Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob přípravy antibakteriálního a antifungálního antibiotika z kloboukaté stopkovýtrusné houby

Landscapes

Show more

CS212526B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Marta Semerdzieva

Worldwide applications
1979 CS

Application CS493379A events

Description

Předmětem vynálezu je způsob přípravy antibakteriálního a antifungálního antibiotika z kloboukaté stopkovýtrusné houby.
Dosud je z antifungálních antibiotik z kloboukatých stopkovýtrusných hub znám mucidin, připravený ze submersní kultury houby Oudemansiella mucida (Čs. patent 136 492).
Mucidin (Mucidermin SPOFA) se aplikuje povrchově např. ve formě spraye nebo masti. Antibakteriální antibiotika, získané fermentaění cestou z kloboukatých stopkovýtrusných hub, nejsou dosud v klinické praxi používána.
Podstatou způsobu přípravy antibakteriálního a antifungálního antibiotika podle vynálezu je, že se myceální kultura kloboukaté stopkovýtrusné houby Agrocybe aegerita (Brig.) Sing,, kmen Ag ae I, kultivuje metodou hloubkové kultivace při teplotě 24 °C (- 4°) po dobu 14 až 24 dnů v tekutém živném prostředí, obsahujícím asimilovatelné zdroje uhlíku a dusíku minerální živné sole a růstové látky, načež se odfiltruje kultivační tekutina obsahující antibiotikum.
Organismus, který produkuje nové antibiotikum podle vynálezu, je stopkovýtrusné houba Agrocybe aegerita (Brig.) Sing. (Basidiomycetes) z řádu hub lupenatých (Agaricales). Jde o teplomilnou dřevní jedlou houbu (M. Moser: Rohrlinge und Blatterpilze, Kleine Kryptogamenflora IIb/2 Basidiomyzeten”, Gustav Fischer Verlag Stuttgart, New York, 1978, str. 286) Její synonymum je Pholiota cylindracea (DC ex Fr.). Vzhled a výskyt přírodní plodnice je popsán Pilátem (A. Pilát: Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých, Brázda, 1951, str. 356) a Hennigem (Michael Hennig: Handbuch fiir Pilzfreunde, IV. Blatterpilze-Dunkelblater, VEB Gustav Fischer Verlag Jene, 1967, str. 230).
Čistá kultuře Agrocybe eegerita byla získána 1971 izolací explantátovou metodou z čerstvé plodnice z přírody. Kmen Ag ae I kloboukaté stopkovýtrusné houby Agrocybe aegerita je uložen ve sbírce kultur basidiomycetů oddělení experimentální mykologie MBÚ ČSAV, která je součástí sbírky Czechoslovak Collection of ííicroorganismus.
Mycelium je udržováno na sladinkovém ageru 8°Ball. ve zkumavkách. Myceliální kolonie je vatovitá, hustá, žlutobílá, bez pigmentace do živného egaru. Vlákna hyf jsou přehrádkovaná, silná 3 až 5 Aun, netvoří žádné vegetativní výtrusy. Rychlost růstu je střední (většina podhoubí stopkovýtrusných hub roste pomalu), Petriho miska o průměru ,0 cm, naočkovaná dikaryontní kulturou, poroste myceliem během 10 dnů. Sexualita tohoto druhu je řízena tetrapolárním mechanismem inkompatibility (Esser a Kuenen: Genetik der Pilze. Springer Verlag Berlin-Heidelberg-New York, 1967). Dikaryontní kultura rostě o něco rychleji než monokaryont a má na hyfách přezky, charakteristické pro většinu kultur stopkovýtrusných hub.
Monokaryontní kultura (z 1 výtrusu) je makroskopicky podobná dikaryontu, na hyféch má však jednoduchá septa. Agrocybe aegerita splňuje předpoklady pro šlechtění, nebot tvoří za vhodných podmínek v laboratoři plodnice, má dobře klíčící basidiospory a poměrně krátký vývojový cyklus (Esser, Semerdžieva, Stáhl: Genetische Untersuchungen an dem Basidiomyzeten Agrocybe aegerita, Theoret. Appl. Genetics 45: 77 až 85, 1974). Mycelium pěstované metodou hloubkové kultivace na třepacím stroji v tekuté půdě v baňce je kuličkoví té, později se kuličky rozpadají. Růst submersní kultury probíhá pomaleji, než je tomu např. u penicilií nebo aktinomycetů.
Živná půda musí obsahovat zdroj asimilovatelného uhlíku a organického nebo anorganického dusíku, minerální sole, stopy kovů a růstové látky. Z komplexních půd roste houba nejlépe na sladince o koncentraci 8°Ball. při počátečním pH 5,5-7,0, ze syntetických půd na MS-půdě (glukóza 30 g, kyselina ^lutamová 2,5 g, glycin 0,1 g, vinen amonný 0,5 g, fosforečnan draselný primární 1,0 g, síran hořečnatý krystalický 0,5 g, chlorid vápenatý 0,25 g, 1 ml roztoku stopových prvků Fe, Zn, B, Mn, Cu, Na, KJ, aneurin 100 ,ug, destilovaná voda 1 000 ml, pH 5,8).
