Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Cleanor with device for re-flushing of filtrating elements in filtres

Classifications

B01D46/04 Cleaning filters
View 2 more classifications

Landscapes

Show more

CS231170B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Zu Riemsloh Heinz Meyer

Worldwide applications
1980 DE CS YU AT EP US HU DK ZA ES BR JP

Application CS804060A events

Description

Vynález se týká čistícího zařízení se zařízením na zpětné vyplachování filtračních prvků ve filtrech na zachycování prachu z plynu, jako jsou filtrační hadice, filtrační kapsy nebo filtrační komory, u kterého je ke každému filtračnímu prvku pro Čištění pómocí rázu vyplačhovacího plynu přiřazen dvoustupňový injektor к nasávání Čistého plynu ve dvou stupních.
Jsou známa Čisticí zařízení filtračních prvků pro plyn s jednostupňovými injektory. Jejich nevýhodou je poměrné malé množství vyplachovacího vzduchu používané к čištění filtračních prvků. Dále jsou známy dvoustupňové injektory pro čištění filtračních prvků plynu, např. z DE-PS 12 28 130, avšak tato zařízení používají v prvním i druhém stupni centrální injektory, které rovněž nevytvářejí podstatně větší množství vyplachovacího vzduchu.
Úkolem vynálezu je navrhnout zlepšené čisticí zařízení filtračních prvků, u něhož lze vytvořit velké množství vyplachovacího vzduchu к čištění filtračních prvků na malém prostoru.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že první stupeň čistícího zařízení je vytvořen injektor em s kruhovou štěrbinou a druhý stupeň náběhovou tryskou.
Podle výhodného znaku vynálezu má výstupní trubka injektoru prvého atupně po celé své délce konstantní kruhový průřez.
Podle jiného výhodného znaku vynálezu je náběhová tryska druhého stupně tvořena válcovým centrálním injektorem s konstantním kruhovým průřezem po celé jeho délce.
Další výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, Že náběhová tryska je integrována do filtračního prvku a opatřena na avém náběhu zaobleným zakřiveným směrem ven do komory pro čistý plyn a je s filtračním prvkem vyměnitelně upevněna na podpěrném koši filtračních prvků.
Výhodné je konečně i takové řešení uspořádání, u něhož je výstupní konec injektoru prvního stupně upraven s odstupem od vstupního konce náběhové trysky druhého stupně, při* čemž velikost odstupu činí s výhodou jednonásobek až dvojnásobek vnitřního průměru výstupní trubky injektoru prvého stupně.
Vynález vykazuje celou řadu výhod, představujících technický pokrok. Injektor s kruhovou štěrbinou pracuje tak, že proud primárního vzduchu vystupuje radiálně z kruhové štěrbiny, je veden podél zakřivené stěny a jeho směr změněn na směr radiální. Primární proud přenáší přitom svůj impuls na sekundární proud ve vnitJHtí Části injektoru. Tomuto jevu se říká Coanda efekt.
Dvouatupňový injektor dosahuje podstatně vyššího vyplachovacího výkonu pro čištění filtračních prvků. Zároveň dochází ke snížení množství potřebného tlakového vzduchu a tudíž i ke snížení spotřeby energie. Náběhová tryska konstruovaná pro velká průtoková množství umožňuje další přívod sekundárního vzduchu do filtračního prvku.
Sekundární vzduch se přivádí do filtračního prvku dodatečně mezi výatupem injektoru prvního stupně a vstupem injektoru druhého stupně. Tlak potřebný pro čištění filtračních prvků se přitom vytváří pouze ve druhém stupni. Nemalá výhoda spočívá i v tom, že poměr hmot primárního proudu plynu к hmotám sekundárního proudu plynu činí 9/8:1 neboli 1,125:1, takže je zřejmé, že hodnota primárního proudu uvádí do pohybu téměř stejně velkou hmotu sekundárního proudu.
Při malé spotřebě tlakového vzduchu jsou к dispozici velká množství vyplachovacího vzduchu pro čištění filtračních prvků. Přitom však ve filtrační fázi zařízení protékají vyčištěné plyny pouze přes náběhovou trysku a obcházejí injektor s kruhovou štěrbinou přímo к výstupu Čistého plynu. Čistý plya nemusí tedy proudit relativně úzkým injektorem s kruho3 vou Štěrbinou, který představuje první stupen čištění. Výhodné provedení spočívající v tom, že výstupní trubka injektoru prvého stupně mé po celé své délce konstantní kruhový průřez, přináší tu výhodu, že výstupní tok prvního stupně má maximální objem proudu s vysokou výstupní rychlostí a tím i nejvyšší možnou kinetickou energii·
К jeětě většímu zintensivnění tlaku ve druhém stupni lze dospět, je-li náběhová tryska druhého stupně tvořena válcovým centrálním injektorem s konstantním kruhovým průřezem po celé jeho délce.
