Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of elastic elements calibrating especially of elastic washers and device for application of this method

Classifications

B21F37/02 Manufacture of rings from wire of resilient rings, e.g. key-rings

Landscapes

Show more

CS244603B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jaroslav Rybacek
Zdenek Ruzicka

Worldwide applications
1982 CS 1983 YU CH AT DE HU IT

Application CS823210A events

Description

Vyiniex ae týká hromadné výroby pružných elementů, - zejména pružných podložek v hutní druhovýrobě u řeší problém rosaěrové kalibrace těchto elenentů ve směru jejich pruž trní.
Způsob kalibrace podle vynálezu spočívá ▼ ten, ia pružné elementy- jsou vtahovány do mezery nezi dvěma otočnými válci a v nejužšía míítě mezery .jsou postupně plasticky přetvařovány tlakem válců proti amira jejich pružení. Zřízení pak sestává se dvou otočných válců tvořících mosi sebou mezera stavitelnou dorazen, přičemž jsou válce vzájemně odpružený·
Vynález se týká spůaebu kalibrávání pružných elementů, zejména pružných podložek (ČSN 02 1740, ČSN 02 1741} a to kalibrací rozměru ve směru pružení, tedy u pružných podložek kalibrací rozstřihu plastickým přetvořením.
Vynález se rovněž týká zařízení ke kalibraci pružných elementů na předepsanou hodnotu deformace ve směru pružení.
Doposud jsou pružné podložky vyráběny rozstřihováním kroužku z drátu nebo rozstřihováním navinuté spirály tak, že zvniká neuzavřený kruh nebo jiný tvar podložky в tím, Že v místě rozstřihu jsou konce drátu nepravidelně přesazeny.
Kalibrace rozstřihu na jednotnou míru se buá neprovádí vůbec nebo se provádí tak, že se podložka po rozstřílení vkládá pod razník a lisováním se plasticky přetvoří.
Nevýhodou nekalibrováných podložek je jejich nejednotný rozměr a tendence к tzv. řetískování, při kterém dochází v místě velkého rozstřihu к propojení několika podložek do řetězce, a to zejména při mechanizované přepravě např. vibračními dopravníky, Čímž je znemožněno jejich další mechanizované použití a je tak znehodnocena část produkce.
Nevýhodou kalibrace lisováním je mnoho manipulačních pohybů, především vratných, a tím velmi nízká produktivita práce, znemožňující využití produktivních způsobů výroby pružných podložek, zejména způsobu sekání nevinuté spirály.
Tyto nedostatky jsou odstraněny způsobem kalibrování pružných elementů, zejména pružných podložek, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, Že na pružný element se postupně působí tlakem ve směru proti pružení elementu, vtahováním do nejužšího místa mezery proti běžně se otáčejících válců.
Způsob podle vynálezu je realizován zařízením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že sestává se dvou otočných válců, z nichž alespoň jeden je naháněn. Válce jsou od sebe vzdáleny a vytváří mezeru. Mezera může být stavitelná dorazem a válce mohou být vzájemně odpruženy.
Způsob podle vynálau umožňuje kalibrovat pružné elementy, zejména pružné podložky, s prakticky neomezenou produktivitou, nebol jsou volně sypány mezi válce. Tím je.umožněno využít i těch nejproduktivnějěích způsobů výroby pružných elementů.
U pružných podložek je zároveň zamezeno jejich řetízkování. U zařízení podle vynálezu lze hodnotu plastického přetvoření nastavovat za chodu stroje a to v přesnějších tolerancích než dovolovala doposud známá technologie pro kalibraci pružných elementů zejména pružných podložek.
Zařízení podle vynálezu je méně náročné na opravu a údržbu, v případě zaklínování dvou podložek (neb více) na sebe nedochází к destrukci zařízení neb mechanismů neb к nutnosti jejich přeseřízoní.
Zařízení nevyžaduje výrobu složitých tvarových nástrojů pro kalibraci rozstřihu a potřebných mechanismů pro jednotlivý orientovaný přenos pružného elementu pod kalibrovaný nástroj.
Na obrázku je znázorněno jedno z možných provedení zařízení podle vynálezu, e to v bočním pohledu.
Válce 1 8 J vytávřejí mezeru J. Minimální nastavená hodnota mezery J je dána dorazem ± opírajícím se o domeček ložiska válce £. Pružina 2 zajišluje stálý přítlak válce £ к dorazu A a tím i vzájemnou polohu válce 1 a válce £. Válec 1 a válec 2 jsou nesousledně nahá3 něny a vytvářejí tak podmínky pro unášení jednotlivých výrobků mez! válce.
Nezkdibrované elementy, např. pérové podlžoky, jedntlivS padají mezi válec 1 a válec 2 do mezery J. Me^ť^i*a J je seřiditelná za chodu stroje. Veeikost mezery J je volena tak, aby plastickou deformací ve směru pružení bylo docíleno požadované hodnoty rozstřihu pérové podložky neb deformace pružného elementu.
Pružina i je tak silná, aby v pružných ele'mentech např. v pružných podložkách bylo možno při průchodu elementu mezerou £ vyvodit plastickou deformaci. V případě zaklínování dvou podložek na sebe nedojde k destrukci zařízení, ale ke zmáálmuuí pružiny % a oddálení válce 1 od válce 2·
Teoreticky lze pružné elementy kalibrovat v kterémkoliv stádiu jejcehýroby, tím tedy i zejřadit kalibrační zařízení na jakékoliv místo v lince. Z mnoha důvodů je vSak nejvýhodnějěí kalibrovat podložky jeStě tepelně nezpracované a kalibrační zařízení zařadit hned ze sekačky, odkud podložky jednotlivě padají přímo mezi kalibrovací válce.
Tepelně nezpracované podložky se přetvářejí daleko snadnil a přímo ze sekačky zdibrované podložky již v dalěím výrobním procesu nemaj možnost se zřetízkovat.
Požadované hodnoty kalibrovaného rozstřihu se nejsnáze dosáhne zkusmo, to je nastavováním dorazu £ seřízením mezery J, při které již vycházejí kalibrované podložky požadovaného rozstřihu.
Vrnniezu je možno využžt ke kalibraci nejen pérových podložek, ale i jiiých pružných elementů např. taliových pružin.
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (4)
Hide Dependent

1. Způsob kalibrování pružných elementů, zejména pružných podložek plastcdýfa přetvořením, vyznnčující se tím, že na pružný element se působí postupně tlakem ve směru proti pružení elementu vtahováním do nejužSího místa mezery protiběžně se otáčejících válců.
2. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1, vyznačené tím, že je sestaveno ze dvou otočných válců (1, 2) tvořících mezi sebou mezeru (3), přičemž alespoň jeden z válců (1, 2) je naháněný.
3. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že mezera (3) mezi válci (1, 2) je stavitelná dorazem (4).
4. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že válee (1, 2) jsou vzájemně odpruženy.
1 výkres