Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Zařízení pro regulaci buzeni synchronního kompenzátoru s reverzací budicího napětí během provozu

Abstract

Zařízení pro regulaci buzení synchronního kompenzátoru s reverzací budicího napětí během provozu je určeno pro synchronní kompenzátory, kde je třeba reverzovat polaritu budicího napětí, aniž by se kompenzátor odpojoval od energetické sítě» Po provedení reverzace následuje časový úsek, kdy se zasynchronizuje rotor do snrávné polohy vůči magnetickému poli statoru pomocí regulace na konstantní budicí.proud a současně se upraví výstupní napětí z rozdílového a proporcionálně integračního členu tak, aby došlo k beznárazovému přechodu z regulace budicího proudu na regulaci napětí.

Landscapes

Show more

CS241931B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Emil Hrzan
Petr Petrasek

Worldwide applications
1984 CS

Application CS843905A events

Description

Vynález se týká zařízení pro regulaci buzení synchronního kompenzátoru s reverzací budicího napětí během provozu.
Až dosud se reverzace polarity budicího napětí prováděla tak, že se kompenzátor odpojuje od sítě a po provedení reverzace se opět znovu přifázuje. Nevýhodou tohoto způsobu je, že se musí před opětným přifázováním znovu splnit všechny podmínky nutné k přifázování, což prodlužuje dobu, kdy není kompenzátor v činnosti.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že první vstup rozdílového a'proporcionálně integračního členu je připojen na výstup obvodu žádané hodnoty napětí a druhý vstup rozdílového a· proporcionálně integračního členu je připojen na výstup zpětnovazebního členu regulačního obvodu napětí, přičemž výstup rozdílového a proporcionálně integračního členu je spojen jednak s prvním vstupem přepínače a jednak s prvním vstupem rozdílového a zesilovacího Členu,jehož druhý vstup je spojen s výstupem proporcionálního členu, který je svým vstupem připojen k výstupu přepínače. Druhý vstup přepínače je spojen s výstupem regulátoru budicího proudu, jehož první vstup je spojen s výstupem čidla budicího proudu, přičemž druhý vstup regulátoru budicího proudu je spojen s výstupem obvodu žádané hodnoty budicího proudu, přičemž výstup obvodu jednorázového impulsu je připojen jednak na řídicí vstup přepínače a současně na řídicí vstup spínače, jehož vstup je spojen s výstupem rozdílového a zesilovacího členu a výstup spínače je spojen s řídicím vstupem obvodu žádané hodnoty napětí.
241 931
Výhodou zařízení podle vynálezu je, že není třeba kompenzátor během reverzace odpojovat od sítě, čímž se zkrátí doba, po kterou není kompenzátor v činnosti. Další výhodou je automatické zasynchronizování rotoru kompenzátoru do správné polohy vůči jeho statorovému polij bez vyvolání nadměrných statorových proudů a dále automaticky beznárazový přechod na regulaci napětí.
Praktický příklad provedení vynálezu znázorňuje blokové schéma na přiloženém výkresu..
Zařízení podle vynálezu je sestaveno z obvodu 1 žádané hodnoty napětí, jehož výstup 1.1 je připojen na první vstup
2.1 rozdílového a proporcionálně integračního členu 2jna jehož druhý vstup 2.2 je připojen výstup 9.3 zpětnovazebního členu % regulačního obvodu napětí. První vstup 9.1 zpětnovazebního členu % regulačního obvodu napětí je spojen přes převodník napětí 1.6 se statorovým vinutím 7.2 synchronního kompenzátoru 2. a druhý vstup 9.2 zpětnovazebního členu £ regulačního obvodu napětí je spojen přes první převodník proudu 15 se statorovým vinutím 7.2 synchronního kompenzátoru 2 · stup 2.3 rozdílového a proporcionálně integračního členu 2 je připojen jednak na první vstup 3Λ1 přepínače a jednak na prvý vstup 10.1 rozdílového a zesilovacího členu IQ, jehož druhý vstup 10.2 je připojen současně na výstup 4,2 proporcionálního členu a na první vstup 5.1 výkonového řízeného usměrňovače Jjj· Výstup IO.3 rozdílového a zesilovacího členu 10 je připojen na vstup 11.1 spínače 11 jehož výstup 11,2 je spojen s řídicím vstuperii 1,2 obvodu žádané hodnoty napětí 1. Výstup 3.3 přepínače Jí je spojen se vstupem 4.1 proporcionálního členu Druhý vstup J.2 přepínače J je spojen s výstupem 14.3 regulátoru budicího proudu 14. jehož druhý ystup 14.2 je spojen s výstupem
13.1 obvodu žádané hodnoty budicího proudu, zatímco první vstup 14.1 regulátoru budicího proudu 14 je spojen s výstupem
