verntl se spínací pákou zatíženou pružinou, která při vysouvání tečného válce přejíždí přes ovládací vačky, umístěné na jeho plášti. Při přeeneí ovládací vačky se otevře ovládací verntl a tlaková kapalina proudí z vysokotlakého potrubí pod píst dávkovacího válce, čímž se kapalina v dávkovacím prostoru, předtím nasátá ze zpětného potrubí, vytlačí do zdvihového prostoru předenv^ího válce. Předsunutá stropnice se pak posune o jisoou vzdálenost k porubní stěně. Ooládací verntl se uzavře tehdy, když jeho spínací páka zapadne do mezery mee! dvěma ovládacími vačkami. Tlaková kapalina zatíží pak prstencovou plochu dávkovacího válce, který se vrátí do výchozí polohy, přičemž jeho dávkovači prostor se opět plní kapalinou z vratného potrubí. Předsouvací válec je tedy ovládán methaliiCy a je vysouván stupňovitě v intervalech podle délky vysunutí tečného válce. Ovládání . přtdsluvacíío válce však mohou nepříznivě ov^vn^ tenistlty meei ovládacími vačkami tečného válce a kromě toho volně položené snímací členy mohou překážet v jízdní dráze.
V britské zveřejněné přihlášce č. 2 068 050 A je popsáno zařízení k ovládání předsouvacího válce, kde mezi tlačným válcem, jehož píst je zatěžován z obou stran, a předs<luvliím válcem je zapojen mměřcí válec. V oO^cím válci je stupňový píst tvořící dva prstencové prostory, z nichž jeden je spojen se zdvihovými prostoeeo Hačného válce a druhý jednak se zpětným potrubím a jednak se zdvihovým prostoeem předsu^cího válce. Při posouvání se tašková kapalina ze zdvihového prostoru Hačného válce vytlačuje do prvního ^stencového ^^toru · m^icího iάlce, t^akže zatížděěíií s^^nový píst nlsávv ze zpěinkhl potrubí kapalinu do druhého prstencového prostoru omělcího ·válce. Tlekem působícím na stupňový píst se nasátá kapalina znovu vytlačuje a proudí do zdvihového prostoru předsouvacího válce, jehož píst vyjede o stejnou vzdálenost jako předtím píst HaČného válce. Nevýhodou je to, že k vyjetí pístu přtdsluvlcího válce nedojde současně s ПаПп^о válcem, nýbrž po úsecích a s časovým zpožděním.
Popsaná řízení ovládají souběh pouze v jednom směru. Aby se zabránilo výlomům, je však žádoucí nejen souběžná vysouvání předsunutá stropnice, nýbrž také souběžné zasouvání předsouvacíhi válce, protože jinak by se moHa předsunutá stropnice při posouvání výztuže иуо^И od stropu.
tfčelem vyná]ezu je vytvooit jednoduchá zařízení k zjištění souběhu př^^u^cího a tlačného válce tak, aby pracovalo sammoinně v obou směrech a reagovalo bez zpoždění na každou změnu pohybu.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že k taannému válci je pro přesný časový souběh předsouvacího válce přiřazen souběhový válec, jehož zdvihový prostor je propojen s prstencovým prostoeem předgoivacího válce přes ovládací potrubí, které je spojeno se spínacím pístem ovládacího venntlu, uspořádaného mezi vysokotaakým potrubím a t-aalcovym prostorem předsouvacího válce k zatížení pístu předsouvacího válce při předem stanoveném poklesu tlaku v ovládacím potrubí, přičemž zdvihový prostor souběhového válce má stejnou průřezovou plochu jako prstencový prostor předsouvacího válce.
Podle vynálezu je buá souběhový válec usnořádaný rovnoběžně s taann^m válcem spojen svým válcovým ^eseem s pístnicí a svou pístnicí s válcovým těleeem taačného válce, nebo je vytvořen jako axiální vývrt v pístnici t^aačného válce, do něhož vyčnívá plunžr upevněný na dnu taačného válce. V tomto případě je pístnice taačnéhl váace na vnitřním konci zakončena nákružkem a nese voině posuvný píst.
