Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Sorbent preparation method with high density of chemically bonded octadecyl phase

Landscapes

Show more

CS241346B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Slovak
Inventor
Boguslav Buszewski
Dusan Berek
Ivan Novak
Jan Caraj

Worldwide applications
1984 CS

Application CS849776A events

Description

241346 AZynátez sadýka spůšbiBu5Jjrípraýy šprbeh-t&v.a vysoketl -feustoto^^cÚeitífiBk^ vi|zah)ejoktedecylovej fázy.
Velkým pokrokom v, ..chromatftgr^fickejanalýze boilo zavedení^^á^liií p ěÉěmtckyviazanou „kvapalnou“ n4zdmwVďaúďt'ýmtonáplniam sa značné skrátil čas trvanla ana-lýzy a umožnila sa kvantitativná i kvalitatív-na separácia látok s podobnými vlastnos-ťami. Náplně s chemicky viazanými fázamipredstavujú sorbenty získané reakcioiu che-mického modifikátora (,napr. organosilánys povrchovými hydroxylovými skupinaminosiča silikagélu, pórovitého skla, diatomi-tu atď.). Z hiadiska usporjadania viazaných orga-nických skuipín modifikátora, možno vše-obecné náplně rozdělit na dve základnéskupiny, a to „kefa“, kde sa osi molekúlmodifikátora orientujú kolmo na povrch no-siča a typu „polymér“, kde tvoria nadvia-zané molekuly modifikátora neorientovaná,vzájomne presieťovanú monovrstvu, aleboviac vrstiev — vo formě filmu. V závislosti od chemické] štrúktúry rhodi-fikátora a spůsobu syntézy sa ’ získavajúrožne typy vazieb medzi organickými sku-pinami modifikátora a ipovrchom nosiča. Odtypu týchto vazieb závisí stabilita získané]chemicky viazanej fázy. Vysokou stabilitousa vyznačujú fázy zviazané pomocou siloxá-novej vazby. V. Řehák a E. Šmolková spra-covali prehlad různých typov náplní použí-vaných v chromatograíii [V. Řehák, E. Smol-íková: Chromatographia 9, 219 (1976]].
Existuje vela sposopov získavania náplnís chemicky viazanou „kvapalnou“ fázou.Unger a kol. odporúčajú silanizáciu použi-tím organochlórsilánov ako chemických mo-difikátorov, pričom od funkčnosti danéhoorganochlórsiilánu závisí struktura viazanejfázy, hustota a efektivnost pokrytia sorben-ta [K. K. Unger, N. Becker, R. Roumeliotis:J. Chromatogr. 125, 115 (1976)]. V literatuře sú uvedené náplně získanésilanizáciou sorbenta pri použití etoxyorga-nosilánov alebo metoxyorganosilánov [R. E.Majors: J. Chromatogr. Sci 18, 489 (1980)].Uvedenými spósobmi silanizácie získané ná-plně dosahuji! pokrytie oktadecylovými sku-pinami 2,5 až 3,5 μΐηοΐ. m-2. I pri tomtostupni pokrytia však obvykle zostáva napovrchu silikagélov značný počet volnýchsilanolových skupin, ktoré majú velký vplyvna reprodukovatefnosť retenčných výsled-kov a znižujú solvollytickú odolnost v přípa-de použitia vodných roztokov ako eluentov[N. H. C. Cook, K. Olson: J. Chromatogr. Sci.18, 1 (1980)].
