CS242605B1 - Fotografický pyrometr - Google Patents
Fotografický pyrometr Download PDFInfo
- Publication number
- CS242605B1 CS242605B1 CS823885A CS388582A CS242605B1 CS 242605 B1 CS242605 B1 CS 242605B1 CS 823885 A CS823885 A CS 823885A CS 388582 A CS388582 A CS 388582A CS 242605 B1 CS242605 B1 CS 242605B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- photographic
- pyrometer
- film
- thermal radiation
- optics
- Prior art date
Links
Landscapes
- Radiation Pyrometers (AREA)
Abstract
Vynález se týká fotografického pyrometru pro bezdotykové Diěření středních a vysokých teplot a řeší způsob kombinace časového záznamu měřené hodnoty s možností fotografického záznamu rozložení všech povrchových teplot na tělese žhavého předmětu na fotografický negativ. Podstata fotografického pyrometru dle vynálezu spočívá v tom, že sestává z tělesa přístroje, které je na přední straně opatřeno fotografickou optikou a nasazeným barevným filtrem a a expozičním mechanismem a uvnitř na zadní stěně tělesa přístroje v ose fotografické optiky zařízením pro vedení a posuv filmu, přičemž mezi expozičním mechanismem a filmem je uloženo sklopné zrcadlo pro změnu vstupujícího tepelného záření do nástavce, který je vestavěn v horní části tělesa přístroje a je v něm uložena zaměřovači optika, za níž je zabudován detektor tepelného záření včetně vyhodnocovacího obvodu a zobrazujícího výstupu.
Description
Vynález se týká fotografického pyrometru pro bezdotykové měření středních a vysokých teplot a řeší způsob kombinace časového záznamu měřené hodnoty s možností fotografického obrazového záznamu rozložení všech povrchových teplot na tělese žhavého předmětu na fotografický negativ.
Dosud se pro bezdotykové měření teplot běžně používá řada různých typů radiačních pyrometrů, které prostřednictvím dopadajícího záření z měřeného objektu na citlivý detektor přeměňují toto záření na elektrický signál, jež se dále zpracovává ve vyhodnocovací aparatuře s výsledným záznamem na ukazovacím nebo registračním přístroji.
Nevýhody dosavadního stavu techniky spočívají v tom, že pyrometr v případě většího měřeného objektu zachytí jen úzké pásmo z měřené plochy a nedává žádné informace o případném nepravidelném rozložení teplot na povrchu celého žhavého tělesa, čímž často dochází ke hrubému zkreslení celkového pohledu.
Uvedené nevýhody odstraňuje fotografický pyrometr dle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že sestává z tělesa přístroje, které je na přední straně opatřeno fotografickou optikou s nasazeným barevným filtrem a s expozičním mechanismem a uvnitř na zadní stěně tělesa přístroje v ose fotografické optiky zařízením pro vedení a posuv filmu, přičemž mezi expozičním mechanismem a filmem je uloženo sklopné zrcadlo pro
I
242 805 změnu směru vstupujícího tepelného záření do nástavce, který je vestavěn v horní části tělesa přístroje a je v něm uložena zaměřovači optika, za níž je zabudován detektor tepelného záření včetně vyhodnocovacího obvodu a zobrazujícího výstupu·
Výhoda fotografického pyrometru dle vynálezu spočívá v tom, že umožňuje volbu dvou různých pracovních režimů s jednoduchým převodem z jedné metody měření do druhé. Volbou funkce je možno zaměřit dopadající tepelné záření jednak na detektor tepelného záření a měřit průběh teploty v určitém bodě tělesa v časové závislosti a jednak je umožněno po sklopení sklopného zrcadla nechat dopadající záření působit na vložený fotografický film a zaznamenávat tak přesné rozložení teplot ve všech bodech tělesa po jeho povrchu ve zvoleném intervalu.
Příklad provedení fotografického pyrometru podle vynálezu je zobrazen na výkresu, kde je znázorněno v řezu jeho schematické uspořádání.
Fotografický pyrometr sestává z tělesa .1 přístroje, které je na přední straně opatřeno fotografickou optikou 2 s nasazeným barevným filtrem 4 a s expozičním mechanismem 2# jež je tvořen zaskakovací clonou, uzávěrkou a zaostřovacím mechanismem a je ovládán spouští 5. Uvnitř na zadní stěně tělesa 2 přístroje v ose fotografické optiky 2 je umístěno zařízení pro vedení a posuv filmu 7 světlotěsně kryté víčkem 8 tělesa 2 přístroje. Mezi expozičním mechanismem 3 a filmem 7 je uloženo sklopné zrcadlo
6. V horní části tělesa j. přístroje je vestavěn nástavec 9, ve které je zabudována zaměřovači optika 10, za níž je uložen detektor tepelného záření 11 včetně vyhodnocovacího obvodu 12 a zobrazujícího výstupu 13. Těleso 2 přístroje je vybaveno zaměřovacím hledáčkem 14.
