Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Pressing drum for pressure treating of the material belt mainly paper belts

Classifications

F16C13/028 Bearings supporting a hollow roll mantle rotating with respect to a yoke or axle adjustable for positioning, e.g. radial movable bearings for controlling the deflection along the length of the roll mantle by fluid pressure with a plurality of supports along the length of the roll mantle, e.g. hydraulic jacks
View 2 more classifications

Landscapes

Show more

CS223841B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Christian Schiel
Robert Wolf

Worldwide applications
1980 DE 1981 AT CS HU FI SU YU JP RO

Application CS812131A events

Description

(54) Lisovací válec pro tlakové zpracování pásu materiálu, obzvláště pásů papíru
2
Účelem vynálezu je dosažení větší jistoty při zabránění kovového styku mezi tlakovými díly a pláštěm válce.
Podle vynálezu je tlakový díl, určený k přenosu lisovacích sil z pláště válce na nosník, namáhaný na ohyb, na své čelní ploše, přivrácené k plášti válce, opatřen centrální tlakovou kapsou a nejméně čtyřmi přídavnými tlakovými kapsami. Ke kapsám je zaveden pouze jediný kanál. Centrální tlaková kapsa je výhodně opatřena vydutími, která jsou upravena v podstatě diagonálně k hlavním osám lisovacího válce.
Vynález . se týká lisovacího válce pro tlakové zpracování sů matertéta, obzvtašté pásů papíru s otočným válcovým pštěm, dotlačovaným na protivátec a opatřeného dále zařízernm ke koretoi pohnutí plášte válce s nosníkem namáhaným ohybem, proctózejfcfa ptastěm a opřeným na jeho obou koncteh a dále Datovými My; určenými k přenosu lisovacích sil z plášté válce na nos ník namáhaný ohybem; které jsou vzhledem k nosníku; namáhanému ohybem, sklopné a radiáteě posuvné. Takové zařízern je známo z obr. 5 německého spisu DE-OS Msta 22 45 597. Takový hsovací vMec je možno použít například v lisovací části stroje na zpracovápapíru k odvoMém pásu papí ru. Může dále tvořit část tatanto, sloiižh cího ke hlazení papíru. Dáte mohou přijít v úvahu i četné jiné možnosti poušti.
Zařízení ke korkeci prohnutí slouží k následujteto tteelrim: v Hsovací mezeře, vytvořené mezi lisovacím válcem a protiválcem, může být udržována lisovací síla konstant™ v širom rozsahu po cete pracovrn šířce. Podte potřeby mohou však teké být nastaveny v smech rozMně vyso hsovací síly.
K přenosu lisovacích sil z pláště válce na nosník namáhaný ohybem, může být zpravidla použit vétší ' počet Datových dM. Každý z těchto tlakových dílů je opatřen čelní ptecho^ která tvon část plochy ptešte válce. Touto čelní plochou doléhá tlakový díl kluzně na vnitřní plochu pláště válce. Aby se redukovaly třem síty mezi ptastem válce a Datovým dílem, je tento dfl opařen na své čelní ploše hydrostatickou tlakovou kapsou. Z obr. 5 německého spisu DE-OS číslo 22 45 597 je známo vytvoření centrální tlakové kapsy a většího počtu přídavných kapes, rozdělených kotem centrální tlakové kapsy.
Dvě z těchto přídavných kapes jsou v obvodovém směru upraveny vedte centr^^ tlakové kapsy. Dáte je z obr. 3 německého spisu DE-OS č. 22 30 I39 známo použiti čtstejně velikých tlakových kapes. Zde jsou dvě tlakové kapsy upraveny za sebou ve sm^ru osy válce proti sobě a ostat™ dvě v obvodovém směru a můstky mezi tlakovými kapsami se nalézají vůči hlavním osám lisovacího válce v diagonále.
Tímto známým uspořádáním hydrostatických tiakových kapes může být Datový M, který musí být, jak je známo, sklopný vůM nosníku, namáhanému ohybem, stabilizován proti sklopení vzhledem k plášti válce. Jde přitom o stabilizaci proti sklopení jak ve směru osy válce, tek také v obvodovém směru, to znamená v rovině, kolmé k ose válce. Je tedy třeba, aby osa tlakového dílu probíhala stále přesně v radiálním směru. Podle německého spisu DE-OS č. 22 30 139 může být stebihzace proti sktepem v rovině kolmé k ose válce ještě zlepšena tím, když můstky probíhají odlišně než je znázorněno na obr. 3, a to rovnoběžně s hlavními osami válce.
Tato známá opatření mají za účel, aby tak zvaný okrajový můstek tlakového dílu zaujímal ve všech svých bodech pokud možno rovnoměrnou vzdálenost od pláště válce, takže tloušťka zde vytvořeného filmu mazacího prostieMu je všude stejný čímž se zabírání kovovému dotyku mezi tlakovým dílem a pláštěm válce. Přes tato opatření existuje stále ještě nebezpečí, že občas dojde k takovému dotyku, obzvláště tehdy, jedí plášť válce v Micu anebo když se z klidu uvede do otáčení.
