Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob průběžné úpravy silně kyselých čisticích a mořicích lázní

Landscapes

Show more

CS224113B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Miroslav Holinka
Jan Kepl
Milan Ksir

Worldwide applications
1981 CS

Application CS947281A events

Description

Vynález se týká způsobu průběžné úpravy silně kyselých čisticích a mořicích lázní.
Důsledkem působení silně kyselých čisticích příp. mořicích lázní je vznik iontů trojmocného železa z úsad nebo korozních zplodin. Přítomnost iontu trojmocného železa vzniklého působením těchto lázní je krajně nežádoucí, nebot vysoký redox potenciál způsobuje, že dochází k poměrně rychlé reakci
X Fe3+ + Me° X Fe2+ + Mex*, kde Me je železo, měď, nikl, hliník aj., a to nejen v Sis té formě, ale i ve slitinách, např. korozivzdorných ocelích. Následně pak dochází působením iontu trojmocného železa ke koroznímu napadení Čištěného, resp. mořeného materiálu, v některých případech ke krajně nebezpečným formám, tj. důlkové a mezikrystalové korozi.
Jelikož na výše uvedenou reakci nejsou známy účinné inhibitory, škody a nebezpečnost čistění rostou s množ2 227 113 stvím odstraňovaných korozních zplodin, a proto je nutno z tohoto důvodu čistění značně časově omezit na úkor kvalitního provedení. Obzvláště opatrně je nutno postupovat u zařízení, kde se uplatňují materiálové kombinace.
Je známo snižování koncentrace iontu trojmocného železa přidáváním komplexotvorných činidel, což však většinou není možné realizovat z ohledu na množství odstraňovaných železitých zplodin, z důvodů ekonomických, rozpustnosti aj. Rovněž většina známých komplexů není realizovatelná v silně kyselých prostředích, přičemž převedení na komplex reakci nelikviduje, ale pouze zpomaluje
Uvedené nedostatky se odstraňují způsobem průběžné úpravy silně kyselých čisticích nebo mořicích lázní podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se na lázeň v průběhu procesu čistění nebo moření působí redukčním činidlem pro průběžné odstraňování iontu trojmocného železa, například zařazením filtru s náplní železných pilin do okruhu lázně.
Způsobem podle vynálezu se redukují škodlivé trojmocné ionty železa na neškodné dvojmocné ionty, a to
227 113 přímo vo vlastním zařízení nebo zařazením přídavného zařízení do okruhu tím, že dojde na vybraném místě k co nejdokonalejší formě styku roztoku železitého iontu se zvoleným redukujícím činidlem o co největším povrchu a s tímto činidlem zreaguje o několik řádů větší množství železitého iontu než s vlastním čištěným resp. mořeným materiálem. Zároveň se způsobem podle vynálezu umožní prodloužit působení čisticích směsí na materiál bez rizika jeho podstatného porušení vlivem neinhibované reakce s kationtem trojmocného železa, což umožňuje zbavit dokonale materiál tlustých a chemicky odolných povlaků. Využitím vynálezu se rovněž podstatně sníží ztráty vzniklé nadměrným rozpouštěním základního materiálu působením čisticí lázně.
Vynález je dále blíže objasněn na příkladech jeho provedení.
Příklad 1
Kolona s trubkovým vařákem měla na svém povrchu tak silnou vrstvu obsahující kysličníky Fe^O^, resp. FegOjj, že teplo4 227 113 směnná účinnost byla podstatně snížena a kolona nemohla být již ekonomicky provozována bez vyčistění. K odstranění vrstvy nebylo možno prakticky použít mechanické způsoby a chemické čistění pomocí inhibované kyseliny bylo omezeno množstvím trojmocného železa přišlého do roztoku a nebylo možno zbavit aparaturu úsad v potřebné míře.
Přímo v určeném místě stávajícího zařízení byl instalován filtr s náplní železných pilin, přes který čisticí směs cirkulovala, a tím se zredukoval uvolněný ion trojmocného železa na neškodnou dvojmocnou formu. Obdobného účinku bylo dosaženo přidáváním hydrazinu přímo do čisticí směsi.
Příklad 2
Při čistění mikrosít z korozivzdorné oceli, používaných k odstraňování drobných částic z chladicí vody, pomocí kyseliny chlorovodíkové, vyvolávají úsady obsahující sloučeniny trojmocného železa Fe^O^, FegO^ škodlivou reakci tou měrou, že dochází k poruše sít. Použitím suspendovaných jemných ěás tic železa se životnost sít podstatně prodloužila. Stejného účinku bylo dosaženo přidáním hydrazinu.
Příklad 3
Při čistění systému složeného z kolony z uhlíkové oceli a deflegmátoru či výměníku z korozivzdorné oceli dochází již při nízké koncentraci použité kyseliny chlorovodíkové vlivem
227 113 iontu trojmocného železa k rychlé důlkové korozi. Vytvořením reduktoru formou filtru obsahujícího piliny železa přecházela do zařízení z korozivzdorné oceli čisticí směs zbavená škodlivé látky a k uvedené korozi nedošlo.
Vynález je možno využívat ve strojírenství a v chemickém průmyslu.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    227 113
    Způsob průběžné úpravy silně kyselých čisticích a mořicích lázní, vyznačující se tím, že se na lázeň v prů běhu procesu čistění nebo moření působí redukčním činidlem pro průběžné odstraňování iontu trojmocného železa, například zařazením filtru s náplní železných pilin do okruhu lázně.