Vynález sé týká přímo chlazené koncovky kryochirurgického nástroje.
Z posledních kryobiologických výzkumů vyplynulo, že nejúčinnější kryodestrukce ' při kryochirurgických výkonech nastává tehdy,.jestliže se použije co nejnižší teploty operační koncovky, která se od okamžiku ’ uvedení přístroje do provozu ustaví v nejkratší možhé době. Odtud vyplývá, že moderní kryochirurgické systémy pracují nejčastéji s kapalným dusíkem a snaží se dosáhnout v operační koncovce maxima chladicího výkonu.
V dosavadní praxi se využívá nejčastěji tepelného výměníku, uloženého v operačním nástroji, zatímco operační koncovky jsou odpojitelné v tepelném kontaktu s nástrojem jako pasivní elementy, které vytvářejí v cestě tepelného toku z tkáně do výměníku značný tepelný odpor, daný jednak přechodem mezi výměnnou koncovkou a nástrojem, jednak tepelným odporem vlastní koncovky. Z jednoduchého výpočtu vyplývá, ' že například na stříbrné operační koncovce o průměru 5 mm a délce 57 mm se při tepelném toku 15 J/s vytvoří teplotní rozdíl asi 100 °C.
Předložený vynález odstraňuje nevýhody známýnh koncovek kryochirurgických nástrojů, přičemž maximální účinnosti se dosáhne předevSím tím, že výměník obsahuje porézní výplň z materiálu s anizotropními tepelnými vlastnostmi 'a je umístěn přímo ve vyměnitelné koncovce.
Podstata přímo chlazené vyměnitelné koncovky podle vynálezu spočívá v tom, že výměník tepla s teplosměnným materiálem je uspořádán ve vyměnitelné koncovce, opatřené vstupním kanálem chladivé a propojovacími kanálky chladivý, přičemž vnější styčná plocha kostry nosiče vyměnitelné koncovky je rozebíratelně spojena s vnitřní styčnou plochou vymě217449
217449 2 nitelné koncovky a trubička pro přívod kapalného chladivá, v jejíž ose je popřípadě uložen ventil, uspořádaná ve šroubové části kostry nosiče vyměnitelné koncovky ' je napojena na vstupní’kanál - vym^^elné koncovky a propojovací kanálky vymíntteliLé koncovky jtou spojeny se sběrným kanálem kostry nosiče, přieemž vnntřní styčná plocha vyměn^e^é koncovky dosedá na vnější styčnou plochu kostry nosiče a je opatřena krytem.
Vyššího účinku se pomocí přímo chlazené vyměnitnlté koncovky kryochirurgcckého nástroje podle vynálezu dosahuje opřed známým řešením koncovek především uspořádáním teplosměiinného matteiáiu přímo ve vyměnitnlié koncovce krycchirurgickéhc iá8trcjn, čímž se snižuje tepelný odpor mmei povrchem vyiam^te!né koncovky a chladivém. Zlepší se přestup tepla z chlazené tkáně do chLadivá.
Příklad provedení přímo chlazené vyměn^el-né konocovky kryoc]^i.iui^g;i(^l^é^ho nástroje podle vynálezu je schemadcky znázorněn na připojených výkresech, kde je znázorněna na obr. 1 sestava pracovní čáád krycchirurgCckéhc nástroje v podélném řezu, na obr. 2 je znázorněn nosič vymínntelié koncovky v podélném řezu, na obr. 3 je znázorněna vym^^elná koncovka v podélném řezu, na obr. 4 je znázorněna zátka v částečném podélném řezu a na obr. 5 je znázorněn vcedl v podélném řezu.
Vymměntelná koncovka 20 je tvořena kryeem 29 s jehlou 26 ve které je umístěn teplosměnný ma^elá! 26. Kryt 29 je spojen s přírubou 21» ve které jsou propojovací kanálky 25. vstupní kanál 27 a popřípadě vnntřní těsnění 23 a vnější těsnění 24· Výměnná koncovka 20 dosedá vnitřní styčnou plochou 22 na vnější styčnou plochu 16 kostry nosiče £ vyměnitnlié koncovky 20. Kostrou nosiče 1 prochází trubička 10 pro přívod chladivá do vyměniteltιé koncovky 20. V trubičce 10 je umístěn veetil 40.
Vsedl 40 je tvořen těsnicím kroužkem 41. na který dosedá těsnicí kulička 42. která ee opírá ' o perforovaný vodicí kroužek 43. V dolní čásd vernilu 40 je umístěn perforovaný opěrný kroužek 45 o který se opírá pružina 44. Pro odvod chladivá je v kostře nosiče £ uspořádán sběrný kanál 2 & sběrné kanálky 6. Na kostře nosiče £ je umístěn teploměr £ ^topné vinutí 8. Pro ze^štění vakuové izolace je uspořádáno pouzdro 12 s víčkem 5 popřípadě s vakuovým pouzdrem 13 vymee^^ím vakuový prostor Ц. Do víčka ,2 je vpájena trubka 11 pro odvod chladivé.
Trubkou 11 pro odvod chladivá jsou také vyvedeny elektrické přívody k teploměru £ a topnému vinutí 8. Kostra nosiče £ ' je umístěna do . trubice 15, která je evakuována. Plynotěsně spojení kostry nosiče 1 a vymínttelné koncovky 20 je zajišjёtc šroubem 2 nosiče vymёnttelié koncovky 20 vnitřním dosedacím břieem J a nebo vnějším dosedacím bři.eem £.
Pro plynotěsné uzavření vym^nie^é koncovky 20 je uspořádána zátka 30. která je opatřena šroubem . 31 zátky 30. dotykovou plochou .32. doseed^^ na v^třní styčnou - plochu 22 popřípadě břieem 33 zátky 30 doseda^cím na vněěší těsnění 24.