12.2 čidla 12 budicího proudu, jehož vstup 12.1 je přes druhý převodník proudu 17 spojen! s druhým vstupem 5.2 výkonového řízeného usměrňovače J. Výstup 5.3 výkonového řízeného usměrňovače £ je spojen se vstupem 6.1 členu 6 pro reverzaci
241 931 polarity budicího napětí, jehož prvý výstup 6.2 je spojen s rotorovým vinutím 7.1 synchronního kompenzátoru 2, zatímco druhý výstup členu 6 pro reverzaci polarity budicího napětí je připojen na vstup 8.1 obvodu§jednorázového impulsu.
Výstup 8.2 obvodu 8 jednorázového impulsu je připojen jednak na řídicí vstup 3..4 přepínače ^na řídicí vstup 11.3 spínače 11, ra současně'
Obvod 1 žádané hodnoty napětí je tvořen potenciometrem l.Q. jehož jeden konec je napájen a druhý konec je spojen s nulovým potenciálem a jezdec je vyveden na výstup 1.1. přičemž poloha jezdce je ovládána signálem z řídicího vstupu 1.2.
Obvod a žádané.hodnoty budicího proudu je tvořen potenciometrem 13.0. jehož jeden konec je napájen a druhý konec je spojen s nulovým potenciálem a jezdec je vyveden na výstup 13.1 obvodu 13 ž ádané hodnoty budicího proudu.
Přepínač J j® tvořen řízeným přepínačem, který má v klidu vodivě spojen první vstup 3.1 s výstupem 3.3 a po přivedení ovládacího signálu na řídicí vstup 3.4 přepínače JJ je vodivě spojen druhý vstup β«2 s výstupem 3.3.
Spínač 11 je tvořen řízeným spínačem, který je v klidu rozpojen a po zavedení ovládacího signálu na ovládací vstup spínače AI se vodivě spojí vstup 11.1 s výstupem 11.2 spínače 11 ·
Zařízení podle vynálezu pracuje tak, že z výstupu 1.1 obvodu j. žádané hodnoty napětí se přivádí stejnosměrné napětí na první vstup 2.1 rozdílového a proporcionálně integračního členu 2jod kterého se odečítá napětí z výstupu 9.3 zpětnovazebního členu regulačního obvodu napětí, které je zavedeno na druhý vstup 2.2 tozdílového a proporcionálně integračního členu g. Vzniklá odchylka je vedena přes přepínač ,3, proporcionální člen £ na řídicí vstup 5.1 výkonového řízeného usměrňovače Této odchylce je úměrná i velikost napětí na výstupu 5.3 výkonového řízeného usměrňovače které je zavedeno přes člen 6 pro reverzaci polarity budicího napětí na rotorové vinutí 7.1 synchronního kompenzátoru 2· 2 jeho statorového vinutí 7,2 jsou prostřednictvím převodníku napětí 16 a převodníku proudu 17 snímány ve241 931 ličiny pro zpětnovazební člen regulačního obvodu Jg napětí.. Je-li nutné provést reverzaci polarity budicího napětí kompenzátoru postupuje se následujícím způsobem. Provede se odbuzení kompenzátoru, kompenzátor se nechá připojený k síti a provede se reverzace polarity budicího napětí pomocí členu 6 pro reverzaci polarity budicího napětí. Po provedení reverzace se na druhém výstupu 6^ členu pro reverzaci polarity budicího napětí 6 objeví signál, který je zaveden do obvodu 8 jednorázového impulsujna jehož výstupu 8.2 se vygeneruje impuls. Po dobu trvání tohoto impulsu sepne přepínač χ a spínač 11 a uzavřou se tak dvě samostatné regulační smyčky, jejichž funkce je následující. Sepnutím přepínače 2 se uzavře smyčka regulace budicího proudu. Signál z obvodu 13 žádané hodnoty budicího proudu se v regulátoru budicího proudu 14 porovnává se skutečnou hodnotou budicího proudu,přivedenou z čidla 12 budicího proudu. Vzniklá odchylka je vedena přes přepínač χ proporcionální člen .4 na vstup výkonového řízeného usměrňovače J a řídí tak velikost budicího proudu na požadovanou velikost. Tím dojde k potřebnému zasynchronizování rotoru synchronního kompenzátoru 2 do správné polohy vůči statorovému poli.
Sepnutím spínače 11 se uzavře smyčka, která zajistí srovná ní hladiny napětí na výstupu 2.3 rozdílového a proporcionálně integračního členu tak aby bylo shodné s výstupním napětím proporcionálního členu £· Výstupní signály z rozdílového a proporcionálně integračního členu 2 & z proporcionálního členu J jsou zavedeny do rozdílového a zesilovacího členu IQ. Vzniklá odchylka je vedena přes spínač 11 na řídicí vstup 1.2 obvodu žádané hodnoty napětí χ a řídí polohu jezdce potenciometru 1.0 tak, aby tato odchylka byla nulová. Tím je zajištěn beznárazový přechod z regulace budicího proudu na regulaci napětí kompenzátoru, který nastane po ukončení impulsu generovaného z obvodu 8 jednorázového impulsu.
Zařízení pro regulaci buzení synchronního kompenzátoru s reverzaci budicího napětí během provozu se používá tam, kde je třeba reverzovat polaritu budicího napětí, aniž by se kompenzátor odpojoval od sítě.
p Sed mét

