Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob přípravy tekutých silikonových kaučuků s nenasycenými skupinami

Landscapes

Show more

CS223931B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Miloslav Aisman
Petr Hron
Miroslav Schatz

Worldwide applications
1982 CS

Application CS181182A events

Description

Vynález se týká způsobu přípravy tekutých silikonových keučuků s nenasycenými skupinami.
Dosavadní způsob přípravy těchto polydiorganosiloxanů spočívá v iontové kopolymeraci cyklických diorganosiloxanů obsahujících nenasycené skupiny, případně za přítomnosti přenašečů obsahujících nenasycené skupiny. Vzniklé polydiorganosiloxany mají nahodile rozmístěné nenasycené skupiny na řetězcích makromolekul.
Způsob přípravy tekutých silikonových kaučuků s nenasycenými skupinami je založen na substituci vodíku -OH skupin polydiorganosiloxanů, nepř. alfa,omega-dihydroxypolydiorganosiloxanů nenasycenými skupinami pomocí silylaminu obecného vzorce R^RgR^SiHR^Rg, kde li, , Rj > íť31 K)*» R2 zna~í alkyly či alkenyly s 1 až 8 atomy uhlíku v molekule, přičemž nejméně jeden substituent R,, R2 nebo R^ musí být alkenyl, s výhodou vinylová skupina. Silylamin reaguje s ~0H skupinami polydiorganosiloxanů podle rovnice
R, RgR^SiNRýRg + HO-Si =-> R, R2R.jSi-O-Si= + RptjNH.
Reakce probíhá při teplotách 10 až 200 °C, případně v prostředí nepolárních rozpouštědel, přičemž silylamin se přidává v množství 0,1 až 10 hmot. dílů vztaženo na 100 hmot. dílů polydiorganosiloxanů.
Výhodou způsobu přípravy tekutých silikonových kaučuků s nenasycenými skupinami podle vynálezu je kvantitativní účinnost substituce a lze tak podle koncentrace -OH skupin ve výchozím alfa,omega-dihydroxypolydiorganosiloxanů připravit polydiorganosiloxany s nenasycenými skupinami na koncích řetězců makromolekul o různé viskozitě a koncentraci nenasycených skupin. Substituce -OH skupin pomocí silylaminu se může provádět u vyrobených alfa,omega-dihydroxypolydiorgsnosiloxanů nebo během jejich výroby.
Takto připravené polymery s nenasycenými skupinami jsou vhodné pro vulkanízaci organickými peroxidy, které jsou selektivní pro nenasycené skupiny, nebo pro adiční (hydrosilylační) síťování. Fyzikálně-mechanické vlastnosti vulkanisátů jsou závislé na viskozitě a koncentraci nenasycených skupin takto připravených polymerů.
Vynález blíže objasňují následující příklady konkrétního provedení.
Příklad 1
Do polymeraěního kotle se předsadí 80 kg oktametylcyklotetrasiloxanu, přidá se 0,4 kg montmorillonitické bělici hlinky, 0,8 kg filtrační křemeliny a 100 ml vody. Polymerace se provádí pod dusíkem za tlaku 30C kPa při teplotě 1 50 °C po dobu 2 hodin. Po skončení polymerace se polymer zfiltruje a přidají se k němu 4 hmot. % dimetylvinyl-N,N-dietylaminosilanu. Po 30 minutách při 150 °G se oddestilují těkavé podíly při 180 °G/1,33 kPe po dobu 3 hodin. Demonomerizovaný polymer alfa,omega-divinylpolydimetylsiloxan byl označen A a měl viskozitu 1 246 mPas a 0,85 hmot. % (CH^)2θΗ2=0Η31Ο skupin vázaných na koncích polymerních řetězců.
Příklad 2
K alfa, omega-dihydroxypolydimetylsiloxanu o viskaitě 1 246 mPas byly přidány 4 hmot. procenta dimetylvinyl-N,N-dietylaminosilanu. Po 30 min míchání při 150 °C se oddestiluje přebytečný silylemin a vzniklý dietylemin při 180 °C/1,33 kPa a získá se polymer B alfa, omega-divinylpolydimetylsiloxan o viskozitě 1 246 mPas a 0,85 hmot. % (GH^)2CH2=CHSiO skupin vážených ne koncích polymerních řetězců.
Příklad 3
Ke 100 g polymerů A i B se přidá 5,6.10“^ g acetylacetonátu rhoditého ve formě 1% roztoku v isopropanolu a 10 g polymetylhydrogensiloxanu o viskozitě 460 mPas a obsahu 0,6 hmot. % H. Po 30 min vulkanizace při 150 °C se získají vulkanizáty A a B, které mají síťovou hustotu v = 3,18.10~4 mol/enP.
Příklad 4
Do 100 g alfa,omega-dihydroxypolydimetylsilox8nu o viskozitě 33 600 mPas se zamíchá 1 g dimetylvinyl-N,N-di-n-butylaminosilenu a po 30 min míchání při 450 °C se oddestiluje přebytečný silylamin a vzniklý di-n-butylamin při 180 °C/1,33 kPa. Vzniklý alfa, omega-divinylpolydimetylsiloxan o viskozitě 33 600 mPas s obsahem 0,17 hmot % (CH.j)2CH2=CHSiO skupin se smíchá s 5,6.10“^ ,g acetylacetonátu rhoditého ve formě 1% roztoku v isopropanolu a s 10 g polymetylhydrogensiloxanu o viskozitě 460 mPas a obsahu 0,6 hmot. % H. Po 30 min vulkanizaoe při 150 °C se získá vulkanizát, který má síťovou hustotu vs 4,68.10“^ mol/cnP.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. Způsob přípravy tekutých silikonových kaučuků s nenasycenými skupinami, vyznačený tím, že se na polydiorganosiloxany obsahující -OH skupiny, např. alfa.omega-dihydroxypolydimetylsiloxany působí silylaminem obecného vzorce R,Rg^SiNR/Rj’ kde RK2’ R3’ R1* 0 R2 znam®nají alkyly či elkenyly s 1 až 8 atomy uhlíku, přičemž nejméně jeden substituent R1, ί?2 nebo musí být alkenyl, s výhodou vinyl.