Vynález se týká zařízeni pro upevnění v určitém úhlovém rozsahu na všechny strany výkyvné a v libovolné poloze zajistitelně vodicí kladky u řemenového převodu.
Jak známo, používají se vodicí kladky u řemenových převodů v případech, kde je nutno obejít nějakou překážku a nelze volit přímé opásání a dále tam, kde osy řemenic jsou různobšžné. často jsou řemenicím přiřazeny vodicí kladky, jejichž osy mají k ose příslušné řemenice určitý nastavitelný sklon, případně křížení. Tyto skloněné vodicí kladky mají za úkol zabránit nežádoucímu posouvání řemene v axiálním směru.
Pro takovéto vodici kladky existují různé konstrukční varianty. Je známo například zařízení, u něhož čep vodicí kladky sedí v přídržném pouzdru, jehož osa otvoru se neshoduje s osou otáčení válcovitého vnějšího pláště pouzdra, nýbrž tuto protíná. Přídržné pouzdro sedí pevnš, avšak kolem své osy otočně v rámu převodové skříně, čímž je sklon vodicí kladky oproti příslušné řemenici v určitých mezích měnitelný.
Při každé možné poloze vodicí kladky leží jeho osa na plášti myšleného kužele. Jiná poloha není přitom možná, nebol prostor uvnitř zmíněného kuželového pláště je pro osu otáčení vodicí kladky nedosažitelný a její sklon vůči rámu skříně tudíž zůstává stále stejný. Jiná známá varianta umožňuje sklon vodicí kladky oproti řemenici libovolně měnit.
Podle této může být uložení vodicí kladky přímo nebo nepřímo pevně spojeno s kulovitým výkyvným tělesem, které je několika šrouby, rozmístěnými na kružnici okolo jeho osy, přestavitelně a zajistitelně uspořádáno v nepohyblivém, výkyvném tělesu kuželovité nebo v jako kulová pánev přizpůsobeném pouzdru. Výkyvné těleso a pouzdro vytvářejí tedy společně druh kulového kloubu, který dovoluje vykývnutí vodicí kladky v potřebném rozsahu.
227984 2
K dosažení změny sklonu vodicí kladky se musí některé šrouby podle velikosti změny více nebo méně povolit a zbývající o stejnou hodnotu utáhnout. Tím se také vodicí kladka upevní. Takovéto přestavení sklonu je všek velmi pracné.
Úkolem tohoto vynálezu je vytvořit zařízení pro upevnění vodici kladky na principu určitého kulového kloubu s nosným kulovitým výkyvným tělesem, které umožní libovolně měnit sklon vodicí kladky oproti přísluěné řemenici v určitém rozsahu snadno a rychle a případně též během provozu.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že výkyvné těleso je uspořádáno centricky vzhledem k jemu přizpůsobeném lůžku na radiální kulové části místně pevně uspořádané středové osy, která má volný konec a na tomto volném konci přídržné prostředky pro výkyvné těleso. Dále se vynález vyznačuje tím, že výkyvné těleso pozůstává z pouzdře»-průchozim středovým otvorem, které má čela upravena jako části jediné koule, mající střed na ose uvedeného středového otvoru.
Přitom přídržné prostředky mohou být tvořeny na volném konci středové osy upravený závitem s maticí a axiálně posuvným, přední kulové ploše výkyvného pouzdra kuželovité nebo jako kulová pánev přizpůsobeným prstencovitým příložným mezikusem. Tím je umožněno nastavit a upevnit výkyvné těleso a tudíž i vodicí kladku v potřebném úhlovém rozsahu.
Výhodné je dále, jestliže radiální středové rovina vodicí kladky prochází středem kulové části středové osy. Na základě toho lze vyrovnat napětí vláken v celé šíři řemene a docílit tak klidného chodu.
Dále je popsáno příkladné provedení zařízení podle vynálezu, přičemž je brán zřetel na připojený výkres, kde je toto zařízení znázorněno v osovém řezu.
Podle obrázku je vodicí kladke 8 otáčivě, avšak axiálně pevně uložena na výkyvném tělese ve formě .válcovitého pouzdra 6, které mé středový otvor ]_ 8 jako části jediné koule, mající střed na ose středového otvoru X, upravené čela 2 8 13.
Z důvodu přehlednosti nebylo otáčivé uložení vodicí kladky 8, znázorněno. Pouzdro 6_ je svým středovým otvorem χ nasazeno ne středové ose 11 . a to na její kulové, radiálně vypouklé části 16. která dovoluje pouzdru 6, libovolnou ěikmou polohu, popřípadě otáčení. Středová osa 11 je upevněna v nehybném dílu 1 2. například rámu převodové skříně. Pouzdro 2 kromě toho sedí zadní kulovou plochou 13 na kuželovité této přizpůsobené protiploěe lůžka £0.
Lůžko £0, je upraveno koaxiálně vzhledem ke středové ose 11 na nehybném dílu 12.
Na volném konci £ středové osy 11 je upraven závit X s maticí £. Mezi matici i a pouzdro 2 je vložen na středové ose axiálně posuvný prstencovitý mezikus £, který mé na čele přivráceném k pouzdru 6. kuželovité kulovému přednímu čelu 2 pouzdra 2 přizpůsobenou protiploohu 17. Závit X, matice i a mezikus £ tvoří přídržné prostředky pro výkyvné pouzdro 2·
Při otáčení maticí £ dosedne mezikus £ na pouzdro 2 8 toto se přitlačí na lůžko £0, takže se dosáhne jistého upnutí mezi pouzdrem 2 8 nehybným dílem 12. Ke změně sklonu vodicí kladky 8 u znázorněného provedení ve smyslu zvětšeni úhlu sklonu se musí matice £ poněkud povolit, čímž se uvolní upnutí pouzdra 2 8 toto může být nastaveno.
Aby se usnadnilo nastavení, a to i během provozu, má pouzdro 2 na svém plášti vybrání 2 s protilehlými, radiálně ven směřujícími plochami 14 a 15. Do tohoto vybrání £ lze pak zasunout přísluáně upravenou seřizovači páku, a její pomocí pouzdro 2 v potřebném rozsahu naklonit. Přitom se pouzdro 2 otáčí okolo středu kulové části £6 středové osy 1I. Jakmile se dosáhne potřebného sklonu, matice £ se dotáhne a tím se vodicí kladka upevni.
Výše popsané zařízení se obzvláště hodí pro vodicí kladky u převodů s ozubenými řemeny.