Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Pulse magnetotherapeutical apparatus connection

Classifications

A61N2/02 Magnetotherapy using magnetic fields produced by coils, including single turn loops or electromagnets

Landscapes

Show more

CS235464B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jiri Jerabek

Worldwide applications
1982 CS 1983 BG DD SU DK DE AT EP HU FI RO NO 1985 US

Application CS825549A events
Show all events

Description

/ynález se týká zapojení pulsního megnetoterepeutického přístroje, určeného zejména pro léčbu zdnntlivých a degenerativních
V současné době znlml pulsní oitgneoterapeutická zařízení jsou založena buď na vybíjení kondenzátoru do vinutí ·elektromagnetu, nebo na zapojení vinutí elektr©magnetu v obvodu mullt-vibrátoru, nebo na spínání proudového okruhu cívky Oyrisooreo, který je spínán mHoivi^t^i^átc^]^<^m s proměnnou frekvencí, případně spínáním proudu do cívky porno! Oyristoru, který je řízen vydělerýo a upraverým kmitočtem sítě, nebo · spínáním stejnosměrného proudu tekoucího do cívky elektrooagntOu mechanickým spínačem poháněným motorem.
Nevýhodou stávajících zařízení je u většiny přístrojů ntmotnett řízení výkonu do cívek elektrooagnetů, chybí moo noot přesného nastavení opakovacího kmitočtu maagetickéht pole, není známo řešení s mo^nos! auttootickéht řízení změn opakovači frekvence. U všech přístrojů je οο^ι^^Ο zapojení jen malého počtu cívek, nejvýše čtyř. Pouze u ojedinělých řešení je zaručena synchronizace spínání proudu do cívek s fází přiváděného nepěěí, a tudíž jednotnootí impulsů moagetického pole.
Převážná většina stávajících řešení využívá mechanické spínání, což zvyšuje rozměr i hmoonost zařízení a snižuje jejich spolehhivost.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje podle tohoto vynálezu započni pulsního oa^gnettOerapelOickéht zařízení. Poddtata zapojení spočívá v Ooo, že obvod pro úpravu n^j^^^ě^sí, připojený k napětovému zdroj je svýo výstupem připojen jednak k hodinovému vstupu elektronického přepínače, jednak k hodinovému vstupu řídicího bloku ovládání o^Uples^u, přičemž výstupy elektronického přepínače jsou spojeny jednak se vstupy fázovacích členů, jejichž výstupy jsou připojeny na řídicí vstupy výkonových spínačů,-které jsou sériově spojeny s cívkami elektr©magnetů e připojeny k napšO^c^v^é^ou z^j^oo^, a dále počínaje nejdříve druhým výstupem elektronického přepínače na vstupy ouutiplexoru, přičemž řídicí blok ovládání ϊnultiplextru je spojen s ovládacím vstupem oultiplextru, jehož výstup jepřipojen na nULovací vstup elektronického přepínače.
Ne výstup řídicího bloku ovládáním oultipltxtru je připojen blok indikace nastaveného kmitočtu.
Mezi výstup obvodu pro úpravu napptí · a hodinové vstupy elektronického přepínače a řídicího bloku ovládání oultiplextrl, je připojen časovači spínač.
Paralelně k fázovecío členům jsou připojeny obvody indikace přepínání.
Mezi řídicí vstupy výkonových spínačů a výstupy fázovacích členů jsou zařazeny oddělovací členy.
Paralelně k cívkám e]^^k^t]^(^oagneOů jsou připojeny indikační obvody.
Paralelně k cívkám·elektrooagntOů je připojen jednoduchý n-pólový přepínač připojený protilehlými kontakty k Obvodu zobrazovací jednotky.
