CS234409B1 - Způsob pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek - Google Patents

Způsob pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek Download PDF

Info

Publication number
CS234409B1
CS234409B1 CS572983A CS572983A CS234409B1 CS 234409 B1 CS234409 B1 CS 234409B1 CS 572983 A CS572983 A CS 572983A CS 572983 A CS572983 A CS 572983A CS 234409 B1 CS234409 B1 CS 234409B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
pyrolysis
tubes
passivation
hydrocarbons
kpa
Prior art date
Application number
CS572983A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Zelenka
Jiri Najemnik
Vlastimil Ohanka
Original Assignee
Jan Zelenka
Jiri Najemnik
Vlastimil Ohanka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Zelenka, Jiri Najemnik, Vlastimil Ohanka filed Critical Jan Zelenka
Priority to CS572983A priority Critical patent/CS234409B1/cs
Publication of CS234409B1 publication Critical patent/CS234409B1/cs

Links

Landscapes

  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu prodloužení prhvozní periody pyrolýzních pecí pasivací vnitřního povrchu pyrolýzních trubek, používaných v procesu pyrolýzu kapalných a plynných uhlovodíků při teplotě 740 až 880 °C a tlaku 170 až 350 kPa za přítomnosti vodní páry, která probíhá před zavedením a v období zavádění uhlovodíků do pyrolýzních trubek plynným sirovodíkem v množství* 6 až 8 kg/hodinu v koncentraci 300 až 800 ppm hmot. a v přítomnosti 150 až 350 ppm hmot. kysličníku uhličitého při teplotě 750 až 810 °C a tlaku 160 až 240 kPa.

