CS214779B2 - Elastic shaft clutch - Google Patents

Elastic shaft clutch Download PDF

Info

Publication number
CS214779B2
CS214779B2 CS785024A CS502478A CS214779B2 CS 214779 B2 CS214779 B2 CS 214779B2 CS 785024 A CS785024 A CS 785024A CS 502478 A CS502478 A CS 502478A CS 214779 B2 CS214779 B2 CS 214779B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
members
radial
loops
coupling
groups
Prior art date
Application number
CS785024A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Hackforth
Juergen Walter
Original Assignee
Bernhard Hackforth Gmbh Und Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bernhard Hackforth Gmbh Und Co filed Critical Bernhard Hackforth Gmbh Und Co
Publication of CS214779B2 publication Critical patent/CS214779B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D3/00Yielding couplings, i.e. with means permitting movement between the connected parts during the drive
    • F16D3/50Yielding couplings, i.e. with means permitting movement between the connected parts during the drive with the coupling parts connected by one or more intermediate members
    • F16D3/56Yielding couplings, i.e. with means permitting movement between the connected parts during the drive with the coupling parts connected by one or more intermediate members comprising elastic metal lamellae, elastic rods, or the like, e.g. arranged radially or parallel to the axis, the members being shear-loaded collectively by the total load
    • F16D3/58Yielding couplings, i.e. with means permitting movement between the connected parts during the drive with the coupling parts connected by one or more intermediate members comprising elastic metal lamellae, elastic rods, or the like, e.g. arranged radially or parallel to the axis, the members being shear-loaded collectively by the total load the intermediate members being made of rubber or like material

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Support Of The Bearing (AREA)

