Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Facility for the control of the extinguish ing angle of the alternators

Classifications

H02M7/527 Conversion of DC power input into AC power output without possibility of reversal by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode using devices of a thyratron or thyristor type requiring extinguishing means using semiconductor devices only with automatic control of output waveform or frequency by pulse width modulation

Landscapes

Show more

CS216808B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Johann Podlewski

Worldwide applications
1977 DE 1978 GB MX CS AR BR JP ES DK ZA AU SE DD US SU NO CA AT IN

Application CS782802A events

Description

Vynález se týká zařízení pro řízení zhášecího úhlu ve střídačích, které obsahují usměrňovači ventily, např. tyristory v můstkovém zapojení, ve kterém je každému jednotlivéhu usměrňovacímu ventilu přiřazen bistabilní klopný obvod, přičemž výstupy těchto bistabilních klopných obvodů jsou vždy přes součtový obvod připojeny na vstup jednoho z obou měřicích integrátorů, přiřazeného každé skupině komutačních ventilů a bistabilní klopné obvody mají dva vstupy, jeden pro proudové impulsy a jeden pro napěťové impulsy ventilu a na zhášecí vstupy měřicích integrátorů jsou připojeny další součtové členy, jejichž vstupy jsou připojeny na vstupy pro napěťové impulsy bistabilních klopných obvodů pro druhou skupinu komutačních ventilů.
Takovéto zařízení je již známo· z NSR-patentního spisu 12 63 623. Jeho nedostatkem je horší možnost regulace zhášecího úhlu u sítí s větším množstvím vyšších harmonických.
Úkolem vynálezu je navrhnout zařízení, u kterého je možná dokonalejší regulace zhášecího· úhlu i u sítě s větším množstvím vyšších harmonických, případně s většími nesymetriemi sítě.
Tento úkol se řeší zařízením podle vynálezu tím, že výstup každého měřicího in2 tegrátoru je připojen vždy na jeden vstup . členu s volbou maximální hodnoty, jehož výstup je zapojen na vstup snímacího a paměťového členu přiřazeného· každému jednotlivému usměrňovacímu ventilu, přičemž vstupy snímacích a paměťových členů jsou spolu navzájem spojeny a jejich výstupy jsou připojeny na vstupy členu s volbou minimální hodnoty, přičemž druhý vstup každého snímacího a paměťového· členu je spojen se vstupem pro napěťové impulsy bistabilních klopných obvodů.
Zařízením podle vynálezu se dosáhne takového filtračního účinku vůči kolísáním zhášecího úhlu usměrňovačích ventilů a tím i regulační veličiny, že je možná dokonalá regulace zhášecího úhlu i u sítě s větším množstvím vyšších harmonických. Zmenšení · minimálního úhlu se totiž bere v úvahu· ihned při regulačním pochodu a přivede se regulačnímu obvodu, zatím co zvětšení zhášecího úhlu všech usměrňovačích ventilů se projeví teprve po celé periodě sítě.
Vynález · bude v dalším textu blíže vysvětlen na příkladu provedení znázorněného na připojených výkresech.
Na obr. 1 je znázorněno blokové schéma zapojení podle vynálezu.
Na obr. 2 je znázorněn průběh signálů v závislosti na síťových, resp. fázových napětí sítě.
218808
Každému usměrňovacímu ventilu, například tyristoru v neznázorněném střídači je přiřazen bistabilní klopný obvod 2t až 23; 2l‘ až 2з‘. Bistabilní klopné obvody až 23; 2i‘ až 2з‘ jsou opatřeny vstupy 1 at až 1аз; 1Ьз az lb3; laj ‘ až 1аз‘ ; lb, ‘ az 1Ьз4 . Výstupy těchto bistabilních klopných obvodů 2i až 2з; 2/ až 2з‘ jsou vždy přes součtový obvod 3, 3‘ připojeny na vstup jednoho z obou měřicích integrátorů 4, 4‘, přiřazeného každé skupině komutačních ventilů.
Na zhášecí vstupy měřicích integrátorů
4, 4‘ jsou připojeny další součtové členy
5, 5‘, jejichž vstupy jsou připojeny na vstupy pro napěťové impulsy bistabilních klopných obvodů pro druhou skupinu komutačních ventilů.
Výstup každého; měřicího integrátoru 4, 4‘ je připojen vždy na jeden vstup členu 6 s volbou maximální hodnoty, jehož výstup je zapojen na vstup snímacího a paměťového členu 7i . až 7з; 7/ až 7з‘. Vstupy těchto snímacích a paměťových členů 7t až 7з; až 7з‘ jsou · spolu navzájem spojeny a jejich výstupy jsou připojeny na vstupy členu 9 s volbou minimální hodnoty. Druhý vstup každého snímacího a paměťového členu 7χ až 7з; 7i· až 7з‘ je spojen · se vstupem pro napěťové impulsy bistabilních klopných Obvodů 2i až 2з; ‘ az 2з‘.