Description

Vynález se týká způsobu pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek, používaných v zařízení pro provádění procesu pyrolýzy kapalných a plynných uhlovodíků za účelem výroby olefinů.
Nejrozšířenější způsob výroby olefinů je pyrolýza uhlovodíkových frakcí získaných destilací ropy nebo ze zpracování zemního plynu. Pro pyrolýzu se za různých podmínek používají uhlovodíky počínaje etanem až po těžké vakuové oleje vroucí nad 500°C. Podle druhu suroviny a žádaných produktů se liší konstrukce pecí a zejména trubky v radiačních sekcích. Při provozování pyrolýzní pece dochází ve větší či menší míře k tvorbě koksu a jeho usazování na vnitřních stěnách pyrolýzních trubek. Mechanismus tvorby koksu a zejména faktory, které ovlivňují rychlost tvorby koksu a jeho usazování^ jsou značně složí tě. Z hodnocení provozujících pyrolýzních pecí vyplývá, že nánosy koksu jsou tím větší, čím vyšší je pyrolýzní teplota, čím intenzivnější je tepelný tok stěnou pyrolýzní trubky, čím těžší je surovina a při stejné střední molekulové váze suroviny, čím vyšší je obsah cyklických a aromatických uhlovodíků, zejména více^jjaderných, případně čím vyšší je podíl nenasycených uhlovodíků.
Jestliže úsady koksu v trubkách dostoupí určité úrovně, nelze již dosáhnout potřebné intenzity přestupu tepla na stěně trubky z důvodu nadměrného přehřívání jejího vnějšího povrchu, případně se projeví nadměrná tlaková ztráta v trubkách vlivem zúženého profilu. Pak je nutno pyrolýrfd trubky zbavit
- 2 234 409 koksu, což se děje vypálením - oxidací koksu směsí vzduchu s vodní parou, případně pouze vodní parou. Pro tuto operaci je nutno pec odstavit z výroby a na odkoksovóní vynaložit značné množství energií, konkrétně topného plynu a vodní páry. Rovněž je nutno pro tuto operaci provést mechanické práce související s odstavením pece a oddělením od okolního provozujícího systému.
Z výše uvedených důvodů se výrobci olefinů snaží docílit provozní běh pece pokud možno co nejdělší při stejných nebo přijatelných podmínkách chodu pece na konci tohoto běhu. Ve většině případů je provozní běh pece limitován maximální dovolenou vnější povrchovou teplotou pyrolýzních trubek (tedy ze strany ohřevu v radiační sekci). Aby bylo docíleno stejného přestupu tepla, tato povrchová teplota s postupujícím usazováním koksu stoupá. Dovolená nejvyšší povrchová teplota je dána zejména druhem použitého materiálu trubek.
Z analýzy provozních dat vyplývá, že gradient nárůstu povrchové teploty pyrolýfíí trubky je největší krátce po uvedení pyrolýzní pece do chodu a fcdfcom se poněkud zmenší a zůstává přibližně konstantní. Tato skutečnost souhlasí se základními poznatky o katalýze v tom směru, že kovy přítomné na vnitřní stěně trubek převážně v elementární, případně částečně zoxidované formě, podporují rozklad uhlovodíků při teplotách kolem 800°C a tvorbu koksu. Popsanému vlivu lze zčásti přisoudit větší nárůst gradientu povrchové teploty v období 1 až 4 dnů po uvedení pyrolýzní pece do chodu. Při provozování pyrolýzní .pece lze rychlost nárůstu úsad koksu snížit obsahem síry v surovině, aí již přirozeným obsahem síry v ropných frakcích (ve formě zejména merkaptanů a disulfidů| případně přidáváním sirovodíku či merkaptanů a disulfidů z jiného zdroje. Tento způsob se používá v řadě pyrolýzních jednotek přibližně od roku 1976. Velmi účinné proti usazování koksu je přidávat do
- 3 234 409 suroviny sirníky, případně uhličitany alkalických a žíravých zemin, projevuje se však koroze a další negativní jevy.
Aktivním katalyzátorem, urychlujícím rozklad uhlovodíků a tvorbu koksu, je zejména železo, dále nikl, méně již chróm. Slitina těchto tří kovů se běžně používá pro výrobu pyrolýzních trubek. Typická slitina železa se skládá z 20 % niklu, % chrómu a dovolená povrchová teplota trubek je 1040°C.
V n^ěkolika posledních letech se materiál pro pyrolýzní trubky dále vylepšuje malým podílem přísad, které mají snížit rychlost nauhličování, a prodloužit tak životnost trubekj jako příklad lze uvést slitinu železa s 35 % niklu, 25 % chrámu a 1 % niobu, která může provozovat na povrchové teploty trubek 1100°C. Katalytický účinek jednotlivých kovů není stejný a k vzájemné rozdílné interakci dochází i vlivem různé formy, ve které mohou být přítomny před zavedením suroviny do trubek. V tomto období je pec většinou provozována v horkém stavu s průtokem vodní páry, která částečně může reagovat zejména se železem a převádět jej zčásti na kysličník. Kysličníky mohou být přítomny i z důvodu předchozí oxidace koksu.
