CS233704B2 - Roller - Google Patents
Roller Download PDFInfo
- Publication number
- CS233704B2 CS233704B2 CS441978A CS441978A CS233704B2 CS 233704 B2 CS233704 B2 CS 233704B2 CS 441978 A CS441978 A CS 441978A CS 441978 A CS441978 A CS 441978A CS 233704 B2 CS233704 B2 CS 233704B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- roller
- cylinder
- axis
- workpiece
- rolling
- Prior art date
Links
Landscapes
- Metal Rolling (AREA)
- Reduction Rolling/Reduction Stand/Operation Of Reduction Machine (AREA)
- Folding Of Thin Sheet-Like Materials, Special Discharging Devices, And Others (AREA)
- Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
- Centrifugal Separators (AREA)
- Transplanting Machines (AREA)
Description
Vynález se týká válcovačky pro redukování rozměrů průřezu podélného obrobku, pohyblivého podél přímky úběru, přičemž válcovačka je opatřena prvním , párem spolupracujících válců, mezi nimiž je obrobek přerušovaně redukován v prvním směru redukce a druhým párem spolupracuuících válců, mezi nimiž je obrobek přerušovaně redukován v druhém směru redukce, kolnám к prvnímu směru, a každý válec má vaLi^v^ou plochu, alespoň částečně ve tvaru komolého kužele, pro válcování plochy na obrobku a dále vlastní nebo přidružené prostředky pro válcování oblého obrobku a pro každý válec je uspořádán držák, v němž je válec uložen otočně okolo své osy, přičemž držáky jsou otočné okolo odlišné osy držáku kolmé k přímce úběru a osy držáku pro první pár válců jsou kolmé k osám držáku pro druhý pár válců, válcovačka je dále opatřena prostředky pro pohon válců kolem jejich oš a prostředky pro synchronní pohon držáků okolo jejich os, při tomto pohybu se v každém cyklu · válce každého páru přibližují a vzdedují přímce úběru a sobě navzájem, čímž d^<^!h^s^:í střídavě k přerušovanému styku obrobku s párem válců a k jeho redukci.
Válcovačka tohoto typu je známa např. z US patentu č. 3 643 486. PodLe tohoto patentu ' je osa·každého držáku rovnoběžná s osou válce neseného tímto držákem. Obrobek je tak válcován každým válcem na části kruhového oblouku, jehož středem · je osa držáku a válec zůstává vždy ve stejné rovině. Mááli tato válcovačka redukovat obrobek na kruhový pr^n^<ez, je každý válec opatřen plochým vybráním s dvěma hranami a s čelními kuželovými plochami, přičemž dno vybrání je zaobleno na žádaný priůňFez. M-li válcovačka upravit obrobek na čtvercový nebo pravoúhlý pimůřez, nutně vznikají ostré podélné hrany mezi plochami· válcovanými prvním párem válců a plochami válcovanými druhým párem válců, protože válce nemohou na tyto hrany působit. Ostré hrany jsou považovány za meeta-urgický nedostatek.
Válcovačka podle patentu NSR č. 1 816 915 vykazuje osy válců, které jsou skloněny k osám držáků pod úhlem 45% ^^emž každý válec má varvou plochu ve tvaru komolého kužele. Jsou upraveny pouze dva držáky válců, z nichž každý nese jeden válec prvního páru a jeden válec druhého páru a osy držáků jsou rovnoběžné. Pohon válců je odvozován od páru opěrných válečků, které jsou poháněny okolo os rovnoběžných s osami držáků a s nimiž jsou válce v třecím spojení. Při rotaci držáku okolo jejich os se dostávají dva péry válců střídavě do záběru s obrobkem a způsobují přeruěovanou redukci obrobku ve dvou vzájemně kolmých směrech.
Protože válce maai valivé plochy ve tvaru komolého kužele a protože válce obou párů vykonávaaí kruhové pohyby okolo stejných os nosiče, je obrobek redukován na čtvercový průřez, který opět vykazuje ostré hrany vytvořené mezi dvěma vzájemně kolmými plochami obrobku.
Úkolem vynálezu je navrhnout válcovačku schopnou válcovat obrobky se zaoblenými hranami.
Podstata válcovačky podle vynálezu spočívá v tom, že osa každého válce je skloněna k ose otáčení držáku, v němž je válec uložen a že každému válci je přiřazen prostředek pro válcování oblého povrchu na hraně obrobku, která je mezi plochou válcovanou válcem a plochou válcovanou válcem druhého páru válců. .
