CS221295B2 - Friction spring - Google Patents

Friction spring Download PDF

Info

Publication number
CS221295B2
CS221295B2 CS813785A CS378581A CS221295B2 CS 221295 B2 CS221295 B2 CS 221295B2 CS 813785 A CS813785 A CS 813785A CS 378581 A CS378581 A CS 378581A CS 221295 B2 CS221295 B2 CS 221295B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
lubricant
friction spring
spring
friction
spring according
Prior art date
Application number
CS813785A
Other languages
English (en)
Inventor
Christian Stiefel
Josef Friedrichs
Gino Marsella
Horst Kahle
Original Assignee
Ringfeder Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ringfeder Gmbh filed Critical Ringfeder Gmbh
Publication of CS221295B2 publication Critical patent/CS221295B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61GCOUPLINGS; DRAUGHT AND BUFFING APPLIANCES
    • B61G11/00Buffers
    • B61G11/02Buffers with metal springs
    • B61G11/04Buffers with metal springs with helical springs
    • B61G11/06Buffers with metal springs with helical springs arranged to damp each other by mutual friction
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16FSPRINGS; SHOCK-ABSORBERS; MEANS FOR DAMPING VIBRATION
    • F16F13/00Units comprising springs of the non-fluid type as well as vibration-dampers, shock-absorbers, or fluid springs
    • F16F13/02Units comprising springs of the non-fluid type as well as vibration-dampers, shock-absorbers, or fluid springs damping by frictional contact between the spring and braking means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Arc-Extinguishing Devices That Are Switches (AREA)

Description

Vynález se týká třecí pružiny, která je v podsatě tvořena vnitřními kroužky a vnějšími kroužky, uspořádánými uvnitř skříně pružiny, například trubkového nárazníku, přičemž tyto kroužky spolupracují svými kuželovými třecími plochami při použití maziva, s výhodou tuku.
Třecí pružiny uvedené konstrukce jsou jako strojní prvky již dlouho známé, viz například patentový spis NSR č. 1, 286 818, a mimo všeobecné strojírenství se používají především jako pružiny trubkových nárazníků a zpruhová ústrojí u kolejových vozidel. Tyto třecí pružiny se vyznačují možností vysokého statického a dynamického zatížení a velkou schopností tlumení. Pro jejich životnost má význam nejen geometrie kroužků, povrchová odolnost kuželových dotykových ploch, druh a tvrdost materiálu pružin a vhodné mazivo, zpravidla speciální mazací tuky, ale také skříň pružiny, která chrání třecí pružinu proti prachu a vlhkosti.
Mazivo, které působí mezi kuželovými dotykovými plochami, je naneseno ve vrstvě na vnitřní a vnější stranu pružinového sloupku. Ukázalo se, tyto třecí pružiny za normánlních podmínek splňují požadované provozní hodnoty. U zvláště vysoko namáhaných pružin s odpovídajícím ostrým úhlem kužele nebo při extrémních provozních podmínkách, například nadměrných rázech, může se působením vysokých teplot, vznikajících třením, zmenšit přilnavost maziva na pružinovém sloupku, čímž vzniká nebezpečí, že z hlediska dlouhodobé činnosti nebudou spolupracující vnitřní kroužky a vnější kroužky dostatečně mazány.
Vynález si klade za úkol dále zdokonalit třecí pružinu uvedeného druhu z hlediska dlouhé životnosti, a to i při extrémních provozních podmínkách, a zajistit ještě větší konstantnost charakteristiky pružiny.
Uvedené nevýhody se odstraňují a vytyčený úkol se řeší třecí pružinou podle vynálezu, jejíž podstata spočívá v tom, že je uvnitř prostoru, vytvořeného vnitřními kroužky a vnějšími kroužky, opatřena přídavným, pro všechny provozní podmínky z hlediska mechanického a tepelného dostačujícím množstvím maziva.