Pretoi je tiež nutné sorbenty dodatočnesilanizovať pri použití krátkých organickýchskupin, napr. metylových, pochádzajúcich ztrimetylchlórsilánu. Detailně podmienkyvyššie opísaných syntéz nie sú publikované,avšak v případe použitia organochilórsilá-nov ako modifikátorov je jedným z produk-tov reakcie nežiadúci chlorovodík, ktorý ne- gativnémoyplysyňúje efektivitu a hustotu1 po- krytia pktadBGylovými skupinami.1· ' ’ - α 4
Silanizácia pomocou chlórsilánov -sa pre-. fo...robí v prostředí pyridinu, .ktorý vlažeuýořňujúBhsa chlorovodík. V tomto případevšak' žvyčajne klesá stupeň pokrytia povr-chu sorbenta alkylovými skupinami. Použi-tie etoxysilánov ako silanizačného prostried-ku nie je výhodné s ohiadom na 1'ahkosťtvorby nežiadúcich polymér ovýehdilmov napovrchu sorbenta pri nezabezpečení (abso- lutné bezvodého prostredia. .
Uvedené nevýhody v podstatné) miere od-straňuje spósob přípravy sorbentovs vyso-kou.hustotou chemicky viazanej oktadecy-lovej fázy, podlá vynálezu založeného nazistení, že optimálně výsledky silanizáciesa dosiahnu pri pK 7 až',S,5. a-.prhídepílptp100 až 190 °C. Potřebné pK sa .zabezpečíbuď priamo zásaditým silanizačným pro-striedkom, alebo prídavkom zásaditej látkypyridin ku kyslému silanizačnému prostried-ku.
Podstata vynálezu spočívá teda v tom,-žena bezvodý silikagél působí N,N-dimetyf-amínooktadecylsilán alebo oktadecyldime-tylchlórsilán s bezvodým pyridínom, přítla-ku 10 až 50 Pa, príp. v přítomnosti neaktívne-ho bezvodého rozpúšťadla, ako napr. tolué-nu, pri teplote 100 až 190 °C po dobu 10 až170 h, pričom zastúpenie jednotlivých zlo-žiek sa volí tak, že pK prostredia sa pohy-buje v rozmedzí 7 až 8,5. Úloha pK prostredia je rozhodujúca, lebozabezpečuje nujpriaznivejší priebeh reakciea vedie k vysokému poikrytiu sorbenta. Výhodou navrhovaného sposobu přípravysorbenfov oproti dpterajším ppstuppm i pří-pravy je, že, předmětným, spůsaborosa zís-kává jú náplně s vysokou.hustotou pokrytiachemicky viazanou oktadecylovou fázpu 3,6až ,μΐηοΐ. m~2, dobrou . sotvolytickou.amechanickou odolnosťou. V důsledku,,tohůnie je potřebná dodatočhá. .silanizácia^ P.r í k ladí,. ,.. . , 5. g., silikagélu; s měrným povrchem,420metrov2, g.-1 sa dá do reaktora, ktprý .umo^rňuje záhrev, oddělený přívod reagentov,. azabraňuje kontaktu reagentov s prostředím.Sorbent sa v reaktore suší pri tlaku 10 Papri teplete 200 °C počas 4 hodin, čím sa od-stráni adsorbovaná voda. Potom sa sorbentnechá reagovat so 7 ml N,N-dimetylamíno-oktadecyldimetylsilánu (v množstve 18 mi-kromol.m-2). Toto množstvo je v trojná-sobnom nadbytku na množstvo silanolovýchskupin nachádzajúcich sa na povrchu sili-kagélu, čo zabezpečuje pK reakcie 8,5.
Reaktor isa zahrieva na teplotu 130 °C po-čas 170 hodin. Po vychladnutí a otvoreníreaktora sa sorbent prenesie na lievik apremýva sa postupné: benzénom, acetónom,metanolem a nakoniec dietyléterom. v množ-stve po 50 ml, aby sa vymyli reakčné zvyš-