Výhody zařízení podle vynálezu spočívají především v mocnost řízení výkonu do jednotlivých cívek eltktromЬgneOů a v ootnetSi plynulého, auOoooaického i ručního řízení změny opakovači frekvence generovaného oiegletického pole, což zaručuje moonoot přesného dávkování oeegntického pole při léčebném pouHtí tohoto zařízení. Vzhledem k mocnost současného započni většího počtu cívek tlektrooagntOů naskýtá se moOnotιt aplikace magnetického pole, například na větší počet kloubů, celou páteř a podobně. V důsledku uvedeného zapojení je zaručena synchrornizace zapnutí výkonových spínacích součástí s fází napptí přivldtnéht z napP^vého zdroje, což zajlěíuje jednotnost ^ptdsů 00^^^^^^ pole buzeného cívkami elektromagnetů. .
Použitím elektronických prvků pro bezkontaktní spínání a s číslicoým řízením je zajištěna vysoká spolehlivost funkce popisovaného zařízení a minimminí spotřeba elektrické energie.
Zapooení pulsního megnettoerapeutického zařízení podle vynálezu bude následovně blíže popsáno v příklddovém proveden:! s pomocí připojených vyobrazení, kde obr, 1 znázorňuje blokové schéma základního zapojení pulsního maαnntoOerapeutického zařízení, obr. 2 znázorňuje rozšířené blokové schéma zařízení podle ob]?. 1 s použitím doplňkových obvodů a částí, obr. 3 znázorňuje konkrétní příkladové zapojen! pulsního mmgneeotergptuti.ckého zařízení podle ob i?. 2.
Podle obr. 1, znázorňujícího základní zapojení pulsního mθgnettOerapeutického zařízení, je obvod 2 pro úpravu napětí připojený k napěťovému zdrooi £, svým výstupem připojen jednak k hodinovému vstupu elektronického přepínače £, jednak k hodinovému vstupu řídicího bloku 6, ovládání mut^iplexoTu, přičemž výstupy elektronického přepínače 4 Jsou spojeny jednak se vstupy fázovacích členů 8a až 8e. jejichž výstupy jsou připojeny na řídicí vsuppy výkonových spínačů 11 e až 11 e , k^eré joou sérowě j^j^ojenny s cfvkm^i 12a až 12e etektommagnetů a př^oj^ e^nek к nepěfo^mu zteoji £.» s tele, počínaje nejdříve druhým výstupem, na vstupy muu^p^Ko^ 4> přičemž řídicí blok 6. ovládání mujtiplexorj je spojen s ovládacím vstupem mputipleKoru £, jehož . výstup je připojen na nulovací vstup elektronického přepínače £.
Za účelem zvyšován! účinku je·základní zapojení pulsního miαníeoterapeutického zařízení rozšířeno o níže uvedené 'obvodové úpravy, znázorněné na obr. 2.
Na výstup řídicího bloku 6, ovládán! mujtiplexorj je připojen blok £ indikace nastaveného kmitočtu.
Mezi výstup obvodu £ pro úpravu napět! a hodinové vstupy elektronického přepínače £ e řídicího bloku ovládání i^u^p^Ko^ je připojen časovač! spínač £.
Paralelně ke vstupům fázovacích členů 8a až 8e jsou připojeny obvody 9a až 9e indikace přepínání.
Mezi řídicí vstupy výkonových spínacích součáátí 11 e až . 11 e a výstupy fázovacích členů 8e až 8e jsou zařazeny oddělovací členy 10a až 1Qe.
Paralelně k cívkám 12a až 12e elektoomagnetů jsou připojeny indikační obvody 13a až 13e.
Paralelně k cívkám 12a až 12e elektoomagnetů je připojen jednoduchý pětipólový přepínač .14, připojený protieehlými kontakty k obvodu zobrazovací jednotky 15.
Při funkci zapojení puteního miαnntoOerapeutickrho zařízení podle obr 1. upraví obvod pro úpravu napětí 2, připojený k napěťovému zdrooi £, přiváděné sinusové napětí na potřebnou velikost a změní tvar přiváděného napět.! na pravoúhlého průběhu.