Twoící přímka vaLivé plochy tvaru komolého kužele/ prochází přitom · u každého válce s výhodou bodem, v němž osa válce protíná osu držáku, v němž je válec uložen.
Výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že prostředkem pro válcování oblého povrchu na hraně obrobku je prstencová valivá plocha upravená na každém válci ve směru kolmém k valivé ploše tvaru komolého kužele. S výhodou je tato prstencová vCLÍv- plocha upravena na nákružku válce.
233704 '
Podle jiného výhodného proveden ní vynálezu je prostředkem pro válcování oblého povrchu na hraně obrobku přídavný pěchovací válec, přiřazený každému válci a uložený v držáku.
Výhodný sklon osy držáku válce k ose válce je sklon pod úhlem větším než 45°. Dhším výhodným znakem vynálezu je to, že osy otáčení čtyř držáků válců tvoří obdélník a jsou spolu pohonné spojeny převody. ,
Rovněž každý válec je s výhodou poháněn pomocí převodů. Výhodné je i uspořádání, při němž osy prvního páru držáků jsou rovnoběžné a osy druhého páru držáku jsou rovněž rovnoběžné a kolmé k osám prvního páru držáků, přičemž osy obou párů držáků leží v rovině kolmé k přímce úběru.
Vynález může být ječt-ě s výhodou obměněn tak že-v k:aždém držáku jsou uloženy alespoň dva válce otočné okolo nezávislých os, přičemž úhlové uspořádání os válců okolo os držáků je shodné u všech držáků.
Při tomto uspořádání je zvláště výhodné, jsou-li všechny válce každého držáku spojeny s pohonem za účelem jejich otáčení okolo svých os.
Válcovačka podle vynálezu je především určena k provádění velkých redukcí podélných ocelových obrobků, ale lze ji použít i pro obrobky’z jiných kovů.
Sklon osy válce к ose držáku umoonuže, že přiiřezený prostředek sleduje válec a zaobluje hranu, aniž by přitom interferoval s přilehlou rozbíhájící se plochou válcovanou druhým válcem, jak by tomu bylo, kdyby osa držáku byla např. rovnoběžná s osou válce. V případě, že prostředkem pro válcování zaoblených hran je prstencová valivá plocha upravená kolmo na válci, případně na nákružku válce, dochází na základě vzájemného sklonu os válce a držáku k tomu, že nákružky sledují dráhy podobné plochám, po nichž se odvejou!. Protože profily protilehlých ploch obrobku jsou podobné, je úhel mezi osou držáku a osou válce roven přibližně 45°, avšak vzhledem k tomu, že každý pár spolupracujících vélců zaěíná a končí svou redukci obrobku v místech vzdálených od míst odpovídajících činnosti předcházejícího páru válců, je výhodný úhel větší než 45°. Vhodný je např. úhel 46° 20', i když nastavení konkrétního úhLu je závislé na rycího sti postupu obrobku.
Prostředkem pro válcování oblých hran neinnsí být pouze zmíněná prstencová valivá plocha upravená na nákružku válce, he může jím. být v případě potřeby i přídavný pěchoválec^řiřazený každému válci. Vhodné je toto uspořádání zejména při válcování ploché oceei, tj. pr^:řezů, majíc^h velkou šířku ve srovnání s jejich ’^ouš^kou.
Aby se zajistilo skutečné odvalování válce po ploše obrobku, je výhodné vytvořit valivou plochu na válci ve tvaru kvmoVěhv kužele tak, že tvořící přímka této valivé plochy prochází u každého válce bodem, v němž osa válce protíná osu držáku, v němž je válec uložen.
Uspořádání většího počtu válců na jednom držáku válců slouží ke zvýšení výkonnnoti stroje.
Vzájemné zpřevodování držáků válců umožňuje stejnou rychlost otáčení držáků, jejich otáčení v párech ve fázi a pouití jediného pohonného motoru.
Vhodnou úpravou profilů válců lze na válcovačce válcovat i jiné průřezy než čtvercové. Zmeešením zakřivení a zvětšením délky zaoblené části každého válce lze válcovat i kulaté průřezy. .
Vynález bude vysvětlen v následujícím popisu výhodného provedení válcovačky podle vynálezu v souuissO8ti s přiložerými výkresy, na nichž znázorňuje: obr. 1 bokorys válcovačky, obr. 2 schemmaické zobrazení pohonu jednoho z držáků válců, obr. 3 dílčí axiální řez jedním z držáků válců, obr. 4 a 5 perspektivní zobrazení, znázorrující válcovací pochod, obr. 6 a 7 zobrazují moodiikaci, podívající válců bez nákružku, přičemž obr. 6 je pohled na ďržák váLce zezadu, obr. 7 znázorni je válce ne přímce úběru a obr. 8 znázorňuje vólcování ploché oceli.