Claims (2)
Hide Dependent

241346 3 ky. Vymytý sorbent sa vysuší. Týmto spůso-bom získaný sorbent s chemicky viazanouoktadecylovou fázou má hustotu poikrytia6,6 ;<moJ. m-2. Příklad 2 Postupuje sa ako v příklade 1, s tým roz-dielom, že sa použije silikagél s měrnýmpovrchom 600 m2. g_1, ktorý sa suší pri 50Pa a 200 °C po dobu 6 hodin. Potom přidáme15 ml suchého toluenu a 9 ml dimetylamí-nooktadecyldimetylsilánu, čo zabezpečujepK 8,5. Reaktor sa zahrieva na teplotu 150stupňov C po dobu 120 hodin. Týmto spo-sobom sa získá sorbent s chemicky viaza-nou oktadecylovou fázou s hustotou pokry-tia 6,5 ,umol. m~2. Příklad 3 5 g silikagélu s měrným povrchom 380metrov2. g~1 sa naplní do> skleněného rea-ktora atoo v příklade 1 a suší sa pri tlaku10 až 50 Pa pri teplotě 200 QC počas 6 ho-din. Potom sa přidá 20 ml 0,5 mol. I-1 roz-toku oktadecylchlórsilánu v bezvodom to-luene a 5 ml bezvodého pyridinu. Pyridinviaže vznikajúci chlorovodík a udržuje pKreakcie ,na hodnotě okolo 8,5. Po naplněnía přidaní reagentov sa reaktor zatvorí azahrieva sa na teplotu 100 °C počas 10 ho-din. Po reakcii sa obsah premýva na lievikua suší ako v příklade 1. Opísaným sposobomsa získá sorbent s chemicky viazanou olkta- decylovou fázou s hustotou pokrytia 5,8 mikromólov. m~2. Příklad 4 Postupuje sa ako v příklade 3, s tým, žesa použije siilikagél s měrným povrchom340 m2. g"1 a přidá sa roztok 6 ml oktade-cyldimetylchlórsilánu v 5 ml bezvodého py-ridinu, čo dává pK 8. Teplota reakcie sa u-držiava 120 aC počas 12 hodin. Týmto spo-sobom sa získá sorbent s chemicky viazanouoktadecylovou fázou s hustotou pokrytia5,4 jíímol. m~2. P r í k 1 a d 5 Postupuje sa ako v příklade 3, s tým roz-dielom, že sa použije silikagél s měrnýmpovrchom 240 m2. g_1 a přidá sa roztok 5mililitrov oktadecyldimetylchlórsrlánu v 15miililitroch bezvodého toluénu a 2' ml bez-vodého pyridinu, čo dává pK 7. Teplota re-akcie 120 °C sa udržiava počas 10 hodin.Týmto spůsobom sa získá sorbent s chemic-ky viazanou oktadecylovou fázou s husto-tou pokrytia 3,6 ymol. m~2. Sorbent s vysokou hustotou chemicky via-zanej oktadecylovej fázy může nájsť široképoužitie ako náplň kolón na analytické ipreparatívne chromatografické separácie,ďalej v tenkovrstvovej chromatografii a vzariadeniach používaných v klinických abiochemických diagnostických analýzach ana predkoncentráciu a predseparáciu zrie-dených a mnohokomponentových systémov. PEEDMET 1
1. Sposob přípravy sorbentov s vysokouhustotou chemicky viazanej oktadecylovejfázy, pri ktorom sa na bezvodý silikagélpůsobí silanizačným prostriedkom, vybra-ným zo> skupiny, ktorá zahrnuje Ν,Ν-dialkyl- *oktadecylamínosilán alebo diailkyloktadecyl-chlórsilán, ktorý působí samotný alebo vpřítomnosti bezvodého pyridinu, vyznačenýtým, že reakcia sa vykonává pri teplotách100 až 190 °C počas 10 až 170 hodin a že YNÁLEZU zastúpenie zložiek reakcie sa volí tak, abysa pK prostredia pohybovalo^ v rozmedzíhodnůt 7 až 8,5.
2. Sposob přípravy podlá bodu 1, vyzna-čený tým, že hmotnostný poměr silanizač-ného prostriedku ku východiskovému bez-vodérnu silikagélu je v rozmedzí od 0,3 do1,2 a objemový poměr pyridinu ku silani-začnému prostriedku je v rozmedzí od 0,4do 1,2.