Uvedené nedostatky odstraňuje podle vynálezu hsovam vMec pro tlakové zpracování pásů materiálu, obzvláště pásu papíru, s otočným válcovým р^ёгёгсь Mtehajítím na protiválec a opatřený dále zařízením ke korekci prohnutí pláště válce s nosníkem, namáhaným na ohyb a procházejícím pláštěm válce a opřeným na svých obou koncteh a větším počtem Datových Мщ určených k přenosu lisovacích sil z pláště válce na nosník, namáhaný ohybem, které jsou vůči nosn^ta namátotomu ohybem, sklopné a radiálposuvné.
Jeho postata spočívá v tom, že centrální Datová kapsa je při pohledu na . kluznou plochu tlakového dílu opatřena vyduDmi které jsou vytvořena ve siráru jedné Mavrn osy hsovacteo válce až к otoajovému můstku a přídavné kapsy jsou upraveny v podstatě diagonálně k hlavním osám lisovacího válce. ; podle dalšího význato vyimtezu je centeáteí Datová kapsa opatřena čtyřmi vsutími, z nichž dvě jsou vytvořeny ve směru osy lisovacího válce a dvě k ní kolmo až · k otoajovému můstto. podte dalšího provedern vynálezu může mít centrální Datová kapsa toížový tvar a kluzná ptecha ' tlakového dílu . pravoúhlý tvar. tonecně podle posledního· význato vynátezu může činná · tteková ptecto centrálrn Datové kapsy Činit ’v podstate 0,7 až l,5násobek innto Datové · · -ptechy Datového prosteru upraveného mezi nosníkem, namátoným na ohyb a tlakovým dílem.
Základní výhoda vynálezu spočívá ve zlepšení Hsovacíto vátee, u něhož pri všech provoznteh stavech nedocMzí ke kovovému dotyku mezi tlakovými díly a pláštěm válce.
V přídavných kapsách se nastavuje Dak jen o něco málo mžší než je tlak v centrální tlakové kapse. Přitom je tlakový rozdíl mezi centrální tlakovou kapsou a tlakovým prostorem poměrně malý. Tím může být průřez spojovacího tonálu z Datovéto prostoru dc centrál™ kapsy proveden poměrně velký, takže neexistuje nebezpečí ucpání a z tetote hteMsto je vyloučeno seteání hydio^atictoho opření což znamená nebezpečí tovovMo styku.
Do přídavných kapes mfóe být priváděno velké mno^M Datového prostiedku. Za Dm účelem musí být provedeno ještě další opatření: Jmenovaná vydutí musí být vytvořena tak, aby byla vytvořena ve směru jedné hlavní osy lisovacího válce. Toho se dosáhne tím, že se přídavné kapsy upraví diagonálně к hlavním osám lisovacího válce. Podle vynálezu bylo totiž zjištěno, že se takovým uspořádáním přídavných kapes může dosáhnout dodatečné stabilizace tlakových dílů vůči plášti válce, a to stabilizace tlakových dílů proti otáčení kolem jejich osy.
Pokud se totiž opatření pro stabilizaci dílů omezují na to, aby osy tlakových dílů byly vytvořeny přesně v radiálním směru, může stále ještě dojít ke kovovému styku mezi tlakovým dílem a pláštěm válce a sice tím, že se tlakový díl pootočí kolem své osy.
Dobrý výsledek se dosáhne již tehdy, opatrí-li se centrální tlaková kapsa dvěma vydutími. Tvarem centrální tlakové kapsy a se čtyřmi vydutími, se dále zlepší přívod tlakového prostředku z centrální tlakové kapsy do přídavných kapes. Křížové uspořádání centrální kapsy ulehčuje její výrobu. Centrální tlaková kapsa může být výhodně zhotovena frézováním.
Obzvláště výhodný je také v podstatě pravoúhlý tvar čelní plochy tlakového dílu. Přitom jsou v rozích tlakového dílu upraveny čtyři přídavné kapsy, kde při největší možné vzdálenosti od středu vyvolávají maximální stabilizační efekt proti otáčení tlakového dílu.
Tím se dosáhne totiž toho, že přídavné kapsy jsou v poměru к centrální kapse obzvláště veliké a dále že délky vnitřních můstků na každé přídavné kapse, tvořící hranice centrální kapsy, jsou v podstatě stejně dlouhé jako vnější můstky, ležící na okraji tlakového dílu. Délka můstku, přes něž přitéká do přídavných kapes tlakový prostředek, je v podstatě stejně veliká jako délka těch můstků, přes něž tlakový prostředek odtéká směrem ven.
Dalším vytvořením vynálezu se dosáhne obzvlášť příznivé hodnoty pro tlakové spády mezi centrální tlakovou kapsou a tlakovým prostorem, který se nalézá mezi nosníkem namáhaným na ohyb a tlakovým dílem.
V další části jsou popsány příklady provedení vynálezu podle připojeného výkresu, na němž obr. 1 značí schematický řez lisovacím válcem; obr. 2 dílčí podélný řez podél čáry II — II z obr. 1, obr. 3 nárys kluzné plochy tlakového dílu lisovacího válce, v měřítku zvětšeném vzhledem к obr. 1 a 2, obr. 4 až 6 nárysy kluzných ploch tlakových dílů, v provedení odlišném oproti obr. 3.