Description

Vynález se vztahuje na pružnou hřídelovou spojku, sestávající z plochého spojkového tělesa pro přenos kroutícího momentu mezi dvěma soustřednými tuhými připojovacími spojkovými díly, z nichž jeden je uspořádán v dutině druhého a toto ploché spojkové těleso» je - složeno ze dvou souosých prstenců, zasunutých do sebe s radiální prstencovou vůlí mezi nimi, jež jsou vzájemně spojeny skupinami radiálních oválných smyček vláken, ovinutých kolem· prstenců a vložených -do pružné hmoty, zejména zavulkanizovaných do pryže, jež jsou zajištěny -proti bočnímu posunutí pomocí čelních ploch, -vytvořených na prstencích a jež přiléhají k pružným .stlačitelným· polštářům, přičemž vnější prstenec plechého spojkového tělesa je složen z několika vnějších členů - a vnitřní prstenec plochého spojkového- tělesa - ze stejného počtu vnitřních členů, přičemž jak vnější členy, tak i vnitřní členy jsou -opatřeny -průchozími otvory, vytvořenými mezi skupinami radiálních oválných smyček vláken a pomocí přídržných prostředků, vložených do těchto otvorů jsou vnější členy spojeny s vnějším tuhým připojovacím spojkovým· dílem·· a vnitřní členy s vnitřním připojovacím spojkovým dílem.
Spojka tohoto typu je známa z -německého patentového -spisu -č. 2 251 236. Tato -spojka přes svoje promyšlené uspořádání -má jisté nedostatky. Při přenosu kroutícího momentu se totiž vnější a vnitřní prstenec proti sobě pootočí. Tím nejsou smyčky vláken namáhány jen na tah, -ale v některých oblastech i na smyk -a -ohyb. Tím vzniká relativní pohyb nejen mezi jednotlivý -mi smyčkami vláken- navzájete, ale i mezi smyčkami vláken a pryží, do které jsou zavuTkanizoyány. Tím se jednotlivé, původně jednolitě spojené -smyčky vláken -od Sebe oddělují a vzájemně se -posouvají. Vzájemným. třením se vyvíjí nežádoucí teplo' - a pružné části spojky se - předčasně opotřebovávají. Tyto nedostatky se projevují tím výrazněji, -čím· větší je přenášený kroutící -moment a čím větší jsou jeho výkyvy.
Úkolem vynálezu je vytvořit pružnou hřídelovou -spojku popsaného typu, u -níž by smyčky vláken i za provozu při -kolísavém namáhání byly namáhány pouze tahem.
Úloha je -řešena vytvořením· pružné -hřídelové spojky, sestávající z plochého spojkového tělesa pro přenos kroutícího -momente mezi- dvěma- soustřednými tuhými připojovacími spojkovými díly, z -nichž jeden je uspořádán v dutině druhého - -a toto ploché spojkové těleso je složeno ze dvou souosých prstenců, zasunutých do sebe s radiální prstencovou vůlí -mezi nimi, jež jsou vzájemně spojeny skupinami radiálních -oválných -smyček vlák.en, ovinutých kolem obou prstenců a vložených do pružné hmoty, zejména zavulkanizovaných do -pryže, jež jsou zajištěny -proti bočnímu posunutí pomocí radiálních čelních ploch, vytvořených na prstencích a jež přiléhají k pružným- -stlačitelným· polštářům, přičemž vnější prstenec plochého spojkového tělesa je složen z -několika vnějších členů a vnitřní prstenec plochého- spojkového tělesa ze stejného počtu vnitřních členů, přičemž jak vnější -členy, tak i vnitřní členy jsou opatřeny průchozími -otvory, vytvořenými -mezi skupinami radiálních oválných smyček vláken a pomocí přídržných prostředků, vložených dó těchto otvorů jsou vnější členy -spojeny s vnějším tuhým připojovacím spojkovým, dílem a vnitřní -členy -s vnitřním· připojovacím spojkovým dílem, jež se od známého provedení podle vynálezu -odlišuje tím, že skupiny radiálních oválných smyček vláken jsou pomocí vnějších členů a vnitřních členů uloženy výkyvné kolem -os, rovnoběžných s osou rotace spojky.
