Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Yielding shaft coupling

Classifications

F16D3/76 Yielding couplings, i.e. with means permitting movement between the connected parts during the drive with the coupling parts connected by one or more intermediate members shaped as an elastic ring centered on the axis, surrounding a portion of one coupling part and surrounded by a sleeve of the other coupling part

Landscapes

Show more

CS216190B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Juergen Walter

Worldwide applications
1979 DE CS SU GB US DD BR JP

Application CS791081A events

Description

Vynález se týká poddajné hřídelové spojky, u níž je část náboje jedné poloviny spojky propojenai se soustředně upraveným vnějším prstnecem druhé poloviny spojky dvěma stejnými, zrcadlově k sobě přivrácenými pružnými kruhovými kotouči, které jsou mezi svými okraji -upnutými na části náboje a ve vnějším kroužku zvlněny Směrem ven a tvoří dutiny a které jsou opatřeny zesilovacími vložkami a přenášejícími mezi upnutými okraji kroutící moment.
Zkratová pružnost těchto spojek závisí jednak na tvarové odolnosti pružných částí směrem ven zvlněných kruhových kotoučů a zesilovacích vložek, vložených do nich a zvlněných odpovídajícím způsobem, jednak na protažení vložených zesilovacích vláken. U těchto spojen je nevýhodné, že zkratová pružnost -spojek dané konstrukční velikosti může být měněna jen ve - velmi úzkých mezích a za dalších výdajů.
Úloha vynálezu spočívá v odstranění tohoto nedostatku poddajné hřídelové spojky uvedeného typu -tím, že může být jednoduchými prostředky měněna zkratová pružnost spojek stejné základní konstrukce a téže velikosti.
Toho se- u poddajné hřídelové spojky již zmíněného- typu dosáhne podle - vynálezu tím, že -části pružných kruhových kotoučů, zvlněných směrem ven, jsou podepřeny pružnou ztvarovaitel-nou prsténcovou součástkou, která dutinu zcela nevyplňuje.
Tato pružná prstencová součástka zvyšuje odolnost pružných kruhových kotoučů proti ztvarování v -míře, která je závislá na jejím tvaru a rozměrech a dále na materiálu zvoleném pro- její- výrobu, čímž tvoří pomocný prostředek, který - jednoduše ovlivňuje danou pružnost směrem- ven zvlněných prstencových kotoučů spojky jak v axiálním -směru, tak -také ve směru -otáčení, a to v poměrně širokých mezích.
Části dutiny nevyplněné prstencovou součástkou slouží jako vytěsňovací prostor pro části g-umové hmoty pružných gumových kotoučů a pružných prstencových součástek natlačené do vnitřku pro- provozu spojky. Mimoto nabízejí tyto části dutiny zvláštní •^v^J^jodu, spočívající v tom, že· -zůstává v širokých mezích zachována radiální měkkost zvlněných pružných kruhových prstenců.
Pro plánování a- výpočet spojek v pohonech ohrožených rotačním kmitáním jsou tedy k dispozici přídavné -prostředky pro výpočet zkrutné pružnosti a -tlumení.
Pružná prstencová součástka může být tvořena jednodílnými· -kroužkem, vloženým s předpětím mezi- pružné kruhové kotouče, který -má v podstatě . -tvar dutého válce. - Může- být -také -tvořena dvěma -dílčími kroužky, doléhajícími na -sebe- ve střední radiální rovině. Výhodně jsou takové dílčí kroužky navulkainizovány -na pružné kruhové kotouče nebo -tvoří části těchto pružných -kruhových kotoučů.
Další prostředek, -určený k ovlivnění pružné tuhosti -dvoudílné pružné prstencové součástky, je dán tím, že -navzájem přivrácené čelní konce prstencových -těles jsou opatřeny -výřezy -nebo vybráními.
Vzájemnému přestavení navzájem se dotýkajících -čelních konců -prstencových těles je možno, zabránit vložením plochého vodícího prstence z kovu nebo umělé hmoty, který obklopuje z vnějšku a vnitřku oboustrannými přírubovitými axiálními- výstupky konce prstencových těles.
Na výkrese jsou schematicky znázorněny příklady provedení spojky podle vynálezu. Obr. 1 značí axiální polovinu poddajné spojky, obr. 2 -dílčí nárys- čelní plochy -prstencové součástky, dělené -radiální rovinou, a obr. 3 tangenciální dílčí řez -podle čáry
III—III -z obr. 2, volným koncem pružného prstencového tělesa.
Hřídelová spojka, znázorněná na obr. 1, je v podstatě tvořena částí 1 -náboje jedné poloviny spojky, upevněné na konci hřídele, dále- vnějším prstencem 2, -obklopujícím část 1 náboje, který je součástí druhé poloviny spojky, upravené na druhém hřídeli, ta -dále pružnými kruhovými kotouči 3, 4, spojujícími -tyto -dva tuhé -díly 1, 2 spojky.
Kruhové -kotouče 3, 4 jsou -vyrobeny z gumy -nebo jiného gumově pružného materiálu a jsou za účelem zvýšení své axiální poddajnosti -zvlněny směrem ven.
V pružné hmotě kruhových kotoučů 3, 4 jsou vloženy zesilovací -vložky 9, 10, jejichž vnější a vnitřní -okraje jsou vyvedeny kolem okrajových zesilovacích prstenců 11, 12, 13, 14, -rovněž vložených do- pružné hmoty -a v ní pevně --ukotvených. Vnitřní okraje kruhových kotoučů 3, 4 jsou pevně upnuty pomocí mezikroužku 16 na části 1 náboje pomocí šroubů 15 mezi vnější - přírubu části 1 -náboje a svírací kroužek 17. Vnější -Oraje pružných kotoučů 3, 4 jsou odpovídajícím způsobem upevněny -pomocí šroubů 18 na vnějším kroužku 2 -mez-i vnitřní přírubu tohoto kroužku a -svíracím prstencem· 19.
Tato známá spojka se- ve- smyslu vynálezu vyznačuje -tím, že části 5, 6 pružných kruhových kotoučů 3, 4, zvlněných směrem ven, jsou -proti sobě -opřeny -pružnými prstencovými -tělesy 20, 21 v podstatě tvaru dutého válce, vyplňující dutiny 7, 8. Tato prstencová tělesa 21 mohou být vytvořena jako jednodílný kroužek a mohou být -vsazena s axiálním předpětím mezi pružné kruhové 'kotouče 3, 4 tak, jak je znázorněno na obr. 1 vlevo, vložena: jako jednotlivé kroužky při axiálním1 předpětí mezi pružné kruhové prstence 3, 4 anebo mohou -být tak, jak je na obr. 1 naznačeno -vpravo, spojena vulkanizací s -těmito pružnými kruhovými prstenci 3, 4.
VOlhé -čelní konce prstencových -těles 20, 21 mohou -doléhat na- sebe- plnými plochami 22, 23 nebo -výřezy nebo vybráními 25 dělených - dílčích - ploch 24 buď bezprostředně, nebo přes vodicí kroužek 26. Přírubovité axiální výstupky na okrajích prstence 26 zabraňují vzájemnému přesazení prstencových těles 20, 21.

