Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob výroby disodné soli kyseliny í-hydroxyethan-l,l-dlfosfonavé

Abstract

Vynález se týká způsobu výroby disodné soli kyseliny l-hydro>xyethan-l,l-difosfonové, vhodné pro* přípravu radiodiagnostických preparátů. Způsob výroby spočívá v tom, že vodný roztok surové kyseliny získaný reakcí kyseliny octové s chloridem fosforitým a hydrolýzou vzniklého produktu se zahustí, vyloučená kyselina se překrystaluje z ledové kyseliny octové a získaný krystalický monohydrát kyseliny l-hydroxyethan-l,l-difosfonové se ve vodném prostředí zneutralizuje hydroxidem sodným do pH 4 až 7 a zahuštěním nebo přídavkem rozpouštědla, s výhodou ethanolu, ze získá výše uvedená disodná sůl.

CS223270B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Alena Zobacova
Vera Kocikova
Jiri Jary
Frantisek Budsky

Worldwide applications
1981 CS

Application CS636481A events

Description

Vynález se týká způsobu výroby disodné soli kyseliny l-hydro>xyethan-l,l-difosfonové, vhodné pro* přípravu radiodiagnostických preparátů. Způsob výroby spočívá v tom, že vodný roztok surové kyseliny získaný reakcí kyseliny octové s chloridem fosforitým a hydrolýzou vzniklého produktu se zahustí, vyloučená kyselina se překrystaluje z ledové kyseliny octové a získaný krystalický monohydrát kyseliny l-hydroxyethan-l,l-difosfonové se ve vodném prostředí zneutralizuje hydroxidem sodným do pH 4 až 7 a zahuštěním nebo přídavkem rozpouštědla, s výhodou ethanolu, ze získá výše uvedená disodná sůl.
Vynález se týká způsobu výroby disodné soli kyseliny l-hydroxyethan-l,l-dlfosfonové vzorce I
PO3H2
CH3—C—OH
J
PO3H2 (I), prosté vedlejších příměsí, která se používá zejména jako· radiodiagnostikum. Je tedy k tomuto· účelu třeba připravit velmi čistý preparát, bez vedlejších produktů, zejména fosforitanů, jehož kvalita je zaručena způsobem přípravy i vhodnou analytickou kontrolou.
Dosavadní postup přípravy solí (například podle belg. pat. č. 672 168) to nezaručuje, neboť sodné i jiné soli se získávají neutralizací vodných roztoků surové kyseliny, tj. roztoků, které se získají reakcí octové kyseliny s chloridem fosforitým, oddělením spodní vrstvy, její hydrolýzou vodní párou a zahřátím na 130 až 140 °C. Tyto roztoky obsahují proměnlivé množství kyseliny fosforite, popřípadě kyseliny octové a chlorovodíkové. Toto množství je závislé na celkovém· průběhu a provedení zmíněné reakce. Sodné soli, získané neutralizací takovýchto· roztoků pak obsahují alkalické fosforitany, popřípadě acetáty nebo· chloridy, od kterých je nelze oddělit krystalizací nebo jinou čisticí operací. Takto· získané soli pak je možno použít pro většinu technických aplikací, ale jako radiodiagnostika nejsou vhodné.
Způsob výroby disodné soli kyseliny 1-hydroxyethan-ljl-difosfonové ze surové kyseliny l-hydroxyethan-l,l-difosfonové vyrobené reakcí kyseliny octové s chloridem fosforitým, oddělením· spodní vrstvy po reakci a její hydrolýzou vodní párou, spočívá podle vynálezu v tom, že se po hydrolýze získaný roztok zahustí a vyloučená surová kyselina se nejméně jednou překrystalizuje z ledové kyseliny octové a získaný krystalický mionohydrát kyseliny 1-hydroxyethan-l,l-difosfonové se ve vodném prostředí neutralizuje hydroxidem sodným do pH 4 až 7 a zahuštěním nebo přídavkem rozpouštědla, s výhodou ethanolu, se získá výše uvedená disodná sůl. Získaná sůl je velmi čistá a vhodná pro uvedené účely. Jako analytická kontrola, kromě titračního ekvivalentu a elementární analýzy, se 0svědčilo stanovení 1H-NMR-spektra, kde například přítomnost fosforitanů se projeví signálem· protonu P-H.
