Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Vacuum connecting chamber

Classifications

H01H33/596 Circuit arrangements not adapted to a particular application of the switch and not otherwise provided for, e.g. for ensuring operation of the switch at a predetermined point in the AC cycle for interrupting DC

Landscapes

Show more

CS220411B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Eckehard Gebauer
Juergen Keitel

Worldwide applications
1977 DD 1978 DE CS HU YU SU BG PL

Application CS286878A events

Description

Vynález se týká vakuové spínací komory pro spínání stejnosměrného proudu, zejména pro nízké napětí s vakuovou spínací komorou jako hlavní spínací drahou, ve které po rozpojení spínací dráhy je superponován vypínanému proudu vybitím kondenzátoru proudový injpuls opačné polarity a tím je vynucen umělý průchod proudu nulou ve vakuové spínací komoře.
Specifické vlastnosti elektrického oblouku ve vakuu^se využívají ve stykačích na střídavý proud s vakuovými spínacími komorami. V důsledku vysoké elektrické izolační pevnosti, která se po zhasnutí elektrického oblouku v každém následujícím přirozeném průchodu nulou střídavého proudu vždycky obnoví, jsou vakuové spínací komory pro tyto účely zejména vhodné. V důsledku nízkého a konstantního napětí elektrického oblouku nejsou však samotné pro vypínání stejnosměrných obvodů použitelné.
Jsou již známe různá zapojení, která pro vypínání stejnosměrných proudových obvodů vakuovými spínacími komorami vytvářejí umělý průchod nulou pomocí výboje kondenzátoru, polovaného v opačném smyslu vzhledem к vypínanému proudu. Podle DD-patentního spisu 119 096 je známo, zavádět vybíjecí proces kondenzátoru pomocí přídavných spínacích prvků, například tyristorů nebo přídavných vakuových spínacích drah, jejichž řídicí signály se získají z rozpínecího procesu vakuové spínací komory. Započetí vybíjecího procesu kondenzátoru a získávání řídicích signálů je spojeno s velkými náklady, které je nutno vynaložit na konstrukční prvky, které pak podstatnou měrou zvětšují rozměry přístroje a jeho cenu. Při použití tyristorů jako spínacího prvku není dále zajištěno oddělení potenciálů.
Cílem vynálezu je zmeněit náklady vynakládané na konstrukční prvky.
Úkolem vynálezu je navrhnout zařízení pro zhášení stejnosměrného elektrického oblouku, u kterého elektrický oblouk ve vakuu přímo vynucuje vybití kondenzátoru a tím i umělý průchod proudu nulou.
Podle vynálezu se tento úkol řeší tím, že se zhášením kondenzátorem je spojena řídicí elektroda a tato řídicí elektroda je uspořádaná v bezprostřední blízkosti kontaktního meziprostoru.
Vynález bude v dalším textu blíže vysvětlen na příkladech provedení, znázorněných na připojených výkresech, kde na obr. 1 je znázorněno principiální schéma zapojení, na obr. 2 až 7 jsou znázorněny příklady provedení podle vynálezu.
Obr. 1 ukazuje zapojení podle vynálezu, u kterého v sérii se spotřebičem £ je zapojena vakuová spínací komora Řídicí elektroda £ Je spojena se zhášecím kondenzátorem Jas predřadným odporem 2» jejichž sériové spojení je paralelně zapojeno ke spotřebiči £.
Po sepnutí vakuové spínací komory J se zhášecí kondenzátor J nabije známým způsobem přes předřadný odpor 2· rozpojení kontaktů g, g vakuové spínací komory J při vypínacím procesu vznikne mezi kontakty g a g elektrický oblouk, jehož působením se ionizuje kontaktní meziprostor, do kterého zasahuje řídicí elektroda £, resp. na jehož okraji leží. Tím se stane spojovací dráha mezi řídicí elektrodou £ a kontaktem g vodivou a zhášecí kondenzátor J se vybije prostřednictvím elektrického oblouku. Vybíjecí proud zhášecího kondenzátoru J je směrován proti vypínanému proudu. Tím se vynutí umělý průchod proudu nulou, v důsledku čehož elektrický oblouk ve vakuové zhášecí komoře zhasne.
Obr. 2 až 7 ukazují příklady uspořádání a provedení řídicí elektrody £. Rozhodující je, že řídicí elektroda £ je upravena na okraji kontaktního meziprostoru nebo do něho zasahuje.
Podle obr. 2 je řídicí elektroda £ uspořádaná soustředně ve středu pevného přívodu 6 proudu vakuové spínací komory g a sice izolovaně a vzduchotěsně. Konec této řídicí elektrody £ dosahuje jen pod povrch kontaktu 8. Řídicí elektroda £ může být přitom výhodně vytvo3 fena dutá a současně sloužit jako odčerpávac 1 hrdlo. Podle obr. 3 slouží stínítko X nející bez potenciálu spínací kontakty 8·β 2 jako řídicí elektroda £. V uspořádání podle obr. 4 jsou kontakty £ a 2 obklopeny vidy jednou polovinou stínítka, přičemž polovina 10 stínítka je·elektricky spojena s kontakeem £ a polovina 11 stínítka tvoří řídicí elektrodu. V důsledku ionizace meeery 12 mezi polovinami10 a 11 stínítka se provede vybití kondenzátoru i přes vypínací elektrický oblouk. V obr. 5 je znázorněna prstencová řídicí elektroda £ s mezerou £2 mezi pevným kontaktem £ vakuové spínací komory. Podle obr. 6 obsahuje· kontaktní zařízení podle vynálezu hrníikovitý kontakt 13 s otvory 14 prooi prstencové řídicí elektrodě £. Otvory 14 slouží pro ionizaci prstencové meeery 12.
Dalěí provedení ukazuje obr. 7. Zde je řídicí elektroda £, vytvořená jako stínítko, spojená prostřednictvím izolačního prstence 15 pevně s kontaktem nebo s jeho přívodem £.
Přednooti zařízení podle vynálezu spooivají. v jeho jednoduché konssrukci, v pouuití přizpůsobených vakuových spínacích komor, v libovolné pooařitě přípoje · vakuové spínací kemory a v úspoře přídavných nákladných spínacích a řídicích prvků pro započetí vybíjecího procesu zháěecího kondennátoru.

