Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Device for rotor sealing in stator of machine with internal and external wave envelope of trochoidal shape

Classifications

F01C19/02 Radially-movable sealings for working fluids

Landscapes

Show more

CS210624B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Karl-Friedrich Hennig
Werner Heger
Manfred Kramer
Wolfgang Kaltenthaler
Fritz Isernhagen
Wilhelm Pape

Worldwide applications
1974 DE 1975 CS GB ES YU US PL FR IT

Application CS756724A events

Description

Vynález se týká zařízení k těsnění rotoru ve statoru stroje s vnitřní a vnější obalovou křivkou · tvaru trochoidy, a sousedními pracovními komorami, vzájemně utěsněnými těsnicími členy tvaru radiálních těsnicích · lišt, radiálně pohyblivými v drážkách statoru.
Uspořádání těsnicích lišt u strojů s rotačními písty je známo například z DAS spisu č. 2 138 988. U těchto těsnicích lišt, které mohou být uloženy pohyblivě v drážce pístu nebo pláště stroje, má být dosaženo využitím tlaku pracovního prostředí vyššího přítlačného· tlaku, a .tím lepšího vzájemného utěsnění pracovních komor. Tlaková výška, potřebná pro přitlačování těsnicích lišt, se vytváří tlakovým médiem, které je přiváděno vrtáními střídavě z obou pracovních komor do drážkového prostoru za těsnicími lištami.
Nevýhodou tohoto uspořádání jsou vrtání, upravená v pístu nebo plášti stroje, spojující sousední pracovní komory, oddělené těsnicí lištou, které · je nutno upravit na drážkovém tělese vsazeném do odpovídajícího prostoru v plášti nebo je nutno je provést dodatečně na tělese již v plášti nasazeném.
Úkolem vynálezu je vytvoření přítlačného· tlaku, těsnicích lišt na obíhající píst stro2 je s rotačními písty . trochoiního tvaru jednoduchými prostředky za využití tlaku pracovního prostředí · za účelem tlíikutěsného oddělení obou sousedních pracovních komor.
Úkol byl vyřešen zařízením k těsnění rotoru ve statoru stroje s vnitřní a vnější obalovou křivkou tvaru trochoidy, a sousedními pracovními komorami, vzájemně utěsněnými těsnicími členy tvaru radiálních těsnicích lišt, radiálně pohyblivými v drážkách statoru, podle· vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že radiální těsnicí lišty jsou opatřeny čelními radiálními vybráními protilehlých stěn, spojenými s drážkovým prostorem ve statoru stroje, nad koncem radiální těsnicí lišty, protilehlým jejímu těsnicímu konci.
Dále podle vynálezu radiální těsnicí lišty jsou opatřeny vnitřními radiálními vrtáními, . spojenými s čelními radiálními vybíráními jejich protilehlých .stěn obvodovými vrtáními, přičemž ústí vnitřních radiálních vrtání do drážkového prostoru jsou zakryta pružnými destičkami.
Rovněž podle vynálezu čelní radiální vybrání protilehlých stěn radiální těsnicí lišty mají začátky upraveny nad místem · styku s bočními stěnami drážkového prostoru a konce do něj otevřeny.
Konečně · podle vynálezu · radiální těsnicí lišta má · alespoň nad místem · jejího styku s bočními stěnami drážkového prostoru tloušťku menší, než v místě tohoto· · styku.
Výhoda · řešení podle vynálezu spočívá zejména v jednoduchosti jeho provedení, jelikož je třeba opatřit pouze těsnicí lišty vybráními nebo vrtáními, eventuálně zúženími, jimiž může tlakové prostředí proudit do drážkového· prostoru nad těsnicí lištu, oproti známému stavu techniky, u něhož jsou s drážkovým prostorem nad těsnicí lištou spojovány vrtáními obě pracovní komory, což vyžaduje značné pracovní úsilí a vysoké výrobní náklady.
Vynález bude dále popsán na příkladech provedení, ve vztahu ·k výkresu, na němž značí:
Obr. 1 nárysný pohled na radiální těsnicí lištu podle vynálezu s vybráními a vrtáními, a příslušné příčné řezy drážkovým prostorem s uloženou radiálně těsnicí lištou, obr. 2 nárysný pohled na radiální těsnicí lištu s vybráními a příslušný příčný řez drážkovým prostorem s uloženou radiální těsnicí lištou, obr. 3 nárysný pohled na radiální těsnicí lištu se zúženími nad stykovou oblastí se stěnou drážkového prostoru a pod ní a příslušný řez drážkovým prostorem s vloženou radiální těsnicí lištou.
Na obr. 1 je znázorněna radiální těsnicí lišta 6, uložená radiálně pohyblivě proti tlaku listové pružiny 4, v drážkovém prostoru 1 upraveném ve statoru 11 stroje, v němž obíhá rotor 12. Radiální těsnicí lišta 6 je opatřena na protilehlých stranách čelními radiálními vybráními 3, 3‘ (obr. 1, řez A—A, řez A‘—A‘], která jsou propojena obvodovými vrtáními 2, 2‘ s vnitřními radiálními vrtáními 2a, 2‘a, jejichž horní otevřené konce ústí do drážkového prostoru 1 nad radiální těsnicí lištou 6. Horní · otevřené konce vnitřních radiálních vrtání 2a, 2a‘ jsou zakryty pružnými destičkami 5, 5‘, působícími jako ventily a přidržovanými k · radiální těsnicí liště 6 například šroubem 13.
Radiální těsnicí lišta 6, doléhající na obvod rotoru 12 stroje, odděluje první pracovní komoru I od sousední druhé pracovní komory II vytvořenými mezi rotorem 12 a statorem· 11 stroje. Rotor 12 tvoří píst stroje.
Při pohybu rotoru 12 stroje ve směru šipky (obr. 1, řezy A—A, A‘—A‘j tlakové prostředí vniká vlivem vyššího tlaku v první pracovní komoře 1 čelním radiálním vybíráním 3, obvodovým vrtáním 2 a vnitřním radiálním vrtáním 2a přes pružnou destičku 5, pracující jako ventil, do drážkového prostoru 1 nad radiální těsnicí lištou 6. V drážkovém prostoru 1 se vytvářející tlak zesi luje lištovou pružinou 4 vyvolávané přitlačování radiální těsnicí lišty 6 k povrchu obvodu rotoru 12 stroje. Do druhé pracovní komory . II vedoucí druhé vnitřní radiální vrtání 2a‘ zůstává přitom uzavřeno první pružnou destičkou 5‘. Při změně tlakových poměrů vniká přítlačný tlak radiální těsnicí lišty 6 z druhé pracovní komory II o nyiní vyšším tlaku druhým čelním .radiálním vybráním 3', druhým obvodovým vrtáním . 2 ia druhým vnitřním radiálním vrtáním 2a‘ přes druhou pružnou destičku 5‘ do drážkového prostoru 1 nad radiální · těsnicí lištu
6.
V dalším popisu · vynálezu jsou stejné věci označeny stejnými vztahovými značkami.
Obr. 2 znázorňuje uspořádání radiální těsnicí lišty 6 v jednoduchém provedení, opatřenou pouze radiálními vybráními 7, 7‘, která, jak znázorněno, nedosahují až k ploše obvodu rotoru 12 stroje. Při tomto . provedení se vychází ze skutečnosti, že pro dosažení určité pohyblivosti radiální těsnicí íllšty 6 v drážkovém prostoru 1, je nutná určitá výrobní tolerance, takže tlakové · prostředí vniká z první pracovní komory I přes místa styku 8‘, jejichž vůle odpovídá výrobní toleranci, a čelními · radiálními vybíráními 7 do drážkového prostoru 1 nad radiální těsnicí lištou 6 a vyvolává tlak, který zesiluje tlak listové pružiny 4 na radiální těsnicí lištu 6.
Tlak v drážkovém prostoru 1 přitlačuje současně radiální těsnicí lištu směrem k druhému místu styku 8‘ (se statorem 11 stroje], zabraňuje unikání tlakového prostředí z drážkového prostoru 1 druhým čelním . radiálním vybíráním 7‘. Také u tohoto· uspořádání probíhá při změně · tlakových poměrů tentýž děj opačným směrem z druhé pracovní komory II.
Na obr. 3 je znázorněno· · rovněž uspořádání radiálních těsnicích lišt 6 v jednodušším· provedení, než je uspořádání radiálních těsnicích lišt 6 podle obr. 1. Místo na obr. 2 znázorněných čelních radiálních vybrání 7, ’7‘ má radiální těsnicí lišta 6 nad místy styku 9, 9‘ se stěnami statoru · 11. stroje a pod nimi upraveno čelní radiální vybrání 10, 10‘, které je po· délce radiální těsnicí lišty 6 průběžné, takže radiální těsnicí lišta 6 má po celé délce menší tloušťku. Také u tohoto řešení se vychází ze skutečnosti, že dosažením pohyblivosti radiální těsnící lišty 6 v drážce statoru 11 stroje, vzniká mezera, kterou vniká tlakové prostředí podél míst styku 9, 9‘ do· drážkového prostoru 1 nad radiální těsnicí lištou 6. Dále probíhá stejný děj popsaný v popisu provedení vynálezu podle obr. 2.