Antibiotická látka, produkovaná submersní kulturou uvedenou stopkovýtrusné houby nebyla dosud izolována v chemicky čistém stavu. Antibiotikum, obsažené v kultivačním filtrátu, je extracelulární, rozpustné ve vodě. Je účinné proti gram-pozitivním i gram-negativním bakteriím a fungicidní. V tabulce 1 je uveden antibiotický účinek antibiotika podle vynálezu (obsaženého v kultivačním filtrátu) na některé patogenní a podmíněné patogenní mikroorganismy.
Tabulka 1
Antibiotický účinek kultivačního filtrátu Agrocybe aegerita na některé patogenní a
podmíněně patogenní mikroogranisrny
typ patogenní mikroorganismus počet sledov. patos. kmenů antibiotický účinek (průměr zóny v mm) stanoveno difusní titrací (kornínek na plotně 5 mm) kapáno 0,1 ml filtrátu
baktericidní bal íteriostaticl
gram + Pneumococcus 15 8 až 28
koky Staphyloooccus aureus 7 8 až 10
Streptococcus faecalis 23 8 až 13
Streptocoocus hemolyt. A 8 ,0 až 15 15 až 30
Streptococcus hemolyt. B 16 12 až 26 19 až 34
gram - Aeromonas 2 16 až 26
tyčinky Enterobacter agglomeratus 1 12
Enterobacter cloaceae 2 8 až 12
Enterobacter hafniae 2 8 až 10
pokračování tabulky 1 typ kvasinky
patogenní mikroorganismus počet sledov. patog. kmenů antibiotický účinek (průměr zóny v mm) stanoveno difusní titrací (komínek na plotně 5 mm) kapáno 0,1 ml filtrátu
baktericidní bakteriostatický
Escherichia coli 18 8 až ,8 10 až 36
Klebsiella pneumoniae 2 8 až 10
Próteus mirabilis Próteus morgani Próteus rettgeri ,0 1 2 11 až 26 12 až 25 10
Próteus vulgaris Providentia Pseudomonas aeruginosa 6 1 5 16 8 až 20 10 až 18
Salmonella 2 8 až 12
Serratia Yersinia 1 2 30 14 až 20
Candida albicans 8 fungicidní 8 až 12
Candida pseudotropicalis Candida tropicalis 1 4 18 8 až 1 0
Z tab. 1 je patrno, že z gram-pozitivních koků je účinnost antibiotika největší proti β hemolytickým streptokokům (inhibiční zóny až 34 mm), z gram-negativních koků proti Aeromonas, Escherichia coli, Próteus mirabilis a P. rettgeri a Serratia (inhibiční zóny 25 až 36 mm); na kvasinky rodu Candida má antibiotikum účinek fungicidní.
Antibiotická aktivita kultivačního filtrátu (lyofilizátu) byla stanovena plotnovou difusní mikrobiologickou titrací. Nebyla zjištěna v žádné části plodnic Agrocybe aegerita. Stacionární kultury vykazují slabou aktivitu proti gram-pozitivním bakteriím.
Dále jsou uvedeny příklady způsobu přípravy antibiotika podle vynálezu.
Příklad 1
Do rotačního třepacího stroj_p se vloží Erlenmayerovy baňky (a 300 ml) obsahující 100 ml tekuté 8°Ball. sladinky (pH 5,5). Baňky byly zaočkovány drátkem 10 až 20 částicemi dobře narostlé myceliální kultury Ag ae I (20 dnů) ze šikmého agaru ve zkumavce a uzavřeny vatovou zátkou. Po 20 dnech třepání byl kultivační filtrát oddělen od mycelia a testován metodou plotnové titrace na antibakteriální a antifungální aktivitu s kmeny Baccillus subtilis, Escherichia coli a Candida pseudotropicalis při použití streptomycinu a fungieidinu jako srovnávacího standardu. Účinek aktivity (vzorek filtrátu 0,1 ml) odpovídal, pokud jde o antibakteriální aktivitu cca 100 j streptomycinu, pokud jde o antifungální aktivitu cca 500 j fungieidinu. Suchá váha mycelia 22 mg/ml.
Příklad 2
Kultivace na rotačním třepacím stroji jako u příkladu 1, avšak na syntetické půdě (MS-půdě: její složení uvedeno dříve). Kultura roste o něco slaběji (maximum 15 mg/ml suché váhy mycelia) a pomaleji (maximální produkce antibiotika po 28 dnech kultivace). Kultivační filtrát vykazuje rovněž antibiotiokou aktivitu proti gram-pozitivním , gram-negativním bakteriím a kvasinkám. Koncetraoe antibiotika je o něco nižší než u příkladu 1.
Na obr. 1 je graficky znázorněna antibiotická aktivita na mikroorganismy Bacillus subtilis, Escherichia coli a Candida pseudotropicalis v průběhu 28 dnů submersní kultivace výchozího kmene Ag ae I na 8°Ball. sladinkové půdě. Z obrázku je patrno, například, že největší antibakteriální úšinek proti Escherichia coli je po 24 dnech kultivace výchozího kmene, kdy průměr inhibiční zóny je cca 24 mm. Křivky na obrázku znázorňuji:
α—o- ' gram + bakterie (Bacillus subtilis) —δ—ů— gram - bakterie (Escherichia coli) —o—o- kvasinka (Candida pseudotropicelis)
--------- suché váha mycelia

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Způsob přípravy antibakteriálního a antifungálního antibiotika z kloboukaté stopkovýtrusné houby vyznačený tím, že myceliálnl kultura kloboukaté stopkovýtrusné houby Agrocy be aegerita, kmen Ag ae I, se kultivuje metodou hloubkové kultivace při teplotě 24 °C ± 4° na sladinkové tekuté půdě při pH 5,5 až 7, po dobu ,4 až 24 dnů, načež se odfiltruje kultivační tekutina, která obsahuje antibiotikum.