CS231327B1 - Method of fat separation and equipment to perfo rmthis eethod - Google Patents
Method of fat separation and equipment to perfo rmthis eethod Download PDFInfo
- Publication number
- CS231327B1 CS231327B1 CS826664A CS666482A CS231327B1 CS 231327 B1 CS231327 B1 CS 231327B1 CS 826664 A CS826664 A CS 826664A CS 666482 A CS666482 A CS 666482A CS 231327 B1 CS231327 B1 CS 231327B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- fat
- liquid mixture
- inlet opening
- sedimentation vessel
- continuously
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C11—ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
- C11B—PRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
- C11B13/00—Recovery of fats, fatty oils or fatty acids from waste materials
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02W—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
- Y02W30/00—Technologies for solid waste management
- Y02W30/50—Reuse, recycling or recovery technologies
- Y02W30/74—Recovery of fats, fatty oils, fatty acids or other fatty substances, e.g. lanolin or waxes
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Fats And Perfumes (AREA)
Description
Účelem vynálezu je zlepšení oddělování tuku z kapalné směsi získané lisováním tuk obsahujících materiálů, zejména odřezků kůží. Kapalná směs se přivádí kontinuálně do sedimentační nádoby a oddělený tuk se odvádí rovněž kontinuálně z hladiny. Zařízení sestává ze sedimentační nádoby, v jejíž spodní části je upraven spodní vstupní otvor odpadního potrubí a do střední Části je napojeno ústí přívodového potrubí, nad kterým je v úrovni hladiny kapalné směsi upraven vrchní vstupní otvor sběrného potrubí.
Uvedeného účelu se dosahuje tím, že vrchní tuková vrstva kapalné směsi se Průběžně zahřívá na teplotu vyšší než 100 °C. Odpadní potrubí /4/ má výstupní otvor /42/ vyveden pod vrchním vstupním otvorem /31/ sběrného potrubí /3/ ve vzdálenosti tlouščky t vrchní tukové vrstvy k. V odpadním potrubí /4/ jsou vloženy distanční prstence /43/. Mezi vrchním vstupním otvorem /31/ sběrného potrubí /3/ a výstupním otvorem /42/ odpadního potrubí /4/ jsou v celém průřezu sedimentační nádoby /1/ upravena topná tělesa /5/.
I
Vynález se týká způspbu oddělování tuku z kapalné směsi získané lisováním tuk obsahujících materiálů, zejména odřezků kůží, kontinuálním přívodem kapalné směsi do sedimentační nádoby, sedimentací netukových látek a kontinuálním odváděním odděleného tuku z hladiny kapalné směsi. Vynález se dále týká zařízení k provádění způsobu, které sestává ze sedimentační nádoby, v jejíž spodní části je upraven spodní vstupní otvor odpadního potrubí a do střední . části je napojeno ústí přívodového potrubí, nad kterým je v úrovni hladiny kapalné směsi upraven vrchní ' vstupní otvor sběrného potrubí.
Při přípravě kůží pro činění - vzniká značné množství odřezků, obsahujíí^h tuk, .bílkoviny a další látky. Lisováním těchto odřezků . se získávají jednak výlisky,- které obsahují převážně bílkovinné látky a jednak kapalná směs,- jež obsahuje převážně tuk. Z výlisků se dalším zpracováním získává bílkovinné krmivo. Kapalná směs, je v podstatě málo stabilní emulzí tuku ve vodě, - která dále obsahuje rozpustné bílkoviny, disperzi nerozpustných bílkovin a různé soli. Tato kapalná směs se v nádobě samovolně dělí na dvě vrstvy vlivem různých - specifických hmotností obsažených látek. Spodní vrstva obsahuje vodný roztok solí, část rozpustných i nerozpustných bílkovin a malé množství tuku. Vrchní vrstva obsahuje převážně tuk, vodu ' a tzv. netuky, jež obsahují zejména rozpustné i nerozpustné bílkoviny. Voda a netuky způsobují takové znečištění tuku, že je bez další rafinace průmyslově neupotřebitelný.
Je známý způsob oddělování tuku z kapalné směsi -reakcí e kyselinou sírovou. Kapalná směs se přivede do sedimentační nádoby, pak se do ní přidá 1 až 1,5 % koncentrované kyseliny sírové, vztaženo ná objem směsi a obsah sedimentační nádoby se promíchá. Reakcí kyseliny sírové netukové, zejména bílkovinné částice zkoagulují a vysrážené se usazují na dně sedimentační nádoby.