Výkyvné uložení skupin radiálních oválných smyček vláken je možno -podle vynálezu vytvořit například tak, že každý vnější člen je spojen -s příslušným vnitřním- členem pomocí - dvojice skupin radiálních oválných smyček vláken, přičemž vnější členy jsou zavěšeny -na vnějším tuhém· připojovacím. spojkovém dílu výkyvné a -vnitřní členy jsou zavěšeny -na vnitřním -tuhém- připojovacím- spojkovém dílu -rovněž -výkyvné. Výhodně jsou podle vynálezu vnější i -vnitřní členy vytvořeny jako -přímé -nosníky a skupiny -radiálních -oválných smyček - vláken jsou rovnoběžné se spojnicí středů závěsných míst vnějšího- a vnitřního' -členu. Přesného umístění smyček vláken -ve směru- tahových sil se podle vynálezu dosáhne tí|m, že vnější i - vnitřní členy jsou zavěšeny pomocí kulových závěsů.
Výkyvné uložení skupin radiálních válcových smyček lze podle vynálezu vytvořit i tak, že každá skupina radiálních -oválných smyček - vláken je- každým ze svých dvou závěsných konců uložena v drážce půlválcové vložky, vytvořené v její rovné části - -a je- vedena radiálně kolem čelních ploch půlválcové vložky, která je -svojí oblou částí uložena v kruhovém -otvoru vnějších, případně vnitřních členů. Výhodně jsou podle, vynálezu kruhové otvory vytvořeny vždy na koncích dvou sousedních vnějších, případně vnitřních -členů v místě jejich . styku, přičemž v koncových -plochách dvou sousedních vnějších, případně vnitřních členů je vždy vytvořena půlkruhová -drážka, jež s půlkruhovou -drážkou druhého sousedního vnějšího, případně vnitřního členu tvoří kruhový otvor a půlválcová vložka, vložená do kruhového· -otvoru je na obou svých čelních stranách opatřena opěrnou přírubou proti osovému posunutí. Mimoto je podle vynálezu každá skupina radiálních oválných -smyček vláken opatřena na každém ze svých dvou - závěsných konců - příčným vnitřním výstupkem, který je v záběru s příčným vybráním, vytvořeným v drážce půlválcové vložky.
Pro zlepšení průběhu tahových napětí jsou podle vynálezu mezi radiálními úseky radiálních oválných smyček uspořádány příčné pružné rozpěrky.
Hlavní výhoda pružné hřídelové spojky vytvořené podle vynálezu je v tom, že radiální oválné smyčky jsou namáhány pouze na tah. Veškeré změny směru tahových sil, ať jsou vyvolány kolísáním kroutícího momentu, rázy, montážní nepřesností apod. se vyrovnávají v závěsech oválných smyček vláken. Spojka má měkký rozběh a se zatížením _ stoupá její tuhost progresivně.
Příklady provedení pružné hřídelové spojky vytvořené podle vynálezu, jsou uvedeny na připojených výkresech, kde na obr. 1 je znázorněna část spojky, -složené z vnějšího a vnitřního členu, Jež jsou vzájemně spojeny dvěma skupinami radiálních oválných smyček vláken, na obr. -2 pohled na část spojky z - cbr. 1, přičemž pravá - skupina rariálních -oválných smyček vláken je -odstraněna a levá znázorněna v řezu, na obr. 3 je řez rovinou II—II na obr. 2 a na obr. 4 řez rovinou ΠΙ—III na obr. 2,. na -cbr. 5a druhý příklad provedení spojky, u níž vnější a vnitřní členy mají tvar přímých nosníků, -na obr. 5b třetí příklad provedení, u něhož skupiny oválných smyček vláken jsou zavěšeny v půlválcových vložkách, na obr. 6a radiální řez spojkou v provedení podle -obr. 5a a na obr. 6b radiální řez spojkou v provedení podle obr. 5b.
.Podle prvního příkladu provedení mají vnější člen 1 a vnitřní -člen 2 tvar kruhových oblouků, ležících ve společné rovině, kolmé na osu rotace spojky. Každému vnějšímu členu 1 je přidružen příslušný vnitřní člen 2 tak, že v klidovém stavu -mají -společnou příčnou rovinu souměrnosti, procházející -osou rotace spojky. Každá dvojice vnějšího členu 1 a vnitřního -členu 2 je vzájemně spojena dvěma skupinami radiálních, oválných smyček 6 vláken 5. Vnější člen 1 je opatřen vnějšími radiálními výstupky la s vnějšími bočními plochami 4 a vnitřní - člen 2 je opatřen vnitřními radiálními výstupky 2a a vnitřními bočními plochami 3, čímž je zabráněno posouvání skupiny radiálních -oválných smyček 6.
