Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Dávkovač skloviny

Abstract

Dávkovač skloviny tvořený dávkovačím žlabem ukončeným hlavou dávkovače výbavě - nou otočnou trubkou a plunžrem a ve dně mis kou s výtokovým otvorem.Na dně dávkovacího žlabu před hlavou dávkovače je umístěn po celé jeho šířce příčný práh, jehož horní okraj leží nejméně v rovině spodní hrany otočné trubky a nejvýše v úrovni 1/2 celko vá výšky hladiny skioviny.S výhodou má příč ný práh v průřezu tvar trojúhelníka nebo půlkruhu. Působením prahu se též spodní prou dy přitékající skloviny do hlavy dávkovače podrobí homogenizačnímu účinku otočné trub ky.

Landscapes

Show more

CS222794B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Josef Smrcek

Worldwide applications
1982 CS

Application CS200382A events

Description

Vynález se týká dávkovače skloviny tvořeného dávkovacím žlabem ukončeným hlavou dávkovače vybavenou klenbou do skloviny zasahující otočnou trubkou a plunžrem a ve dně usazenou miskou s výtokovým otvorem.
K přípravě vhodných dávek skla pro tvarovací zařízeni se používá dávkovačů skloviny napojených na tavící pece a tvořených dávkovacím žlabem s vytápěcím a chladicím systémem a ukončeným hlavou dávkovače, jak je popsáno např. v publikaci J.Staňka Výroba na sklářských automatech /SNTL Praha 1962/ na str.71 až 75. Hlava dávkovače má ve dně zasazenou misku s výtokovým otvorem a nad nim zasahuje do skloviny klenbou plunžr pohybující se vratně v otočné trubce, která nastavením vzdálenosti od misky reguluje množství vytékajícího skla do misky a otáčením sklovinu homogenizuje. Rotační pole ve sklovině kolem trubky působí na nehomogenity - šliry střižnou silou a tím je protahuje a zeslabuje. Tyto nehomogenity rozptýlené ve skle ve tvaru niti, provazců, šmouh a pod. vznikají pří taveni, hlavně nedokonalým zhomogenizovánim, odtékáním některých složek z povrchu skloviny, korozi žárovzdorné vyzdívky, a jsou vzhledovou vadou v hotových výrobcích. Zhoršuji i jejich vlastnosti, hlavně pevnost.
Sklovina přitéká do hlavy dávkovače žlabem, v němž se ve sklovině vytvářejí teplotní gradienty a jejich důsledkem jsou různé proudy. Vrstvy u dna jsou chladnější, pohybuji se pomaleji a jsou bohatší na nehomogenity. Protože spodní hrana otočné trubky je 4 až 9 cm nad miskou, vrstvy u dna se nedostanou do působnosti otočné trubky, proudí přimp do výtokového otvoru, a to vede ke špatné chemické i tepelné nehomogenitě dávek skloviny
V autorském osvědčeni SSSR č. 228.894 je popsán dávkovač skloviny v němž je před hlavou dávkovače na dně žlabu poloválcovité těleso. Těleso má výšku dosahující úrovně hladiny skloviny a je užší než žlab, takže po jeho stranách jsou vytvořeny kanály, kterými sklovina těleso obtéká a natéká do misky
222 794 hlavně ve směru od čelní stěny hlavy dávkovače. Dávkovač nemá otočnou trubku a neřeší tedy problém homogenizace rotaci.
V patentovém spise USA č. 3,133.803 je popsán dávkovač, u kterého je před hlavou dávkovače zvýšeno dno žlabu, takže v poměrně značné délce se snižuje tlouštka vrstvy skloviny na zhruba 1/7 tlouštky v předcházející Části žlabu. Pod zvýšeným dnem a nad nim jsou prostředky pro úpravu teploty skloviny. Ze zvýšeného dna teče sklovina spádem do hlavy dávkovače $ otočnou trubkou, kde je úroveň hladiny podstatně níže než ve žlabu dávkovače. To představuje značnou ztrátu hydraulické výšky.
Uvedené nevýhody Se odstraní nebo podstatně omezí u dávkovače v provedeni podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že na dně dávkovacího žlabu před mlskou je umístěn po celé jeho šířce příčný práh, jehož horní okraj leží nejméně v rovině spodní hrany otočné trubky a nejvýše v úrovni 1/2 celkové výšky hladiny skloviny. S výhodou má příčný práh v průřezu tvar trojúhelníka nebo půlkruhu.
Příčný práh představuje konstrukčně jednoduchý prvek, který je možno snadno instalovat i na stávajících dávkovačích skloviny. Jeho působením se všechny proudy přitékající skloviny, 1 spodní proudy u dna,podrobí honogenlzačnlmu účinku otočné trubky při minimalizaci >ztráty hydraulické výšky a výsledkem je zlepšená homogenita skloviny vycházející z dávkovače.
Příkladné provedeni vynálezu je popsáno dále a schematicky znázorněno na připojeném výkrese, který představuje nárysný osový řez dávkovačem.
Částečně znázorněný dávkovači žlab χ, připojený na neznázorněnou tavící pec,je ukončen hlavou 2 dávkovače, jejíž klenbou 3 zasahuje do skloviny 4 otočná trubka 5 a plunžr 6. -Ve dně 7 hlavy 2 dávkovače je usazena miska &, v niž je výtokový otvor 9. Na dně dávkovaciho žlabu 1 je před hlavou 2 dávkovače uložen po celé jeho šířce příčný práh £0. Příčný práh/V výšce na př. 50 mm má v průřezu tvar trojúhelníka, může mít i tvar půlkruhu, čtyřúhelníka, lichoběžníka a pod. Tvar trojúhelníka nebo půlkruhu je výhodný z hlediska ztráty hydraulické výšky. Příčný práh 10 je nejlépe z taveného litého žárovzdorného materiálu a je upevněn do zářezů v bočních stěnách dávkovacího žlabi^Horní okraj příčného prahu 10 leží nejméně v rovině spodní hrany o3
222 794 točné trubky 5 a nejvýše v úrovni rovnajici se 1/2 celkové výš/^11 hladiny skloviny 4 v dávkovacím žlabu 1.
Dávkovač funguje následovně:
Sklovina 4 přitékající dávkovacím žlabem £ teče pres příčný práh 10 do hlavy £ dávkovače. Příčný práh 10 zvedá spodní vrstvy skloviny vzhůru, takže se dostávají k otočné trubce 5. Jejím rotačním pohybem se homogenizuji a promíchávají s ostatními vrstvami skloviny 4. Účinkem plunžru 6 je homogenizovaná sklovina vytlačována výtokovým otvorem £ v misce £ z hlavy £ dávkovače a střihána na kapky odváděné do tvarovacího stroje.

Claims (2)
Hide Dependent

  1. pffEĎMÉT VYNÁLEZU '
    222 794
    1. Dávkovač skloviny tvořený dávkovacím žlabem ukončeným hlavou dávkovače vybavenou shora do skloviny zasahující otočnou trubkou a plunžrem a ve dně usazenou mlskou s výtokovým otvo rem, vyznačený tím, že na dně dávkovaclho žlabu /1/ před hla vou /2/ dávkovače je umístěn po celé jeho šiřce příčný práh /10/, jehož horní okraj leží nejméně v rovině spodní hrany otočné trubky /5/ a nejvýěe v úrovni 1/2 celkové výšky /11/ hladiny skloviny /4/.
  2. 2. Dávkovač podle bodu 1, vyznačený tím, že příčný práh /10/ má v průřezu tvar trojúhelníka nebo půlkruhu.