Po ukončení koagulačního a usazovacího procesu se vrchní tuková vrstva odvede do kontejneru, spodní vrstva, obsahující převážně znečištěnou vodu se vypustí jako odpad a sediment se odvede k dalšímu zpracování. Sedimentační nádoba se pak naplní další dávkou kapalné směsi a oddělovací proces se opakuje. Namísto kyseliny sírové lze použít- i jiné kyáeliny, např. chlorovodíkové, fosforečné, borité ap<xl., nebo roztok taninu, chlorid vápenatý a chlorid zinečnatý.
Pro zvýšení koagulačního účinku se v některých případech celý obsah sedimentační nádoby ohřívá. Nevýhodou tohoto způsobu oddělování tuku je nízká produktivita práce a nutnost použití, chemikálií, které'zhoršují čištění a případné zpracování vznikajících odpadů. V případě zahřívání kapalné směsi je tento způsob energeticky velmi náročný.
Je dále známý- způsob oddělování palmového oleje ' z vodné směsi, jež se kontinuálně . přivádí do sedimentační nádoby. Tato vodná -směs se rovněž ' - samovolně dělí - do spodní vrstvy, obsahující převážně vodu a do vrchní vrstvy, na jejíž hladině se shromažďuje palmový olej o dostatečné čistotě. Takto oddělený palmový olej se kontinuálně odvádí z hladiny do kontejneru a spodní vrstva vodní směsi se vypouští, rovněž kontinuálně, do odpadu. Nerozpustné částice se usazují na dně sedimentační nádoby, odkud se podle potřeby odvádějí k dalšímu zpracování. Uvedený - způsob ' není vhodný pro - oddělování tuku z kapalné směsi, která obsahuje rozpustné bílkovinné částice. Rozpustné bílkoviny totiž vytvářejí s tukem a vodou poměrně stabilní emulzi, z níž se tuk - odděluje velmi obtížně.
Je známé zařízení pro oddělování palmového oleje Z vodné směsi, jež sestává ze sedimentační nádoby, do jejíž střední části je napojeno ústí přívodového potrubí. Nad tímto ústím je v úrovni hladiny vodní směsi upraven vstupní otvor sběrného potrubí·. Vstupní otvor odpadního potrubí je vhodně upraven - ve spodní části sedimentační nádoby, kde je Obsah tuku minimální a odtud je odpadní potrubí vyvedeno nad hladinu kapalné směsi. Nevýhodou tohoto řešení je to, že-odpadní potrubí vyžaduje čerpadlo, které zvyšuje náklady zařízení, čerpáním navíc dochází k - nežádoucímu pohybu kapalné směsi v místě vstupního otvoru odpadního potrubí, což narušuje usazování nerozpustných ' látek na dně sedimentační nádoby.
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob oddělování tuku podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, ' že vrchní tuková vrstva kapalné směsi se průběžně zahřívá na teplotu vyšší než 100 °c.
Podstata zařízení k provádění způsobu spočívá v tom, že odpadní potrubí má výstupní otvor vyveden pod vrchním vstupním otvorem sběrného potrubí ve vzdálenosti tloušťky vrchní tukové vrstvy. V odpadním potrubí jsou vloženy distanční prstence. Mezi vrchním vstupním otvorem sběrného potrubí a výstupním otvorem odpadního potrubí jsou v celém průřezu sedimentační nádoby upravena topná tělesa.
Vyšší účinek způsobu oddělování tuku podle vynálezu spočívá v tom, že rovnoměrným ohřevem vrchní tukové vrstvy tepelně koagulují rozpustné bílkoviny, rozrušuje se stabilita disperze nerozpustných bílkovin v tuku a odpařuje se voda obsažená ve vrchní tukové vrstvě. Zkoagulované a uvolněné bílkovinné částice v.důsledku vyšší specifické hmotnosti samovolně klesají do spodní vrstvy kapalné směsi.
Vyšší účinek zařízení k provádění způsobu spočívá v tom, že odpadní vrstva samovolně odtéká výstupním otvorem odpadního potrubí bez nežádoucího pohybu kapalné směsi v místě spodního vstupního tvoru·. Topná tělesa zahřívají pouze vrchní tukovou ' vrstvu, čímž se dosahuje vysoké energetické účinnosti při poměrně nízké spotřebě tepelné energie. Distančními prstenci lze snadno nastavit výšku spodního vstupního otvoru odpadního potrubí , podle skutečné tloušťky vrchní tukové vrstvy.
Příklad provádění způsobu:
Kapalná směs, získaná lisováním odřezků kůží, se kontinuálně přivádí do střední části sedimentační nádoby, kde se samovolně dělí na dvě vrstvy v důsledku rozdílných specifických hmotností jednotlivých komponent. Ve vrchní vrstvě se tak shromažďuje lehčí tuk, který je znečištěn vodou a - bílkovinnými částicemi. Ve spodní vrstvě zůstávají převážně tzv. netuky, sestávající z vodného roztoku různých solí, obsahující navíc bílkoviny a malé množství tuku. Celá vrchní tuková vrstva se nepřetržitě rovnoměrně., ohřívá na teplotu, kter‘á přesahuje bod varu vody, s výhodou na 13° °C. Působením této teploty do^^ к tepelné koagulaci rozpustných bílkovin, narušení stability disperze nerozpustných bílkovin a k odpařování vody.