Claims (4)
Hide Dependent

1. Zařízení k těsnění rotoru ve statoru stroje s vnitřní a vnější obalovou křivkou tvaru trochoidy, a sousedními pracovními komorami, vzájemně . utěsněnými těsnicími členy tvaru radiálních těsnicích lišt, radiálně pohyblivými v drážkách statoru, vyznačené tím, že radiální těsnicí lišty (6) jsou opatřeny čelními radiálními vybráními (3, 3‘; 7, 7!; 10, 10‘] protilehlých stěn, spojenými s drážkovým prostorem (1) ve statoru (11j stroje, nad koncem radiální těsnicí lišty (6), protilehlým jejímu těsnicímu konci.
2. Zařízení k těsnění rotoru ve statoru stroje podle bodu 1, vyznačené tím, že radiální těsnicí lišty (6) jsou opatřeny vnitřními radiálními vrtáními (2a, 2a‘j spojenými s čelními radiálními vybráními (3, 3‘) jejich protilehlých stěn obvodovými vrtání
VYNÁLEZU mi (2, 2‘), přičemž ústí vnitřních radiálních vrtání (2a, 2a‘j do drážkového prostoru (1) jsou zakryta pružnými destičkami (5, 5‘j.
3. Zařízení k těsnění rotoru ve statoru stroje podle bodu 1, vyznačené tím, že čelní radiální vybrání (7, 7‘; 10, 10‘) protilehlých stěn radiální těsnicí lišty (6) mají začátky upraveny nad místem (8, 8‘; ' 9, 9‘) styku s bočními stěnami drážkového prostoru (1) a konce ' do něj otevřeny.
4. Zařízení k těsnění rotoru ve statoru stroje podle bodu 1, vyznačené tím, že radiální těsnicí lišta (6) má alespoň nad místem (8, 8‘; 9, 9‘) jejího styku s bočními stěliami drážkového .prostoru (1) tloušťku ňnenší, než v místě . (8, 8‘; 9, 9‘) tohoto· styku.