Claims (5)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Poddajná hřídelová spojka, u níž je část náboje jedné poloviny spojky propojena se soustředně upraveným vnějším prstencem druhé poloviny spojky dvěma stejnými, zrcadlově к sobě přivrácenými pružnými kruhovými kotouči, které jsou mezi svými okraji upnutými na části náboje a ha vnějším kroužku zvlněny axiálně směrem 'ven a tvoří dutiny a které jsou opatřeny zesilovacími vložkami, přenášejícími kroutící moment mezi upnutými okraji, vyznačená tím, že části (5, 6) pružných kruhových kotoučů (3, 4) zvlněných směrem ven jsou navzájem podepřeny pružnými -prstencovými tělesy (20, 2'1) tvaru dutého válce, vyplňujícími dutiny (7, 8).
  2. 2. Poddajná hřídelová spojka podle bodu 1, vyznačená tím, že pružná prstencová tě lesa (20i, 21) tvaru jednodílného kroužku jsou vsazena s axiálním předpětím mezi pružné kruhové kotouče (3, 4).
  3. 3. Poddajná hřídelová spojka podle bodu 1, vyznačená tím, že pružná prstencová tělesa (20, 21) jsou tvořena dvěma dílčími kroužky, doléhajícími na sebe v radiální rovině.
  4. 4. Poddajná hřídelová spojka podle bodu
    3, vyznačená tím, že prstencová tělesa (20, 21) na sebe doléhají vybráními oddělených částí (24) svých volných čelních konců.
  5. 5. Poddajná hřídelová spojka podle; bodu
    4, vyznačená tím, že volné čelní konce prstencových těles (20, 21) na isebe doléhají přes vodicí kroužek (26) tvaru I, jehož přírubovité axiální výstupky obklopují čelní konce prstencových těles (20, 21).