CS235894B1 - Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením - Google Patents

Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením Download PDF

Info

Publication number
CS235894B1
CS235894B1 CS880783A CS880783A CS235894B1 CS 235894 B1 CS235894 B1 CS 235894B1 CS 880783 A CS880783 A CS 880783A CS 880783 A CS880783 A CS 880783A CS 235894 B1 CS235894 B1 CS 235894B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fur
leather
organic solvent
cleaning
articles
Prior art date
Application number
CS880783A
Other languages
English (en)
Inventor
Otto Fleissig
Ladislav David
Vojtech Klasterka
Vladislav David
Original Assignee
Otto Fleissig
Ladislav David
Vojtech Klasterka
Vladislav David
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Otto Fleissig, Ladislav David, Vojtech Klasterka, Vladislav David filed Critical Otto Fleissig
Priority to CS880783A priority Critical patent/CS235894B1/cs
Publication of CS235894B1 publication Critical patent/CS235894B1/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Zařízení se týká způsobu čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením v otáčejícím se bubnu stroje pro chemické čištění pomocí porézních hubek, které se zvlhčují organickým rozpouštěd·. lem a zvláčňovacím prostředkem tak, aby obsah organického rozpouštědla v porézních hubkách činil 50 až 400 % z hmotnosti suchých porézních hubek a obsah zvláčnovacího prostředku 0,5 až 10 % z hmotnosti použitého organického rozpouštědla. Tříbení se provádí v bubnu stroje pro chemické čištění po dobu 10 až 60 minut. Potom následuje sušená tříbených předmětů z kožešin a usní cirkulujícím vzduchem o teplotě 10 až 60°C po dobu 10 až ,60 minut při současném zpětném získávání rozpouštědla kondenzací par v chladiči stroji je pro chemické čištění. Způsob tříbení ; pbdlevvynálezu lze využít při čištění a I zvláčňování oděvů a,jiných,předmětů z ko- , žešin a usní a v,kožešnickém průmyslu i>ro ’ zušlechťování přírodních kožešin a usní, zejména jemných druhů.

