Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Tekutý detergenční prostředek s vysokou účinností

Abstract

Vynález se týká průmyslu pracích prostředků. Řeší zabezpečení vysoké účinnosti (energeticky výhodné) tekuté formy pracích prostředků. Vysoká detergenční účinnost prostředku je umožněna s výhodou 15 až 40 % hmotnostních jedné nebo směsi látek charakterizovaných vzorci: R1 R2 = —(CH2)x OH nebo —CH—CH2OH CH3 χ = 1 až 4 zlí , Z = Na+ nebo K+ nebo NH+, nebo N+H2< XR2 ch,coo-n+h9 N< -CH,COOZ R, CH2COOZ Z- OOCTLU >N—CH,—CH, Z—OOCHVV -N< CH2COON+H2< ZŘ! JL CH2COOZ kde Rx = H nebo —(CH2) OH nebo —CH—CH20H ch3

Landscapes

Show more

CS215383B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jan Novak
Karel Prochazka
Vaclav Lopata
Kveta Sochorova
Vlastimil Peterka
Jiri Tolman

Worldwide applications
1980 CS

Application CS605380A events

Description

(54) Tekutý detergenční prostředek s vysokou účinností
Vynález se týká průmyslu pracích prostředků. Řeší zabezpečení vysoké účinnosti (energeticky výhodné) tekuté formy pracích prostředků. Vysoká detergenční účinnost prostředku je umožněna s výhodou 15 až 40 % hmotnostních jedné nebo směsi látek charakterizovaných vzorci:
R1
R2 = —(CH2)x OH nebo —CH—CH2OH CH3 χ = 1 až 4 zlí ,
Z = Na+ nebo K+ nebo NH+, nebo N+H2<
XR2 ch,coo-n+h9
N<
-CH,COOZ
R,
CH2COOZ
Z- OOCTLU >N—CH,—CH,
Z—OOCHVV
-N<
CH2COON+H2<
ZŘ!
JL
CH2COOZ kde Rx = H nebo — (CH2) OH nebo —CH—CH20H ch3
Vynález se týká tekutého detergenčního prostředku s vysokou účinností, určeného k mytí a zejména praní tkanin, pevných i porézních povrchů.
Detergenční prostředky, zejména prací prostředky, se vyrábějí ve třech základních konzistenčních formách - práškové, kapalné apastovité. Vzhledem k obtížné manipulaci a pomalé rozpustnosti je od pastovité formy upuštěno.
Dominantní postavení má prášková forma, umožňující vysokou koncentraci účinných látek, především tenzidů a komplexotvorných přísad. Závažnou nevýhodou jsou vysoké energetické nároky pro výrobu práškových prostředků, dané technologickým způsobem výroby. Nej rozšířenějším z nich je horkovzdušné rozprašovací sušení celkového nebo částečného složení.
Z tohoto hlediska je výhodnější tekutá forma detergenčních prostředků. Její hlavní nevýhodou proti nejrozšířenější práškové formě je omezená rozpustnost základních složek detergentů, zejména komplexotvorných přísad, a jejich vysolovací účinek vůči tenzidům. Aby bylo dosaženo homogenity prostředku, jsou z těchto důvodů obsahy účinných látek v tekutých prostředcích omezené, nižší než v práškových prostředcích. Účinnost tekutých detergentů při srovnatelném hmotnostním dávkování v porovnání s práškovými prostředky je proto vesměs nižší.
Vysokou účinnost tekutého detergentů, srovnatelnou s běžnými práškovými prostředky, lze zajistit využitím vynálezu detergenčního prostředku určeného k mytí a zejména praní tkanin, pevných i porézních povrchů s obsahem běžných látek, vyznačeného tím, že jako hlavní komplexotvornou přísadu obsahuje 5 až 70 % hmot., s výhodou 10 až 40 % hmot., jedné nebo směsi amonných, alkalických, amóniových solí nitrilotrioctové nebo etyléndiamintetraoctové kyseliny, charakterizovaných vzorci
R
CH2COO- N+HjZ z X
Ν<ζ— CH2COOZ ch2cooz z
z —OOC H
-OOC H2c/
N—CH2—CH2— ch2coo—n+h2.
R1
-Νζ Ra ch2cooz kde Rj = H nebo —(CH2)XOH nebo —CH—CH20H ch3
R2 = —(CH2)XOH nebo — CH—CH20H CH3 x = 1 až 4
Z = Na nebo K nebo NH4 nebo H nebo zRi
-N+H2<
xr2 přičemž celkový součet hmot. % všech uvedených typů buildrů je v poměru k celkovému součtu obsahu anionaktivních i neionogenních tenzidů obsažených v detergentů, vyjádřeném v hmot. %, v poměru 1,1 až 5,0 : 1, s výhodou 1,3 až 2,5 : 1, a poměr mezi kationty alkalických kovů a kationty obsahujícími dusík je v uvedených typech buildrů roven 0,01 až 10,0 : 1, s výhodou 0,03 až 1,0 : 1.
Vysoká detergenční účinnost je umožněna vynikající rozpustností uvedených látek, takže v tekutém detergentů lze dosíci vyššího obsahu popsaných komplexotvorných látek, než je celkový součet tenzidů obsažených v detergentů. Tato podmínka, běžně splňovaná u práškových pracích prostředků, byla dosud u tekutých prostředků nesplnitelná.