Pokusy bylo zjištěno, že u nejjednoduššího vytvoření třecí pružiny podle vynálezu má činit množství maziva zhruba 60 % až 70 °/o objemu prostoru, který vymezují vnitřní kroužky a vnější kroužky. Tím se zajistí, že třecí pružina může být zatěžována až do blokovací polohy svých kroužků a že také, podle konstrukční délky, jsou dostatečně mazány ty oblasti třecí pružiny, které vyčnívají z maziva, a to působením vystřikovacího účinku při působení na mazivo v průběhu rázu.
Uvedený roztřikovací účinek se ve smyslu dokonalého rozdělování maziva při rázu zvýší výhodným uspořádáním podle vynálezu, a to tím, že se pružina opatří vnitřním tělesem.
Podle dalšího výhodného vytvoření je toto vnitřní těleso tvořeno pouzdrem s vytvarovánými lopatkami.
Pro ten případ, že se požaduje další snížení výše uvedeného množství maziva v hodnotě 60 % až 70 % objemu a při tom se má dosahovat rovnoměrného rozdělování maziva, se podle výhodné alternativy vynálezu předpokládá, že vnitřní těleso je vytvořeno jako válcový sloupek z pružně deformovatelné hmoty, například pěnové pryže, a má menší vnější průměr, než je světlý průměr vnitřního kroužku, přičemž mazivo je upraveno v prstencové štěrbině mezi sloupkem a kroužky.
Hlavní výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že vnitřní těleso, jehož průměr se při zatěžování třecí pružiny zvětšuje, čerpá mazivo, které je ve štěrbině, ve směru na kuželové dotykové plochy kroužků a odsává je při odlehčení zpět.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je pružně deformovatelné vnitřní těleso z hlediska materiálu vytvořeno pro pohlcování maziva. Tím se zajistí, že ve struktuře vnitřního tělesa je uložena zásoba maziva, kterou lze vytvořit před montáží pružiny.
Předpětí třecí pružiny se obvykle dosahuje tím, že se na příslušném konci upravený kroužek opírá o přírubu tažné misky, která má průřez ve tvaru klobouku, přičemž tyto tažné misky jsou navzájem spojeny svorníkem se závitem. Tím je к dispozici předem sestavený, snadno zpracovatelný pružinový sloupek. Pro takový pružinový sloupek se podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu předpokládá, že v oblasti průchodu svorníku se závitem příslušnou tažnou miskou je uspořádáno těsnění, zabraňující výstup maziva.
Doplňkový význak vynálezu předpokládá pro zvláště jednoduché uspořádání uvedeného těsnění s takovou úpravou, že těsnění je na svém konci, přilehlém к tažné misce, opatřeno drážkou pro uložení v centrálním otvoru tažné misky. Toto uspořádání je také vhodné pro dodatečnou úpravu pružin, které jsou již v provozu, protože je třeba toliko příslušně opracovat otvor v tažné misce.
Utěsnění v oblasti průchodu svorníku se závitem tažnou miskou se provede podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu tak, že jako pružně deformovatelný sloupek vytvořené vnitřní těleso má na svých vnitrních koncích vybrání, které odpovídá průřezu kloboučkovitého úseku příslušné tažné misky a tímto vybráním těsně dosedá na příslušnou tažnou misku.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu se předpokládá, že alespoň jedna z obou tažných misek má těsně uzavíratelný plnící otvor pro mazivo.
Pokud mazivo nezamýšlené unikne, například při poruše těsnění v oblasti průchodu svorníku se závitem tažnou miskou, nebo má být úmyslně uspořádáno vně tohoto prosto221295 ru, zabrání se - ztrátám maziva dále uvedeným uspořádáním podle vynálezu tím, že skříň pružiny, která obklopuje vnitřní kroužky a vnější kroužky, má těsnicí těleso.
Skřrn pružiny je zpravidla tvořena vnější skřfaí a vnitřní skří, toeré jsou v so navzájem teleskopicky vedeny a jsou opatřeny z^ákladmmi deskami pro podepřem ^slušného konce pružiny. Pro toto provedení se podle dalšího význaku vynálezu předpokládá, že těsnicí těleso je bořeno dvěma na stěně vnější skříně pružiny drženými miskami a těsnicím prostředím, například prstencem nebo šňůrou, uloženým do těch . mlsek -a dosedajícím na stěnu vnitřní skříně pružiny. Tento prstenec nebo šňůru, vytvářející těsnicí prostředí, lze vyměnit, aniž by bylo třeba rozebírat skříň pružiny.