Válcovačka znázorněná na obr. 1 až 5 sestává v podstatě ze čtyř držáků 12A. 12B. 12C. 12D válců u, z nichž každý má v podstatě tvar kužele. Konstrukce všech čtyř držáků 12A. 12B. 12C. 12D je stejná. Držáky 12A až 12D válců 14 se otáčejí okolo os 13A až 13D. které jsou rovněž osami.kuželů a které tvoří strany čtverce. Každý držák 12A až 12D nese alespou jeden válec 14A až 14D. který je ne závale poháněn okolo osy Г5 válce 14 skloněné k ose ϋ držáku ,12. Pokud nese každý držák 12 více než jeden válec 14. jak je znázorněno, jsou osy 15 válců 14 rovnoměrně úhlově uspořádány okolo osy 13 držáku £2.
Ct,yiM držáky 12 jsou uloženy v ložiskách ve čtyřech ložiskových koolících 16A až 1ČD. přičemž např. držák 12A je uložen v ložiskových kozzících 16A.· a 16B a držák 12B je ulo^n v lo^kkových lozící ch ZčB a 160. čtyři ložiskové kozZíky . 16A až 16D jsou upevněny v rámu tvořeném dvěma odděleními přímočarými částmi 17 rámu, přivedenými na protilehlé straně kozlíku 16 a podpíranými svislými podpěrami hB.
Držáky 12 válců 14 jsou poháněny synchronně okolo svých oš ,13. Obr. 1 znázorňuje tudíž společný hnací motor 20. nesený svislými podpěrami 18 a poháánjící prostřednictvím setrvačníku 21 čtyři transmizní hřídele 22A až 22D. Hídele 22 jsou uspořádány na čelní straně rámu ve vzdálenosti od os 13 držáků . 12 · a jsou vzájemně spojeny převody 23A až 23D. Každý hřídel 22 je spojen převodem s odpooídajícím držákem 12 válce 14 prostřednictvím redukčního ·soucolí znázorněného na obr. 1 a schemaa-icky na obr. 2, takže hřídel 22A nese pastorek 24A. který je v záběru s větším pastorkem 25A. který je spojen s pastorkem 26A. jenž je opět v záběru s větším pastorkem 27A upevněným na držáku 12A válce 14A. Prostřednictvím pohonu jsou čtyři držáky 12A až 12D válců 14A až 14D poháněny stejnou rychlostí otáčení. Pár držáků 12A a 12C válců 14A a 14C se otáčí ve fázi, takže válce 14A a 14C dosáhnou přímky 28 úběru, která je kolmá k rovině tb8ιahljící osy 13 držáků ,12. současně, jak je znázorněno na obr. 1. Podobně se otáčí ve fázi druhý pár držáků 12B a 12D, avšak tento pár je fázově posunut oproti držákům 12A a 12C. takže na přímce 28 úběru se střídají po sobě následnici páry válců 14A a 14C a páry válců 14B a HD.
Obr. 3 znázorňuje částečně jeden z držáků 12C válců 14C podrobněji . a zejména znázoruuje pohon válců 140 tohoto držáku 12C. Vyobrazení znázorňuje ^tore0 27c jaK ozu^ný věnec, který leží částečně uvnitř ložiskového kozlíku 16C a je upevněn O držáku 120 perem
Držák Í2C je uložen na jednom konci v ložiskách 31C nesených kozlíkem 160 a na druhém konci je nesen ložiskem ·4C_ na zkrácené hřídeli 29D, v^í^r^n^í^e^j^jLc:í z kozlíku 16D. D*žáO 12C nese·ve dvou oddělených vyřízených ložiskách 32C a 330 pohonný hřídel 34C válce 140. který je koeaciální s osou 13C držáku 120.· K pohonnému hřídel, i 34C je perem připojeno kuželové ozubené kolo •35C. které je v záběru se čtyřmi poháněnými kuželovými ozubenými koly Ж. z nichž je na obr. 3 vyznačeno pouze jedno, upevněné na 37C uložené v držáku t20. Každý hřídel 37C: nese neznázorněný pastorek, který je v záběru s ozubeným kolem 38C připojený perem k hřideU 40C. který je uložen v držáku 1_2C a k jehož konci je připevněn jeden z válců 14C.