Claims (8)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Vakuová spínací komora pro spínání stčOnosměrnéhr proudu, zejména pro nízké napětí s vakuovou spínací komorou jako hlavní spínací drahou, ve které po rozpojení spínací dráhy je superponován vypínanému proudu vybitím kondenzátoru proudový · impuls opačné polarity a tím je vynucen umělý průchod proudu nulou ve vakuové spínací komoře, ·vyznačiúící se tím, ie se zháěecím kondenzát-orem (3) je spojena řídicí elektroda (4) a tato řídicí elektroda je uspořádaná v bezprostřední blízkosti·kontaktního meezprostoru.
  2. 2. Vakuová spínací komora podle bodu 1, vy^načujcí se tím, ie řídicí elektroda (4) je uspořádaná soustředně a izolovaně v přívodu (6) proudu k pevnému kontaktu (8).
  3. 3. Vakuová spínací kom^ora podle bodu 1 , vyzne^^ící se tím, ie řídicí elektroda (4) je vytvořena jako stínítko (7) o^b^kt^j^p^jící soustředně a bez potenciálu kontakty (8, 9)·
  4. 4. Vakuová spínací komora podle bodu 2, vyz^aču^í se tím, · ie řídicí elektroda (4) je vytvořena dutá, takie současně slouií jako odčerpávací hrdlo.
  5. 5. Vakuová spínací komora podle bodu 3, vy^n^čujcí se tím, ie stínítko sestává z dolní poloviny (10) a horní poloviny (11), přčeemi· dolní polovina (10) je elektricky spojena s kontaktem (8) a horní polovina (11) tvoří řídicí elektrodu (4).
  6. 6. Vakuová spínací komora podle bodu 1, vyznoččjící se tím, ie řídicí elektroda (4) je uspořádaná jako prstenec bez potenciálu kolem kontaktu (8).
  7. 7. Vakuová spínací komora podle bodu 6, vyz^ačujcí se tím, ie jako prstenec bez potenciálu vytvořená řídicí elektroda (4) je uspořádaná proti otvorůta (14) v hrníčkov^tém kontaktu (13).
  8. 8. Vakuová spínací komora podle bodu 3, vyznnčižící se tím, ie řídicí elektroda (4) bez potenciálu tvořící stínítko (7), je upravena prostřednictvím izolačního prstence (15) na kontaktu (8).