Aby se zabránilo stlačování maziva při nárazu, to- je maziva, které je v prostoru kolem kroužků, předpokládá se podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu, že skříň pružiny je na vnitřní straně alespoň jedné ze svých základních desek opatřena po obvodě rovnoměrně rozdělenými, radiálně usporádánými drážkami. _ Tyto džky zabezpečují při nárazu, obdobně jako kanály pro proudění, přetok maziva do vnitřního prostoru tažné misky, dosedající na odpovídající základní desku.
Za předpokladu utěsněné skříně pružiny se podle dalšího vytvoření vynálezu předpokládá, že mazivo je pod tlakem a skříň pružiny oteahuje objemově sttemtetoý prostředek pro vyrovnání tlaku, s výhodou z polyuretanové pěnové hmoty.
Hlavní výhoda tohoto uspořádání spočívá v - tom, že nezávisle na konstrukční délce a stavu zatížení třecí pružiny se dosáhne zvyšte rovnoměrného rozděem maziva. Objemově stlačitelný prostředek pro vyrovnání tlaku také zajišťuje, že při rázu nedochází prakticky ke zvýšení tlaku maziva, takže charakteristika pružení třecí pružiny zůstává v podstato beze změny. Mimoto tento tlak zabezpečuje, a to souběžně se silou edpětí ^u^n^ výhodné - zpětné vetem skříně pružiny do výchozí polohy po zachycení rázové síly.
Z hlediska zajištění ochrany uspořádání prostředku pro vyrovnání tlaku působením pracujfcích krouž je dále podstatou vynálezu ta skutečnost, že prostředek pro vyrovnáváto ttoku je upraven uvnitř slíříně pružiny polohově pevně, například vedením na svorníku se závitem nebo uspořádáním uvnitř Wo-boučkovitých. tažných mmek.
Pro rychlé plnění maziva a vytvoření tlaku se podle dalšího vytvoření vynálezu předpokládá, - že skříň pružiny má ventil pro dodávku maziva.
Výhody, které lze předmětem podle vynálezu dosáhnout spočívají zejména v tom, že třecí pružina má dík trvalému zásobování svých -osově -spolupracujících vnitřních kroužků a vnějších kroužků mazivem podstata delší životnost i při extrémních provozních podmínkách a pMtom si za.chovává po celou dobu svého použití optímálm charakteristiku -pružení, pro kterou byla vytvořena v novém -stavu. Z celkového pohledu se získává podstatně vyšší hospodárnost konsrukce.
Vynález je v dalmm podrobněji vysvětíen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
No obr. 1 je znázorněna v - podélném řezu třecí pružina ve skříni pružiny, vytvořené jako trubkový nárazník pro kolejová vozidla.
Na -obr. 2 je znázorněn podélný řez další třecí pružiny ve skříni pružiny podle obr. 1.
Na obr. 3 je znázorněn podélný řez další třecí pružiny ve skříni pružiny podle obr. 2.
Na obr. 4 je znázorněn podélný řez třecí prudiny ve spojem s torným ústrojta bejových vozidel, vytvářejícím skříň pružiny.
Na obr. 5 je v podélném řezu znázorněn detail X z obr. 1 ve větším měřítku, avšak v alternativním provedení.
Třecí pružina, která je znázorněna na obr. 1 -až obr. 4, je tvořena v podstatě vnitřními kroužky 1 a vnějšími kroužky 2, přičemž tyto vnitřní kroužky 1 a vnější kroužky 2 navzájem spolupracují prostřednictvím kuželových -dotykových -ploch la, 2a, mezi kterými je mazivo 3, v daném případě speciální tuk. U všech příkladů provedení chrání třecí pružinu proti prachu a vlhkosti vnější -skříň 8 pružiny a vnitřní skříň 9- pružiny.