Jeden konec hnacího hřídele 37C válce 15C je připevněn prostřednictvím univerzální, spojky 41G ke spojovacímu h^jíd^e^i 42C individuálního hnacího motoru 43C. Pokud se hnací hřídel 34C válce 15C otáčí, pohání prostřednictvím kuželových ozubených kol 35C a 36C čtyři hřídele 40C válců 1SC ' na držáku 12C válců 1.4C. a tudíž čtyři válce 14C. Současně je držák 12C válců 14C uváděn do otočného pohybu okolo své osy 13C motorem 2£ prostřednicívím výSe uvedených převodů.
Jak je patrno z obr. 3, je osa 15C každého hřídele 40C válce 14C skloněna k ose 13C držáku . 12C pod úhlem, který je stejný pro všechny hřídele 40 válců 14 a který je o něco větší než 45°. Dá.e osy 1^ čtyř válců 14 v každém držáku 12 válců 14 protínají osy 13 tohoto držáku 12_ ve stejném průsečíku. Jak je znázorněno na obr. 1 a 3, vykazuje každý válfec 14 valivou plochu 44 tvaru komolého kužele, jejíž tvořící přímka prochází bodem, v němž osa 15 válce -14 protíná osu 13 držáku 12, v němž je válec 14 uložen. Na svém vnitřním konci je každý válec 14 opatřen prostředkem 45 pro válcování oblé hrany. Tento prostředek 45 má podle obr. 3 tvar nákružku, na němž je upravena prstencová valivá plocha 46. která je kolmá k ose 15 válce 14 a která je ve své části H zaoblena tak, aby hladce přecházela do valivé plochy 44.
činnos't válcovačky při válcování oce^v^o sochoru čtvercového pnůřezu v prut bude nyní popsána v souvíssosti s obr. 4 a 5. Neznázorněné unášecí válce vedou obrobek .50 podél přímky 28 úběru ve vyznačeném směru malou plynulou rychlossí. Jako obrobek 20 je znázorněn soohor určený pro redukci na prut. Válce 14 každého držáku .12 válců 14 jsou postupně uváděny do styku s jednou z ploch 50A. 50B. 500 nebo 50D obrobku 50 a v průběhu styku se pohybuj ve směru opačném, vzhledem ke směru pohybu obrobku 50. Současně se každý válec 14 otáčí okolo své vlatní osy 15 ve vyznačeném směru, a uvádí tím obrobek 20 do pohybu v určeném směru. Jelikož se válec 14A. 14C nebo . 14E, 14D protilehlých držáků 12A. 12C nebo 12B. 12D pohybují ve fázi, dosáhne přímky 28 úběru jeden válec 14A společně s jedním válcem 14C a tyto válce 14A a 14C spolupracuj ve smyslu redukce předního konce obrobku 50 mezi sebou tak, že se odvEdují po plochách 50A a 50C obrobku 50. Osa 15 každého válce 14 sleduje povrch kužele, pokud se odpovvddJící držák 12 otáčí okolo své osy 13. takže válec 21 sleduje kruhovou dráhu, na níž se dotýká redukovaného obrobku 50 nejprve v minimáání vzdálenosti od svého spolupracuuícího válce 14 a od podélné osy obrobku 50. pak se vzdaluje od podélné osy obrobku 22, až dojde k přerušení styku valivé plochy 44A válce 14A s obrobkem 50 na jeho maximálním rozměru. Protože je osa 13 držáku 12 skloněna k ose 12 válců 14. dojde současně k tomu, že.se vzájemně odddáí prostředky 45 pro zaoblení hran, v tomto případě nákružky dvou válců . 14A a 14C od sebe.
Sled přerušovaných redukcí prováděných válci 14A až 14D je následnici:
1. Za předpokladu, že je obrobek 50 částečně redukován, jak je znázorněno na obr. 4 a 5, zactytí pár spolupracuuících válců 14A a 14C držáků 12A a 12C obrobek 50 v místě jeho redukovaného rozměru a p^i odviHování po plochách 50A a 50C prováddj valivé plochy 44A .a 44C po-stupnou redukci příslušných ploch 50A a 50C obrobku 50.
2. Prstencové vaLivé plochy 46 válců 14A a 14C válcují současně hrany 51A a 51C obrobku 20 a tím výsledkem, že části 47 prstencových valivých ploch 46 válce 14 zaoblují tyto hrany.