V provedení je možno vynechat veentl 40 a jehlu 26, popřípadě některé z těsnění, a to - buá viější těsnění 24 nebo vnitřní těsnění 23 nebo obě těsnění. Totéž platí i o vnitřním dosedacím břitu J a vnějším dosedac^ím břitu £ a břitu 33 zátky 30.
Funkce přístroje je nássedující:
Ke . kostře nosiče £ se připojí vymínitelna koncovka 20. Chladivo vstupuje do vymínttelné koncovky - 20 trubičkou £0, která prochází kostrou nosiče £ vymínntnlté koncovky 20. K předání tepla dochází v tepoomměnném ma^elá^ 28 uvvntř vymínntnlné koncovky 20. Odvod chladivá a vymínntelté koncovky 20 je zprostředkován propojovacími kanálky 25. sběrným kanálem 2> sběrnými kanálky 6 a Jrubkou 11 pro odvod chladivá. Ohřev vymínitnlné koncovky .20 je zajišťován topném vinutím 8. Teplota vymínntnlté koncovky 20 se snímá tepooměrem £.
Plynotěsně spojení vyměnitelné koncovky 20 s kostrou nosiče 1 zejiěíuje vnitřní styčná plocha 22 a vnější styčná plocha 15. které jsou popřípadě opatřeny vnitřním dosedajícím břitem 2 a vnějším dosedacím břitem 2 a vnitřním těsněním 23 a vnějším těsněním 24. Vyměnitelná koncovka _£0 je uzavřena krytem 29. v jehož ose může být uložena jehla 26. V tomto případě jehla 26 po spojení vyi^^clné koncovky 20 s kostrou nosiče 1 odsune těsnicí kuličku 42 nebo záklopku, čímž ummžní průchod phladiva těsnicím kroužkem 41.
Přitlačení těsnicí kuličky 42 zajišíuje perforovaný vodicí kroužek 43 prostřednictvím pružiny 44· která je opřena o perforovaný opěrný kroužek 45· Vennil 40 umožňuje výměnu vymměltelných koncovek 20 při zachování pracovního přetlaku v trubičce 10 a současně zabraňuje kondenzaci atmosférické vlhkosti uvnitř této tnubičky 10. Příruba 21, d°se^d^ící vnitřním závitem na kostru nosiče 1 vyměnitelné koncovky 20 znemožní vnitřním těsněním 23 a nebo vnějším těsněním 24, například z .teflonu komunikaci mmzi přiváděným e odváděným chladivém a mmzi chladivém a vněěš atmosférou.
Sterilizaci vyěěnitelných koncovek 20 umožňuje zátka 20, schemmticky znázorněná na obr. 4, která pommcí šroubu 31 zaaistí tlakem břitu 33 zátky 30 na vnněší těsnění 24 uzavření vstupního kanálu 27 a propojovacích kanálků 25 vyi^m^te!^ koncovky 20.
Utěsnění vyměnitelné koncovky 20 ke kostře nosiče 1 nebo k zátce 30 je možné alternativně zaaistit vnitřním těsněním 23 a nebo vnějším těsněním 24 proti vnější styčné ploše 16 nebo dotykové ploše ,32. nebo popřípadě dosednutím vnitřní styčné plochy 22 na vněěší styčnou plochu 16 popřípadě na dotykovou plochu 32 pomocí rozebíratelného spoje tvořeného například šroubem kostry nosiče 1 vymmě^íi^i^^lné koncovky 20 a závitem v přírubě 21 vymmnitelné koncovky 20*
Podmínkou těsnosti je, aby povrchové přímky vnitřní styčné plochy 22 vymměntelné koncovky 20 a povrchové přímky vn^ší styčné plochy 16 kostry nosiče 1 vyměnitelné koncovky .20, proSíiaaící osu vyjm^te^é koncovky 20 svíraly 's těmito osami vždy stejný úhel. Jirým příkladem provedení utěsnění mezi kostrou nosiče 1 vyiam^telné koncovky 20 a vyměnitelnou koncovkou 20 je náhrada vnitřního těsnění 23 a nebo vnějšího těsneá! 24 břity a náhrada , vnitřního dosedacím břitu },a nebo vnějšího ^sedacího břitu 4 těsněními.
Jako t^e^p:^cs8měnný ma^i^ál 2§ je nejvhodn^ší porézní kovová výplň, jejíž us^řtóání zabezpečuje vysokou tepelnou vodivost ve směrech kolmých k povrchu vyměniielné koncovky 20 při zmenšené tepelné vodivosti ve směru proudění chladivá teplomměnným mmaeriálem 28. Příkladem uspořádání vhodného pro typ operací, při kterém je třeba zaaistit největší chladicí výkon ve válcové ploše vymě.nitelné koncovky 20 (například proktologické operace), je paraaelní uspořádání meeikruží z kovových, tepelně dobře vodivých sítěk nebo perforovaných fólií, které jsou svým vnějším obvodem v tepelném kontaktu (například připájením) k vnitřnímu povrchu krytu 29 výměnitelné koncovky ,20.
V případě potřeby zabezppečt hlavní?chladicí výkon do čelní plochy vyěёnitnlné koncovky 20 (například dermmatlogické nebo gynekologické operace) je vhodné teplosměnný mmate^! 28 vytvořit například ze spirálově sicčnnéhs proužku kovové sítky kolí^m osy vyěěnitelné koncovky 20 nebo ze systému souosých válců, popřípadě ze systému koncentrických polokoulí, vytvořených z kovových sítšk nebo perforovaných kovových fólií.