U příkladu provedení podle obr. 1 a 3 je skříň pružiny vytvořena jako trubkový nárazník -pro kolejová vozidla a v souladu s tím je vnější skříň 8 pružiny vytvořena jako teleskopické vedení pro vnitřní skříň 9 pružiny, přičemž obě tyto části jsou opatřeny vždy jednou základní deskou 8b, 9b. Třecí pružina -se opírá -s předpětím o· základní desky 8b, 9b, přičemž vysouvání vnitřní skříně 9 pružiny z vnější skříně 8 pružiny je omezeno prstencem 8d, který je přiváben na volném otevřeném konci vnější skříně 8 pružiny a dosedá na nákružek 9d vnitřní skříně 9 pružiny. V tomto prstenci 8d je upravena kluzná ucpávka 13, Před montáží do vnitřní skříně 9 pružiny a vnější skříně 8 pružiny se vnitřní kroužky 1 a -vnější kroužky 2 třecí pružiny předem spojí do předepjatého, snadno manipulovatelného sloupku, a to prostřednictvím na obr. 1 až 3 blíže znázorněných tažných misek 6 a centrálního svorníku 5 se závi-tem.
Jak je to - patrno z obr. 1, má teern pružina uv-nitr prostoгu, vymezeného- vnitřními kroužky - 1 a vnějšími kroužky -2, přídavné množství maziva 3, které zaujímá zhruba 70 - % tohoto prostoru a postačuje pro všechny provozní podmínky, které se mohou vyskytnout Rostřikovarn - bnek vyvolaný při rázu náhlým působením na mazivo 3, zajišťuje, -že i ty oblasti vnitřních kroužků 1 a vnějších kroužků 2, které vyčnívá221295 jí z maziva 3, budou v dostatečné míře mazivem 3 zásobovány. Pro zlepšení tohoto rozstřikovacího účinku je upraveno vnitřní těleso 4, které je tvořeno pouzdrem 4a s vytvarovanou lopatkou 4b. Toto vnitřní těleso 4 je spojeno s tažnou miskou 6, pohybující se při rázu. Jedna z tažných misek 6 má plnicí otvor 6b pro mazivo 3, který je uzavřen zátkou se závitem.
Jak je patrno z obr. 1, je v oblasti průchodu svorníku 5 se závitem příslušnou tažnou miskou 6 uspořádáno těsnění 7, které zabraňuje úniku maziva 3 z prostoru uvnitř třecí pružiny. Podle obr. 1 je toto těsnění 7 uspořádáno v držáku 6d. spojeném svarem s tažnou miskou 6; takový držák 6d může být také vytvarován na tažné misce 6, takže s ní vytváří jeden díl. Na obr. 5 je znázorněno těsnění 7, upevněné bezprostředně prostřednictvím drážky 7a na konci přilehlém к tažné misce 6 tvarově pevně na centrálním otvoru 6a tažné misky 6.
Pokud by se mazivo 3 dostalo z prostoru uvnitř třecí pružiny, například při defektu uvedeného utěsnění nebo při všeobecně velmi řídkém zlomení vnitřního kroužku 1 nebo vnějšího kroužku 2, zabrání ztrátě maziva 3 těsnicí těleso 10. Těsnicí těleso 10 sestává podle obr. 1 ze dvou misek 10a držených na stěně 8a vnější skříně 8 pružiny, a těsnicího prostředí 10b, uloženého v těchto miskách 10a, například kroužku nebo šňůry, přičemž těsnicí prostředí 10b dosedá na stěnu 9a vnitřní skříně 9 pružiny. Kompresi maziva 3, které by bylo případně vně prostoru vymezeného vnitřními kroužky 1 a vnějšími kroužky 2 třecí pružiny, zabrání radiálně upravené drážky 8c, které jsou uspořádány rovnoměrně rozděleně v základní desce 8b vnější skříně 8 pružiny a ve funkci kanálů umožňují proudění maziva 3 do prostoru tažné misky 6, znázorněné na obr. 1 vlevo. Alternativně nebo přídavně může být odpovídajícími, na bbr. 1 tečkované zakreslenými drážkami 9c opatřena i základní deska 9b vnitřní skříně 9 pružiny.