Jak vnější členy 1, tak i vnitřní členy 2 jsou v příčných rovinách souměrnosti -opatřeny vždy jedním otvorem· 13, -určeným, pro ložisko, uložené na ložiskovém -čepu 11, zasazeném ve vnitřním tuhém spojkovém dílu
8, případně vnějším tuhém spojkovém dílu
9. Distanční kroužek 13 -slouží k vytvoření potřebné -mezery -mezi vnějším členem 1 a vnějším tuhým spojkovým připojovacím. ' dílem 9, případně vnitřním členem 2 a vnitřním tuhým spojkovým připojovacím dílem 8.
Vlákna 5 jsou zavulkanizována do- pryžového obalu, který mezi boky vnějšího členu 1, případně vnitřního členu 2 a vlákny 5 vytváří -pružný polštář 6a. Mezi vnějšími členy 1 a vnitřními - členy 2 je vytvořena prstencová mezera 7, umožňující jednak vzájemný pohyb vnějších členů 1 a vnitřních členů 2, jednak pružnou deformaci polštářů 6a.
Nejjeůnodušší způsob zavěšení vnějších členů 1 a vnitřních členů 2 na ložiskových čepech 11 pomocí pružných kroužků 12 a distančních kroužků 13 · je znázorněn na obr.
4. V případě, že soai-cteoíst hřídelů- spojovaných pružnou hřídelovou spojkou, není zaručena s potřebnou přesností, je účelné- zavěsit vnější členy 21 a vnitřní -členy 22 pomocí kulových závěsů 14, jak znázorněno na obr. 6a. Je rovněž možno- použít valivých naklápěcích, nebo soudečkových ložisek.
U dosud popsaného provedení pružné hřídelové spojky je odstraněna převážná -část příčného namáhání - vláken 5. Přesto však přivzájemném -pootočení vnějších členů 1 a vnitřních členů 2 nastává jistá - velmi malá příčná deformace skupin radiálních oválných smyček 6 vláken 5 a tím i - když nepatrné, přece jen zjistitelné příčné namáhání vláken 5. U provedení podle obr. 5a a 5b je i tento zbytek příčného namáhání zcela odstraněn.
U příkladu provedení, znázorněného' na cbr. - 5a jsou vnější členy 21 i vnitřní členy
22, zavěšené na vnějším tuhém spojkovém připojovacím dílu 18, případně vnitřním tuhém spojkovém připojovacím - dílu 19, vytvořeny jako přímé -nosníky, na jejích koncích jsou uspořádány -skupiny radiálních -oválných smyček 16 vláken, jež jsou u -každé dvojice vnějšího- členu 21 a vnitřního členu v každé -pracovní poloze -navzájem rovnoběžné, takže vlákna jsou namáhána pouze tahem. Skupiny radiálních -oválných smyček 16 vláken - jsou přitom tvarově jednoduché, takže- se -snad-no· -navíjejí.
Průchozí otvory 15, 23 ve vnějším tuhém spojkovém připojovacím -dílu 9, 18 slouží k připojení tohoto dílu k na obr. neznázorněnému -náboji druhého hřídele.
Pružnou hřídelovou spojku podle vynálezu je možno vytvořit i tak, že skupiny radiálních oválných smyček 26 vláken nejsou uspořádány ve dvojicích, ale samostatně, jak znázorněno na obr. 5b a 6b. Každá skupina radiálních -oválných smyček 26 vláken je každým ze svých - dvou závěsných konců uložena v drážce půlválcové vložky 23, vytvořené v její rovné části a je vedena radiálně kolem čelních ploch půlválcové vložky 23. Půlválcové vložky 23 jsou natáčivě uloženy v kruhových otvorech 24, vytvořených ve vnějších členech 31, případně vnitřních členech 32, připevněných pomocí šroubů 25 pevně k vnějšímu -tuhému spojkovému připojovacímu dílu 19, případně vnitřnímu tuhému spojkovému připojovacímu dílu 18.
Kruhové otvory 24 pro půlválcové vložky jsou vytvořeny vždy na koncích dvou sousedních vnějších členů 31, případně vnitřních -členů 32 v místě jejich styku, přičemž v koncových plochách dvou sousedních vnějších - členů, případně vnitřních -členů 32 je vždy vytvořena půlkruhová drážka, - jež s půl. kruhovou -drážkou druhého sousedního vnějšího členu 31, případně vnitřního· členu 32 tvoří kruhový -otvor 24 a půlválcová vložka
23, vložená do kruhového otvoru 24 je -na obou čelních stranách opatřena opěrnou přírubou 23a proti osovému posunutí.
Každá skupina radiálních oválných smyček 26 vláken je opatřena dvěma příčnými vnitřními výstupky 26, jež zapadají do _ příčných vybírání 29, vytvořených v drážkách půlválcových vložek 23.