Lisovací válec, znázorněný na obr. 1 a 2, je opatřen v podstatě trubkovým, kolem své podélné osy otočným, pláštěm válce 1 a dále neotočným nosníkem 2, namáhaným na ohyb, který se nalézá ve vnitřku pláště válce 1. Na výkrese není znázorněno, že nosník 2, namáhaný na ohyb, může být na svých obou koncích opřen například v pevném podstavci stroje, může být také umístěn v posuvném opěrném zařízení, například podle německé patentové přihlášce P číslo 30 07 112 . 6. Ložiska, upravená běžným způsobem na koncích pláště válce 1 mezi ním a nosníkem 2, namáhaným na ohyb, jsou z výkresu rovněž vypuštěna.
К přenosu lisovacích sil z pláště válce 1 na nosníky 2, namáhané ohybem, slouží větší počet tlakových dílů 3, z nichž je na obr. 1 a 2 znázorněn pouze jeden. Tlakový díl 3 doléhá svou čelní plochou 3a, která je částí plochy válce pláště, kluzně na vnitřní plochu pláště válce 1. Od nosníku 2, namáhaného na ohyb, je ve vnitřku tlakového dílu 3 vytvořen válcový tlakový prostor 8. V něm ]e umístěn píst 4, který je pomocí ojnice 4a pevně spojen s nosníkem 2, namáhaným na ohyb. Tvar pístu 4 je zvolen tak, aby tlakový díl 3 byl vůči pístu 4 nejen radiálně přesuvný, ale také sklopný. Nosník 2, namáhaný na ohyb, se prohýbá, když totiž zachycuje lisovací síly. Odlišně může být provedeno také jiné řešení, tlakový díl 3 může být na své spodní straně opatřen pístovým nástavcem, který zasahuje do válcového otvoru, upraveného v nosníku 2, namáhaného na ohyb.
Tlakový prostředek se do tlakového prostoru 8 přivádí pomocí potrubí 10 pro vedení tlakového prostředku. Tím se tlakový díl 3 dotlačí na pláště válce 1. V kluzné ploše 3a tlakového dílu 3 je vytvořena centrální hydrostatická tlaková kapsa 6, která je napájena tlakovým prostředkem z tlakového prostoru 8 otvorem 5. Dále jsou zde vytvořeny čtyři přídavné hydrostatické tlakové kapsy 7. Tyto nejsou v přímém spojení s tlakovým prostorem 8 a jsou převážně napájeny tlakovým prostředkem z centrální tlakové kapsy 8. Tlakový prostředek přitom proudí do přídavných kapes 7 pres vnitřní můstky 11, nalézající se mezi centrální tlakovou kapsou 6 a přídavnými kapsami 7.
Je důležité, když centrální tlaková kapsa 6 je opatřena vydutími 9, což je znázorněno na obr. 3 nebo vydutími 19, což je znázorněno na obr. 4, nebo vydutími 29, což je patrno z obr. 5 a 6, která jsou vytvořena až к okrajovému můstku 12, případně 22, případně 32. Příklady provedení znázorněné na obr. 3 až 6 jsou dále shodné v tom, že přídavné kapsy 7, příp. 17, příp. 27, příp. 37, jsou v podstatě upraveny diagonálně vůči hlavním osám kluzné plochy tlakového dílu 3. Jedna z těchto hlavních os je rovnoběžná s osou otáčení lisovacího válce a druhá je к ní kolmá.
Tlakové díly 3, příp. 13, z obr. 3 a 4, mají při pohledu na kluznou plochu, pravoúhlý tvar. Větší strana čtyřúhelníku je přitom rovnoběžná s osou lisovacího válce. Čtyři přídavné kapsy 7, příp. 17 jsou upraveny v rozích čtyřúhelníku. Tím leží přídavné kapsy 7, příp. 17 v poměrně velké vzdálenosti od středových os kluzné plochy. Toto uspo223841 rádání zesiluje shora popsané stabilizační působení přídavných kapes 7, příp. 17.
podle obr. 3 má centráteí tiaková kapsa 6 tvar kříže. V důsledku toho jsou přídavné kapsy 7 pravoúhlé. Toto uspořádání má výhodu v tom, že můstky И, natezajmí se mezi centrální kapsou 6 a přídavnými kapsami 7, jsou umístěny poměrně blízko u středových os kluzné plochy, čímž při jakémkoliv sklopení tlakového dílu 3, vznikne pokud možno největší vratný moment.
Podle obr. 4 má centrální tlaková kapsa 6 tvar kosočtverce, v důsledku čehož jsou přídavné kapsy 17 tvarovány do trojúhelníku.
Tlakové díly 23, příp. 33, znázorněné na na obr. 5 a 6 mají při pohledu na kluznou plochu kruhový tvar. V úvahu přichází samozřejmě také oválný tvar. Na obr. 5 má centrální tlaková kapsa 26 dvě vydutí 29, která jsou v obvodovém směr^ vztaženo к plášti válce, vytvořena až k okrajovému můstku 32. Centrální tlaková kapsa 36 z příkladu provedení podle obr. 6, má naproti tomu čtyři taková vydutí 29. Tato jsou upravena, v souhlase s obr. 3 a 4, podél středových os kluzné plochy a tím ve směru hlavních os lisovacího válce.