Uspořádání podle obr. 2 umožňuje snížit množství maziva 3 a dosáhnout rovnoměrného rozdělení tohoto maziva 3. К tomu účelu je vnitřní těleso 4 vytvořeno jako válcový sloupek 4c z pružně deformovateilné hmoty, například z pěnové pryže. Tento sloupek 4c má ve srovnání s vnitrním průměrem vnitřních kroužků 1 menší vnější průměr, přičemž mazivo 3 je uspořádáno v prstencové štěrbině mezi sloupkem 4c a vnitřními kroužky 1 a vnějšími kroužky 2. Zvláště výhodné je vytvořit sloupek 4c z materiálového' hlediska pro naplnění mazivem 3, čímž se vytvoří zásoba maziva 3.
Pro utěsnění v oblasti průchodu 'svorníku 5 se závitem příslušnou tažnou miskou má sloupek 4c na svých koncích vybrání 4d, které odpovídá průřezu kloboučkovitého úseku 6c příslušné tažné misky 6. Přídavně lze upravit těsnění 7, uvedené při popisu obr. 1. Je rovněž možné uspořádat v souvislosti obr. 1 popsané a na obr. 2 neupravené drážky 8c, 9c v základních deskách 8b, 9b vnější skříně 8 pružiny a vnitřní skříně 9 pružiny, jakož i těsnicí těleso 10 mezi vnitřní skříní 9 pružiny a vnější skříní 8 pružiny.
Speciální uspořádání podle obr. 3 předpokládá například těsnicím tělesem 10, znázorněným na obr. 1, zapouzdřené skříně 8, 9 pružiny, protože u tohoto provedení vyplňuje mazivo 3 mimo prostoru uvnitř třecí pružiny také vnější skříň 8 pružiny a vnitřní skříň 9 pružiny, kde je pod tlakem.
Tím se nezávisle na konstrukční délce a stavu 'zatížení třecí pružiny dosáhne zvláště rovnoměrného rozdělení maziva 3. Polohově pevně na svorníku 5 se závitem uspořádaný objemově stlačitelný prostředek 11 pro vyrovnávání tlaku, v daném případě z polyuretanové pěnové hmoty, zajišťuje, že při rázu nenastane prakticky žádné zvýšení tlaku maziva 3. Drážky 8c, 9c v základních deskách 8b, 9b vnější skříně 8 pružiny a vnitřní skříně 9 pružiny, jakož i otvory 6e v tažných miskách 6, patrné z obr. 3, slouží rovněž pro rovnoměrné plnění mazivem 3 prostřednictvím ventilu 12, uspořádaného v základní desce 9b vnitřní skříně 9 pružiny.
Tažné ústrojí pro kolejová vozidla, které je na obr. 4 znázorněno ve spojení s třecí pružinou, vytváří pro tuto pružinu prostřednictvím vnější skříně 8 pružiny a vnitřní skříně 9 pružiny, která tvoří současně podpěrné uložení pro táhlo 14, a prostřednictvím těsnicího tělesa 10 zapouzdřenou skříň pružiny, přičemž oblast průchodu táhla 14 vnitřní skříní 9 pružiny utěsňuje ucpávka 15 a vlnovec 16. Jak je to znázorněno, je obdobně jako na obr. 1 v prostoru, který vymezují vnitřní kroužky 1 a vnější kroužky 2 třecí pružiny a mimoto ve vnější skříni 8 pružiny přídavné množství maziva 3 pro pružinu. Působící tažná síla se přenáší pres spojovací vidlici 14a na táhlo 14, na opačném konci drženou matici 14b a přes tažný prvek 14c na třecí pružinu, která potom pruží ve směru к vnitřní skříni 9 pružiny, vytvářející podpěru. Přitom, a opačně pří vypružení, zajišťují průtokové otvory 14d v tažném prvku 14c vyrovnání odpovídajícího objemu maziva 3 mezi prostorem uvnitř třecí pružiny a mezi vnější skříní 8 pružiny.
Předmět vynálezu lze bez problému použít u tažných a narážecích ústrojí pro kolejová vozidla stejně tak jako ve všeobecném strojírenství.