K oviádacího ventilu dosedá spínací píst na jedno rameno dvouramenné hydraulčcké váhy, které je v opačném smmslu zatíženo předpjatou otvírací pružinou, zatímco druhé rameno hydraulické váhy je spojeno se zdvihátkem ovládacího vmnilu. Alternativně je proH spínacímu pístu k otvírání ovládacího veenilu uspořádán otvírací píst, zatížený takkem kapRainy vedené do taakového prostoru taačnéhl válce, přičemž otvírací píst má menší činnou plochu než spínací píst, K ovládacímu potrubí je připojena vyrovnávací nádrž stejného objemu jako zdvihový prostor souběhového válce, a v ovládacím potrubí je zapojen regulační verntl pro nastavení předem stanoveného tlaku kapaliny* Relační verntl je spojen potrubím s nastavovacím vmtieem stojek a je opatřen dvěma spínacími písty zatíženými tlakovou kapalinou vedenou do ta aloového prostoru nebo do prstencového prostoru taseného válce.
Z bezpečnootních důvodů je meei ovládacím ventieem a vysokotlakým potrubím umístěn blokovací ve^tl pro uzavření přívodu tlakové kapaliny v závislosti na sklonu, meei nadložní stropnicí a předsouvací stropn^í. Účelně mohou být paralelně k přrdtllvacíml válci umístěny v předsouvací stupnicí dva další předsouvací válce, jejcehž prstencový prostor je spojen přes spoultěcí verntl s vysokotlakem potrubím.
V řízení podle vynálezu se tedy ovládá souběh předsouvacího válce, uloženého v předsunuté str^nnei, s taččným válcem výztuže v závislosti na tlaku v ovládacím potrubím, které spojuje zdvihový prostor souběhového válce, jehož objem je promě^^ý s délkou vysunuli taačného váace, s prseencovým prosto^m předávacího válce. Zvětšování objemu při posouvání vsvoíV v souběhovém válci a ovládacím potrubí pokles tlaku, čímž se otevře trlj-Siouucrtttý ovládací ve^tl, kterým tlaková kapalina proudí z vysokotlivého potrubí do taakového prostoru předsluvacíhl válce pro vysunnUí předsunuté stropnice. Tlaková kapalina, vytlačená přUom z prstencového prostoru přrSsouvacíhl válce, proudí ovládacím potrubím do zdvihového prostoru souběhového válce. Jakmile se zdvihový prostor při zastavení taačného válce přestane zvětšovat, stoupá opět v ovládacím potrubí a souběhovém válci, čímž se ovládací ve^tl uzavře a předsunutá stupnice se přestane vysouvat.
Zařízení podle vynálezu řídí samooinně souběh predsuvacího ússrrooí s délkou vysunnlí taačného váace, a to jak ve směru vysouvání při posuvu dopravníku, tak i ve směru zasouvání sekce výztuže, takže se vyloučí chyby obsluhy247163
Přesná reakce zařízeni zajišťuje, že při posouvání výztuže je předsunutá stropnice přitisknuta na strop přítlaeem. Když vysunutá stropnice narazí na překážku, zastaví se a souběhový válec dále se vysouvajícího tlačného válce se. plní tlakovou kapalinou z vyrovnávací nádrže, takže v ovládacím potrubí nenastává podtlak. Zařízení podle vynálezu je reaHzováno jednoduchými technickými prostředky, ovládací přístroje maj malá rozměry a jsou sestaveny ze sériově vyráběných konstrukčních prvků. Uspořádání souběhového válce jako axiálního vývrtu v pístnici tečného válce umožňuje umíssi-t zařízení v posuvné výztuži pro nízké stoje.
Vynález je vysvětlen na příkladech provedení znázorněných na výkresu, kde značí obr. 1 schéma pro řízení souběhu v jednoduchém provedení, obr. 2 podélný řez t^nným válcem s axiálním souběhovým válcem, obr. 3 schéma zapojení pro řízení souběhu podle dalšího provedení a obr. 4 sekci výztuže se zařízením k řízení souběhu.
