Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of preparation of the derivative of the 4-deoxy-4-oxoerythromycine a

Classifications

C07H17/08 Hetero rings containing eight or more ring members, e.g. erythromycins
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS221803B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Frank Ch Sciavolino

Worldwide applications
1977 US 1978 CS CS AT DD PL HU ZA BE SU 1979 SU 1981 SU 1982 JP JP JP

Application CS814591A events

Description

Předložený vynález se týká způsobu přípravy antibakteriálních činidel 4**-deoxy-4**-oxoerythromycinové řady. Zvláště se předložený vynález týká antibakteriálních Činidel z řady derivátů 4**-deoxy-4**-oxoerythromycinu A, které jsou vhodné meziprodukty? použitelné při syntéze 4**-aminosloučenin.
Erythromycin je antibiotikum, vznikající při kultivování kmene Streptomyces erythreus ve vhodném prostředí, jak je popsáno v americkém patentovém spise Č. 2 653 899· Vzniká a ve dvou formách A a B, které odpovídají těmto dále uvedeným strukturám.
ErythromycinR
A-OH
В-H
Ze struktury je patrné, že eryttoomycin tvoří tři hlavní Části; cukr jako Štěpný fragment, tj. kladinosa, další cukerná složka, obssaujjcí bazickou aminoslnipPnu, tj. detotamin a čtrnáctičeemý laktonový kruh, označovaný jako erythronolid A a B, paařící mezi mmarroidní cykly. Laktonový kruh te Čísluje přímo, detotaminová Část čísly a jednou - čárkou a kLadinotová část Čísly se dvěma čárkami.
Ve snaze moodfikovat biologické a fa:ralarodynteick:é vlastnosti erytUromycinu byj> připraveny četné deriváty této látky.
Aneeický patentový spis č. 3 417 077 se týká reakčního produktu erytUn-omycinu a etylenkarbonátu; produkt má být velmi účinným aitibakteriálnm činide^m. A^mei-cký patentový spis č. 3 884 903 popisuje deriváty 4**-deoxy-4 - *ΌχQnrythroeycitu A - B, které jsou velmi výuodnými anibiotiky.
Eryt^Ur^om^í^^^^La^i.n, tj. 9-anxno<.árivá·- erythromyt inu a, je předmětem značného zájmu, viz britský patentový spis 1 100 -< a ietr1Undrot Letters 1 967, 1 645, dále Croatica Chem.
Acta 22» 273 (1967) a je zde i - -< - -.·--ruý názor na strukturu, viz TetraUedron Letters 1 ' 970, 157 a britský patentový spis č. í 1 /- 022. Sulfonamidové deriváty nrythroeycylaminu jsou uváděny v africkém patentovém spis- 3 983 103 jako vhodná an,ibatreniální činidla. Jsou popisovány ještě da.ší deriváty viz Ryden a spol., J. Med. Chem. 16, 1 059 (1973), jakož i Massey a spol., J. Med. Chem. 105 (1974), které te vyznaaují při testování in vitro i in vivo aιtibatrtniální účinnoolí.
Dále bylo nalezeno, že některé nové deriváty 4**-dnoxy-4**tmιtnoeryUhroeycitu A jsou mimořádně účinnými aitibakteriálndrni činidly. Tyto sloučeniny obecného vzorce III a IV
(IV) se mohou p^iipra^^it z derivátů 4**-deoxy-4*'~oxo-nryUhooeycitu A, které jsou předmětem předloženého vynálezu.
Předmětem předloženého vynálezu je - způsob přípravy derivátů 4**-deixy-4**-ixierythriuyyinu A obecného vzorce
O r°
OCH3 kde
Rj Je alkanoyl s 2 nebo 3 atomy uhlíku,
R2 je atom vodíku nebo alkanoyl s 2 nebo 3 atomy uhlíku,
Rj je atom vodíku nebo
R9 a Rq tvoří dohromady skupinu -C- a bu3
R* je OH a R tvoří vazbu s atomem uhlíku, ke kterému je R* připojeno nebo R* je skupina =0 a R je atom vodíku, přičemž jestliže R2 je atom vodíku, R je atom vodíku, který se vyznačuje tím, Že se sloučeniny obecného vzorce
