Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob vytyčování skloněných rovinných a kuželových ploch a zařízení k provádění způsobu

Landscapes

Show more

CS210596B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jiri Svitek

Worldwide applications
1980 CS

Application CS486480A events

Description

Vynález se týká způsobná vytyčování skloněných rovinných a kuželových: ploch, a zařízení k pr odvádění způsobu; pomocí nivelačního přístroje nebo theodolitu.
Dosud známé způsoby vytyčování skloněných ploch jsou založeny bud na určování polohy jednotlivých bodů plochy jejich postupným vytýčením od daných pevných bodů. pomocí theodolitu a nivelačního přístroje, na základě výpočtu souřadnic jednotlivých bodů ve vazbě na souřadnice pevných bodů a tvar a orientaci vytyčované plochy nebo jsou podmíněny použitím rotačního laseru, jehož paprsek rotující v rovině rovnoběžné s vytyčovanou rovinou umožňuje vytýčení jednotlivých bodů rovnoběžných rovin pomocí snímací latě.
Uvedený způsob vytýčení skloněných ploch, pomocí nivelačního přístroje a theodolitu je velmi pracný, pomalý a vyžaduje vytyčování', kvalifikovaným geodetem. Vytyčování pomocí rotačního laseru je drahé vzhledem k jeho vysoké ceně. Ustavení rotačního laseru musí provádět geodet.
Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny způsobem vytyčování skloněných rovinných a kuželových ploch zejména ve stavebnictví při provádění zemních prací, jako např. při úpravě a opevňování svahů, sypání násypů, provádění zářezů a nebo při stavbě zemních a kamenitých hrází, za pomoci geodetického přístroje, např. nivelačního přístroje, uloženého na naklápěcím stativu a příslušné měřické latě, jehož podstatou vynálezu je to, že na jednom
210 596
210 S88 z protilehlých: svahů, se umístí stativ s podstavcem a naklápěcí základnou, orientovanou do roviny přibližně rovnoběžné s vytyčovanou plochou a na základnu se připevní geodetický pří· stroj, např. nivelační přístroj, jehož optická osa rotuje při otáčení dalekohledu přibližně v odsazené ploše, do které se přesné urovná pomocí stavěčích šroubů geodetického přístroje tak, aby optická osa procházela při otáčení dalekohledu středem signálů' umístěných v odsazené ploše nad dvěma body umístěnými na druhém protilehlém svahu, přičemž jeden ze dvou bodů se výhodně umístí u spodního okraje vytyčované plochy a druhý bod u horního' okraje vytyčované plochy, načež se vytyčují jednotlivé body plochy pomocí spodního konce latě tak,, že terč na lati se umístuje nad jednotlivými body do odsazené plochy při držení latě v předepsané poloze, např. svisle· nebo kolmo1 k odsazené ploše, přičemž kolmost latě k odsazené ploše se sleduje pomocí tubusu upevněného k terči a zaměřeného na dalekohled geodetického přístroje.
Uvedený způsob měření je umožněn použitím zařízení podle vynálezu, které se skládá ze stativu, na něm přichyceného podstavce, naklápěcí základny, geodetického přístroje a příslušné latě, jehož podstatou je to, že na stativu přichycený podstavec je otočně spojený se základnou a pevně spojený se stupnicí skloměru, přičemž ukazatel sklonu je pevně spojen se základnou, na kterou je volně připevněn geodetický přístroj, např. nivelační přístroj. Doplňujícím znakem vynálezu je, že zařízení se dále skládá z latě, která je opatřena pohyblivým terčem s posuvné uloženým tubusem.
Vytyčování, skloněných ploch způsobem podle vynálezu umožňuje vytýčit libovolný počet bodů plochy a dalších odsazených ploch z jednoho stanoviště, přičemž k přesnému vytýčení ploch postačí určení tří pevných bodů a jejich polohy vůči vytyčované ploěe, případně pro méně přesné vytýčení ploch postačí jen dva body a sklon plochy.
Vytyčování skloněných ploch způsobem podle vynálezu umožňuje rychlé a přesné vytýčení plochy a odsazených ploch bez použití rotačního laseru, pomocí zařízení podle vynálezu a běžných geodetických přístrojů. Jsou-li vytýčeny tři pevné body blízké ploše a je-li známá jejich vzdálenost od plochy, nevyžaduje vytyčování ploch práci geodeta, může ji provádět zaškolený pracovník.
Na připojeném výkrese je znázorněno schéma zařízení podle vynálezu, v pohledu z boku.
Vytýčení libovolného bodu 8 vytyčované plochy 1 se provede pomocí odsazené plochy 2, která je rotační plochou optické osy dalekohledu nivelačního přístroje J upevněného krátkým šroubem 12 k základně 4, která je výkyvné kolem osy spojena s podstavcem 6. Sklon základny £ je měřen na stupnici sklonoměru 15» P'odstavec 6 je dlouhým šroubem 13 připevněn ke stativu 7. Volný průchod dlouhého šroubu 13 horní deskou .stativu χ umožňuje zacentrování osy dlouhého· šroubu 13 nad pevným bodem 14. Po ustavení horní desky stativu χ do vodorovné polohy se provede zacentrování osy dlouhého šroubu 13 nad pevný bod 14 pomocí' olovnice zavěšené pod dlouhým šroubem 13»
210 598 převýšení desky stativu 7 nad pevným bodem 14, dále ze sklonu plochy 1 a z rozměrů podstavce 6, základny 4 a nivelačního přístroje 2 se vypočte vzdálenost ploch; 1 a 2. Této vzdálenosti odpovídá výška terče ICC na lati 9, při níž spodní konec lati 9 vyznačuje bod 8 roviny 1, je-li střed terče 10. v ploše 2 určené optickou osou dalekohledu nivelačního přístroje Umístění rotační plochy optické osy dalekohledu do plochy 2 se provede pomocí druhého a třetího pevného bodu, které leží v ploše 1 na protilehlé straně svahu. Nad ninri sé umístí signální terče ve vypočtené vzdálenosti ploch 1 a 2.
Pomocí stavěčích šroubů nivelačního přístroje se upraví sklon rotační plochy osy dalekohledu tak, aby procházela středy obou signálních terčů. Tím splývá rotační plocha optické osy dalekohledu s odsazenou plochou 2 a pomocí latě 2 s terčem 10 je možné vytýčit libovolný počet bodů 8 v ploše 1.
Hrubé srovnání rotační plochý optické osy dalekohledu do odsazené plochy 2_ je možné· provést také jen pomocí druhého pevného bodu při daném sklonu plochy 1.
Nivelační přístroj J, jehož optická osa rotuje v odsazené ploše 2, je krátkým šroubem 12 připevněn k základně 4, která je otočně kolem osy 2 spojena s podstavcem 6, který jé dlouhým šroubem 1¾ připevněn ke stativu J. S podstavcem 6 je spojena stupnice sklonomšrui 15, se základnou 4 je spojen ukazatel sklonu 11. Stativ 7' je umístěn tak, aby osa dlouhého šroubu 12 byla nad pevným bodem 14, Jednotlivé body 8 plochy 1 jsou; určeny spodním koncem lati 2» l®t 2 kolmá k ploše 1 a leží-li střed pohyblivého terče 10 v odsazené ploše
2. Kolmost lati 2 k ploše 1 jé určena polohou, tubusu 16 směřujícího do dalekohledu nivelačního přístrojé 2·
I • Způsob vytyčování skloněných ploch podle vynálezu nalézá uplatnění zejména ve stavebnictví, při provádění zemních prací, při úpravě a opevňování svahů, např. při sypání násypů nebo při provádění zářezů, při stavbě zemníoh a kamenitých hrází a při úpravě a opevňování jejich svahů, při zřizování podkladních vrstev pod asfaltobetonové těsnění při násypech a zářezech pro silniční a železniční náspy, při provádění konstrukce silničního a drážního tělesa, dále při trasování silnic v hornatém terénu apod. Při těchto praoech1 umožňujé způsob vytyčování podle vynálezu provádět s minimální pracnosti průběžnou kontrolu nebo! vytýčení zemních a opevňovacíeh prací a tím vyloužit vícepráce, ke kterým' dochází při nepřesném provádění těchto prací.
Zařízení, které slouží k provedení způsobu vytýčení je výrobně zcela nenáročné a je možné ho snadno vyrobit u stavební organizace, kde nivelační přístroj, stativ a měřičská la£ patří k běžnému vybavení staveb,