Description

(54)
Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením
Zařízení se týká způsobu čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením v otáčejícím se bubnu stroje pro chemické čištění pomocí porézních hubek, které se zvlhčují organickým rozpouštěd·. lem a zvláčňovacím prostředkem tak, aby obsah organického rozpouštědla v porézních hubkách činil 50 až 400 % z hmotnosti suchých porézních hubek a obsah zvláčnovacího prostředku 0,5 až 10 % z hmotnosti použitého organického rozpouštědla. Tříbení se provádí v bubnu stroje pro chemické čištění po dobu 10 až 60 minut. Potom následuje sušená tříbených předmětů z kožešin a usní cirkulujícím vzduchem o teplotě 10 až 60°C po dobu 10 až ,60 minut při současném zpětném získávání rozpouštědla kondenzací par v chladiči stroji je pro chemické čištění. Způsob tříbení ; pbdlevvynálezu lze využít při čištění a I zvláčňování oděvů a,jiných,předmětů z ko, žešin a usní a v,kožešnickém průmyslu i>ro ’ zušlechťování přírodních kožešin a usní, zejména jemných druhů.
235 894
235 894
Vynález se týká způsobu čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením ve stroji pro chemické čištění.
Až doposud se používají pro tříbení předmětů z kožešin a usní dřevěné piliny smočené organickým rozpouštědlem např. tetrachloretenem nebo těžkým benzínem. Nevýhody tohoto způsobu spočívají zejména v tom, že je pro tříbení nutno použít jednoúčelový velkoobjemový tříbící buben a zařízení pro vyklepávání a vyčesávání pilin z tříbených předmětů. Další nevýhodou je to, že dochází k zamořování ovzduší a pracovního prostředí buá hořlavými parami benzínu, nebo parami zdravotně a ekologicky závadného tetrachloretenu, které se uvolňují při vyklepávání a vyčešávání pilin ze tříbených předmětů z kožešin a usní. Je známo také uzavřené zařízení pro tříbení a vyklepávání pilin ze tříbených předmětů.
Pro provoz tohoto zařízení je však zapotřebí účinné a nákladné zařízení pro odsávání vyklepaných pilin napuštěných organickým rozpouštědlem. Nedostatkem obou uvedených postupu tříbení je také nutnost přemísťování tříbených předmětů z kožešin a usní pro čištění a tříbení z jednoho zařízení do druhého.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením v otáčejícím se bubnu,jehož podstata spočívá v tom, že se tříbení provádí pomocí poréz nich hubek napuštěných organickým rozpouštědlem a ztláčňovacím prostředkem v bubnu stroje pro chemické čištění po dobu 10-60 minut, a je následováno sušením tříbených předmětů z kožešin a usní cirkulujícím vzduchem o teplotě 10-60°C. Obsah organického rozpouštědla v porézních hubkách činí 50 až 400 % z hmotnosti suchých porézních hubek, kdežto obsah zvláčňovacího prostředku obsaženého v porézních hubkách je 0,5 až 10 % z hmotnosti použitého organického rozpouštědla. Zvlhčení porézních hubek umístěných v bubnu
235 894
- 2 stroje pro chemické čistění se provádí před vložením předmětů z kožešin a usní do stroje pro chemické čištění napuštěním porézních hubek organickým rozpouštědlem a zvláčňovacím prostředkem s následným odstředěním nebo nástřikem organického rozpouštědla a zvláčňovacího prostředku ve formě mlhy, nebo se provede po vložení předmětů z kožešin a usní do bubnu stroje pro chemické čištění nástřikem organického rozpouštědla a zvláčňovacího prostředku ve formě mlhy.
Hlavní výhodou způsobu čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní podle vynálezu je to, že se čištění a zvláčňování provádějí současně v běžných uzavřených strojích pro chemické čištění, které jsou vybaveny zařízením pro regeneraci rozpouštědla, takže nedochází ke znečišťování pracovního prostředí a ovzduší parami rozpouštědel. Ve srovnání s dosavadní technologii tříbení odstraní se namáhavá a nehygienická práce při manipulaci s pilinami napuštěnými rozpouštědlem a s přenášením tříbených předmětů z kožešin a usní ze stroje pro chemické čištění do zařízení pro tříbení. Kromě toho umožňuje způsob podle vynálezu šetrné čištění a zvláčňování zejména jemných kožešin a usní.
Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením podle vynálezu je následující. Do bubnu stroje pro chemické čištění se vloží před nebo po umístění předmětů z kožeáin nebo usní určených k tříbení porézní hubky, např. z pěnového polyuretanu nebo vizkozy o průměru nejvýše 10 cm. Porézní hubky se napustí přímo v bubnu stroje pro chemické čištění organickým rozpouštědlem, např. tetrachloretaném, těžkým benzínem nebo trifluortrichloretanem a zvláčňovacím prostředkem, např. na bázi tri- až dekapolyetylenglykolesterů vyšších alifatických kyselin. Porézní hubky se zvlhčují organickým rozpouštědlem a zvláčňovacím prostředkem tak, že se na porézní hubky v bubnu stroje pro chemické čištění naleje organické rozpouštědlo a zvláčňovací prostředek. Potom se porézní hubky odstředí, čímž se zajistí požadovaný obsah organického rozpouštědla a zvláčňovacího prostředku v porézních hubkách. Tímto způsobem se zvlhčují porézní hubky například v bubnu stroje pro chemické čištění TRIMOR 25. Ve strojích pro chemické čištění, které jsou vybaveny rozprašovacími tryskami, např. typu TRIMOR 25-4, zvlhčují se porézní hubky nástřikem směsi organického rozpouštědla a zvláčňovacího prostředku ve formě mlhy pomocí trysek pod tlakem. Obsah organického rozpouštědla v porézních hubkách činí 50 až
- 3 235 894
400 % z hmotnosti suchých porézních hubek a obsah zvláčňovacího prostředku 0,5 až 10 % z hmotnosti použitého organického rozpouštědla. Tříbení probíhá po dobu 10-60 minut v otáčejícím se bubnu stroje pro chemické čištění, s výhodou s reversním chodem. Po této době se tříbené předměty z kožešin a usní suší cirkulujícím vzduchem o teplotě 10 až 60°0 po dobu 10 až 60 minut a současně se odvádějí páry rozpouštědla do chladicího stroje, kde kondensují. Doba tříbení a sušení předmětů z kožešin a usní a teplota sušicího vzduchu, jakož i obsah organického rozpouštědla a zvláčňovacího prostředku v porézních hubkách se volí v závislosti na druhu a kvalitě tříbených předmětů z kožešin a usní a na typu stroje pro chemické čištění. Po ochlazení se vytříbené předměty z kožešin a usní vyjmou z bubnu stroje pro chemické čištění současně s porézními hubkami, které se použijí pro tříbení další šarže předmětů z kožešin a usní. Vytříbené předměty z kožešin a usní se vyvěsí a vlas se vyčeše.
Příklad 1
Do bubnu stroje pro chemické čištění TRIMOB 25 s čerpadlovým čisticím okruhem se vloží 2,5 kg porézních hubek z polyuretanu nebo vizkozy o maximálním průměru 10 cm. Do bubnu se napustí 80 litrů tetrachloretenu a přidá se 1,2 kg zvláčňovacího prostředku na bázi směsi tri až dekapolyetylenglykolesterů vyšších alifatických kyselin. Porézní hubky se máčejí ve směsi organického rozpouštědla a zvláčňovacího prostředku jednu až dvě minuty při současném otáčení bubnu. Potom se jednu až dvě minuty odstřelují při zvýšené rychlosti otáčení bubnu tak, aby zbytek rozpouštědla v porézních hubkách Činil 5 litrů. Do bubnu stroje pro che mické Čištění, ve kterém se nacházejí zvlhčené porézní hubky, sevloží 4 kg velurových skopovicových kožichů s vlasem dovnitř. Ty. to kožichy se tříbí v otáčejícím se bubnu při reversaci směru otá čení bubnu po dobu 45 minut. Po skončení tříbeni se kožichy suší i cirkulujícím vzduchem o teplotě 50°C po dobu 45 minut. Potom se náplň bubnu ochladí proudem chladného vzduchu, kožichy se vyjmou ze stroje pro chemické čištění, vyvěsí se a vlas se vyčeše.
Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením se s výhodou uplatní při čištění oděvních a jiných, zejména jemných kožešin a usní, a v kožsšnickém průmyslu pro zušlechíováa zvláčňování kožešin a velurových usní. K provedení tohoto způ-4235 894 sobu je možno zhotovit a použít programovou kartu nebo využít jiný automatický programátor zabudovaný do stroje pro chemické čištění.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    235 894
    1. Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením v otáčejícím se bubnu, vyznačující se tím, že se tří4 bení provádí pomocí porézních hubek napuštěných organickým rozpouštědlem a zvláčňovacím prostředkem v bubnu stroje pro chemické čištění po dobu 10 až 60 minut a je následováno sušením tříbených předmětů z kožešin a usní cirkulujícím vzduchem o teplotě 10 až 60°C po dobu 10 až 60 minut·
  2. 2· Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením podle bodu 1, vyznačující se tím, že obsah organického rozpouštědla v porézních hubkách činí 50 až 400 % z hmotnosti suchých porézních hubek, kdežto obsah zvláčňovaeího prostředku v porézních hubkách je 0,5 až 10 % z hmotnosti použitého organického rozpouštědla.
  3. 3. Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že se zvlhčení porézních hubek umístěných v bubnu stroje pro chemické čištění provádí před vložením předmětů z kožešin a usní určených ke tříbení do stroje pro chemické čištění napuštěním porézních hubek organickým rozpouštědlem a zvláčňovacím prostředkem s následným odstředěním, nebo nástřikem organického rozpouštědla a zvláčňovaeího prostředku ve formě mlhy.
  4. 4. Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní třib» ním podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že se zvlhčení porézních hubek provádí po vložení předmětů z kožešin a usní do bubnu stroje pro chemické čištění nástřikem organického * rozpouštědla a zvláčňovaeího prostředku ve formě mlhy.
CS880783A 1983-11-25 1983-11-25 Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením CS235894B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS880783A CS235894B1 (cs) 1983-11-25 1983-11-25 Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS880783A CS235894B1 (cs) 1983-11-25 1983-11-25 Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS235894B1 true CS235894B1 (cs) 1985-05-15