Claims (1)
Hide Dependent

  1. VYNÁLEZU
    241 931
    Zařízení pro regulaci buzení synchronního kompenzátoru s reverzací budicího napětí během provozu sestávající z obvodu žádané hodnoty napětí, rozdílového a proporcionálně integračního členu, přepínače, proporcionálního členu, výkonového řízeného usměrňovače připojeného přes člen pro reverzací polarity budicího napětí k rotorovému vinutí kompenzátoru, obvodu jednorázového impulsu, rozdílového a zesilovacího členu, spínače, zpětnovazebního členu regulačního, obvodu napětí připojeného přes převodníky .proudu a napětí ke statorovému vinutí kompenzátoru z regulátoru budicího proudu, obvodu žádané hodnoty budicího proudu a z čidla budicího proudu připojeného přes převodník proudu ke vstupu výkonového usměrňovače, vyznačené tím, že první vstup /2.1/ rozdílového a proporcionálně integračního členu /2/ je připojen na výstup /1.1/ obvodu /1/ žádané hodnoty napětí a druhý vstup /2.2/ rozdílového a proporcionálně integračního členu /2/ je připojen na výstup /9.3/ zpětnovazebního členu /9/ regulačního obvodu napětí, přičemž výstup /2.3/ rozdílového a proporcionálně integračního členu /2/ je spojen jednak s prvním vstupem /3.1/ přepínače /3/ a jednak s prvním vstupem /10.1/ rozdílového a zesilovacího členu /10/j jehož druhý vstup /10.2/ je spojen s výstupem /4.2/ proporcionálního členu /4/, který je svým vstupem /4.1/ připojen k výstupu /3.3/ přepínače /3/ a druhý vstup /3.2/ přepínače /3/ je spojen s výstupem /14.3/ regulátoru budicího proudu /14/, jehož první vstup /14.1/ je spojen s výstupem /12.2/ čidla /12/ budícího proudu, přičemž druhý vstup /14.2/ regulátoru budicího proudu /14/ je spojen s výstupem /13.1/ obvodu /13/ žádané hodnoty budicího proudu, přičemž výstup /8.2/ obvodu /8/ jednorázového impulsu je připojen jednak na řídicí vstup /3.4/ přepínače /3/ a současně na řídicí vstup /11.3/ spínače /11/, jehož vstup /11.1/ je spojen s výstupem /10.3/ rozdílového a zesilovačího Členu /K/ a.yý^tup 7Ϊ1.2/ spínač* /11/ je spojen s řídicím vstupem /1.2/íobyoďu /1/ žádané hodnoty napětí.