Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob tepelného zpracování niti ze syntetických vláken

Abstract

Vynález se týká způsobu tepelného zpracování nití ze syntetických vláken, zahrnující průchod nití fixační zónou o teplotě 100 °C až 260 °C při dloužícím poměru až 1 : 1,15, chlazení a navíjení nití na nosiče návinu. Účelem vynálezu je snížení sráživosti a tažnosti nití. Podle vynálezu se nitě přivádějí do zóny chlazení rychlostí vyšší, než je rychlost odvádění nití z této zóny. Výhodou řešení je dosažení poměrně nízké sráživosti nití při nižší tažnosti.

Landscapes

Show more

CS220680B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Vladislav Knap
Jan Prochazka

Worldwide applications
1981 CS

Application CS345581A events

Description

Vynález se týká způsobu tepelného zpracování nití ze syntetických vláken, zahrnující průchod nití fixační zónou o teplotě 100 °C až 260 °C při dloužícím poměru až 1 : 1,15, chlazení a navíjení nití na nosiče návinu.
Účelem vynálezu je snížení sráživosti a tažnosti nití.
Podle vynálezu se nitě přivádějí do zóny chlazení rychlostí vyšší, než je rychlost odvádění nití z této zóny.
Výhodou řešení je dosažení poměrně nízké sráživosti nití při nižší tažnosti.
4
Vynález se týká způsobu tepelného zpracování nití ze syntetických vláken, zahrnující průchod nití fixační zónou o teplotě 100 stupňů Celsia až 2601 °C při dloužícím poměru až 1 : 1,15, chlazení a navíjení nití na nosiče návinu, jehož účelem je snížení sráživosti a tažnosti nití.
Nitě vyrobené předením staplových vláken, nebo z hedvábí na bázi syntetických materiálů, jako· polyesteru, polyamidu, polyakrylonitrilu, polypropylenu apod., nemají vzhledem k vlastnostem použitých vláken zcela vyhovující fyzlkálně-mechanické vlastnosti. Zejména se jedná o parametry sráživosti, které bývají značně vyšší, než je žádoucí a negativně působí na vlastnosti hotových výrobků při údržbě. Tyto parametry se ovlivňují tepelným zpracováním, obvykle nazývaným fixace.
Z hlediska dosažení stejnoměrnosti efektu je nejvýhodnější fixace kontinuální.
Dosud známé postupy kontinuální fixace spočívají vesměs v průchodu napjatých nití fixační zónou, vyhřívanou na teplotu 100 stupňů Celsia až 260 °C, při dloužícím poměru až 1 : 1,15, s následným navíjením na nosiče návinů, popřípadě přes vloženou chladicí galetu.
Technologickou nevýhodou těchto známých postupů je, že zejména chlazení nitě vycházející z fixační zóny, při kterém se významně ovlivní parametr sráživosti probíhá za napětí, které je dáno součtem napětí daného dloužícím poměrem a kontrakčního napětí, vyvolaného teplotou ve fixační zóně. Výsledné fyzikálně-mechanické vlastnosti proto nejsou z hlediska požadavku sráživosti zcela vyhovující.
Podle japonského patentního spisu 75 116 795 se řeší zlepšení parametrů fixovaných nití tím způsobem, že nit prochází opětně fixačním zařízením při teplotě fixace s dloulžicím poměrem 1 : 0,98. Důsledkem tohoto výrobního postupu, který je časově a nákladově náročnější, je však podstatné zvýšení tažnosti nití. Při dalším zahřátí nitě vychlazené při určitém osovém napětí, dochází k jejímu smrštění, které vyvolá problémy při dalším technologickém zpracování niťového materiálu, například při barvení materiálu nebo při užívání výrobku, vyrobeného z tohoto niťového materiálu.
Úmyslné vyvolání tohoto smrštění jako součást fixačního procesu s jednou fixační zónou, například opětovným průchodem a zahřátím nitě v téže zóně, nepříznivě zvýší schopnost nitě k protažení při napínání, vyjádřenou procentem tažnosti.
Účelem vynálezu je snížit sráživost a tažnost nití ze syntetických vláken při obvyklém tepelném zpracování tohoto materiálu, zahrnujícím průchod nití fixační zónou o teplotě 100 °C až 260 °C při dloužícím poměru alž 1 : 1,15, chlazení a navíjení nití na nosiče návinů.
Podle vynálezu se nitě přivádějí do zóny chlazení rychlostí vyšší, než je rychlost odvádění z této zóny, čímž se zajistí vysrážení niťového materiálu o 2 % až 6 %. Nitě se chladí vzduchem o teplotě 0 °C až 40 °C. Prakticky se chladí při pokojové teplotě.
Velikost poměru uvedených rychlostí a stupeň vysrážení nití závisí na druhu syntetických vláken a fyzikálně-mechanických vlastnostech režného materiálu.
Výhodou vynálezu je dosažení poměrně nízké sráživosti nití při nižší tažnosti.
Způsob podle vynálezu je realizovatelný na běžném zařízení pro jednostupňové tepelné zpracování nití ze syntetických vláken se zařazením operace vysrážení nití v chladicí zóně.
Ovlivnění parametrů režných nití ze syntetických vláken tepelnou fixací je zřejmý z tabulky:
Výsledná Druh Tažnost % Sráživost při 170 °C 90 °C % jemnost % tex režná 14,14 fixovaná 12,79 režná. 15,69 fixovaná 14,94
11,40 2,36
3,71 0,62
11,94 2,62
4,85 0,67
Účinky vynálezu jsou zřejmé z dále uvedených příkladů.
Přikladl
Příze z polyesterových vláken 28 tex byly tepelně zpracovány při teplotě vyhřívané zóny 220 °C a rychlosti m.s-1. V následující tabulce jsou uvedeny výsledky fixace bez operace vysrážení nití v chladicí zóně a se zařazením této operace v chladicí zóně.
220B80
Způsob fixace původní podle vynálezu
Dloužicí poměr při ohřevu 1 : 1,04 1 : 1,05
Poměr rychlostí při chlazení 1 : 0,97
Tažnost nitě (%) 11,46 12,0
Sráživost nitě ('% j při 170 °C 11,03 3,45
při 90 QC 2,25 0,55
Příklad 2 zpracováno při teplotě 220 °C a rychlosti
m.s-1.
Polyesterové 'hedvábí 22 tex bylo tepelně původní
Způsob fixace podle vynálezu
Dloužicí poměr při ohřevu Poměr rychlostí při chlazení Tažnost nitě (%)
Sráživost nitě (%) při 170 °C při 90 °C
.. h
11,80
7,24
2,37 : 0,99 1 : 0,98 12,62
3,19
0,94

Claims (1)
Hide Dependent

  1. pREDMtT
    Způsob tepelného zpracování nití ze syntetických vláken, zahrnující průchod nití fixační zónou o teplotě 100 °C až 260 °C při dloužícím poměru až 1 : 1,15, chlazení a
    YNÁLEZU navíjení nití na nosiče návinu, vyznačující se tím, že se nitě přivádějí do zóny chlazení rychlostí vyšší, než je rychlost odvádění nití z této zóny.