Integrování náběhové trysky do filtračního prvku a její vyměnitelnost umožňuje dosáhnout u různých filtračních prvků optimálního zvýšení tlaku při maximálním průtoku tak, jak to odpovídá v daném případě velikosti s filtrační ploše příslušného filtračního prvku.
Poměr průřezů výstupní trubky injektoru prvého stupně s válcové náběhové trysky druhého stupně lze při tomto provedení totiž měnit výměnou válcové náběhové trysky druhého stupně. Integrování náběhové trysky do filtračního prvku přináší navíc úspory prostoru.
Odstup výstupního konce injektoru prvého stupně od vstupního konce náběhové trysky druhého stupně umožňuje, aby filtrovaný plyn vystupující z filtračních prvků odcházel po válcové ploěe pláště mezi prvním a druhým stupněm a nemusel tedy procházet úzkým prvním stupněm.
Příklad provedení vynálezu je znázorněn na výkresech, kde znázorňuje:
Obr. 1 - podélný řez čisticím zařízením podle vynálezu.
Obr. 2 - první stupeň čisticího zařízení s injektory s kruhovou Štěrbinou a s přívodem tlakového vzduchu.
Zařízení podle vynálezu sestává z tělesa £, v kterém je pomocí dělicí příčky 2 oddělen prostor £ pro surový plyn od komory £ pro čistý plyn. V dělicí příčce 2 Эе uspořádáno tolik kruhových otvorů 2» kolik je filtračních prvků b.
Prostor 2 surového plynu je opatřen vstupem 2 surového plynu pro přívod surového plynu, obsahujícího prach, a výstupem 2 Pro prach pro odvádění odfiltrovaného prachu.
Komora £ pro čistý plyn má výstup 10 čistého plynu pro odvod čistého plynu. V kruhových otvorech χ jsou zavěšeny filtrační prvky 6.
Koaxiálně к otvoru χ každého filtračního prvku j6 je uspořádána náběhová tryska 11. Každá náběhová tryska 11 má na svém náběhu zaoblení 12 se zakřivením směrem ven do komory £ pro Čistý plyn..
V komoře £ Čistého plynu jsou v potrubí 13 pro přívod tlakového vzduchu umístěny injektory 14 s kruhovými štěrbinami s napojovacími nátrubky £2· Ne injektoru 14 s kruhovou štěrbinou je uspořádán prstencový kanál 16. který ústí radiálně dovnitř kruhovou štěrbinou ££, která je označována jako tryska typu Coanda. Tato štěrbina 17 je menší než 1 mm a vede radiálně směrem dovnitř к válcové výstupní trubce 18 injektoru 14 s kruhovou štěrbinou.
Zařízení podle vynálezu pracuje takto:
Surový plyn 19 obsahující prach se přivádí vstupem 2 surového plynu do prostoru 2 pro surový plyn, odtud proudí směrem к vnější straně filtračních prvků 2 a prochází jejich filtrační plochou směrem dovnitř. Přitom zůstávají částice prachu na vnějších stranách filtračních prvků £.
čistý plyn je vaděn válcovými náběhovými tryskami 11 do komory £ pro Čistý plyn a odtud výstupem 10 čistého plynu do volného prostoru, Eiltrační prvky £ se čistí v určitých intervalech, obvykle v rozmezí 50 až 300 s pomocí tlakového vzduchu přímo v průběhu filtrování. К tomuto účelu se přivádí do filtračních prvků £ tlakový plyn, a to v protisměru к proudu čistého plynu 20.
Tlakový plym potřebný к čištění se vyrábí v neznázornšném kompresoru в přivádí se do zásobníku 21 tlakového vzduchu. V zásobníku 21 tlakového vzduchu ae udržuje tlak 0,6 MPa. Otevřením membránového ventilu 22 ovládaného magnetem příslušným к jedné řadě filtračních prvků se vyvolá ráz tlakového plynu trvající zlomek sekundy a působící na injektory 14 s kruhovou štěrbinou zapojené v řadě na trubce 18 injektoru.
Tok tlakového plynu vstoupí přes injektory 14 s kruhovou štěrbinou do trubky 1$ injektorů prvého stupně a strhne sekundární plyn 23 do injektoru prvého stupně. Celé proplachovací množství 24 plynu, sestávající z primárního a sekundárního proplachovacího množství plynu, se přes náběhovou trysku 11. rázově vtlačí do filtračních prvků £ a přídavně strhne druhé množe tví sekundárního vzduchu 25 rázově do filtračních prvků £. Zde vznikne tlak nutný pro čištění filtračních prvků £· čištění pomocí tlakového plynu se uskutečňuje při plnění těchto funkcí:
1. normální filtrační proudění ae krátkodobě přeruší
2. filtrační prvek £ ee pomocí proudu proplachovacího množatví 24 plynu přivedeného v protisměru к toku čištěného plynu rázově nafoukne.
3· vrstva prachu uložená na filtračním materiálu ae odfoukne primárním proudem tlakového vzduchu a přídavným dvojím sekundárním proudem proplachovacího plynu £2, resp. vzduchu 21·
Vrstva prachu uvolněná takto z filtračních prvků ,6 ae shromažďuje v zásobníku 8 prachu, z něhož je prach odváděn výstupem Jakmile se membránový ventil 2£ ovládaný magneticky uzavře, obnoví se ve vyčištěných filtračních prvcích £ opět normální filtrační proudění.