Zaaízení podle vynálezu je určenb pro souběh předávacího válce 1 předsunuté stropnice 28 (obr. 4) s taanným válcem 3 sekce kráčivé výztuže, není však omezeno na tento příklad pooŽití. Sekce posuvné výztuže podle obr. 4 sestává v podstatě ze základové konstrukce il. na které jsou uloženy hydraulicky výškově přestavitelné stojky 34 poo^raaící nacHožní stropnici ,35· Závalový štít 36 je na základové konssrukci 33 uložen kyvným, pákami 32 a je připojen k nadložní stropnici ,35. Na straně porubní stěny je k na^ožní sťropnnci 35 připojena teleskopicky vysouvatelná předsunutá stropnice ,38. která se vysouvá předsouvacím válcem 1 ve směru k porubní stěně. Předsunutá stropnice ,38. spojená kloubové s nadložní stropnncí 35. je výškově výkyvná pomocí stavěcího válce 32. Tlačný válec 2 je uložen na základové konstrukci 31 a je připevněn vysouvatelnou pístnicí J k dopravníku 4C. 'položenému podél porubní stěny.
Po vytěžení vrstvy uhlí na porubní stěně se dopravník 40 podle dosaženého postupu posune dopředu pomocí vysunuté pístnice J Hačného válce 2 (obr. 1). Za tu.a účelem se Hákový prostor 4 nad pístem 2 taačného válce 2 naplní je^dHmE z obou troj/ávn:jceitnýih vennilů ,6 spouštěcího ven^tu Hákovou kapalinou z vysokotlakého potrubí P. V pří '/udnmi potrubí k takovvému prostoru 4 tlačného válce 2 je uspořádá»/: zpětný ventil χ o tlakový regulační veentl 8. Pro zasunut,! pístnice J Jo Hacného válce 2 při posouvání sekce posuvné výztuže se prstencový prostor 2 taačného válce 2 plní Hákovou kapalinou přes druhý troj/dvojcestný venntl 6 ve spouštěcím vennilu.
V jednoduchém provedení zařízení podle obr. 1 je pro předsunutou stropnici 38 uspořádán pouze jeden předsouvací válec 1, který je ovládán spouštěcím ventieem sestávajícím ze dvou troj/VvojnesnIých ver^nt-l^ů £0. Pro vysuniiuí pístnice 11 před^uv^cího válce 1 se do jeho Hákového prostoru 13 nad píst 14 přivádí Háková kapalina z vysokotlakého potrubí 3 přes přepojovací verinH ,12. Pro zatažení pístnice 11 se do prstencového prostoru 16 předsouvacího válce j. přivádí Háková kapalina z ovládacího potrubí 12 přes přepojovací ventil 1 7 a zpětný vcenH 18. Ovládací potrubí 15 je pojištěno Hákovým regulačním ventieem 1,9·
V provedení podle obr». 1 je podle vynálezu rovnoběžně s Hedným válcem £ uspořádán podélně přestavitelný souběhový válec £0, jehož pístnice ££ je spojena s těleeem taačného válce 1 a jehož těleso je spojeno s pístnicí 2 taačného válce £· Zdvihový prostor 22 souběhového válce 20 je spojen přes ovládací potrubí 15 s prstencovým prostoeem , 16 přn/iouvacího válce 1.
Pro souběh s taačným váacem £ lze do Hákového prostoru 13 předsouvacího váace £ přivádět kapalinu z vysokotlakého potrubí P přes přepojovací vemtl 12, řízený ovládacím ventieem 23 v závislosH na tlaku v ovládacím potrubí 12· Ovládací v^r^Hil £3» jehož neznázorněný uzaavrací člen je udržován v zavřené poloze silou pružiny, je otevírán zdvihátkem 24. Zdvihátko 24 je uváděno v činnost hydraulickou váhou 25. která je zatížena z jedné strany spínacím písem 26. připo^nnym na ovládací potrubí 12 a z druhé strany pružinou 27.