Takto upravené napětí se přivádí jednak k hodinovému vstupu elektronického přepínače £, jednak k hodinovému vstupu řídicího bloku 6 ovládání mujtipltxorj. Na jednotlivých výstupech elektronického přepínače £ dochází postupně k přepínání logických úrovní, přičemž rychlost přepínání je závislá na kmitočtu napětí přiváděného do hodinového vstupu elektronického přepínáče £. Výstupy 0 - n elektronického přepínače £ jsou spojeny jednak se vstupy fázovacích členů 8e až 8n, které zajišťují časové zpoždění signálu na svých výstupech vůči vstupnímu signálu, a tím i fázový posun.zapnutí výkonových spínačů 11 a až 11n vůči fázi napětí přiváděného·z napěťového zdroje £, což vzhledem k séróovmmu zapojení cívek 12a až 12n tltktoomannttů s výkonovými spínači 11 a až 11n a napěťovým zdrojem £ zajišťuje moonoot řízení výkonu do jednotlivých cívek
12<· fž 12 n elektromegnetů. Dále рек, počine Je nejdříve druhým výstupem, jsou výstupy elektronického přepínače £ připojeny ne vstupy 0 - n nultiplexóru 2i jehož výstup je připojen do nulovscího vstupu elektronického přepínače £. Ovládání multiplexoru 2 se děje pomocí řídicího bloku 6. ovládání multiplexoru. Tento řídicí blok £ ovládání multiplexoru, připojený svým hodinovým vstupem к obvodu £ pro úpravu napětí в svým výstupem do ovládacího multiplexoru zejišluje pomocí multiplexoru 2 přenos logických úrovní z výstupů elektronického přepínače £ na nulovací vstup elektronického přepínače £, a tím podle nestavení řídicího bloku £ ovládání multiplexoru poskytuje možnost zkrácení nebo prodloužení přepínacího cyklu elektronického přepínače £.
Tímto způsobem zapojení pulsního magnetoterepeutického přístroje je zajištěna synchronizace buzení magnetického pole cívkami 12e až 12n elektromegnetů s přiváděným napětím z napěťového zdroje £, dále pak možnost regulace výkonu do jednotlivých cívek 12a až 12n elektromegnetů pomocí fázovecích členů 8e až 8e. a konečně spojením elektronického přepínače £ s multiplexorem 2 6 Hzením řídicím blokem £ ovládání multiplexoru Je dána možnost zkrácení přepínacího cyklu elektronického přepínače £, e tím možnost změny opakovači frekvence buzeného magnetického pole cívkami 12a až 12n elektromotorů.
Při rozšíření základního zapojení o obvodové úpravy znázorněné na obr« 2 dochází > к následovně uvedenému rozšíření funkce:
Připojením bloku £ indikace nastaveného kmitočtu na výstup řídicího bloku £ ovládání multiplexoru se zajišťuje informace o nastaveném kmitočtu.
Zavedením časového spínače £ mezi výstupy obvodu £ pro úpravu napětí a hodinové vstupy elektronického přepínače £ a řídicího bloku £ ovládání multiplexoru se zajišťuje nastavení doby expozice pacienta.
Paralelním připojením obvodu 9e až 9n indikace přepínání ke vstupům fázovecích členů 8a až 8n se zajišťuje informace o chodu logické části přístroje.
Zařazením oddělovacích členů Ж až 10n mezi řídicí vstupy výkonových spínačů 1la až 11 n a výstupy fázovecích členů až 8n se zejišťuje oddělení logických částí přístroje od silové části.
Paralelním zapojením indikačních obvodů 13e až 13n к cívkám 12e až 12n sMctronagnetů se zajišťuje informace o buzeném magnetickém poli a zátoveň o možné poruše výkonových spínačů 11 a až 11η.
Paralelním zapojením Jednoduchého n-pólového přepínače 14 к cívkám 12e až 12n elektromegnetů a připojením Jeho protilehlých, vzájemně propojených kontaktů к obvodu 15 zobrezovecí jednotky, se zejišťuje informace o tvaru a amplitudě napětí na Jednotlivých cívkách 12e ež 12n elektromegnetů.