Claims (6)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Čisticí zařízení se zařízením na zpětné vyplachování filtračních prvků ve filtrech na zachycování prachu z plynu, jako jsou filtrační hadice, filtrační kapsy nebo filtrační komory, u kterého je ke každému filtračnímu prvku pro Čištění pomocí rázů vyplachovacího plynu přiřazen dvoustupňový injektor к nasávání čistého plynu ve dvou stupních, vyznačené tím, že první stupeň je vytvořen injektorem (14) s kruhovou Štěrbinou a druhý stupeň náběhovou tryskou (11).
  2. 2. čisticí zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že výstupní trubka (18) injektoru (14) prvého stupně má po celé své délce konstantní kruhový průřez.
  3. 3. čisticí zařízení podle bodu 1 nebo 2, vyznačené tím, ža náběhová tryska (11) druhého stupně je tvořena válcovým centrálním injektorem s konstantním kruhovým průřezem po celé jeho délce.
  4. 4· čisticí zařízení podle jednoho nebo více z bodů 1 až 3, vyznačené tím, že náběhová tryska (11) je integrována do filtračního prvku (6), opatřena na svém náběhu zaoblením (12) zakřiveným směrem van do komory (4) pro čistý plyn a s filtračním prvkem (6) vyměnitelně upevněna na podpěrném koši filtračních prvků (6).
  5. 5. čisticí zařízení podle jednoho nebo více z bodů 1 až 4, vyznačené tím, že výstupní konec injektoru (14) prvého stupně je uspořádanou odstupem od vstupního konce náběhové trysky (11) druhého stupně.
  6. 6. Čisticí zařízení podle bodu 5, vyznačené tím, že velikost odstupu činí jednonáaobek až dvojnásobek vnitřního průměru výstupní trubky (Ϊ8) injektoru (14) prvého stupně.