Claims (15)

1. Třecí pružina, která je v podstatě tvořena vnitřními kroužky a vnějšími kroužky, uspořádanými uvnitř skříně pružiny, například trupového n^aznftu, pnčemž tyto kroužky spolupracují svými kuželovými třecími plochami při použití maziva, s výhodou tuku, vyznačená tím, že třecí pružina je uvnitř prostoru, vytvořeného vnitřními kroužky (1) a vnějšími kroužky (2), opatřena přídavným, pro všeclhny provozm podminky z hlediska mechanického a tepelného dostačujícím množstvím maziva (3).
2. Třecí pružina podle bodu 1, vyznačená tím že je opatřena vnitfmm tělesem (4^ vytvořeným pro rozdělování maziva (3) při narážecím procesu.
3. Třecí pružina podle bodu 2, vyznačená tím, že vnitřní těleso (4) je tvořeno pouzdrem (4a) s vytvarovanými lopatkami (4b).
4. Třecí pružina podle bodu 2, vyznačená tím, že vnitřní těleso (4) je vytvořeno jako válcový sloupek (4c) z pružně deformovatelné hmoty, například pěnové pryže, a má menší vnější průměr, než je světlý průměr vnitřního kroužku (1), přičemž mazivo (3) je upraveno v prstencové štěrbině mezi sloupkem (4c) a kroužky (1, 2).
5. Třecí pružina podle bodu 4, vyznačená tím, že pružně deformovatelné vnitřní těleso (4) je z hlediska materiálu vytvořeno pro pohlcování maziva (3).
6. Třecí pružina podle jednoho z bodů 1 až 5, u které se na příslušném konci upravený kroužek opírá o přírubu tažné misky, která má průřez ve tvaru klobouku, přičemž tyto tažné misky jsou navzájem spojeny svorníkem se závitem, vyznačená tím, že v ohlasů průchodu svornou (5) se závitem příslušnou tažnou miskou (6) je uspořádáno těsnění (7) zabraňující výstupu maziva (3).
7. Třecí pružina podle bodu 6, vyznačená tím, že těsnění (7) je na svém konci přilehlém k tažné misce (6) opatřeno drážkou (7a) pro uložení v centrálním otvoru (6a) tažné misky (6).
8. Třecí pružina podle bodu 4 nebo 5 s tažnými kl.oboučkovitými misl^ spojenými svorníkem, vyznačená tím, že jako pružně deformovatelný sloupek (4c) vytvořené vnitřní těleso (4) má na svých koncích vybrání (4dL ktoré odpovídá pr^ezu Moboučkovitého úseku (6c) příslušné tažné misky (6) a tímto vybráním (4d) těsně dosedá na příslušnou tažnou misku (6).
9. Třecí pružina podle jednoho z bodů 6 až 8, vyznačená tím, že alespoň jedna . z obou tažných mfeek (6) má tosně uzavfratelný plnicí otvor (6b) pro mazivo.
10. Třecí pružina podle jednoho z bodů 1 až 9, vyznačená tím, že skříň pružiny (8 a 9), která obklopuje vnitřní kroužky (1) a vnější kroupy (2) má těsním těleso (10).
11. Třecí pružina podle bodu 10, jejíž skříň pružiny je tvořena dvěma teleskopicky v sobě vedenými částmi skříně pružiny, které jsou opatřeny základní deskou pro podepřem pnsto^ho konce pružmy, vyznačená tím, že těsnicí těleso (10) je tvořeno dvěma na stěně (8a) . vnější skříně (8) pružrny drženými miskami (10a) a těsnicím prostředím (10b), například prstencem nebo šňůrou, uloženým do těchto misek (10a) a dosedajícím na stěnu (9a) vnitřní skříně (9) pružiny.
12. Třecí pružina podle bodů 6 a 10 nebo 11, vyznačená tím, že skříň (8 a 9) pružiny je na vnitřní straně alespoň jedné ze svých zákfetofch desek (8b nebo 9b) opatřena po. obvodě rovnoměrně rozdělenými, radiálně uspořádanými drážkami (8c, případně 9c).