Ve snaze prodloužit provozní běh pyrolýzních trubek byly hledány cesty ve směru pasivovat vnitřní povrch pyrolýzních trubek před zavedením suroviny do pece tak, aby katalytický účinek kovové stěny byl eliminován, případně obrácen v neprospěch tvorby koksu. Z poznatků katalýzy a štěpných procesů je známo, že sirníky kovů, konkrétně železa, nilj:lu a chrámu mají v porovnání s elementárními kovy nebo jejich kysličníky nižší aktivitu pro dehyárogenaci a štěpení uhlovodíků při vyšších teplotách. Způsob pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek, používaných v procesu pyrolýzy kapalných a plynných uhlovodíků při teplotě 740 až 880°C a t^ku 170 až 350 kPa za přítomnosti vodní páry v hmotnostním poměru páry k uhlovodíkům 0,25 až 1,2 se provádí podle vynálezu v podstatě tak, že pasivace probíhá
234 409
Μ Μ před zavedením a v době zavádění uhlovodíků do pyrolýzních trubek plynným sirovodíkem v množství 6 až 8 kg/h, zředěným vodní parou na koncentraci 300 až 800 ppm hmot. a v přítomnosti 150 až 350 ppm hmot. kysličníku uhličitého při teplotě 750 až 810°C a tlaku 160 až 240 kPa. Pasivací trubek se dosáhne snížení tvorby koksu v pyrolýzních trubkách, a tím prodloužení provozní periody pyrolýzních pecí ó 5 až 19 dní.
Příklad
Na olefinové jednotce byly prováděny provozní zkoušky, jejichž účelem bylo při provozních podmínkách ověřit předpokládaný účinek pasivace a současně podmínky pasivace kvan-r tifikovat a optimalizovat. Výsledky těchto zkouěek jsou specifické pro pyrolýzní pece dotyčné jednotky, vzhledem ke konkrétnímu uspořádání pyrolýzních trubek, délkám a průměrům jednotlivých částí trubek, zejména však vzhledem k použitému materiálu pyrolýzních trubek. Uspořádání pyrolýzních trubek této jednotky je Zřejmé z přiloženého výkresu obr. 1, kde arabské číslice představují pořadí jednotlivých trubek, vzhledem ke svislé ose.
Materiál trubek č. 1 až 4: austenitická slitina železa s 35 % niklu, 25 % chrómu, % niobu
Materiál trubek č. 5 až 8; austenitická slitina železa s 20 % niklu a 25 % chrómu
234 409
Délky a průměry trubek:
č. 1, 2 - 12,4 m/0 83 mm ·
č. 3, 4 - 12,2 m/0 83 mm
č. 5, 6 - 11,5 m/0 108 mm
č. 7, 8 - 12,5 m/0 149 mm
Všechny údaje o množství u příkladů se vztahují na 3 trubkové systémy vyznačené na obr. 4, zapojené paralelně.
Jako pasivační me#dium byl používán plynný sirovodík ve směsi s kysličníkem uhličitým a za přítomnosti vodní páry. Byla hledána minimální účinná míra presulfidace vnitřního povrchu trubek vzhledem k tomu, že příliš intenzívní presulfidace by mohla vést ke hloubkové sulfidaci s negativními dopady na materiál.
Podmínky a výsledky provozní pasivace byly následující:
Provozní pasivace
Pasivační činidlo:
teplota pasivace: tlak:
doba pasivace:
dosažený provozní běh pece:
plynný sirovodík v množství 8 kg/h ve směsi se 4 kg kysličníku uhličitého/h, zředěno vodní parou v množství 20 000 kg/h 760°C na výstupu z trubek
180 kPa 2,5 hodiny dní
234 409 plynný sirovodík v množství 8 kg/h ve směsi s kysličníkem uhličitým v množství 4 kg/h a vodní parou v množství 19 000 kg/h
780°C na výstupu ž trubek
170 kPa 10 hodin dní asivace byly provozní trubky provozovány
Provozní pasivace 2 Pasivační činidlo:
teplota pasivace: tlak:
doba pasivace:
docílený provozní běh pece:
Po provedení p v obou případech se stejnou surovinou (primárním benzinem o rozmezí b.v. 45 až 180°C) a za stejných provozních podmínek jako trubky nepasivováné. Rovněž materiál trubek byl stejný, a to austenitická slitina železa s 35 % niklu, 25 % chrómu a 1 % niobu. Tento materiál je použit na trubkách č. 1 až 4 jedle obr. 1. Na ostatních trubkách č. 5 až 8 je použit materiál slitiny železa s 20 % niklu a 25 % chrómu vzhledem k nižšímu tepelnému namáhání. Rozměry a uspořádání trubek byly rovněž stejné a odpovídaly obr. 1. U nepasivovaných trubek byl až dosud dosahován průměrný provozní běh 25 dní s rozptylem 19 až 32 dní. Výsledky však lze aplikovat i na jiných pecích se stejným materiálem trubek a s přibližně stejnými rozměry a. uspořádáním trubek.
Při zkouškách bylo rovněž zjištěno, že je výhodné presulfidaci provádět bezprostředně do okamžiku zavedení suroviny do pece, případně i několik minut potei*. Je možno pokračovat v sulfidaci nadále po uvedení pyrolýní pece do normálního ohodu, avšak účinek na snížení usazování koksu se již prakticky neprojeví, pokud je ovšem dostatečný přirozený obsah sirhých sloučenin v surovině.
234 409
Z uvedeného příkladu vyplývá, že u pyrolýzních trubek z materiálu austenitické slitiny železa s 35 % niklu, 25 % » · chrómu a 1 % niobu a při uspořádání pyrolýzních trubek podle obr· 1 probíhá pasivace výhodně po dobu 2 až 10 hodin před uvedením uhlovodíků do trubek při koncentraci sirovodíku 300 až 500 ppm. hmot, teplotě 760 až 79O°C a tlaku 160 až 210 kPa.