Claims (8)

  1. PŘEDMĚT
    1. Pružná hřídelová spojka, sestávající z plochého· spojkového tělesa- pro přenos kroutícího- momentu mezi dvěma soustřednými tuhými připojovacími spojkovými díly, z nichž jeden je· uspořádán v dutině druhého a toto ploché spojkové těleso je složeno ze dvou souosých prstenců, zasunutých · do· sebe s radiální prstencovou vůlí mezi nimi, jež jsou vzájemně spojeny skupinami radiálních oválných smyček vláken, ovinutých kolem obou prstenců a vložených do pružné hmoty, zejména zavulkanizovaných do pryže, jež jsou zajištěny proti bočnímu posunutí pomocí radiálních čelních ploch, vytvořených na prstencích a jež přiléhají k pružným stlačitelným polštářům, přičemž vnější prstenec plochého spojkového tělesa je složen z několika vnějších členů a vnitřní prstenec plochého spojkového tělesa ze stejného počtu vnitřních · členů, přičemž jak vnější členy, tak i vnitřní členy jsou opatřeny průchozími otvory, vytvořenými mezi skupinami radiálních oválných smyček vláken a pomocí přídržných prostředků, vložených do těchto otvorů jsou vnější členy spojeny s· vnějším tuhým připojovacím spojkovým · dílem a vnitřní členy s vnitřním připojovacím spojkovým dílem, vyznačená tím, že skupiny radiálních oválných smyček (6, 16, 26) vláken jsou pomocí vnějších členů (11, 21, 31) a vnitřních členů (2, 22, 32) uloženy výkyvné kolem os, rovnoběžných s osou rotace spojky.
  2. 2. Pružná hřídelová spojka podle bodu 1, vyznačená tím, že vnější člen (1, 21) je spojen s příslušným vnitřním členem (2, 22) pomocí dvojice skupin radiálních oválných smyček (6, 16) vláken, přičemž vnější členy (1, 21) jsou zavěšeny na vnějším tuhém připojovacím spojkovém dílu (9, 18) výkyvné a vnitřní členy (2, 22) jsou zavěšeny na vnitřním tuhém připojovacím- spojkovém · dílu (8, 19) rovněž výkyvné.
  3. 3. Pružná hřídelová spojka podle bodů 1 a 2, vyznačená tím, že vnější členy (21) a vnitřní členy (22) · jsou vytvořeny jako pří-
    Radiální části skupiny radiálních oválných smyček 26 vláken jsou rozepřeny příčnou pružnou rozpěrkou, jež může být zhotovena z pryže, pružiny, nebo· jiným vhodným způsobem.
    VYNÁLEZU mé nosníky a skupiny radiálních oválných smyček (16) vláken jsou rovnoběžné se spojnicí středů závěsných míst vnějšího· členu (21) a vnitřního členu (22).
  4. 4. Pružná hřídelová spojka podle bodů 1 až 3, vyznačená tím, že vnější členy (1, 21) a vnitřní členy (2, 22) jsou zavěšeny pomocí kulových závěsů (14).
  5. 5. Pružná hřídelová spojka podle bodu 1, vyznačená · . tím, že skupina radiálních oválných smyček (26) vláken je každým ze 'svých dvou závěsných konců uložena v drážce půlválcové vložky (23), vytvořené v její rovné části a je vedena radiálně kolem čelních ploch půlválcové vložky (23), která je svojí oblou částí uložena v kruhovém otvoru (24) vnějších členů (31), případně vnitřních členů (32).
  6. 6. Pružná ' hřídelová spojka podle bodu ·5, vyznačená tím, že kruhové 'otvory (24) jsou vytvořeny vždy na koncích · dvou sousedních vnějších členů (31), případně vnitřních členů (32) v místě jejich styku, přičemž v koncových plochách dvou· sousedních vnějších členů (31), případně vnitřních · členů (32) · je vždy vytvořena půlkruhová drážka, jež s půlkruhovou drážkou druhého sousedního vnějšího členu (31), případně vnitřního členu (32) tvoří kruhový otvor (24) a půlválcové · vložka (23), vložená do kruhového otvoru (24), je na obou svých čelních stranách 'opatřena opěrnou přírubou (23a) proti· osovému posunutí.
  7. 7. Pružná hřídelová spojka podle · bodů 5 a 6, vyznačená tím, že každá skupina radiálních oválných smyček (26) · vláken je na každém ze svých dvou závěsných konců opatřena příčným vnitřním výstupkem (26), který je v záběru s příčným vybráním (29) vytvořeným v drážce půlválcové vložky · (23).
  8. 8. Pružná hřídelová spojka podle· bodů 1 až 7, vyznačená tím, že mezi radiálními úseky radiálních oválných · smyček (26) vláken jsou uspořádány příčné pružné rozpěrky (30).
CS785024A 1977-07-29 1978-07-28 Elastic shaft clutch CS214779B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19772734279 DE2734279A1 (de) 1977-07-29 1977-07-29 Elastische wellenkupplung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS214779B2 true CS214779B2 (en) 1982-05-28

Family

ID=6015165

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS785024A CS214779B2 (en) 1977-07-29 1978-07-28 Elastic shaft clutch

Country Status (10)