Funkce zařízení je následující.
Každé komutační skupině je přiřazen měřicí integrátor 4, resp. 4‘. Oba integrátory 4, 4‘ jsou vybuzovány střídavě. Vstupní signály obou integrátorů 4, 4‘ jsou vytvářeny bistabilními klopnými obvody 2t· až 2з a až 2з‘. Každému usměrňovacímu ventilu, např. tyristoru, zde p = 6, je takovýto bistabilní klopný obvod 2t až 2з; 2/ až 2з‘ přiřazen.
Vstupní signály těchto bistabilních klopných obvodů 2i až 2з; 2/ až 2з‘ jsou vždy proudové a napěťové impulsy jednoho ventilu, přičemž na vstupy 1 s indexem b jsou přiváděny napěťové impulsy, zatímco na vstupy 1 s indexem a jsou přiváděny proudové · impulsy. Bistabilní klopné obvody 2t až 23; 2i* až 2з‘ jsou buzeny proudovým impulsem a napěťovým impulsem jsou překlápěny zpět.
Vzdálenost mezi proudovým a napěťovým impulsem odpovídá měřenému zhášecímu úhlu χ příslušného ventilu, napájeného napětím UN.
Proudové impulsy jsou tvořeny ze záporného napětí na ventilu po skončení vedení proudu nebo ze samotného proudu ventilu, případně proudu můstku. Napěťové impulsy se odvozují z průchodu nulou síťového, resp. komutačního napětí. Protože u komutační-. ho napětí s větším počtem vyšších harmonických se musí počítat s několikanásobným průchodem nulou, je klopný obvod opatřen hysteresí.
Výstupní signály U2, resp. (viz obr.
2] bistabilních klopných obvodů 2χ až 2з;
2/ až 2з‘ jsou sdružovány vždy pomocí jednoho součtového obvodu З, resp, 3‘. Na výstupu těchto· součtových obvodů З, 3‘ se dostávají podle 2π/ρ/2 bloky s rozestupem τ =· = 4π/ρ s konstantní amplitudou. Jejich šířka odpovídá příslušnéhu zhášecímu úhlu.
Tyto bloky se přivádějí na příslušný měřicí integrátor 4, resp. 4‘. Vstupní signály obou měřicích integrátorů 4, resp. 4‘ jsou navzájem posunuty o ( — π 4- 4/3 . π) = n/8.
Vždy v průchodu nulou komutačního napětí, to· je v konci časového intervalu, když například vstupní signál měřicího integrátoru 4, 4‘ je nulový a integrování je skončeno, přichází nová informace. Informace z předcházejícího měření, která je ještě uložena v měřicím integrátoru 4‘, se tím stává nepotřebnou a může se vymazat.
Mazací signály jsou napěťové impulsy druhých komutačních skupin. Slučují se vždy prostřednictvím součtového obvodu 5, resp. 5‘.
Výstupní signály měřicího· integrátoru 4, 4‘ sestávají z nulové fáze, integrační fáze a paměťové fáze. Potřebné informace obsahuje jen paměťová fáze. V důsledku spojení obou výstupů Integrátoru prostřednictvím členu 6 s volbou maximální hodnoty se převážně zobrazují paměťové fáze.
S požadavkem na výstupní napětí které je nezávislé na nesymetrii střídavé sítě, a které je prosto vyšších harmonických, se zobrazuje jen nejmenší z p časových intervalů, resp. zhášecích úhlů.
Za tím účelem obsahuje znázorněný převodník naměřených hodnot p = 6 snímacích a paměťových členů 7t až 7з; 7X až 7з‘. Mají za úkol zapamatovat napětí, které je úměrné odpovídajícímu zhášecímu úhlu, · po· celou periodu.
Řízení těchto členů se provádí prostřednictvím napěťových impulsů. Jejich společný vstupní signál je signál ϋβ, prostřednictvím kterého bylo dosaženo spojení obou výstupních napětí · U4, resp. U4 obou · integrátorů 4, 4‘ (signál nejvyšší hodnoty].
Členem 9 s volbou minimální hodnoty se znázorňuje jen výstupní signál snímacích a paměťových členů 74 až 73; 74 až 7з‘, který má nejmenší hodnotu.
Ve výřezu toku signálu, znázorněného v obr. 2, je signál U9 nejmenší hodnoty tvořen ze signálů U72 a U7/, přičemž posledně uvedený signál je na krátkou dobu přerušen signálem ^2*, tam, kde tento signál má nejmenší hodnotu, neboť tyto signály vykazují po znázorněnou dobu relativně nejmenší hodnoty, jak lze lehce seznat.
Takto· tvořená veličina je ve stacionárním stavu i při velkých nesymetriích střídavé sítě prosta vyšších harmonických. Zmenšení některého z p zhášecích úhlů se neprodleně indikuje, pokud se zmenšily pod minimální hodnotu.
Zvětšení naproti tomu se indikuje jen teh-
ti tomu indikuje teprve po jedné periodě sítě.
dy bez zpoždění, jestliže se týká vždy nejmenšího zhášecího úhlu.
Zvětšení všech zhášecích úhlů se napro-