Příklad praktického zapojení magnetoterepeutického zařízení podle vynálezu je znázorněn na navazujících obr. 2a a 3b. Síťové napětí z napěťového zdroje £ se přivádí ne vstup obvodu 2 Pro úpravu napětí, který obsahuje síťový transformátor, z Jehož sekundárního vinutí je napájen stabilizátor 2a stejnosměrného napětí pro napájení slBboproudé části zařízení·' Ze sekundárního vinutí Je odebírán dále vzorek napětí pro tvarovéč 2b. který mění sinusové napětí na napětí pravoúhlého průběhu. Takto upravené napětí se přivádí do vstupu časovacího spínače kterým po zvolenou dobu prochází na výstup a odtud jednak do hodinového vstupu elektronického přepínače £, Jednak do hodinového vstupu bloku £ ovládání multiplsxoru. Elektronický přepínač £ sestává z čítače в převodníku 42 t z n, který Je svými BCD vstupy připojen ne BQD výstupy Čítače ££. Přiváděný hodinový kmitočet kóduje čítač 41 do BgD kódu a převodník ££ 1 z n přepíná
á logické úrovně svých výstupů v rytmu přiváděného hodinového kmitočtu. Výstupy elektronického přepínače 4 jsou připojeny jednak do . vstupů fázovacích členů 8a až 8n. k nimž jsou paralelně připojeny vstupy obvodů 9s ež 9n indikace přepínání, které například opticky informují o logických úrovních výstupů elektronického přepínače £. Fázovecí členy 8e až 8n zajišťují fázový posuv signálu na svých výstupech vůči fázi signálu na svých vstupech, a tím i vůči fázi střídavého napětí přiváděného z nápěvového zdroje £..
Výstupy fázovacích členů 8a až 8n jsou spojeny se vstupy oddělovacích členů 1Oa až IOn. jejichž výstupy jsou připojeny k řídicím vstupům výkonových spínacích součástí lle až 11n. Oddělovací členy 10a ež 10n zajišťují přenos·signálu - z fázovacích členů ’Έί až 8n na řídicí vstupy výkonových spínačů 11e až 11n e galvanicky í řídicí elektroniku od silové části zařízení. Přivedením signálu na řídicí vstupy výkonových spínačů 11 a až 11n se tyto uvedou do vodivého stavu a vzhledem k jejich sériovému připojení к cívkám 12a až 12n elektromagnetu a napěťovému zdroji j_ .okruhem protek elektrický proud, který vybudí mggetické pole.
Indikační obvody 13a až 13n. připojené paralelně k cívkám 12a až 12n. opticky infbrmnuí zábleskem o vybuzení mmanetického pole a zároveň slouží jeko sdělovač při možné poruěe výkonových spínačů 11 a ež 1 _1n, kdy při trvale protékajícím proudu, a tudíž · buzanén střddavém mignetickém poli, svítí trvale. Podle polohy jednoduchého ' n-pólového přepínače 14. připojeného k cívkám 1 2a až - . 1 2n elektromagnetů a svými protilehlými kontakty k . obvodu 15 zobrazovací jednotky, získá obsluha zařízení informaci o amppitudě a tvaru - napěťového impulsu na jednotlivých cívkách 1 2a 'ež 1 2n- elektromagnetů.
' Hodinový krnmtočet přiváděný z výstupu časovacího spínače Д do hodinového vstupu bloku £ ovládání muutiplexoru je přiváděn do vstupu děěicí sekce 61 , odkud se z jed^Otivých výstupů odebírá napppravoúhlého průběhu o perio i”, b°**, 30°, 1*, 2*, 5*a 10' a přivádí se na kontakty jednoduchého víc©polohového přepínače 62a,.jehož pro Ulehlé kontakty jsou vzájemně propojeny* Pomooí jednoduchého.vícepolohového . přepínače 62a se napptí o zvolené periodě přivádí ne paralelně spojené první vstupy pozitivních dvouvstupových hradel 63 a 64, na jejichž druhé vstupy je svými výstupy Q a*5 připojen ovládací obvod 65a.
Výstupy pozitivních dvouvstupových hradel 63 a 64 jsou připojeny na vstupy Cp a Cy vratného čítače 66. Přepínání ovládacího obvodu 65a se děje pomooí přepínače 62b.. který v obou toajních . polohách zajišťuje, že na výst^upech Q . a S ovláfoctao obvodu 65a bude buď logická úroveň L e H, nebo H a L, a tím přenos signálu buď požiti irním dvouvstupoTýfa hradlem 6£ a 6. do vstupu . Cp, nebo Cy vratného čítače £6» čí^mž je zajištěno čítání ' .bu3 vpřed, nebo vzad. Ve střední poloze přepínače 62b je zajištěno automtické přepínání stavů výstupů Q a.ζ ovládacího obvodu 65a pomocí zapojených výstupů 6 a 9 převodníku 67 1 z n na střední kontakty přepínače 62b.