Plocha spínacího pístu 2o a síla pružiny 27 jsou vzájemně zvoleny tak, aby spínací píst 26, zatížený taaeem v ovládacím potrubí jj, udržoval váhu 23 proti síle pružiny 27 v poloze nezaaěžující zdvihátko 24. Když tedy je v ovládacím potrubí 1b určitý předem daný tlak, je ovládací veetil 23 uzavřen a tlakový prostor 13 předsouvacího válce J. je spojen se zpětným potrubím T. Jakmile tlak klesne pod určenou prahovou hodnotu a tlak působící na spínací píst 2b se naaolik, že síla pružiny 27 přestaví váhu 2b a nazdvihne zdvihátko 24. pak se otevře ovládací veníi. 23 k vysokotaakému potrubí P. Dojde k tomu tehdy, když spouštěcí veintl 6 vytlačuje kapalinu do tlakového prostora 4 tlačného válce 2, jehož pístnice 4 se tím vysune. Tím se souběhový válec 20, spojený s pístnicí J taačného válce 2, posune na výkrese doleva vzhledem k své pevně stojící pístnici 21. takže tlak v ovládacím potrubí 1 5. připo^nném ke zdvihovému prostoru 22 souběhového válce 20. klesá se zvětšováním zdvihového prostoru 22.
Otevřeným ovládacím ventieem 23 proudí tlaková kapalina z vysokotlakého potrubí P přes přepojovací verntl 12 do tlakového prostoru 13 předsouvacího válce 1 a zatěžuje jeho píst 14. Př vysouvání pístnice 11 je tlaková kapaHm vytyčována ze zmenšu^ího se prstencového prostoru 16 předsouvacího válce 1 do ovládacího potrubí 1b a do souběhového válce 20. Protože prstencový prostor 16 přesouvacího válce J, a zdvihový prostor ž2 souběhového válce 20 mma! stejné průřezové plochy, zůstane ovládací veentl 23 otevřený tak dlouho, až se objem kapaHny, vytaačené z prstencového prostoru 16 vyrovná zvětšení zdvihového prostoru 22 v souběhovém válci 20. vyvolaéému vysouváním pístnice 4 tyčného válce 2. Předsouvací válec 1 a tlačný válec 2 pak vyjíždějí souběžně o stejnou dráhu. Jakmile se však zastavením tyčného válce 2 přestane zvětšovat zdvihový prostor 22 souběhového válce 20, stoupne tlak v ovládacím potrubí 15 a váha 2b se působením tlaku na spínací píst 26 vrátí do výchozí polohy, v níž je ovládací venníl 23 uzavřen.
Ve výhodném provedení vynálezu podle obr. 2 je souběhový válec 20 integrován s pístnicí 4 tyčného válce 2 a je tvořen axiálním vývreem 28 v pístnici 4, do kterého vyčnívá plunžr JO, upevněný ve dnu 29 tlačného válce 2· u tohoto provedení není píst 31 pevně spojen s pístnicí 4, nýbrž je na ní volně posuvný v axiálním směru. K vyjetí pístnice 4 se kapalinou zatěžuje pouze nákružek 32 na vnitřním konci pístnice 4, přičemž letmý píst 41 se nezatížen pohybuje společně s ní. Při zasouvání pístnice 4 pro posunuuí sekce výztuže dopředu zasune píst 41, doseedaící na nákružek .32. pístnici 4 zpět do tlačného válce 2.
