Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Sorpční filtr

Abstract

Sorpční filtr na záchyt škodlivin je opatřen antivibračními vložkami, které zabraňují nepříznivému uspořádání granuli sorbentu, způsobenému rotační složkou pohybu při vibračním střéséní néplně. Antivibrační vložky jsou tvořeny pružnou vrstvou, například filtračním papírem a jsou přilepeny ke dnu a víku sorpčního filtru, přičemž ke zvýšení účinnosti může být další antivibrační vložka umístěna uvnitř náplně sorbentu.

Landscapes

Show more

CS220419B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Zoltan Tary
Jiri Kopinec

Worldwide applications
1979 CS

Application CS939779A events

Description

Vynález se týká sorpčního filtru s náplní sorbentu mezi děrovanými stěnami na záchyt plynných škodlivin.
K záchytu plynných škodlivin ze vzduchu se používá aktivního uhlí nebo sorbentu, tj. aktivního uhlí impregnovaného vhodnou organickou nebo anorganickou chemikálií.
Vedle fyzikálně chemických vlastností samotného sorpčního materiálu jsou ochranné vlastnosti filtru velmi značně ovlivhšny geometrií sorpční vrstvy a technologickým postupem při jejím vytváření.
Pro technologii plnění filtrů se obvykle používá vibrace, aby bylo dosaženo optimálního setřesení granulovaného sorpčního materiálu. Běžně se používá frekvence 50 c/s při amplitudě A = 1 mm. Při těchto podmínkách dochází k srovnání vrstvy za 1,0 až 1,5 minuty, je-li vrstva zatížena přiměřeně těžkým závažím.
Nevýhodou tohoto postupu je skutečnost, že při vibračním setřásání dochází i ke složce pohybu rotačního. Zrnečka sorbentu se přitom orientují, a jak bylo zkouškami ověřeno, je tato orientace z hlediska využití sorpční vrstvy nevhodná. Dosavadní způsob výroby sorpčních filtrů je vhodný pouze pro záchyt kyanovodíku a je zcela nevyhovující pro záchyt nebezpečnějších plynů při vyšších rychlostech průtoku, jako například chlorkyan.
f
Účelem vynálezu je zvýšit rezistenční dobu sorpčního filtru proti chlorkyanu při vyšších průtokových rychlostech.
Toho se dosáhne sorpčním filtrem tvaru dutého válce, uzavřeného plným dnem a víkem a naplněným sorbentem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že sorpční filtr je opatřen nejméně dvěmi antivibračními vložkami, které jsou tvořeny pružnou vrstvou o tloušťce 0,2 až 2,0 mm a jsou uspořádány svým nejmenším rozměrem v podstatě kolmo na směr proudění filtrované vzdušiny
Antivibrační vložky u sorpčních filtrů zabraňují nepříznivému uspořádání granulí sorbentu, způsobenému rotační složkou pohybu při vibračním setřásání. Takto provedené sorpční filtry plně vyhovují všem požadavkům na záchyt nebezpečných plynů i při vyšších rychlostech průtoku.
Příklad provedení vynálezu je schematicky znázorněn v osovém řezu na přiloženém výkrese.
Sorpční filtr má tvar dutého válce. Prstencový prostor mezi vnějším děrovaným válcem 1 a vnitřním děrovaným válcem £, jejichž spojení s víkem J a dnem £ je provedeno zalemováním, je vyplněn sorbentem Na vnitřní stěnu vlka J a dna i je po celé tloušťce sorbentu 5, přilepena antivibrační vložka 6 z vhodného druhu filtračního papíru. Přibližně v polovině výšky sorbentu 5, je umístěna další antivibrační vložka 2
Kromě příznivého vlivu na uspořádání granuli sorbentu při vibračním střáséní zajišťují antivibrační vložky £ dokonalou těsnost sorpčního filtru. Umístěním další antivibrační vložky 2 uvnitř náplně sorbentu se dosáhne jěště vyššího účinku. Bezistenční doba proti chlorkyanu, chlorpikrinu a čpavku se podle ověřených výsledků u sorpčních filtrů podle vynálezu zvýší o 20 až 40 %.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VY NÁ LEZU
    Sorpční filtr tvaru dutého válce, uzavřeného plným dnem a víkem s náplní sorbentu mezi děrovanými stěnami na záchyt plynných škodlivin, vyznačující se tím, že je opatřen na dně (4) a víku (3) po jednom kuse antivibrační vložky (6),.tvořené pružnou vrstvou o tlouštce 0,2 až 2,0 mm a jsou uspořádány svým nejmenším rozměrem kolmo na směr proudění filtrované vzdušiny, přičemž filtr může být opatřen další antivibrační vložkou (7) umístěnou uvnitř náplně sorbentu.