Tekuté prací prostředky podle vynálezu dále umožňují použití enzymů, běžných složek práškových pracích prostředků, v důsledku dosažitelného vysokého obsahu sušiny a zvýšené stability enzymů v přítomnosti uvedených látek, kterou lze dále zlepšit přítomností volného monoetanolamidu.
V přítomnosti uvedených látek lze dále koncipovat tekuté prací prostředky s nízkou pěnivostí, zajištěnou nejekonomičtějším a v práškové formě nej užívanějším způsobem - kombinací sodného mýdla vyšších mastných kyselin a neionogenních tenzidů.
Vysokou detergenční účinnost tekutého pracího prostředku podle vynálezu (příklad 1) a běžných práškových pracích prostředků dokládá tabulka 1. Prací schopnost je zde udána v jednotkách optické remise různých typů standardních zašpiněných tkanin, zjištěné na leukometru Zeiss, po praní v automatické pračce Phiíco-Ford W 40 S společně s 3 kg běžného prádla při teplotě 90 °C, ve vodě 10° německé tvrdosti. Dávkování detergentů 100 g na 1 pračku. V tabulce jsou uvedeny různé typy standardních zašpinění používaných v různých zemích, aby bylo dosaženo objektivního posouzení. Tabulka 1
Prací schopnost detergentů
Detergent Optická remise
Standardní zašpinění
NSR Švýcarsko SSSR ČSSR
Komerční práškový ČSSR 60,1 42,5 56,7 63,0
Komerční práškový NSR 61,3 42,7 59,0 73,0
Tekutý podle vynálezu (příklad 1) 66,5 42,5 62,5 70,0
Nepraná tkanina původní zašpinění 38,0 33,8 35,8 12,9
Příklady provedení
Pro bližší ujasnění uvádíme následující příklady provedení.
Příklad 1
Do kotle opatřeného míchadlem se předloží 40 hmotnostních dílů vody, 8 hmotnostních dílů dodecylbenzensulfonové kyseliny, která se za míchání neutralizuje 1,5 hmotnostního dílu KOH. Dále se přidá 15 hmotnostních dílů nitrilotrioctové kyseliny a neutralizuje se 14 hmotnostními díly monoetanolaminu. Do vyhřáté směsi se dále přidají 4 hmotnostní díly sodného mýdla, 7 hmotnostních dílů kumensulfonanu sodného, 2 hmotnostní díly laurylalkoholu s 10 moly etylénoxidu, 0,2 hmotnostního dílu opticky zjasňujících prostředků a 0,3 hmotnostního dílu parfému. Po rozmíchání se získá vysoce účinný, homogenní, tekutý detergent s nízkou pěnivostí.
Příklad 2
Do kotle opatřeného míchadlem se předloží 29 hmotnostních dílů vody, přidá se 7 hmotnostních dílů dodecylbenzensulfonové kyseliny a ta se neutralizuje 1,0 hmotnostním dílem NaOH. Dále se přidá 24 hmotnostních dílů nitrilotrioctové kyseliny a neutralizuje se 24 hmotnostními díly monoetanolaminu. Do vyhřáté směsi se přidá 3,5 hmotnostního dílu sodného mýdla, 8 hmotnostních dílů kumensulfonanu sodného, 2 hmotnostní díly kopolymeru etylénoxidpropylenoxid, 7 hmotnostních dílů pyrofosfátu sodného, 0,2 hmotnostního dílu opticky zjasňujících prostředků a 0,3 hmotnostního dílu parfému. Do vychlazené směsi se nakonec přidá 1 hmotnostní díl alkalické proteázy. Získá se tekutý enzymatický prací prostředek s pěnivostí vyhovující praní v automatických pračkách s účinností srovnatelnou s práškovými detergenty.
Příklad 3
Do kotle opatřeného míchadlem se předloží 50 hmotnostních dílů vody, přidá se 7 hmotnostních dílů laurylpolyglykolétersulfátu sodného, 23 hmotnostní díly soli dietanolaminu s kyselinou etyléndiamintetraoctovou (amoniová sůl), 15 hmotnostních dílů troj sodné soli kyseliny nitrilotrioctové ve formě 30% vodného roztoku, dále 2 hmotnostní díly dietanolamidu kyseliny kokosové, 8 hmotnostních dílů kumensulfonanu a 10 hmotnostních dílů pyrofosfátu draselného. Získá se vysoce účinný tekutý mycí prostředek.
Příklad 4
Do kotle opatřeného míchadlem se předloží 25 hmotnostních dílů vody, přidá se 15 hmotnostních dílů 50% sodné soli alkylarylsulfonanu sodného, 12 hmotnostních dílů 40% kumensulfonanu amonného, 2 hmotnostní díly kopolymerú etylénoxid/ propylenoxid, 13 hmotnostních dílů 70% soli monoetanolaminu kyseliny nitrilotrioctové (amoniová sůl), 15 hmotnostních dílů 30% roztoku sodné soli nitrilotrioctové kyseliny, 5 hmotnostních dílů směsi di- a trietanolaminu v hmotnostním poměru 2 : 3, směs se za míchání ohřeje na 50 °C, přidá se 3,5 hmotnostního dílu 100% sodné soli kyseliny palmitové a 8 hmotnostních dílů pyrofosfátu sodného. Získá se vysoce účinný tekutý prací prostředek .