Claims (5)
Hide Dependent

p R e D M E τ
1. Lisovací válec pro tlakové zpracování pásu materiálu, obzvláště pásů papíru, s otočným válcovým pláštěm válce, dotlačovaným na protiválec a opatřený dále zařízernm ke korekci prohnutí pláště válce, s nosníkem, namáhaným na ohyb, procházejícím válcem pláště a opřeným na svých obou koncích a dále větším počtem tlakových dílů pro přenos lisovacích sil z pláště válce na nosník · namáhaný· ohybem, které jsou vzhledem k nosníku namáhanému na ohyb, sklopné a radiálně přesuvné, kde tlakový díl je na své kluzné ploše, přivrácené k plášti válce, opatřen centrální hydrostatickou tlakovou kapsou a nejméně čtyřmi přídavnými kapsami, rozdělenými kolem centrální tlakové kapsy, přičemž celek kapes je obklopen okrajovým můstkem a pro převod tlakového prostřenu ke kapsám je vyteořen pouze jediný kanál pro spojení centrální tlakové kapsy s tlakovým prostorem, upraveným mezi nosníkem, namáhaným na ohyb a tlakovým dílem a napojeným na zdroj tlakového prostředku, vyznačený tím, že centrální tlaková kapsa (6, 16, 26, 36) je při pohledu na kluznou plochu (3a) tlakového vynalezu dílu (3, 13], opatřena vydutími (9, 19, 29), která jsou vytvořena ve směru jedné hlavní osy lisovacího válce až k okrajovému můstku (12, 22, 32) a přídavné kapsy (7, 17, 27, 37) jsou upraveny v podstatě diagonálně k hlavním osám lisovacího válce.
2. Lisovací válec podle bodu 1, vyznačený tím, že centrální tlaková kapsa (6, 16, 26, 36) je opatřena čtyřmi vydutími (9, 19, 29), z nichž dvě jsou vytvořeny ve směru osy lisovacího válce a dvě k ní kolmo až k okrajovému můstku (12, 22, 32).
3. Lisovací válec podle bodu 2, vyznačený tím, že centrální tlaková kapsa (6, 36) má křížový tvar.
4. Lisovací válec podle bodů 1, 2 nebo 3, vyznačený tím, že kluzná plocha tlakového dílu (3, 13) má pravoúhlý tvar.
5. Usovarn válec podte jednoho z bodů 1 až 4, vyznačený tím, že činná tlaková plocha centrální tlakové kapsy (6) činí v podstatě 0,7 až l,5násobek činné Natové plochy tlakového prostoru (8), upraveného mezi nosníkem (2), namáhaným na ohyb a tlakovým dílem (3, 13).