Claims (1)

  1. P ft SD H ě T YYNÁUEZU
    234 409
    Způsob pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek, používaných v procesu pyrolýzy kapalných a planných uhlovodíků při teplotě 740 až 880°C a tlaku 170 až 350 kPa za přítomnosti vodní páry při hmotnostním poměru páry k uhlovodíkům 0,25 až 1,2,vyznačený tím, že pasivace se provádí před zavedením a v období zavádění uhlovodíků do pyrolýzních trubek plynným sirovodíkem v množství 6 až 8 kg/h, zředěným vodní parou na koncentraci 300 až 800 ppm hmot. a v přítomnosti 150 až 350 ppm hmot. kysličníku uhličitého, při teplotě 750 až 810°C a tlaku 160 až 240 kPa po dobu 2 ax 10 hodin před uvedením uhlovodíků do trubek.
CS572983A 1983-08-02 1983-08-02 Způsob pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek CS234409B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS572983A CS234409B1 (cs) 1983-08-02 1983-08-02 Způsob pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS572983A CS234409B1 (cs) 1983-08-02 1983-08-02 Způsob pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS234409B1 true CS234409B1 (cs) 1985-04-16

Family

ID=5402730

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS572983A CS234409B1 (cs) 1983-08-02 1983-08-02 Způsob pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS234409B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Towfighi et al. Coke formation mechanisms and coke inhibiting methods in pyrolysis furnaces
US3745109A (en) Hydrocarbon conversion process
US4298455A (en) Viscosity reduction process
US8057707B2 (en) Compositions to mitigate coke formation in steam cracking of hydrocarbons
US4410418A (en) Method for reducing carbon formation in a thermal cracking process
US5015358A (en) Antifoulants comprising titanium for thermal cracking processes
US2516877A (en) Desulfurization of heavy petroleum hydrocarbons
CA1252282A (en) Antifoulants for thermal cracking processes
EP0086461A1 (en) A process for reducing the formation of coke in a thermal cracking process and antifoulant composition
CA1104086A (en) Shutdown of co-combustion devices
EP0626990A1 (en) Thermal cracking process with reduced coking
Watkinson Chemical reaction fouling of organic fluids
US5954943A (en) Method of inhibiting coke deposition in pyrolysis furnaces
EP0242693A1 (en) Antifoulants for thermal cracking processes
US5007999A (en) Method for reducing sulfur oxide emission during an FCC operation
Sahu et al. Effect of benzene and thiophene on rate of coke formation during naphtha pyrolysis
US4167471A (en) Passivating metals on cracking catalysts
US6183626B1 (en) Method and device for steam cracking comprising the injection of particles upstream of a secondary quenching exchanger
KR100307155B1 (ko) 열교환표면의코킹을감소시키는방법
CS234409B1 (cs) Způsob pasivace vnitřního povrchu pyrolýzních trubek
US4986896A (en) Method for passivating metals on an FCC catalyst
JP4390223B2 (ja) 炭化水素の水蒸気分解
WO1997045506A1 (en) Treating cracking tube for thermal cracking to reduce carbon monoxide and/or coke formation
EP3322773B1 (en) A composition, method and applications thereof
WO1994006889A1 (en) Process for obtaining lower olefins