Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob spojování dopravních pásů

Landscapes

Show more

CS230501B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jaroslav Skrabal
Ladislav Rychtr

Worldwide applications
1974 CS

Application CS561674A events

Description

Vynález se týlcá způsobu spojování dopravních pásů, který je přizpůsoben používaným citlivým materiálům s adhezívním systémem na bázi tvrditelných pryskyřic a obtížným pracovním i organizačním podmínkám při těžbě uhlí a nerostů na povrchových dolech, prováděného natřením spojovaných konců pásu kaučukovým adhezívním roztokem s tvrditelnou pryskyřicí, vložením vrstvy nevulkanizované kaučukové směsi mezi spojované konce pásu a vulkanizací.
Dopravní pásy vyžadují pro spolehlivou funkci vysoké kvality spojení jednotlivých sekcí v nekonečný pás. Zvláště při dálkových transportérech pro přepravu uhlí a zeminy na povrchových dolech je důležité pro plynulou těžbu kvalitní provedení spojů pro jejich velký počet. Rozhodující pro kvalitu spoje je způsob jeho provedení a vlastnosti spojovacích materiálů, z nichž je nejdůležitější adhezívní schopnost a konfekční lepivost.
Jednou z příčin ovlivňující negativně kvalitu spoje je změna adhezívních schopností a konfekční lepivosti spojovacích materiálů během jejich přípravy a skladování. Zvlášt výrazný rozdíl adhezívních vlastností se projevuje u adhezívního systému na bázi tvrditel* ných pryskyřic. Takovým často používaným adhezívním systémem spojovacích materiálů je systém na bázi rezorcínu a donoru formaldehydu. Tyto adhezívní přísady jsou obsaženy jednak v kaučukovém roztoku a dále také ve spojovací vrstvě. Vzhledem k tomu, že reakce rezorcínu s formaldehydem na pryskyřici je závislá na teplotě a čase, mohou se snížit adhezívní vlastnosti těchto spojovacích materiálů částečným průběhem reakce obou složek již při přípravě nebo skladování materiálů, jestliže nejsou dodrženy předepsané, poměrně přísné podmínky pro zachování žádoucích vlastností. S přihlédnutím ke všeobecně známým potížím, vyplývají- 4 cím jednak z vysoké náročnosti na technologii přípravy, zvláště dodržení míchacích teplot, a déle z dodrženi skladovacích podmínek, lze říci, že prakticky se podmínky nedodržují tak, aby byly zachovány maximální a rovnoměrné hodnoty vlastností spojovacích materiálů.
Výsledkem pak je, že jsou zpracovávány pro spoje materiály s různým stupněm adhezívních vlastností, a tedy méně, nebo i vůbec nevyhovující spoje. Ztráty, které vznikají selháním spojů dopravních pásů jsou velké - výpadky těžby a nákladně opakováni spojování, protože v častých případech musí být pás prodlužován.
Výěe uvedená nedostatky použití kaučukových materiálů s adhezívním systémem na bázi tvrditelnýoh pryskyřic odstraňuje způsob spojování pásů vyznačený tím, že adhezívní vrstva mezi vulkanizovancu částí pásu a nevulkanizovanou spojovací vrstvou je vytvořena bezprostředně před spojováním smíšením dvou kaučukových roztoků, z nichž jeden obsahuje sílovatelný materiál tvořící s formaldehydem pryskyřici, druhý obsahuje donor formaldehydu a nevulkanizovaná spojovací vrstva na bázi kaučuku obsahuje přísady zajištující konfekční lepivost β adhezívní vrstvou.
Význam použití dvou kaučukových roztoků a jejich smíšení až před použitím spočívá v tom, že je vyloučeno v průběhu přípravy a skladování předčasné reagování obou adhezívníoh přísad, ovlivňující negativně adhezívní vlastnosti. Takto uchované vysoké adhezívní schopnosti kaučukových roztoků pak umožňují použití kaučukové nevulkanizovaná spojovací vrstvy, která se vkládá po nanesení roztoku mezi spojované části pásu, bez adhezívníoh přísad, pouze s přísadami pro zvýšení konfekční lepivosti.
Ke hlavním výhodám, které přináší aplikace popsaného způsobu spojování, jako je dlouhodobé uchování maximálních adhezívníoh vlastností spojovacích materiálů, tedy zajištění vysoké spolehlivosti spojů dopravních pásů a tím i provozu na povrchových dolech, přistupují dále úspory na nákladech za práce a materiál při opakovaných spojích a úspory za drahá adhezívní přísady používané do spojovací vrstvy.
Příklad provedení
Kaučukové směsi pro roztoky: Přírodní kaučuk RSS I směs 1 VÉ 50 směs 11 ihových dílů 50
Kyselina stearová 0,5 0,5
Kysličník zinečnatý 3 3
Penylbetanaftylamin 0,5 0,5
Saze 12 '4,2
Kysličník křemičitý 6 6
Rezorcín 3 0
Hexametyléntetramin 0 ',5
Kumaronová pryskyřice tekutá 1 1
Kalafuna 2 2
Merkaptobenzothiazyldisulfid 0,5 0
Difenylquanidin 0,2 0
Síra 1,3 80,0 ',3 80,0
Příprava roztoků: roztok I roztok II váhových dílů
Směs 1. 1 0
Směs II. 0 1
Toluen 1 1
Benzín, destilační křivka 80 až 110 °C 4 4
Roztok 1 a II se smíchají před použitím ve váhovém poměru 1:1.
Kaučuková směs pro nevulitanizovanou spojovací vrstvu:
Přírodní kaučuk RSS II. Kyselina stearová Kysličník zinečnatý Fenylbetanaftylamin Saze
Kumaronová pryskyřice tuhá
Kalafuna
Změkčovadlo '
Merkaptobenzothiazyldisulfid
Ilifenylquanidin
Síra
100 váhových dílů
0,5
170,0
Ze směsi se připraví nevulkanizovaná spojovací vrstva o tlouštce 1 mm.
Připraveným roztokem podle uvedeného příkladu, smíchaným před použitím, provede se dvojnásobný nátěr spojovaných ploch pásu, vloží se nevulkanizovaná spojovací vrstva a spoj se zvulkanizuje.
Při zkoušce adheze odlupovací metodou dvou spojených pásků pryž - pryž popsaným způp sobem došlo k roztržení spojované pryže o pevnosti 260 kp/cm bez porušení v provedeném spoji. Adheze mezi vložkami z polyamidového séglu o pevnosti 700 kp na 1 cm šířky, zkoušená podle ČSN 26 0381, vykázala hodnotu až trojnásobně vyšší oproti normované, která je minimálně 3,6 kp na 1 cm šířky zkoušeného vzorku.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. Způsob spojování dopravních pásů natřením spojovaných konců adhezívním roztokem na bázi tvrdítelných pryskyřic, vložením vrstvy nevulkanizovaná směsi mezi spojované konce pásu a vulkanizací, vyznačený tím, že adhezívní vrstva mezi vulkanizovanou částí pásu a nevulkanizovanou spojovací vrstvou je vytvořena bezprostředně před spojováním smíšením dvou kaučukových roztoků, z nichž jeden obsahuje sítovatelný materiál tvořící s formaldehydem pryskyřici, druhý obsahuje donor formaldehydu, a nevulkanizovaná spojovací vrstva na bázi kaučuku obsahuje přísady zajištující konfekční lepivost s adhezívní vrstvou.