Family

ID=5439147

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS880783A CS235894B1 (cs) 1983-11-25 1983-11-25 Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS235894B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3123494A (en) Immersing contaminteo
EP2398950B1 (en) Cleaning apparatus
US3330015A (en) Methods for the controlled shrinkage of textile fabrics
EP1084289B1 (en) Dry cleaning method and solvent
US3512923A (en) Dry cleaning process
US3854871A (en) Textile cleaning process for simultaneous dry cleaning and finishing with stain repellent
US3728074A (en) Process for the cleansing of garments and textiles
JPS5949800A (ja) 洗濯物の仕上げ加工および/或いは乾燥を行なうための方法
US3042479A (en) Chlorofluorohydrocarbons in dry cleaning compositions and process
US3663160A (en) Treatment of textile materials
EP0002950B1 (en) Textile materials having durable soil release and moisture transport characteristics and process for producing same
CS235894B1 (cs) Způsob čištění a zvláčňování předmětů z kožešin a usní tříbením
US3954647A (en) Industrial drycleaning detergent
US3568477A (en) Drycleaning apparatus
US3563693A (en) Dry process for cleaning garments
GB2188341A (en) Controlled-release container for fabric-treatment agents
US3063785A (en) Process for cleaning athletic uniforms
US6862767B2 (en) Method for dry cleaning with binary vapor
US3206951A (en) Apparatus for milling and aftertreatment of textiles
US2557993A (en) Process of removing mineral oil from vegetable fibers
US20050132501A1 (en) Method for dry cleaning with binary vapor
US2321775A (en) Dry carroting fur
JPS5941400A (ja) 皮の仕上法
GB1451600A (en) Method of cleaning textile materials
TW475020B (en) Dry cleaning method and solvents