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Zařízení pro řízení zhášecího úhlu ve střidačích, které obsahují usměrňovači ventily, např. tyristory v můstkovém zapojení, ve kterém je každému jednotlivému usměrňovacímu ventilu přiřazen bistabilní klopný obvod, přičemž výstupy těchto bistabilních klopných obvodů jsou vždy přes součtový obvod připojeny na vstup jednoho z obou měřicích integrátorů, přiřazeného každé skupině komutačních ventilů a bistabilní klopné stupně mají dva vstupy, jeden pro proudové impulsy a jeden pro napěťové signály ventilu a na zhášecí vstupy měřicích integrátorů jsou připojeny další součtové členy, jejichž vstupy jsou připojeny na vstupy pro napěťové impulsy bistabilních klopných obvodů pro druhou skupinu komutačních ventilů, vyznačující se tím, že výstup každého měřicího integrátoru (4, 4‘) je připojen vždy na jeden vstup členu (6) s volbou maximální hodnoty, jehož výstup je zapojen na vstup snímacího a paměťového členu (71 až 73; 7/ až 73‘) přiřazeného každému jednotlivému usměrňovacímu ventilu, přičemž vstupy snímacích a paměťových členů (7t až 73; 7/ až 73‘) jsou spolu navzájem spojeny a jejich výstupy jsou připojeny na vstupy členu (9) s volbou minimální hodnoty, přičemž druhý vstup každého snímacího a paměťového členu (7± až 73; 7/ až 73‘) je spojen se vstupem pro napěťové impulsy bistabilních klopných stupňů (2t až 23; 2^ až 23‘).