13. Třecí pružina podle bodů 1 a 10 nebo 11, vyznačená tím, že mazivo (3)' je pod tlakem a skříň (8 a 9) pružiny obsahuje objemově stlačitelný prostředek (11) pro vyrovnávání tlaku, s výhodou z polyuretanové pěnové hmoty.
14. Třecí pružina podle bodu 13, vyznačená tím, že prostředek (11) pro vyrovnávání tlaku je upraven uvnitř skříně (8 a 9) pružiny potahově pevnё, například vedením ' na svornou (5) se závitem nebo uspoMdfoím uvnitř kloboučkovitých tažných misek (6).
15. ecí pružina podle bodu 13 nebo 14, vyznačená tím, že skříň (8 a 9) pružiny má ventn (12) pro dovku maziva (3).
CS813785A 1980-05-24 1981-05-21 Friction spring CS221295B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19803020026 DE3020026A1 (de) 1980-05-24 1980-05-24 Reibungsfeder

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221295B2 true CS221295B2 (en) 1983-04-29

Family

ID=6103301

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS813785A CS221295B2 (en) 1980-05-24 1981-05-21 Friction spring

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4428565A (cs)
EP (1) EP0040810B1 (cs)
AT (1) ATE10391T1 (cs)
CS (1) CS221295B2 (cs)
DD (1) DD159101A1 (cs)
DE (2) DE3020026A1 (cs)
PL (1) PL231162A1 (cs)
RO (1) RO82165A (cs)
YU (1) YU79781A (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4756512A (en) * 1986-12-15 1988-07-12 Miner Enterprises, Inc. Heavy off-road large vehicle suspension strut
DE4030869A1 (de) * 1990-09-29 1992-04-02 Suspa Compart Ag Reibungsdaempfer
US5746394A (en) * 1995-03-15 1998-05-05 The Boeing Company Method and apparatus for damping high frequency vibrations generated by landing gear brake applications
US6357612B1 (en) 1997-04-11 2002-03-19 Asf-Keystone, Inc. Rail car cushioning device and method for positioning same
US6279765B1 (en) * 1998-01-20 2001-08-28 Asf-Keystone, Inc. Railcar cushioning device with internal spring
US6199708B1 (en) 1999-03-05 2001-03-13 Asf-Keystone, Inc. Railcar cushioning device with internal elastomeric spring
US6244577B1 (en) * 1999-07-12 2001-06-12 Enidine Incorporated Double acting mechanical shock absorber
US6513800B1 (en) * 2001-07-10 2003-02-04 Enidine Inc. Mechanical double acting shock isolator
US7090207B2 (en) * 2003-02-24 2006-08-15 Dqp Llc Single-end-mount seismic isolator
US7882902B2 (en) * 2006-11-17 2011-02-08 Weatherford/Lamb, Inc. Top drive interlock
US8733744B2 (en) * 2011-08-11 2014-05-27 Miner Elastomer Products Corporation Multipiece cushioning assembly for a telescoping shock absorbing assembly
EP2924172B1 (de) * 2014-03-28 2016-06-22 Delmag GmbH & Co. KG Rammhammer
DE102016118218B4 (de) 2016-09-27 2022-06-30 Bombardier Transportation Gmbh Schienenfahrzeug mit Kupplungsvorrichtung und Verfahren zur Montage eines Schienenfahrzeugs
DE102019218494A1 (de) * 2019-11-28 2021-06-02 Thyssenkrupp Ag Federaufnahme, Verfahren zur Herstellung einer Federaufnahme, Schwingungsdämpfer und Niveaueinstellvorrichtung

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE563194C (de) * 1933-09-15 Wilhelm Wurl Eisenbahn-Huelsenpuffer
DE1822759U (de) * 1960-09-26 1960-12-01 Phoenix Gummiwerke Ag Zylindrische aus zwei konzentrischen baelgen bestehende staubdichtung.