3. Pár válců 14A a 14C je vystřídán párem válců 14B a 14D držáků 12B a 12D, jak je to patrno z obr. 5. Válce 14B a 14D obráběj obrobek 50 stejným způsobem, avšak na plochách 5OB a 50D. kolmých k plochám 50A a 50C. přičemž hrany 51B a 51D obrobku 20 jsou zaoblovány prostředky 45B a 45D pro zaoblování hran, tedy nákružky příslušiých válců 14B a 14D. Vzhledem ke sklonu os 12 válců a k osám 12 držáků 12 sledují prstencové vaLivé plochy 46B a 46D válců 14B. 14D rozbíhající se plochy 50A a 50B obrobku 22, vytvořené na obrobku 50 předchozími válcovacími operacemi válců 14A, 14C držáků 12A. 12C. Válce 14B. 14D přeruší styk s obrobkem 50 v bodě umístěném ve směru opačném ke směru pohybu obrobku 50 od bodu, v němž, došlo . k přerušení styku obrobku 50 s dříve působícími válci 14A. 14C. ve vzdálenosti závislé na dopředném pohybu obrobku 50 mezi po sobě následujícími operacemi válcování.
4. Pár válců 14B> 1 4D je opět vystřídán následujícím párem válců 14A. 14C držáH
12A. 12B a tyto válce 14A. 14C provádíjí jako předtím další postupnou redukci ploch 50A a 50C obrobku 50·
Obrobku 50 jsou tudíž udíleny postupné redukce na střídajících se párech jeho ploch a obrobek 50 se postupně redukuje na prut čtvercového průřezu, avšak se zaoblenými podélnými hranami 51 a s rozměry průřezu podstatně mmnšimi, než byly původní rozměry neválcovaného sochoru.
Aby bylo možno nastavit rozměry válcovaného prutu, je každý držák 12 válců 14 uložen excentricky tak, že ložisko 31C patrné na obr, 3 je neseno prstencem 53. který je excentricky uložen v kozlíku 16C, a druhé ložisko 54 držáku 12 je podobně uloženo na excentrické objímce 52 nasazené na zkráceném hřídeli 29, Změnou úhlové polohy prstence 53 a objímky 52 může být měněna min^mání vzdálenost spolupracíUícCíh válců 14C, 14A nebo ' 14B. 14D a tímto způsobem lze mměnt . rozměry válcovaného čtvercového průřezu nebo může být obrobku 50 udělen průřez obč^^kový. Když je držák 12 válce 14 nastavován, jeho pastorek .27 se pohybuje tangenciálně relativně vzhledem k jeho hnacímu pastorku 26, avšak zůstává s ním v záběru.
Zřejmý je nyní účel sklonu každé osy 13 držáku 12 vzhledem k ose 15 každého . válce 14. Pokud by byla osa 13 držáku 12 rovnoběžná s osou 12 válce 11, nedocházelo by během· každé válcovací operace ke vzájmnnému rozbíhání nákružků nesoucích prstencovou valivou plochu £6 a tyto nákružky by interferovaly s rozbíhajícími se plochami 5OB a 50D částečně redukovaného obrobku £0. jak je tp patrno z obr. 4. Na základě sklonu os 13 držáků 12 vzhledem k osám ia válců 14 sledují nákružky válců 14 dráhy, podobné plochám 5OB. 50D obrobku Σ0. po nichž se odvedují prstencové valivé plochy 46A. 46C. Vzhledem k tomu, že profily ploch 50A. 50C jsou podobné profilům ploch 50B. 50P obrobku £0. bude úhel mmzi osou 13 držáku .12 a každou osou ££ válce 14 roven j^řAblí-žně #)°. Avšak vzhledem к tomu, že každý pár spolupracujících válců 14A a 14C nebo 14B a 14D začíná·a konči svou postupnou redukci na obrobku 50 v místech vzdálených od odppoíddiících míst pro předcháázjící pár válců 14B a 1£D nebo 14A a 14C. bude úhel s výhotou o něco vHší než 450· točití holota úhlu je závist na rycM-osti obrobku £0, avšak úhel o velkosti 46° 20*byl s^e^n uspokojil vým. .
I když bylo popsáno a znázorněno pouuití čtyř válců 14 na jednom držáku 12 válců ££, může se jejich počet m^ít podle požadavků. Je-li žádoucí vysoká výkonnost, Tze např. pouuít šesti válců 14 v jednom držáku .12. přičemž maximum výkornnoti pro čtyři válce 14 v jednom držáku 12 a šest válců 14 v jednom držáku 12 činí např. 100 tun za hodinu a 150 tun za hodinu při níppoídíjjcí míúcimílní rychhosti sochoru 0,16 msec. a 0,24 Ís-c. Maxiímání redukce dosažitelné při jednám průchodu válcovačkou je řádově 93%.
