Vynález se týká skříně odstředivého ventilátoru s vložkou pro pohlcování zvuku uloženou ve skříni, která má tvar rovnoběžnostěnu s rovnými vnitřními povrchy stěn.
Jsou známa řešení, podle nichž se hluk způsobovaný odstředivým ventilátorem sni» zuje tlumiči, vloženými za výtlačné hrdlo, popřípadě za sací hrdlo. Nedostatek těchto řešení spočívá v potřebě značného· prostoru, nehledě к tomu, že používání tlumičů má za následek vzrůst průtočného odporu, к jehož překonání je třeba tlaku, který je příčinou vzniku zvuku jiné frekvence.
Jsou též známy odstředivé ventilátory se spirálovou skříní, která je vložena do skříně odstředivého' ventilátoru a jejíž vnitřní stěny Jsou obloženy vrstvou materiálu o1 stejné tloušťce, pohlcující zvuk. Tlumicí účinnost takovéhoto obložení je v pásmu vysokých oblastí nízkofrekvenčního rozsahu, to jest, nad 800 Hz 8 až 15 dB. V nižších oblastech nízkofrekvenčního rozsahu je účinnost tlumení 2 až 4 dB. Zesílení obkládací vrstvy pro pohlcování hluku by vedlo к zúžení vnitřního1 prostoru spirálové skříně а к zhoršení podmínek proudění zúžením průtočného průřezu nebo к podstatnému zvětšení skříně odstředivého ventilátoru.
U některých řešení má skříň odstředivého ventilátoru tvar rovnoběžnostěnu, к jehož vnitřním stěnám je připevněna spirálová vložka, přičemž je mezi spirálovou vložkou a vnitřními stěnami skříně odstředivého ventilátoru volný nevyužitý prostor.
Úkolem vynálezu je dosáhnout tlumení tónů, ležících ve spodních oblastech nízkofrekvenčního rozsahu. Problém je ztížen skutečností, že skříň odstředivého ventilátoru pracuje jako vnitřně buzený Helmholzův rezonátor, jehož autofrekvence je: fo = -g—r~szy-ny + LsyA“ 1 1/2 Hz kde:
a = rychlosti šíření zvuku (m/s)
Lsz, — délce výtlačného, popřípadě sacího hrdla (m),
Asz> Any = příčnému průřezu výtlačného, popřípadě sacího hrdla (m2),
V = objemu skříně odstředivého ventilátoru (m3).
U odstředivého ventilátoru o průměrných rozměrech, kde průměr oběžného kola = = 570 mm, objem skříně V = 0,35 m5; Lsz = = 0,12 m; Asz = 0,25 m2; Lny = 0,12 m; Any = 0,13 m2; a = 330 m/s, tedy f0 « 150 Hz
U horních harmonických frekvencí vzniká stojaté vlnění za předpokladu, že délka vlny λ < 2 1 max, kde 1 max určuje největší lineární rozměr skříně odstředivého ventilátoru. V případě, že 1 max = 1,4 m, v důsledku čehož λ < 2,8 m (f > 120 Hz).
Nižší rezonanční kmitočet právě tak j'ako horních harmonických frekvencí lze zjistit ve spektru odstředivých ventilátorů. Jejich nezávislost na budicí frekvenci — provozní podmínky, počet otáček — potvrzuje přítomnost prostorové rezonance.
Je třeba rozšířit použití tlumičů o rovnoměrné tloušťce vrstvy, s výhodou aplikovaných při pohlcování ve vyšších oblastech nízkofrekvenčního rozsahu, do oblastí nižších.
Tento úkol řeší vynález, jehož podstata spočívá v tom, že prostor mezi vnitřním povrchem skříně odstředivého ventilátoru a vnějším povrchem vložky je vyplněn zcela nebo zčásti materiálem pohlcujícím zvuk, například basaltovou, minerální nebo skelnou vlnou. Vložka sestává z několika, například ze šesti rovných stěn uspořádaných do tvaru spirály, přičemž jedna z rovných stěn vložky dosedá přímo na vnitřní povrch jedné ze stěn skříně odstředivého ventilátoru. Každá z rovných stěn vložky je tvořena pevnou, zvukově prostupnou, například děrovanou deskou nebo fólií z ocelového plechu, pokrytou na straně odvrácené od proudu média tkaninou z jakékoli umělé hmoty nebo skelným vláknem. Skříň odstředivého ventilátoru je opatřena vibroizolátory umístěnými v blízkosti prostředků pro připevnění odstředivého ventilátoru, v blízkosti oběžného kola, na kostře skříně odstředivého ventilátoru a n'a podpěře hnacího motoru. Vložka je spojena se skříně odstředivého ventilátoru přepážkami nebo příčkami.