V blízkosti hladiny kapalné směsi se tak shromažďuje rafinovaný - tuk, který se kontinuálně odvádí do kontejneru. Spodní vrstva kapalné směsi se odvádí rovněž kontinuálně do odpadu. Nerozpustné bílkoviny a zkoagulované, původně rozpustné bílkoviny se usazují na dně sedimentační nádoby, odkud se vypouštějí k dalšímu zpracování.
Příklad provedení zařízení k provádění způsobu podle vynálezu je schematicky zobrazen na výkrese v podélném řezu sedimentační nádobou.
Sedimentační nádoba £ má zešikmené dno 11, jež je opatřeno odkalovacím ventilem 12. Do střední části sedimentační nádoby je napojeno ústí - 21 přívodového potrubí Zf' nad nímž je v úrovni hladiny h kapalné směsi upraven vrchní vstupní otvor 31 sběrného potrubí 3.· Ve spodní části sedimentační nádoby £ je nad sedimentem s upraven spodní vstupní otvor 41 odpadního potrubí £, jež je svisle vyvedeno vně sedimentační nádoby £ nad spodní odpadní vrstvu d, kde je ukončeno výstupním otvorem 42. Výstupní otvor 42 je upraven pod vrchním vstupním otvorem 31 sběřného potrubí 2 ve vzdálenosti tloušťky t vrchní tukové vrstvy k. - V odpadním potrubí £ jsou vloženy distanční prstence £3. Mezi vrchním vstupním otvorem 31 sběrného potrubí £ a výstupním otvorem 42 odpadního potrubí £ jsou v celém průřezu sedimentační nádoby £ rovnoměrně rozložena topná tělesa 5..
Činnost zařízení:
Kapalná směs se kontinuálně přivádí přívodovým potrubím 2 do sedimentační nádoby £, kde se samovolně dělí na vrchní tukovou vrstvu к a spodní odpadní vrstvu d. Topná tělesa £ zahřívají vrchní tukovou vrstvu k, čímž dochází к odpařování vody а к dalšímu oddělování netukových látek z vrchní tuková vrstvy к a jejich poklesu do spodní odpadní vrstvy d a do sedimentu s. Oddělený tuk kontinuálně odtéká přes vrchní vstupní otvor 31 a sběrné potrubí 3 do kontejneru. Spodní odpadní vrstva d se odvádí rovněž kontinuálně odpadním potrubím £ samočinným působením sloupce kapalné směsi nad spodním vstupním otvorem 41. Přitom do spodního vstupního otvoru 41 odpadního potrubí £ vstupuje spodní odpadní vrstva d s minimálním obsahem tuku. Výška spodního vstupního otvoru 41 se nastaví vložením nebo odebráním potřebného počtu distančních prstenců 43 podle skutečné tloušťky t vrchní tukové vrstvy k. Usazený sediment s se podle potřeby vypustí odkalovacím ventilem 12 a odvede se к dalšímu zpracování.
Způsobů a zařízení podle vynálezu lze využít pro kontinuální oddělování tuku z kapalné směsi, získané zejména lisováním odřezků kůží.
Claims (4)
1. Způsob oddělování tuku z kapalné směsi získané lisováním tuk obsahujících materiálů, zejména odřezků kůží, kontinuálním přívádem kapalné směsi do sedimentační nádoby, sedimentací netukových látek a kontinuálním odváděním odděleného tuku z hladiny kapalné směsi, vyznačující se tím, že vrchní tuková vrstva kapalné směsi se průběžně zahřívá na teplotu vyšší než 100 °C.
2. Zařízení к provádění způsobu podle bodu 1, sestávající ze sedimentační nádoby, v jejíž spodní části je upraven spodní vstupní otvor odpadního potrubí a do střední části je napojeno ústí přívodového potrubí, nad kterým je v úrovni hladiny kapalné směsi upraven vrchní vstupní otvor sběrného potrubí# vyznačující se tím, že odpadní potrubí /4/ má výstupní otvor /42/ vyveden pod vrchním vstupním otvorem /31/ sběrného potrubí /3/ ve vzdálenosti tloušíky vrchní tukové vrstvy.
3. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že v odpadním potrubí /4/ jsou vloženy distanční prstence /43/.
4. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že mezi vrchním vstupním otvorem /31/ sběrného potrubí /3/ a výstupním otvorem /42/ odpadního potrubí /4/ jsou v celém průřezu sedimentační nádoby /1/ upravena topná tělesa /5/.
Priority Applications (6)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS826664A CS231327B1 (en) | 1982-09-16 | 1982-09-16 | Method of fat separation and equipment to perfo rmthis eethod |
BG6221983A BG47581A1 (en) | 1982-09-16 | 1983-08-29 | Method for removing of fat and device for its implementing |
DD25439983A DD237441A3 (de) | 1982-09-16 | 1983-08-31 | Verfahren und vorrichtung zur fettabtrennung |
HU833078A HU194319B (en) | 1982-09-16 | 1983-09-02 | Process for separating of fat from materials after pressing the fat and equipment for this process |
YU183883A YU44444B (en) | 1982-09-16 | 1983-09-12 | Process for fat-separation |
BE0/211524A BE897746A (fr) | 1982-09-16 | 1983-09-14 | Procede de separation de graisse et dispositif pour la realisation de ce procede |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS826664A CS231327B1 (en) | 1982-09-16 | 1982-09-16 | Method of fat separation and equipment to perfo rmthis eethod |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS231327B1 true CS231327B1 (en) | 1984-10-15 |
Family
ID=5414230
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS826664A CS231327B1 (en) | 1982-09-16 | 1982-09-16 | Method of fat separation and equipment to perfo rmthis eethod |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
BE (1) | BE897746A (cs) |
BG (1) | BG47581A1 (cs) |
CS (1) | CS231327B1 (cs) |
DD (1) | DD237441A3 (cs) |
HU (1) | HU194319B (cs) |
YU (1) | YU44444B (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE8809056U1 (de) * | 1988-07-14 | 1988-10-06 | Schröder, Heinrich, Dipl.-Ing., 2819 Thedinghausen | Ringkammer-Abscheider |
-
1982
- 1982-09-16 CS CS826664A patent/CS231327B1/cs unknown
-
1983
- 1983-08-29 BG BG6221983A patent/BG47581A1/xx unknown
- 1983-08-31 DD DD25439983A patent/DD237441A3/xx not_active IP Right Cessation
- 1983-09-02 HU HU833078A patent/HU194319B/hu not_active IP Right Cessation
- 1983-09-12 YU YU183883A patent/YU44444B/xx unknown
- 1983-09-14 BE BE0/211524A patent/BE897746A/fr not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
YU44444B (en) | 1990-08-31 |
HU194319B (en) | 1988-01-28 |
BG47581A1 (en) | 1990-08-15 |
YU183883A (en) | 1985-12-31 |
DD237441A3 (de) | 1986-07-16 |
BE897746A (fr) | 1984-01-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU717874B2 (en) | Process for recovering components of a float material from waste water treatment system | |
WO1997026972A9 (en) | Process for recovering components of a float material from waste water treatment system | |
US3940334A (en) | Method for separating oil from water | |
JP2011529525A (ja) | 廃水から脂肪、油及びグリースを除去する方法、並びに獣脂を回収する方法 | |
CN105254096A (zh) | 一种造气含氨含氰含酚的循环水预处理方法及装置 | |
EP0050431A1 (en) | Protein production | |
CN209619100U (zh) | 一种有机硅废水处理系统 | |
US5980754A (en) | Process for recovering components of a float material from waste water treatment system | |
US7790044B2 (en) | Method and apparatus for separation of chemical materials from feces | |
US5487907A (en) | Process to recover oil from crumbs, food particles and carbohydrate matrices | |
US5972403A (en) | Method for producing fish meal | |
CS231327B1 (en) | Method of fat separation and equipment to perfo rmthis eethod | |
US3535354A (en) | Continuous solvent extraction and dehydration system for fat and water containing tissues | |
US2708630A (en) | Treatment of packing house tankwater | |
US4157335A (en) | Fat recovery system | |
US2823214A (en) | Process for recovering solids, fats, and tankwater | |
EP0290030B1 (en) | Treament of oil effluent | |
US2739145A (en) | Method for recovering carotene, fiber, and serum from vegetable material | |
SU1406147A1 (ru) | Способ рафинации жиров | |
SU1463743A1 (ru) | Способ выделени жира из отходов при производстве майонеза | |
US1855878A (en) | Process of treating sludge acid | |
NO180122B (no) | Fremgangsmåte til utvinning av fiskeolje med lavt kolesterolnivå fra fet fisk, og anvendelse av oljen i næringsmidler | |
US3515279A (en) | Apparatus for recovering a fat-free protein from animal by products | |
RU2047647C1 (ru) | Способ разрушения стойкой водонефтяной эмульсии | |
US389058A (en) | Process of reclaiming oil from the products and waste of machine-shops |