ч
BCD vstup převodníku 67 1 z n je-připljee na BCD výstup vratného čítače 66. čímž je zajištěno, že například při čítání vpřed po dosažení čísla n = 9. binárně.kódovaného dojde k automatickému přepnutí vratného čítače 66 pro funkci čítání vzed, dále pak při dosažení binárního čísla 0 k přepnutí pro čítání vpřed a celý cyklus se stále opa^aus. BCD výstupy vratného čítače 66 jsou dále připojeny ke vstupům patráH 68. Pomocí přepínače 62c a obvodu 65 blokování pairáH lze zamezit přenosu binárně kódovaného .čísla ze vstupu na výstup, a tak zvolené číslo na výstupu paměti .68 zachovat, bez ohledu na . aktuální stav BCD výstupů vratného čítače 66. Výstupy pamu 63 jsou připojeny jednak na vstupy bloku χ indikace nastaveného kmitočtu, jednak na BCD vstupy ^u^ple^o™ £.
Do vstupů .0 - a muutiplexoru 2. jsou počínaje nejdříve druhým výstupem zapoceny výstupy elektronického přepínače £. Vs?tup muutiplexoru £ je připojen k nulovacímu vstupu elektronického přepínače £. Funkce takto zapojeného muUtipltxlru. £ spočívá v tom, že přiváděné logické úrovně z výstupů elektronického přepínače £ se převáděj na výstup multiplexoru 2. jen z toho vstupu, jehož Číslo odpovídá binárně kódovanému číslu na BCD vstupu muUtiplexoru 2.· Z jeho . výstupu přivedená logická úroveň H do nlLovacího vstupu elektronického přepínače £, resp. 41 tento vynuluje, což znamená návrat přepínání elektronického přepínače A do výstupu 0. Podle toho, který vstup muutiplexoru Z převádí, je f zajištěno zkrácení nebo prodloužení čítecího cyklu čítače .41, a tím přes převodník 42 1 z n, fázovací Členy 8a až 8n. oddělovací členy 10a ež 10n a . k nim .připojené řídicí vstupy výkonových..spínačů 11 .a až . 11n zvýšení nebo snížení opakovacího kmitočtu buzeného magnetického pole cívkami 12e až 12n elektromagnetů. Blok 2. indikace nastaveného kmitočtu informuje o . právě nastaveném opakovacím kmitočtu buzeného mignetického pole.
Záppjení pulsního mignetttergpeuttckého zařízení zaručuje moonoot volby opakovacího kmitočtu buzeného mignetického. pole, který je dán celočíslným úělením, nejméně však děleno 2,. kmitočtu napíší napěťového zdroje . . Je možno zvol.it bu3 jediný kmitočet, a to uzavřením parnUi 68 pomocí přepínače 62c přes obvod 65b blokování parnUi. Dále pak ne základě ' nastavení přepínačů 62a a 62b voUt v dělicí sekcí 61 určených intervalech automatické .zvyšování nebo snižování opakovači frekvence buzeného magnetitkího pole, naho její gUtomiaické zvyěování a . následné snižování a naopak.
Pornooí . nastavení fázovacích členů 8a až 8n lze zajistit fázový posun sepnutí výkonových s^naC vůči' ·zi pHvtóhého napatí z naptóovCo ztooje £ a tím regulaci výkonu spínaného . do jednotlivých.cívek 12a až 12n elektromagnetů. Nastavením časovacího spínače Z je zajištěno zastavení ' zařízení po předem nastavené době. Obvod indikace nastaveného kmitočtu X informuje o opakovači frekvenci buzeného mignetického pole. Obvody 9a až 9n indikace přepínání intonují o správné funkci elektronického přepínače £· Indikační obvody ua až 13n informuj o přítomn^si buzeného mignetického p^le. Pomocí jednoduchého n-pólového . přepínače 14 a obvodu 15 zobrazovací jednotky je možno sledovat ampOitudu a tvar napěťových impulsů na cívkách 12a až 12n elektr©magnetů.