Válce 14 jsou poháněny okolo svých vlastních os 15 rychlost tmi relativními k rychlostem otáčení držáků 12 tak, aby se dosahovalo dopředného pohybu obrobku 50. Νβζηέζοι^^ unášeci ^lce pna obrobek 50 zaji^ují jeho dopředný pohyb zejména během ^tervalů mmzi válcováním po sobě následujícími páry válců 14A. 14C a 14B. 14D a během počátku válcování. * ·
Redukovaná tyč je meeálurgicky přijatelná vzhledem k nepřítomnoti ostrých podélných hran, které by vznikly, pokud by nebyly použity prstencové vaLivé plochy £6 upravené na nákružku válce n.
Popsanou válcovačku lze v různých směrech ještě modifikovat. U popsaného stroje leží např. osy 13 držáků 12 v rovině kolmé к přímce 26 úběru obrobku 50. Místo toho je možné, aby jeden nebo oba páry protilehlých os 13А a 13C nebo 1ЗВ a 130 příslušných držáků 12 ležely v rovině, která je mírně skloněna vzhledem к rovině kolmé к přímce 28 úběru.
Dále je možné zhotovit válce li bez nákružků s prstencovou valivou plochou 46. takže každý vále c H je pak válcový a vykazuje s výhodou valivou plochu 44 tvaru komolého kužele. Je«rli použito tohoto typu válců 14. nese každý držák 12 válců 14 kromě válců 1 4 ještě stejný počet pěchovacích válců 55 znázorněných na obr. 6 a 7« Pěchovací válce 55 mohou být poháněny, avšak jsou s výhodou nepoháněné a volně otočné. Každý válec 14 je ve směru otáčení držáku 12 těsně sledován pěchovacím válcem 55. jak je znázorněno na obr. 6, každý pěchovací válec 55 je uložen tak, aby se odvaloval po hraně 51 tvořené dvěma sousedními plochami 50A až 50D obrobku 50. Z obr. 7 je patrné, že každý pěchovací válec 55 je opatřen válivou plochou 56 pro zaoblování hrany 51 přilehlé к ploše 50A až 50D válcované předcházejícím válcem H· Obr. 7 znázorňuje válce 14A a 14C na přímce 26 úběru s jejich odpovídajícími péchovacími válci 55A a 55C. které válcují zaoblené hrany 51A a 51 C patrné z obr, 4. Obr. 7 znázorňuje dále čárkovanou čarou druhý pár válců 14B a 14D na přímce 28 úběru, avšak jejich odpovídající pěchovací válce 55 znázorněny nejsou.
Průřezy jiné než čtvercové lze válcovačkou válcovat pomocí vhodné úpravy profilů válců 1 4. Tak lze válcovat průřezy zmenšením zakřivení a zvětšením délky zaoblené části 47 prstencové valivé plochy 4,6 na nákružku válce 1_^ r jak je patrno z obr. 3. Plochá oceli, tj. průřezy mající velkou šířku ve srovnání s tloušťkou, se válcují, válci 14A. 14C bez prstencových valivých ploch 46 upravených na nákružku, přičemž válce 14A. 14C jsou v tomto případě- opatřeny širokými valivými plochami 44. kdežto obdobné válce 14B« 14D mají -. divé plochy 44 menší šířky, jak je to patrné z obr. 8U Na obr. 8 nejsou znázorněny držáky 12 a jejich osy 1 3. ale je zřejmé, že v souladu s předchozím popisem jsou osy 15 válců 14 skloněny к osám 1_3 držáků 12 a že tudíž i valivé plochy 44 válců 11 jsou ve tvaru komolého kužele, jehož osou je osa 15 válce 1 4. Je rovněž zřejmé, že osy 112 držáků 128. 12D jsou na obr. 8 umístěny jinak než na obr. 1, takže jejich vzájemná minimální vzdálenost je podstatně větší než minimální vzdálenost mezi válci 14A а 14C. Stejně jako na obr. 6 a 7 je každý válec 14 sledován pěchovacím válcem 55 za účelem zaoblování každé hrany 51 obrobku 50.
Mávli mít válcovaný obrobek 50 obdélníkový průřez s poměrem šířky к tloušťce nepříliš odlišným od jedné, může být použito válců s prstencovými valivými plochami 46 na nékružcích stejně jako na obr. 1 a 3 až 5. V tomto případě, je-li to zapotřebí, se změní axiální polohy válců 14 za tím účelem, aby se prstencové valivé plochy 46 na nákružcích těchto válců 14 správně odvalovaly po hranách 51 obrobku 50. Stejné úvahy platí i pro válcování oválných průřezů.