DE1146708B (de) * 1961-10-26 1963-04-04 Oskar E Peter Ringfeder
DE1882759U (de) * 1962-12-15 1963-11-14 Mann & Hummel Filter Oelbadluftfilter fuer brennkraftmaschinen, kompressoren und sonstige luftansaugende maschinen.
DE1286818B (de) * 1967-06-08 1969-01-09 Ringfeder Gmbh Reibungsfeder
DE1978054U (de) * 1967-11-10 1968-02-01 Hemscheidt Maschf Hermann Hydraulischer mehrrohr-schwingungsdaempfer.
DD99908A3 (cs) * 1971-11-10 1973-09-05
DE2641593C3 (de) * 1976-09-16 1980-06-19 Ringfeder Gmbh, 4150 Krefeld Verfahren zum Befullen des Druckraumes einer hydraulischen Feder- und Dampfungsvorrichtung
DE2657836A1 (de) * 1976-12-21 1978-06-22 Ringfeder Gmbh Vorrichtung zur federnden aufnahme von stosskraeften
DE2708367A1 (de) * 1977-02-26 1978-09-14 Ringfeder Gmbh Vorrichtung zur federnden aufnahme von stosskraeften
US4174098A (en) * 1978-07-03 1979-11-13 Ace Controls, Inc. Shock absorber and mounting means therefor
DE2918095A1 (de) * 1979-05-04 1980-11-13 Ringfeder Gmbh Vorrichtung zur federnden aufnahme von kraeften, insbesondere fuer eine mittelpufferkupplung von schienenfahrzeugen
DE2918091A1 (de) * 1979-05-04 1980-11-13 Ringfeder Gmbh Reibungsfeder, insbesondere fuer huelsenpuffer oder zug- und stossvorrichtungen von mittelpufferkupplungen von schienenfahrzeugen
DE2918092A1 (de) * 1979-05-04 1980-11-13 Ringfeder Gmbh Vorrichtung zur federnden aufnahme von kraeften, insbesondere fuer eine mittelpufferkupplung von schienenfahrzeugen
DE2946296C2 (de) * 1979-11-16 1984-04-26 Ringfeder Gmbh, 4150 Krefeld Zugeinrichtung für Schienenfahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
PL231162A1 (cs) 1982-01-04
RO82165B (ro) 1983-06-30
ATE10391T1 (de) 1984-12-15
EP0040810A2 (de) 1981-12-02
DE3020026A1 (de) 1981-12-10
EP0040810B1 (de) 1984-11-21
DE3167284D1 (en) 1985-01-03
YU79781A (en) 1983-12-31
EP0040810A3 (en) 1982-05-26
DD159101A1 (de) 1983-02-16
RO82165A (ro) 1983-07-07
US4428565A (en) 1984-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS221295B2 (en) Friction spring
US6572087B2 (en) Thrust spring
US4664362A (en) Gas spring
CA2031547C (en) Heavy off-road large vehicle suspension strut
US4514099A (en) Hydrodynamic bearing assembly
US3322475A (en) Bearing bushing
DE102006031348A1 (de) Elastisches Einsatzlager
US2963175A (en) Buffers for railway, tramway and like vehicles
US3876044A (en) Shock absorber, piston and valve structure
EP0914521A1 (fr) Dispositif pour amortir les vibrations d'un cable
US3971447A (en) Drill rod for percussion drilling
CN108105305A (zh) 一种隔振器
US4601461A (en) Lading protection device
CA1040552A (en) Hydraulic elevator apparatus
EP0129363A2 (en) Spring
US9132820B2 (en) Non-pressure plate stone shield with energy absorbing lugs, and pushrod shield for welded clevis
EP0053724A1 (en) Improvement in a disc brake
US4957695A (en) Nuclear reactor fuel assembly
US4921077A (en) Inwardly straddling disc brake, in particular for automotive vehicles
US3083972A (en) Seal for bearings
US3459284A (en) Disc segment cooling means
DE1868891U (de) Lagerbuchse aus gummielastischen werkstoffen.
FR2487466A1 (fr) Dispositif amortisseur de mouvement entre deux pieces coulissantes
US2954675A (en) Hydraulic master cylinder
US4084649A (en) Rock bit