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT
    VYNÁLEZU
    Tekutý detergenční prostředek s vysokou účinností, určený k mytí a praní tkanin, pevných i porézních povrchů s obsahem běžných látek, vyznačený tím, že jako hlavní komplexotvornou přísadu obsahuje 5 až 70 % hmot., s výhodou 10 až 40 % hmot., jedné nebo směsi amonných, alkalických, amoniových solí nitrilotrioctové nebo etyléndiamintetraoctové kyseliny, charakterizovaných vzorci
    CH,COO-N+H/ / xR2 —CILCOOZ kde R, = H nebo —(CH2)XOH nebo —CH—CH20H
    I
    I ch3
    R2 = — (CH2)x0H nebo — CH—CH20H
    Čh3 χ = 1 až 4
    Z = Na+ nebo K+ nebo NH+4 nebo
    -N+Hs ch2cooz z—ooc h2c. z—ooc h2.
    N—CH2—CH2
    R,
    -N<
    CH2COO-N+H,,
    R, přičemž celkový součet hmotnostních % všech uvedených solí je v poměru k celkovému součtu obsahu anionaktivních a neionogenních tenzidů obsažených v detergentu vyjádřeném v hmot. %, v poměru 1,1 až 5,0 : 1, s výhodou 1,3 až 2,5 : 1, a poměr mezi kationty alkalických kovů a kationty obsahujícími dusík je u uvedených typů buildrů roven 0,01 až 10,0 : 1, s výhodou 0,03 až 1,0 : 1.
    CH2COOZ