Tímto· způsobem, je možno připravit mono-, di-, tri- i tetrasodnou sůl zmíněné kyseliny, popřípadě úpravou pH buďto přídavkem' kyseliny, nebo hydroxidu sodného převést jednu sůl na druhou.
NMR-speiktrum· tímto způsobem vyrobené disodné soli kyseliny l-hydroxyethan-1,1-diřosfonové vykazuje pouze triplet (3,08 ppm·] příslušné —CH3 skupiny, štěpené dvěma ekvivalentními atomy fosforu, který se změní v singlet metodou dvojí resonance (decoupling 31Pj.
Ze spektra je zřejmé, že látka neobsahuje žádné další protony, kromě —OH, a není tedy ani znečištěna jakoukoliv jinou látkou obsahující protony se signálem v rozmezí 1 až 10 ppm. Interakční konstanta štěpení vodíků methylskupiny fosforem v hodnotě 15 Hz odpovídá struktuře
P /
CH3C \
P spíše než
OP /
CH3C \
OP kde by velikost interakční konstanty neměla přesahovat 7 až 8 Hz. Není přítomen proton ina fosforu; příslušná oblast byla zaznamenána zhruba se stonásobně vyšší citlivostí a ani tam se odpovídající signál neobjevil. Pokud by látka obsahovala stopy fosforitanů, pak jsou pod prahem citlivosti této metody, ťj. méně než 0,5 % hmot. Ve vzorku není acetyl nebo1 zbytky kyseliny octové.
Způsob výroby disodné soli kyseliny 1-hydroxyethan-ljl-dlfosfonnvé je blíže osvětlen příkladem! provedení:
Ke 172 ml kyseliny octové bylo přikapáno· během· 15 min. 44 mil PCI3 a reakční směs ochlazena. Po· dobu 30 min. byla teplota udržována na +5 ± 1°C (teplota reakění směsi). Pak byla směs zahřívána pomalu k refluxu, který začal při teplotě +44 °C. Teplota se postupně zvyšovala až na +75 °C během· 2 hodin. Pak byla za míchání reakění směs zahřívána další 2 hodiny v lázni 120 ± 5 °C teplé. Utvořily se dvě vrstvy; spodní viskózní vrstva byla oddělena, přehnána vodní párou, až byl destilát neutrální a pak zahřáta v lázni na 140 CC (teplota lázně). Po· zahuštění ve vakuu byl produkt překrystalován dvakrát z ledové kyseliny octové.
Bylo získáno 40 g (72 °/o) volné kyseliny ve formě krystalického monohydrátu.
Pro G2H8O7P2. H2O (mlol. hmotnost 224) Vypočteno:
10,69 % hmiot. C, 4,46 % hmot. H;
I ηΗ'ΙθΖβΠΌ *
10,26 % hmot. C, 4,55 % hmot. H. Titrační ekvivalent:
PotemciOmetrickou titrací hydroxidem sodným byl stanoven titrační ekvivalent, který odpovídá uvedené molekulové hmotnosti a ze kterého je zřejmé, že pro· přípravu disodné soli je třeba zneutralizovat kyselinu až do pH 5 až 6. (Toto stanovení je v dobré shodě s pK hodnotami více méně analogické kyseliny fosforečné. ]
Při titraci do pH 8,5 vzniká sůl trisodná.
Příprava disodné soli.
11,7 g krystalického monohydrátu kyseliny připravené podle předchozího pokusu bylo rozpuštěno v 40 ml vody a titrováno potencioimetricky 25% NaOH až do pH 5,3. Roztok byl zfiltrován a zředěn ethanolem. Získané krystaly byly odfiltrovány a vysušeny ve vakuu. Výtěžek byl kvantitativní. Disodná sůl krystaluje jako tetrahydrát. Pro CzHeCbPzNaz. 4 HaO (mol. hmotnost 322) Vypočteno:
7,46 % hmot. C, 4,38 % hmot. H;
nalezeno:
7,22 % hmot. C, 4,20 % hmot. H.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. pRedmEt
    Způsob výroby disodné soli kyseliny 1-hydroxyethan-l,l-difosfonové ze surové kyseliny l-hydroxyethan-l,l-difosfonové, vyrobené reakcí kyseliny octové s chloridem fosfoiritým, odděleními spodní vrstvy po reakci a její hydrolýzou vodní párou, vyznačující se tím, že se po hydrolýze získaný roztok zahustí a vyloučená surová kyselivynalezu na se nejméně jednou překrystalizuje z ledové kyseliny octové a získaný krystalický monohydrát kyseliny l-hydroxyethan-l,l-difosfoinové se ve vodném! prostředí neutralizuje hydroxidem sodným do' pH 4 až 7, roztok se zahustí nebo se k němu přidá rozpouštědlo, s výhodou ethanol.