Claims (3)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob vytyčování skloněných rovinných a kuželových ploch, zejména ve stavebnictví při provádění zemních prací jako např. při úpravě a opevňování svahů, sypáni násypů, provádění zářezů a nebo stavbě zemních a kamenitých hrází za pomoci geodetického přístroje, např. nivelačního přístroje, uloženého na naklápécím stativu a příslušné měřióké latě, vyznačující se tím, že na jednom z protilehlých svahů se umístí stativ s podstavcem a naklápěcí základnou, orientovanou do roviřy přibližně rovnoběžné s vytyčovanou plochou a na základnu se připevní geodetický přístroj, např. nivelační přístroj, jehož optická osa rotuje při otáčení dalekohledu přibližně v odsazené ploše, do které se přesně urovná pomocí stavěčích šroubů geodetického přístroje tak, aby optická osa procházela středem signálů umístěných v odsazené ploše nad dvěma body umístěnými na druhém protilehlém) svahu, přičemž jeden ze dvou bodů je vhodné umístit u spodního okraje vytyčované plochy a druhý bod u horního okraje vytyčované plochy, načež se vytyčují jednotlivé body plochy pomocí spodního konce latě tak, že terč na lati se umístuje nad jednotlivými body do odsazené plochy při držení latě v předepsané poloze, např. svisle nebo kolmo k odsazené ploše, přičemž kolmost latě k odsazené ploše se sleduje pomocí tubusu upevněného k terči a zaměřeného na dalekohled geodetického přístroje.
  2. 2. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1, sestávající ze stativu, podstavce, naklápěcí základny, geodetického přístroje á příslušné latě, vyznačující se tím, že na stativu (7) je přichycen podstavec (6), otočně spojený se základnou (4) a pevně spojený se stupnicí sklonoměru (15), přičemž ukazatel sklonu (li) j:e pevně spojen se základnou (4), na kterou je volně připevněn geodetický přístroj', např. nivelační přístroj (3).
  3. 3. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že lat (9) je opatřena pohyblivým terčem (10) s posuvně uloženým tubusem (16).