V provedení podle obr. 3 je místo pružiny 27_. která otvírá ovládací ve^íl 23 při poklesu tlaku v ovládacím potrubí 14, uspořádán otvírací píst 41. zatěžovaný kapalinou přiváděnou ze spouštěcího vmnilu 6 do takcového prostoru £ taačného váace 2. V neznázorněné předsunuté stropnúci jsou umístěny při předsouvací váace 1 a prostřední z nich je svým prseencovým prostoeem 16 spojen s ovládacím potrubím 15 a přes ně se spínacím pístem 26 ovládacího vmnilu 23 a se zdvihovým prostorem 22 souběhového válce, tvořeného axiálním vývreem J8 v pístnici 4 taačného válce 2. Spínací píst 26 působí v zavíracím směru současně se zavírací pružinou ovládacího vmnilu 23 a má větší činnou plochu než otvírací píst 41, který je spojen s takkovým prostoeem 4 taačného válce 2 a otvírá ovládací veentl 23 k vysokotakkému potrubí P. K ovládacímu potrubí 15 je připojena vyrovnávací nádrž 42, která má stejný objem jako axiální vývrt 38 pístnice 4·
Od neznázorněného nastavovacího vernilu stojek 34 vede potrubí 43 k regulačnímu vmnilu 44 spojenému s ovládacím potrubím 1í. Při každém stavění stojek 34 může tedy aapaainl prouddt přes regulační verntl 44 do ovládacího potrubí 1b a do vyrovnávací nádrže 42· -eguuační venntl 44 nastavuje tlak v ovládacím potrubí 1 5 samočinně ui předem stanovenou prahovou hodnotu. Tlaková kapalina přitékající při stavění stojek 34 plní prstencový prostor 1.6 pod píseem 14 předsouvacího válce ,, takže případně ještě vyjetá předsunutá stropnice 38 se úplně zasune.
Regulační ventil 44 uzavře ovládací potrubí 15 vůči potrubí 43 od nastavovacího ventilu stojek 14. jakmile je jeden z obou za sebou uspořádaných spínacích pístů 45. 46 zatížen tlakovou kapalinou, kterou přivádí spouštěcí ventil 6 na jednu nebo druhou stranu pístu % tlačného válce £· Tím je zajištěno, že ovládací potrubí 15 je při každém uvedení tlačného válce £ v činnost uzavřeno směrem ven· Když úhel sklonu předsunuté stropnice 38 překročí stanovenou hodnotu, uzavře se přívod tlakové kapaliny z vysokotlakého potrubí P к ovládacímu ventilu blokovacím ventilem 47. uspořádaným mezi nadložní stropnicí 35 a předsunutou stropnicí 38 (obr. 4).
- Zařízení podle obr· 3 pracuje takto: Do tlakového prostoru 4 tlačného válce £ se pro vysunutí pístnice 3 vhání tlaková kapalina z vysokotlakého potrubí P spouStěcím ventilem 6. Přitékající kapalina působí současně na otvírací píst 41 ovládacího ventilu 23 a na spínací píst 45, regulačního ventilu 41· vysouvání pístnice Д tlačného válce £ se zvětšuje zdvihový prostor ££ axiálního vývrtu který slouží jako souběhový válec 20. Tím klesne tlak v ovládacím potrubí IJ^, působící na spínací píst 26. pod určenou prahovou hodnotu.
Otvírací píst 41 nyní nastaví ovládací ventil 23 do otevřené polohy, ve které tlakové kapalina z vysokotlakého potrubí P proudí přepojovacím ventilem 12 do tlakových prostorů 13 předsouvacích válců 1· Tlak působící na písty 14 vysune pístnicemi 11 předsunutou stropnici 3g. Zatímco tlaková kapalina, vytlačená z prstencových prostorů 16 obou vnějších předsouvacích válců 1, vytéká přes spouštěcí ventil 1 0. otevřený ke zpětnému potrubí T, je tlaková kapalina z prstencového prostoru 16 prostředního předsouvacího válce 1 vytlačována přes ovládací potrubí 15 do zvětšujícího se zdvihového prostoru 22 v axiálním vývrtu 28. až se objemy vyrovnají. Při zastavení tlačného válce 2 stoupne okamžitě tlak v ovládacím potrubí 15 a uzavře spínacím pístem 26 přítok tlakové kapaliny z vysokotlakého potrubí P přes ovládací ventil do tlakového prostoru 13 předsouvacího válce £·
Naopak při zasouvání tlačného válce £ se kapalina ze zdvihového prostoru £2 axiálního vývrtu 28 vytlačuje jako pracovní kapalina do prstencového prostoru 16 prostředního předsouvacího válce j., který je nyní zasouván souběžně s tlačným válcem £, přičemž se tlaková kapalina z tlakových prostorů 4, vytlačuje do zpětného potrubí T.