Country Link
US (2) US4277958A (cs)
JP (1) JPS5464248A (cs)
CS (1) CS214779B2 (cs)
DD (1) DD137270A5 (cs)
DE (1) DE2734279A1 (cs)
ES (1) ES472146A1 (cs)
GB (1) GB2004350B (cs)
IT (1) IT7850334A0 (cs)
SE (1) SE7808181L (cs)
SU (1) SU755219A3 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3211238A1 (de) * 1982-03-26 1983-10-06 Wolf Woco & Co Franz J Drehelastische kupplung
DE3243640A1 (de) * 1982-11-25 1984-05-30 WOCO Franz-Josef Wolf & Co, 6483 Bad Soden-Salmünster Drehelastische kupplung
US4729753A (en) * 1985-11-04 1988-03-08 Bell Helicopter Textron Inc. Constant velocity elastomeric bearing joint
US5573463A (en) * 1994-05-20 1996-11-12 Continental Emsco Company Elastomeric drive line coupling for transmitting torque and simultaneously accomodating shaft misalignments and angular deflections
US8529359B1 (en) * 2011-12-01 2013-09-10 Frank Vresk Shaft coupling system

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1788741A (en) * 1928-06-04 1931-01-13 John H Reedy Flexible coupling
US1821215A (en) * 1930-03-08 1931-09-01 Clarence J Hahn Flexible coupling
US2837901A (en) * 1952-01-25 1958-06-10 Compression Ignition Ltd Flexible couplings
US2816424A (en) * 1954-05-21 1957-12-17 Stromag Maschf Flexible couplings
FR1198842A (fr) * 1958-02-12 1959-12-09 Accouplement élastique
US2893223A (en) * 1959-01-30 1959-07-07 Stromag Maschf Flexible couplings
DE1425346A1 (de) * 1963-08-23 1969-05-08 Reich Dipl Ing Herwarth Elastische Kupplung
US4019346A (en) * 1974-02-13 1977-04-26 Kanto Special Steel Works Ltd. Flexible coupling for rotating shafts
US3906745A (en) * 1974-03-14 1975-09-23 Vulkan Kupplung Getriebe Elastic coupling
AT363738B (de) * 1975-03-08 1981-08-25 Stromag Maschf Elastisches zwischenglied fuer wellenkupplungen
DE2525009C2 (de) * 1975-06-05 1981-02-12 Maschinenfabrik Stromag Gmbh, 4750 Unna Elastische Kupplung

Also Published As

Publication number Publication date
GB2004350B (en) 1982-02-03
SE7808181L (sv) 1979-01-30
US4277958A (en) 1981-07-14
JPS5464248A (en) 1979-05-23
GB2004350A (en) 1979-03-28
SU755219A3 (en) 1980-08-07
DE2734279A1 (de) 1979-02-08
ES472146A1 (es) 1979-02-01
US4347716A (en) 1982-09-07
IT7850334A0 (it) 1978-07-17
DD137270A5 (de) 1979-08-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU602128A3 (ru) Компенсационна муфта
US2924082A (en) Elastic coupling
CZ282426B6 (cs) Kloubová spojka
EP1582757B1 (en) Flexible shaft coupling
CS214779B2 (en) Elastic shaft clutch
US3793849A (en) Shaft coupling and element therefor
US4588388A (en) Shaft coupling
PL125837B1 (en) Universal joint
US2439479A (en) Universal coupling
SU1123554A3 (ru) Муфта дл компенсации угловых смещений соедин емых валов
CZ279407B6 (cs) Vysoce pružná hřídelová spojka
US3779038A (en) Centering device for flexible shaft couplings
US3004409A (en) Flexible coupling
GB2228779A (en) Plunging constant velocity ratio universal joint
US2917910A (en) Coupling
JPH1182533A (ja) 軸継手
CZ294681B6 (cs) Spojka pro přenos točivého momentu
US3574277A (en) Frictionless universal joint
SU1001869A3 (ru) Упруго-демпфирующа муфта
JP2022552259A (ja) 等速継手
US2840999A (en) Flexible shaft-coupling
UA12079U (en) Springy clutch
SU846849A1 (ru) Муфта
US20060100023A1 (en) Spider and universal joint arrangement
SU859705A1 (ru) Предохранительна шарнирна муфта