Claims (9)
1. Válcovačka pro redukování rozměrů průřezu podélného obrobku, pohyblivého podél přímky úběru, opatřená prvním párem spolupracujících válců,smezi nimiž je obrobek přerušovaně redukován v prvním směru redukce a druhým párem spolupracujících válců, mezi nimiž ' je obrobek přerušovaně redukován v druhém směru redukce, kolmém к prvnímu směru, přičemž každý válec má valivou plochu, alespoň částečně ve tvaru komolého kužele, pro válcování plochy na obrobku, a dále vlastní nebo přidružené prostředky pro válcování oblého povrchu obrobku, a pro každý válec je uspořádán držák, v němž je válec uložen otočně okolo své osy, přičemž držáky jsou otočné okolo odlišné osy držáků kolmé к přímce úběru a osy držáků pro první pár válců jsou kolmé к osám držáků pro druhý pár válců, a dále opatřené prostředky pro pohon válců kolem jejich os a prostředky pro synchronní pohon držáku okolo jejich os, při kterémžto pohybu se v každém cyklu válce každého páru přibližují a vzdalují к přímce úběru а к sobě navzájem a dochází střídavě к přerušovanému styku obrobku s páry válců а к jeho redukci, vyznačená tím, že osa (15) každého válce (14) je skloněna к ose (13) otáčení držáku (12), v němž je uložen nejméně jeden válec (14) a každému válci (14) je přiřazen prostředek (43) pro válcováni oblého povrchu na hraně (51) obrobku (50), ležící'mezi plochou válcovanou válcem (14) a plochou válcovanou válcem druhého páru válců.
2. Válcovačka podle bodu 1, vyznačená tím, že u každého válce (14) tvořící přímka valivé plochy (44) tvaru komolého kužele prochází bodem, v němž osa (15) vál.ce (14) protíná osu (13) držáku (12).
3· Válcovačka podle bodu 2, vyznačená tím, že prostředek (45) pro válcování oblého povrchu je prstencová valivá plocha (46) vytvořená na každým válci (14) ve směru kolmém k valivé ploše (44)- tvaru komolého kužele.
4. Válcovačka podle bodu 3, vyznačená tím, že prstencová valivá plocha (46) je vytvořena na nákružku válce (14).
5 Válcovačka podle bodu 1, 2, vyznačená tím, že prostředek (45) pro válcování oblého povrchu je přídavný pěchovací válec (55) přiřazený každému válci (14) a uložený v držáku (12).
6. Válcovačka podle bodu 1 až 5, vyznačená tím, že osa (13) držáku (12) válce (14) protíná osu (15) válce (14) pod úhlem větším než 45°.
7. Válcovačka podle bodu 1 až 6, vyznačená tím, že osy (13) otáčení čtyř držáků (12) válců (14) tvoří obdélník a-jsou vzájemně spojeny převody (23).
8. Válcovačka podle jednoho z bodů 1 až 7, vyznačená tím, že každý válec (14) je poháněn pomocí převodů.
9. Válcovačka podle bodu. 1 vyznačená tím, že válce (14) každého držáku (12) jsou sloněny к ose (13) tohoto držáku (12) pod shodným úhlem vě^ím než 45° a že tvořící přímka valivé plochy (44) tvaru komolého kužele prochází u všech válců (14) bodem, v němž osa (15) válce (14) protíná osu (13) držáku (12), v němž je válec (14) uložen, přičemž každý válec (M) je opatřen nákružkem s prstencovou valivou plochou (46) pro válcování oblého povrchu na hraně (51) obrobku (50) mezi plochou válcovanou valivou plochou (44) tvaru komolého kužele a přilehlou plochou válcovanou jirým válcem.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB2774477 | 1977-07-01 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS233704B2 true CS233704B2 (en) | 1985-03-14 |
Family
ID=10264562
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS441978A CS233704B2 (en) | 1977-07-01 | 1978-07-03 | Roller |
Country Status (17)
Country | Link |
---|---|
AR (1) | AR215720A1 (cs) |
BG (1) | BG31795A3 (cs) |
BR (1) | BR7804217A (cs) |
CS (1) | CS233704B2 (cs) |
