Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Složený jednobřitový kuželový záhlubník na srážení hran

Abstract

Složený jednobřitový kuželový záhlubník na srážení hran v otvorech různých součástí je tvořen jednak základním tělesem z konstrukční oceli a jeho řeznou částí je vymě­ nitelný nůž z rychlořezné oceli upevněný šroubem v základním tělese a seřiditelný opěrným šroubem. Funkční část nástroje je provedena ve tvaru komolého kužele s vrcholovým úhlem o velikosti 60 až 90° a úhlem čela o velikosti 10 až 20°, který vznikl zhotovením žlábku o šířce 4 až 8 mm. Hřbet nože je podbroušen zábřitem o šířce 0,3 až 0,5 mm pod úhlem o velikosti 7 až 10°.

Landscapes

Show more

CS219549B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Vladimir Rocek

Worldwide applications
1980 CS

Application CS666580A events

Description

Předmětem vynálezu je kuželový záhlubník složený ze základního tělesa z konstrukční oceli a vyměnitelného nože z rychlořezné oceli.
Pro srážení hran v otvorech různých součástí se dosud běžně používají normalizované kuželové záhlubníky ČSN 22 1627 a 22 1628, nebo různé speciální záhlubníky. Většinou to jsou vícebřitové celistvé nástroje vyráběné celé z rychlořezné oceli. Zpravidla mají také nevýhodnou geometrii břitů a v důsledku toho špatné řezné vlastnosti. Projevuje se to špatnou jakostí obrobených ploch a vyhrnováním ostřin na plochách přilehlých ke sražené hraně.
Záhlubníky se rychle otupují a musí se často ostřit, takže mají krátkou životnost a brzy se vyřazují z provozu. Ostření záhlubníků je pracné a využití nástrojového materiálu nedokonalé.
Uvedené nevýhody jsou odstraněny složeným záhlubníkem na srážení hran podle vynálezu tím, že je tvořen jednak základním tělesem z konstrukční oceli, jednak řeznou částí tvořenou vyměnitelným nožem z rychlořezné oceli upevněným upevňovacím šroubem a seřiditelným opěrným šroubem, jehož funkční část ve tvaru komolého kužele vykazuje vrcholový úhel o velikosti 60 až 90° a úhel čela o velikosti 10 až 20° vzniklý zhotovením žlábku o šířce 4 až 8 m, přičemž hřbet nože je podbroušen zábřitem o šířce 0,3 až 0,5 mm pod úhlem o velikosti 7 až 10°.
Provedení záhlubníku podle vynálezu je schematicky znázorněno na přiloženém výkresu, kde obr. 1 představuje nárysný pohled na nástroj, obr. 2 řez rovinou A—A podle obr. 1, obr. 3 půdorysný pohled na nástroj a obr. 4 pak řez břitem vyměnitelného nože v rovině B podle obr. 3.
Záhlubník je tvořen základním tělesem 1 (obr. 1) z cementační oceli, které, podle potřeby a velikosti záhlubníku, může mít válcovou nebo kuželovou upínací stopku 2. Funkční část tělesa nástroje tvoří komolý
343 kužel K, který vychází z válcové části o průměru D a končí průměrem d při vrcholovém úhlu ω.
V základním tělese je v délce L a do hloubky H (obr. 2) zhotoven pravoúhlý výřez 3 pro vyměnitelný nůž 5. Ve dně výřezu je závitový otvor 4 pro upínací šroub Bav ose 0 závitový otvor 5 pro opěrný šroub 7 nože.
Do výřezu 3 se vkládá vyměnitelný nůž 5 (obr. 3), upíná se šroubem 6 a ve své poloze je zajištěn a opřen opěrným šroubem 7, který současně slouží k seřízení správné polohy břitu nože vzhledem k povrchu základního tělesa nástroje.
Vyměnitelný nůž 3 (obr. 3) má tvar destičky s drážkou 8 pro upínací šroub 6 a sraženou hranu v délce h, která je souhlasná s délkou kuželové části základního tělesa nástroje 1, přičemž úhel sražením ωι šéfovna polovině vrcholového úhlu ω. Sražená hrana tvoří vlastní břit nástroje a čelo nože je v délce 1 broušeno.
Geometrií břitu vyměnitelného nože S znázorňuje obr. 4. Podél srážené hrany nože je do broušeného čela vyiostřen žlábek o šířce š tak, aby vznikl potřebný úhel čela χ. Hřbet břitu má úzkou fazetku f s úhlem hřbetu ai a zbývající část hřbetu je podbroúšena zvětšeným úhlem hřbetu &2. Ohiy čela i hřbetu o vysunutí nože z tělesa záhlubníku se volí s ohledem na pracovní podmínky obrábění.
Tímto provedením záhlubníku se značně zlepší využití rychlořezné oceli. V případě opotřebení nebo poškození břitu se vymění nůž v záhlubníku a nemusí se vyřadit celý nástroj. Otupený nůž se snadno ostří a ostření je možno několikanásobně opakovat. Při srážení hran se dosahuje velmi dobré jakosti obrobené plochy bez vyhrnování ostřin při dlouhé trvanlivosti břitu nástroje. Podle potřeby mohou být záhlubníky vyráběny v různé velikosti s válcovou nebo kuželovou stopkou.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT
    Složený jednobřitový kuželový záhlubník na srážení hran vyznačený tím, že je tvořen jednak základním tělesem (1) z konstrukční oceli a jednak řeznou částí, tvořenou vyměnitelným nožem (5) z rychlořezné oceli, upevněným v zářezu (3) tělesa (1) upevňovacím šroubem [6] a seřiditelným opěrným
    VYNÁLEZU šroubem (7), jehož funkční část ve tvaru komolého kužele má vrcholový úhel (ω) o velikosti 60° až 90° a úhel čela (χ) o velikosti 10° až 20° vytvořený žlábkem (S) o šířce 4 až 8 mm, přičemž hřbet nože je podbroušen fazetkou (f) o šířce 0,3 až 0,5 mm pod úhlem (oij o velikosti 7° až 10°.