Vynález umožňuje rozšířit tlumicí účinek vložek pro tlumení zvuku, které byly dosud účinné pouze nad asi 700 Hz, pod tuto mez.
Jedno zvlášť výhodné provedení předmětu vynálezu je dále popsáno na příkladu znázorněném na připojeném výkresu, kde obr. 1 je schéma svislého řezu skříní odstředivého ventilátoru s vložkou pro pohlcování zvuku; obr. 2 je perspektivní pohled zepředu na odstředivý ventilátor podle vynálezu bez části čelní stěny; obr. 3 je svislý středový řez odstředivým ventilátorem v pohledu z pravé strany a obr. 4 je perspektivní pohled na. odstředivý ventilátor podle vynálezu se dvěma, nasávacími hrdly.
Čelní stěny 1.1, boční stěny 1.2 a dolní a horní stěny 1.4 jsou vsazeny do kostry 1.3 skříně 1 odstředivého ventilátoru. К vnitřnímu povrchu skříně 1 odstředivého ventilátoru je připevněna přepážkami nebo příčkami 8 a vložka 2.1 pro pohlcování zvuku způsobovaného odstředivým ventilátorem. Vložka 2,1 tvoří vnitřní skříň vloženou do skříně 1 odstředivého ventilátoru a vymezuje dutinou la tok nasávaného média. Vložka 2.1 pro pohlcování zvuku má v popisovaném příkladu přibližně tvar spirály, obsahující čest rovných obdélníkových stěn. Počet obdélníkových stěn může však být větší nebo menší. Odchylka vložky 2.1 od spirály podporuje průtočnost a dovoluje, aby materiál 3 pro pohlcování zvuku měl geometricky jednodu· ché tvary kvádru, trojbokého, čityřbokého· nebo vícebokého hranolu.
Vložka 2.1 odstředivého ventilátoru je tvořena pevnými zvukově prostupnými ocelovými deskami nebo· ocelovými plechy. Ocelvé desky nebo ocelové plechy jsou za účelem dosažení prostupnosti děrovány a jejich vnější povrch odvrácený od proudu média je pro· dosažení hladkého průtoku média pokryt pryžovou fólií nebo· tkaninou 2.2 z pryžové umělé· hmoty nebo ze skelného vlákna. Na skříni 1 odstředivého motoru je připevněn elektrický motor 6 pohánějící přes řemenici 9 oběžné kolo· 5. Na své spodní stěně 1.4 je skříň 1 odstředivého ventilátoru opatřena prvky 7 pro· připevnění odstředivého ventilátoru.
Vložka 2.1 je uložena vzhledem ke středu skříně 1 odstředivého ventilátoru výstředně a. dosedá na zadní čelní stěnu 1.1. Prostor mezi vnitřním· povrchem skříně 1 odstředivého ventilátoru a vnějším povrchem vložky 2.1 pro pohlcování zvuku je vyplněn materiálem 3 pohlcujícím zvuk, například basaltovou, minerální nebo skelnou vlnou apod.
Šíření vibrace, způsobované oběžným kolem 5, se zabraňuje použitím, vibroizolátorů 4.1, 4.2, 4.3, 4.4 umístěných na kostře 1.3 v blízkosti prvku 7 pro připevnění odstředivého ventilátoru v blízkosti Oběžného· kola, na kostře 1.3 skříně odstředivého ventilátoru a na podpěře hnacího motoru 6.
Regulaci směru nasávání lze měnit otáčením- celého· odstředivého ventilátoru.
Skříně odstředivého ventilátoru podle· vynálezu s vložkou pro pohlcování zvuku lze použít i u ventilátoru s dvěma protilehlými nasávacími hrdly, znázorněného· na obr. 4.