DD (1) | DD137197A5 (cs) |
DE (1) | DE2861503D1 (cs) |
ES (1) | ES471334A1 (cs) |
FI (1) | FI65175C (cs) |
IN (1) | IN150758B (cs) |
IT (1) | IT1192330B (cs) |
MX (1) | MX146549A (cs) |
NO (1) | NO143479C (cs) |
PL (1) | PL129451B1 (cs) |
PT (1) | PT68214A (cs) |
RO (1) | RO76579A (cs) |
YU (1) | YU152078A (cs) |
ZA (1) | ZA783742B (cs) |
-
1978
- 1978-06-26 PT PT6821478A patent/PT68214A/pt unknown
- 1978-06-27 YU YU152078A patent/YU152078A/xx unknown
- 1978-06-29 ZA ZA00783742A patent/ZA783742B/xx unknown
- 1978-06-29 MX MX17399078A patent/MX146549A/es unknown
- 1978-06-29 FI FI782090A patent/FI65175C/fi not_active IP Right Cessation
- 1978-06-30 BR BR7804217A patent/BR7804217A/pt unknown
- 1978-06-30 ES ES471334A patent/ES471334A1/es not_active Expired
- 1978-06-30 IN IN721/CAL/78A patent/IN150758B/en unknown
- 1978-06-30 NO NO782268A patent/NO143479C/no unknown
- 1978-06-30 IT IT68551/78A patent/IT1192330B/it active
- 1978-06-30 AR AR27276678A patent/AR215720A1/es active
- 1978-06-30 BG BG040261A patent/BG31795A3/xx unknown
- 1978-06-30 DE DE7878300111T patent/DE2861503D1/de not_active Expired
- 1978-07-01 RO RO7894529A patent/RO76579A/ro unknown
- 1978-07-01 PL PL20808078A patent/PL129451B1/pl unknown
- 1978-07-03 CS CS441978A patent/CS233704B2/cs unknown
- 1978-07-03 DD DD20648078A patent/DD137197A5/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
IT7868551A0 (it) | 1978-06-30 |
PL208080A1 (pl) | 1979-04-23 |
NO143479B (no) | 1980-11-17 |
NO782268L (no) | 1979-01-03 |
YU152078A (en) | 1982-08-31 |
PT68214A (en) | 1978-07-01 |
NO143479C (no) | 1981-02-25 |
PL129451B1 (en) | 1984-05-31 |
BR7804217A (pt) | 1979-04-17 |
DD137197A5 (de) | 1979-08-22 |
MX146549A (es) | 1982-07-07 |
FI65175C (fi) | 1984-04-10 |
ZA783742B (en) | 1979-07-25 |
DE2861503D1 (en) | 1982-02-25 |
ES471334A1 (es) | 1979-10-01 |
AR215720A1 (es) | 1979-10-31 |
IN150758B (cs) | 1982-12-04 |
FI65175B (fi) | 1983-12-30 |
BG31795A3 (en) | 1982-03-15 |
RO76579A (ro) | 1981-04-30 |
IT1192330B (it) | 1988-03-31 |
FI782090A (fi) | 1979-01-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP1658965B1 (en) | Embossing device | |
DE3061461D1 (en) | Rotary forging machine | |
CA2101486A1 (en) | Apparatus for continuously shaping a metal tube | |
CS233704B2 (en) | Roller | |
CA1090174A (en) | Inclined rolling stand | |
EP0000290B1 (en) | Rolling machine | |
US3643488A (en) | Rolling mill | |
SU967262A3 (ru) | Устройство подачи дл бесцентрового станка с вращающейс режущей головкой | |
CA2097154A1 (en) | Shielding Apparatus | |
JPS60130401A (ja) | 圧延材の多条分割装置 | |
US3733874A (en) | Wire mill in block form | |
US3742751A (en) | Working stand of cold-rolling tube mill | |
US5501314A (en) | Method for the multiple receipt and discharge of rolled sections onto a cooling plate and device performing such method | |
US4712409A (en) | Threading and projection forming on different size diameters | |
KR810002015B1 (ko) | 압 연 기 | |
EP0621088A1 (en) | Edging roll for rolling shape | |
US3728890A (en) | Apparatus for draw forging | |
US3908423A (en) | Rod and bar mill | |
SU1194610A1 (ru) | Устройство дл обработки зубчатых колес | |
SU659262A1 (ru) | Способ радиальной ковки удлиненных ступенчатых изделий | |
US1587112A (en) | Rolling mill for pierced or solid metal blanks | |
RU2037346C1 (ru) | Способ шаговой прокатки | |
EP0857527A2 (en) | A process, machine and rolling apparatus for producing axially symmetric members, in particular pulleys or wheels formed from a disk | |
JP2003136104A (ja) | 圧延装置 | |
SU829255A1 (ru) | Устройство дл правки прутковогоМАТЕРиАлА |