Claims (11)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení к hydraulickému řízení sekce posuvné důlní výztuže, jejíž tlačný válec zatížitelný z obou stran pístu tlakovou kapalinou je zakotven v ložisku na porubní straně a uložen na základové konstrukci, a jejíž hydraulické stojky podpírají nadložní stropnici a na ní uloženou posuvnou předsunutou stropnici, vysouvatelnou к porubní stěně v souběhu 3 vyjíždějící délkou tlačného válce prostřednictvím předsouvacího válce, zatěžovaného přes ovládací ventil tlakovou kapalinou v závislosti ne proměnlivém objemu prstencového prostoru tlačného válce, vyznačené tím, že к tlačnému válci (2) je pro přesný Časový souběh předsouvacího válce (1) přiřazen souběhový válec (20), jehož zdvihový prostor (22) je propojen s prstencovým prostorem (16) předsouvacího válce (1) přes ovládací potrubí (15), které Je spojeno se spínacím pístem (26) ovládacího ventilu (23), uspořádaného mezi vysokotlakým potrubím (P) a tlakovým prostorem (13) předsouvacího válce (1) к zatížení pístu (14) předsouvacího válce (1) při předem stanoveném poklesu tlaku v ovládacím potrubí (15), přičemž zdvihový prostor (22) souběhového válce (20) má stejnou průřezovou plochu jako prstencový prostor (16) předsouvacího válce (1).
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, Že souběhový válec (20) uspořádaný rovnoběžně s tlačným válcem (2) je spojen svým válcovým tělesem s pístnicí (3) a svou pístnicí (21) s válcovým tělesem tlačného válce (2).
  3. 3. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že souběhový válec (20) je vytvořen jako axiální vývrt (28) v pístnicí (3) tlačného válce (2), do něhož vyčnívá plunžr (30) upevněný na dnu (29) tlačného válce (2).
  4. 4. Zřízení podle bodu 3, vyznačené tím, že pístnice (3) tlačného válce (2) je na vnitřním konci zakončena nákružkem (32) a nese volně posuvný píst (31).
  5. 5. Zřízení podle bodu 1 až 4, vyznačené tím, že spínací píst (26) dosedá na jedno rameno dvouramenné hydraulické váhy (25), které je v opačném si^slu zatíženo předpjatou otvírací pružinou (27), zatmco druhé rameno hydraulické váhy (25) je spojeno se zdvihátkem (24) ovládacího ventilu (23).
  6. 6. Zřízení podle bodu 1 až 4, vyznačené tím, že proíi spínacímu pístu (26) je k otvírání ovládacího vennH-u (23) uspořádán otvírací píst (4 ), zatížený t-Takem kapaliny vedené do taktového prostoru (4) taačného válce (2), přičemž otvírací píst (4) má menáí činnou plochu než spínací píst (26).
  7. 7. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že k ovládacímu potrubí (15) je připojena vyrovnávací nádrž (42) stejného objemu jako zdvihový prostor (22) souběhového válce (20).
  8. 8. Zařízení podle bodu 7, vyznačené tím, že v ovládacím potrubí (15) je zapojen regulační veentl (44) pro nastavení předem stenoveného tisku kapaHny.
  9. 9. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že regulační verUtl (44) je spojen potrubím (43) 3 nastavovacím venUem stojek (34) a je opatřen dvěma spínacími písty (45, 46) zatíženými Hákovou kapalinou vedenou do taktového prostoru (4) nebo ' do prstencového prostoru (9) Hačného válce (2).
  10. 10. Zřízení podle bodu 1 až 9, vyznačené tím, že meei ovládacím ventieem (23) a vysokotlakým potrubím (P) je umístěn blokovací verntl (47) pro uzavření přívodu Hákové kapaHny v závvslosti na sklonu mezi nadložní stropnnci (35) a předsouvací stropnicí (38).
  11. 11. Zřízení podle bodů 1 až 10, vyznačené tím, že paralelně k předsouvacímu válci (1) jsou v předsouvací stropnici (38) umístěny dva další předsouvací válce (1), jejcehž prstencový prostor (16) je spojen přes spouHěcí veentl (10) s vysokotlakým potrubím (P).