kde R, R*, Rj, R2 a Rj mají význam uvedený výše nechají reagovat s jedním molem N*-chlorsukcinimidu a jedním molem dimetylsulfidu v rozpouštědle inertním za reakčních podmínek při teplotě 0 až -25 °C, načež se získaná reakční směs uvede ve styk s alespoň jedním molem trietylaminu a případně se solvolyzuje mícháním v metanolu.
Pri způsobu podle vynálezu se používá jako oxidační činidlo N-chlorsukcinimid a dimetylsulfid, a při praktickém provádění reakce se tyto dvě reakční složky nejprve smíchají dohromady v prostředí rozpouštědla, inertního za reakčních podmínek a za chlazení asi na 0 °C. Za 10 až 20 minut se teplota reakční směsi sníží z 0 na -25 °C a přidá se hydroxyderivát, přičemž se stále udržuje výše zmíněná teplota. Po 2 až 4 hodinách reakční doby se přidá do reakční směsi terciární amin, jako je hydroxylamin, reakční směs se rozruší přidáním vody a zpracuje se.
Se zřetelem na množství reakčních složek se na každý mol alkoholu jako substrátu použije 1 mol jak N-chlorsukcinimidu, tak i dimetylsulfidu, ale při provádění pokusů je výhodné použít až i dvacetinásobek N-chlorsukcinimidu i sulfidu jako reakčních složek s přihlédnutím к urychlení reakce. Množství terciárního aminu má odpovídat molárnímu množství použitého N-chlorsukcinimidu.
Jako rozpouštědlo, inertní za reakčních podmínek, jež se použije při postupu podle tohoto vynálezu, se má používat taková látka, jež dobře rozpouští obě reakční složky a nereaguje v podstatnější míře se žádnou z reakčních složek, ani se vzniklými produkty. Protože se reakce provádí za teploty 0 až -25 °C, je výhodné, aby použité rozpouštědlo kromě výše uvedených vlastností mělo teplotu tuhnutí pod reakční teplotou. Takovými rozpouštědly nebo směsmi, které vyhovují uvedeným požadavkům, jsou toluen, etylester octové kyseliny, chloroform, metylenchlorid nebo tetrahydrofuran. Rozpouštědla, jež vyhovují výše uvedeným požadavkům, ale mají teplotu tuhnutí nad reakční teplotou, jsou použitelná také, ale v menších množstvích spolu s jedním či více z uvedených výhodných rozpouštědel. Zvláětě výhodným rozpouštědlem к použití při výše popisovaném postupu je směs toluenu a benzenu.
Výhodnými sloučeninami, které je možno připravit tmto postupem, jsou 6,9-hemiketal 4**-deoxy-4**-oxoerythromycinu A, 6,9-hemiketa. 11,12-esteru uhičité kyseliny a 2*-acetyl-4**-(^t^c^xy-^4**-^oooert^hhomycinu A a 2*-acetyI-4**-deoJoy4**-oooerythromycin A.
Reakční doba nemá rozhoddjící význam a je závislá na konceettacC, reakční teplotě a bezprostřední reaktivitě reagujících složek. Za teploty v rozmezí 0 až -25 °C je reakce skončena za 2 až 4 hodiny.
Pokud se týká přidávání rea^nich složek, je výhodné - jak to již bylo konečně zde uvedeno - přidat hydrojorydrivát do předem připravené směsi N-chlorsukcinimidu a dimetylsiu.fi du.
Popisovaný postup je poELádán- za jedinečný svého druhu, protože selekkivita oxidace je omezena přísně na polohu 4*', kde se oxiduje sekuiddrní hydrojoylová skupina, přičemž ostatní sekiunldrní h^<drox^:Lová skupiny v molekule nejsou oxidací vůbec dotčeny.
Postup podle vynálezu je blíže . objasněn v následujících příkladech.
Příklad 1
6,9-Hemikktd 11,12-esteru uhičité kyseliny s 2*-ccetrl444d-ddory44**-oχhrrhhOriryctnei A