Claims (7)
Hide Dependent

1. Zapečení pulsního magnetotergpeuttckého přístroje, vyznačené tím, že obvod (2) pro úpravu ooppIÍ, připojený . k napěťovému zdrcHi (1), je svým výstupem připojen.jednak k hodinovému vstupu elektronického přepínače (4), jednak k .hodinovému vstupu.řídicího bloku (6) ovládání mu^^lez^! přičemž výstupy (0 - n) elektronického přepínače (4) jsou spojeny jednak se vstupy fázovacích členů (8a - 8n), jejichž výstupy jsou připojeny na řídicí vstupy výkonových spínačů (11a až lín), které jsou sériově spojeny s cívkami (12a až 12n) elektroiggnetů a připojeny k napěťovému zdroji (1), a dále po^naje nejdříve druhým výstupem elektronického přepínače (4), na vstupy (0 - n) muUtiolexorl (5), přičemž řídicí blok (6) ovládání mulUplexcru je spojen s ovládacím vstupem mlitipl^e^x^oru (5), jehož výstup je připojen na nulovácí vstup elektronického přepínače (4).
2. ZapcKení pulsního mignettOerapeuttckého přístroje podle bodů 1, vyznačené tím, že na výstup řídicího bloku (6) ovládání multiplexoru je . připojen blok .(7) .indikace nestaveného kmitočtu. ;
3. Zaρΰoení pulsního miggettterapeuttckého přístroje .podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že mmzi výstup obvodu (2) pro úpravu napptí a hodinové vstupy elektronického pzřeplnače (4) e řídicího bloku (6) ovM^ní muUtiplěxoru je . - připojen tesovací spíngč (3).
4. Zeppoení pulsního megnetotergpeuttckého přístroje podlebodů.1.až 3, . vyznačené že paralelně ke vstupům fázovacích členů (8a až 8n) jsou připojeny obvody . (9a ež 9n) . · tím, indikace přepínání.
5. Zapojení pulsního magnetoterapeutického přístroje podle bodů 1 ež 4, vyznačené tím, že mezi řídicí vstupy výkonových spínačů (11e až lín) a výstupy fázovacích členů (8a až 8n) jsou zařazeny oddělovací členy (10a až 10η).
6. Zapojení pulsního magnetoterapeutického přístroje podle bodů 1 až 5, vyznačené tím, že к cívkám (12a až 12n) elektromagnetů jsou připojeny indikační obvody (13a až 13n).
7· Zapojením pulsního magnetoterapeutického přístroje podle bodů 1 až 6, vyznačené tím, Že paralelně к cívkám (12a až 12n) jednotlivých elektromagnetů je připojen jednoduchý n-pólový přepínač (14), připojený protilehlými kontakty к obvodu (15) zobrazovací jednotky.