V základním ustavení se fotografický pyrometr zaměří pomoci zaměřovacího hledáčku 14 na sledovaný objekt, přičemž tepelné záření z tohoto objektu vstupující do fotografického pyrometru přes barevný filtr 4 dopadá na sklopné zrcadlo 6 ve sklopené poloze a odtud po odrazu prochází do nástavce 9, kde prostřednic tvím zaměřovači optiky 10 s malým zorným úhlem dopadá na
I
- 3 242 605 detektor tepelného záření 11, jehož výstupní elektrický signál se zpracovává ve vyhodnocovacím obcodu 12 a zobrazovacím výstupu 13» V okamžiku požadovaného plošného zobrazení měřeného předmětu se spouští 5 nebo motoricky sklopí sklopné zrcadlo 6, do vodorovné polohy, čímž se uvolní cesta tepelnému záření, aby mohlo působit po dobu zvolené expozice na vložený film 7 a vytvořit tak požadovaný obraz, který po vyvolání je možno detailně t proměřit pomocí fototermometrické srovnávací metody. Po uplynutí expoziční dob^se sklopné zrcadlo 6 automaticky vrátí do základní polohy a přístroj funguje opět jako běžný pyrometr. Po krátkou dobu expozice je vlastní pyrometr vyřazen z činnosti.
S výhodou je možno fotografický pyrometr opatřit pomocným světelným zdrojem zabudovaným v tělese JL. přístroje, který se rozsvítí v okamžiku expozice a jehož obraz je současně s měřeným objektem zachycen na filmu 7. Cejchováním pomocného světelného zdroje se umožní velmi přesné a pohotové vyhodnocování sejmutých snímků. Barevný filtr 4 zajišíuje monochromatismus funkce.
Fotografický pyrometr dle vynálezu je možno použít všude tam, kde se dosud používají bezdotykové radiační pyrometry. Umožní podrobný záznam průběhu teplot jak v čase, tok prostoru, čímž se rozšíří obor jeho praktického užití při měření střednici! a vysokých teplot.
Claims (2)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU242 6051« Fotografický pyrometr, vyznačující se tím, že sestává z tělesa (1) přístroje, které je na přední straně opatřeno fotografickou optikou (2) s nasazeným barevným filtrem (4) a s expozičním mechanismem (3) a uvnitř na zadní stěně telesa (1) přístroje v ose fotografické optiky (2) zařízením pro vedení a posuv filmu (7), přičemž mezi expozičním mechanismem (3) a filmem (7) je uloženo sklopné zrcadlo (6) pro změnu směru vstupujícího tepelného záření do nástavce (9), který je vestavěn v horní části tělesa (1) přístroje a je v něm uložena zaměřovači optiko (10), za níž je zabudován detektor tepelného záření (11) včetně vyhodnocovacího obvodu (12) a zobrazujícího výstupu (13).
- 2. . Fotografický pyrometr podle bodu 1, vyznačující se tím, že v tělese (1) přístroje je zabudován pomocný světelný zdroj se zařízením pro projekci pomocného světelného zdroje do části obrazového okénko.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS823885A CS242605B1 (cs) | 1982-05-26 | 1982-05-26 | Fotografický pyrometr |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS823885A CS242605B1 (cs) | 1982-05-26 | 1982-05-26 | Fotografický pyrometr |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS388582A1 CS388582A1 (en) | 1985-08-15 |
| CS242605B1 true CS242605B1 (cs) | 1986-05-15 |
Family
ID=5380233
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS823885A CS242605B1 (cs) | 1982-05-26 | 1982-05-26 | Fotografický pyrometr |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS242605B1 (cs) |
-
1982
- 1982-05-26 CS CS823885A patent/CS242605B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS388582A1 (en) | 1985-08-15 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| EP0837600A2 (en) | Infrared sensor device with temperature correction function | |
| US4647775A (en) | Pyrometer 1 | |
| TW440686B (en) | Method for determining a temperature and radiation thermometer with multiple infrared sensor elements | |
| JPH0617826B2 (ja) | 高温計 | |
| US4972216A (en) | Camera having a real-image viewfinder | |
| JPS63124038A (ja) | 交換レンズを有する写真カメラ | |
| CN101937158A (zh) | 照明装置 | |
| US3173347A (en) | Autoamtic exposure control for a camera | |
| US4639110A (en) | Automatic focusing system for a photographic camera | |
| US4142788A (en) | Power source switch for use in a camera circuit to detect a focused condition | |
| US3532043A (en) | Exposure meter for measuring the illumination of image area | |
| US2358083A (en) | Exposure control device | |
| US2879691A (en) | Photoelectric exposure meter | |
| CS242605B1 (cs) | Fotografický pyrometr | |
| US2659268A (en) | Light meter for microphotography | |
| US4415245A (en) | Movable infrared filter for an auto ranging camera | |
| US3575095A (en) | Optical apparatus | |
| US3441348A (en) | Energy concentrating and sighting device for radiometric apparatus | |
| US3324776A (en) | Reflex camera with incorporated photoelectric element | |
| GB2173297A (en) | Constant light pyrometer | |
| CN110926614A (zh) | 一种自反射式红外发射率及温度测量装置 | |
| US2064987A (en) | Photometer | |
| JPS556361A (en) | Focus measuring position assigning device in auto-focusing camera | |
| US3580678A (en) | Optical pyrometers | |
| Sliney | Radiometry and laser safety standards |