K suspenzi 6,19 g N-chLorsukcinimidu v 150 m toluenu a 30 ml benzenu se po oech-azení na -5 °C přidá 4,46 m diietyr8sjfidu, suspenze se míchá 20 minut, potom se ochladí na -25 °C a pomau se přikapává 12,4 g 6,9-hemiketaLu n^-esteru uhičité kyseliny s 2*-ccotyleryltoo^yctnem A, částečně rozpuštěného v 80 m toluenu. Během přidávání so teplota udržuje v rozmezí -19 až -25 °C, potom so udržuje po dvě hodiny na -25 °C a na konci této doby so přidá 6,79 rtL trieryCадitu (najednouu. Cřhaddcí lázeň so odíraní, teplota so nechá vystoupit na -10 °C, načež so reakční směs vlije do vody . a hodnota pH vodné fáze so upraví z 8,4 na 9,0. Orgimická vrstva so oddděí, vysuší so bezvodým sírrneem sodnýma zahuštěním vo vakuu so izoluje bílý pěnovvtý produkt (14,0 g). Rozmělněním zbytku s dietyléterem přejde pěna do krystacekého stavu; filtrací a sušením produktu se izoluje 11,3 g krystacekého maeeiálu, t. t. 212 až 213,5 °C.
NMRSpektrum (8, CIXCj): 5,26 (1H) triplet, 3,36 (3H) singiot, 2,30 (6H) singl®!,
2,13 (3H) single t, 1,63 (3H) singiot a 1,50 (3H) sídlet.
Podobně so připraví 6,9-hemiketa H^-esteru uHičité kyseliny s 2*-^ihopίan^У-4**4 -Uedxy-4*4dOdehrthtи*oπyгctnem A za pouužtí postupu z příkladu 1, ale za náhrady 2*4ccetyl4 esteru ekvivalentům mnostvím 2*-itOiionlUeriíátj, tj. 6,9-hemiketdu 11,12-esteru uhličité kyseliny s 2*4pΓoiiotyleryltdΌπyc:tnem A,
Příklad 2
6,9-Hemiketal 11,12-esteru uhlčité kyseliny s 4'4uedoзrr4 4*d-odehrytto*iDrfctnem A
Do -800 m mmeyiakoholu so vnoso 42,9 g ó^-hemiketa.u 11,12-esteru uhičité kyseliny s 2*-acetyl44'*-ddory444*ooχeerytOriIrcctoei A, a vzniklý roztok so míchá za teploty místnosti po 72 hodin. 0dUu8Silováním rozpouštědla ve vakuu so izoluje 41 g produktu ve formě bílé pěny. Zbylý iаCeгi&L so rozpustí v asi 100 íL acetonu a opatrně se přidává voda až do chhíle, kdy se začne vylučovat sraženina. Získaná krystalická pevná látka ’ so míchá v kapalném prostředí 40 minut, potom so dctfilthjje a sušením se získá 34,2 g očekávaného - produktu, t. t. 186,5 až 188 °C.
Nffi-spektium (δ, HDCj 5,66 (1H) triplet, 3,35 (3H) sin?let, 2,35 (6H) single*,
1,65 (3H) singlet.a 1,51 (3H) singlet.
Podobným způsobem se získá týž produkt, použije-li se eikivalentní mnžsSví 6,9-hemiketULu И , ^-esteru Uhičité kyseliny s 2*-propionní-4**-deoDxy-4**-oxoerythoomycnnem A při výáe uvedeni post^upu místo 2*<-acetylest,eru.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Způsob přípravy derivátů 4**ideo:xí-4**-oxoerythromícinu A obecného vzorce kde
    R| je aL.kanoyl s 2 nebo 3 atomy uhlíku,
    Rg je atom vodíku nebo alkanoyl s 2 nebo 3 atomy Uhlíku,
    Rj je atom vodíku nebo
    Rg a Rjj tvoří dohromady skupinu -<j- a buá
    O ’
    R* je OH a R tvoří vazbu s atomem uhlíku, ke kterému je R* připojeno nebo R* je skupina =0 a R je atom vodíku, přičemž jestliže Rg je atom vodíku, R je atom vodíku, vyznačený tm, že se sloučeniny obecného vzorce kde R, R*, R, Rg a R^ mají význam uvedený výáe, nechví reagovat s jedn^ molem N-dhorsukcinimidu a jedníta molem dimettysulfidu v rozpouštědle i^nertnb za reakčních podmínek při teplotě 0 až -25 °C, načež se získaná reakční směs uvede ve styk s alespoň jedním molem trteíyjminl a případně se solvolýzuje mícháním v meemolu..