Vynález se týká trysky paliva karburátoru pro zážehové spalovací motory, která je opatřena vložkou, procházející ústím otvoru trysky.
U známých trysek tohoto typu je protáhlá část vytvořena jako jehla a slouží k tomu, aby více nebo méně uzavírala otvor trysky. Jehla je vytvořena poměrně tlustá ve srovnání s otvorem trysky.
Vynález -si klade za úkol vytvořit trysku paliva popsaného typu, u kterého by se palivo ve vzduchu, se kterým tvoří směs přiváděnou do válců motoru, lépe zplyňovalo.
Vytčený úkol se řeší tryskou paliva karburátoru podle vynálezu, jehož podstata, spočívá v tom, že vložka trysky paliva je vytvořena alespoň zčásti jako ve směru přívodu paliva upravený nejméně jeden kmitání schopný drát, zasahující do otvoru trysky ze strany přívodu paliva, a že průměr drátu je zlomkem průměru otvoru trysky.
Hlavní výhody řešení podle vynálezu spočívají v tom, že protáhlá část, popřípadě tenký ohebný -drát vykonává při průchodu paliva tryskou kmity, které vedou k tomu, že se zmenšují kohezívní síly mezi molekulami paliva. Ještě před tím, než přijde palivo do styku se vzduchem, je kmitáním jehly tak připraveno, že potom vytváří podstatně -menší částice, než jaké by tvořilo bez využití jehly. Tyto částice se mohou potom ve vzduchu velmi rychle odpařit, takže dochází - k podstatně dokonalejšímu -spalování směsi ve válcích. Tím se dosáhne dokonalejšího ‘využití palivové směsi, což znamená, že - .při stejném výkonu dojde k úspoře paliva -a ke zmenšení škodlivých podílů ve spalinách. Kmitání -se- vyvolá jednak prouděním paliva, jednak k němu přispívají vibrace· -motoru. Uvažují-li se normální rozměry trysky, -činí průměr -otvoru -trysky mnohonásobně průměru - drátu.
Zvláštní výhoda řešení spočívá v tom, že zařízením - podle vynálezu lze - opatřit vozidla, která jsou již v provozu, popřípadě všechna vozidla obvyklé konstrukce. K provedení tohoto -opatření je třeba pouze buď nahradit -trysku karburátoru tryskou vytvořenou podle vynálezu, nebo do obvyklé zabudované trysky vložit ohebný -drát a -k trysce jej například přiletoval. Toto·- .opatření je vhodné prakticky pro vozidla s libovolným obsahem válců, zvláště vhodné je však -pro motory, jejichž -obsah válců má hodnotu od 50 ccm do- 2500 ccm.
Podle zvláště výhodného· vytvoření vynálezu je drát pevně -uložen na -mírně kuželovité jehle, uspořádané rovněž v otvoru trysky. Je samozřejmě -rovněž možné vytvořit drát a jehlu jako- jeden -celek v kuželovitém převedení, který - představuje přechodný útvar mezi jehlou a drátem. - Kuželovitest lze vytvořit buď lineární, anebo může být uspořádána tak, aby směrem k volnému konci měla depresivní pokles.
Ve všech těchto případech se dosahuje toho·, že palivo, které vstupuje do otvoru trysky, přichází vzhledem ke kuželevltosti při průtoku - otvorem trysky do neustále se zvětšujícího radiálního· prostoru, takže mimo· sání vykonávané motorem na něj působí i nižší tlak, který rovněž snižuje vazné síly mezi jednotlivými molekulami paliva. Volný konec tohoto kuželovitého protáhlého útvaru nebo části kmitá se zvýšenou amplitudou a dosahuje tak větších částí expandovaného paliva svými -kmitavými pohyby, popřípadě tlakovými vlnami.
Kuželovitou jehlu, popřípadě kuželovitý jednotný útvar lze uspořádat tak, aby jej bylo možné v axiálním směru přestavovat a tak dosahovat -případného dávkování paliva. Toto axiální přestavování a tím i dávkování paliva, lze -učinit závislým na otáčkách spalovacího motoru.
je-li průměr otvoru trysky poměrně malý, to znamená například 1,3 mm, postačí uspořádat v otvoru trysky toliko jeden drát nebo jednu kuželovitou jehlu s jedním drátem. Je-li však průměr otvoru trysky větší, například 1,8 · mm, je vhodné uložit pevně na volném konci mírně kuželovité jehly dva nebo dokonce tři tenké dráty.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu -mohou být -dráty nebo· celková, jehlu a drát obsahující kuželovité vytvořená část Vytvořeny tak dlouhé, že jejich volné konce přečnívají -o poměrně -malou hodnotu okraj ústí - trysky.
Síly vznikající podle vynálezu - kmitáním a působící na palivo zapišťují v palivu zmenšení kohézních -mezimolekulárních šil -a způsobují turbulentní pohyb. Prováděnými pokusy se zjistilo, že se podstatně zdokonalí vlastnosti umožňující -snadné zapálení směsi paliva -se vzduchem, spalování probíhá rovnoměrněji a -dokonaleji -a spalovací teplota je --větší než u -motorů pracujících -s obvyklým karburátorem. Chod spalovacího motoru je také rovnoměrnější, klidnější a -dosahuje - - se - příznivějších hodnot při jeho zrychlování. Poslední z vlastností se -dostavuje ve zvýšené míře zejména tehdy, - vestaví-li -se -do odvodu spalin zařízení, které vytváří dostatečně velký podtlak, který -odsává spaliny ze spalovacích prostorů motoru.
Vynález je -v -dalším podrobněji vysvětlen na několika -příkladech provedení, ve -spojení s - přiloženými výkresy.
Na obr. - 1 je znázorněna v - řezu tryska, jejímž otvorem prochází v axiálním -směru - tenký -drát. Na -obr. 2 je znázorněna tryska podle- obr. 1, která je vestavěna v karburátoru, přičemž tento drát je pevně uložen na kuželovité se zužující jehle. Na obr. 3 je v řezu znázorněno schéma obvyklého karburátoru, v němž- je uložena jako celek vytvořená v axiálním směru přestavíte lná část, tvořená jehlou -a drátem. Na obr. 4 -a 5 je ve zvětšeném měřítku znázorněno -schéma dvou -různých provedení z jednoho -kusu -vytvořených, protáhlých a kuželovitě se -zužujících částí, které jsou ke svému - držáku pevně připojeny prostřednictvím pružiny.
Tryska 3, která je z-ašroubovatelná prostřednictvím závitu 1 do držáku 2 trysky, je opatřena otvorem 4 trysky. Oba konce 5 a 6 tohoto otvoru 4 trysky jsou kuželovitě navenek rozšířeny. Do kuželové plochy 6‘, která je po zamontování trysky 3 do držáku 2 trysky upravena uvnitř, je přiletován tenký ohebný drát 7, například z mědi. Takové spojení je vhodné již z toho důvodu, že tryska 3 bývá zhotovena z mosazi. Drát 7 je uložen středově v axiálním -směru otvoru 4 trysky.
Toliko jako- příklad se uvádí, že při průměru -otvoru 4 trysky -o -hodnotě 0,8 mm· může mít tenký -drát 7 průměr 0,1 mm. Jeho -délka se s výhodou volí -tak, aby jeho volný konec ležel v rovině itokraje 8 ústí trysky 3 nebo aby vyčníval například 2 mm přes okraj 8 ústí, jak je patrno z příkladů provedení znázorněných na- obr. 1 - a 2.
U příkladu provedení podle obr. 2 je tenký ohebný drát 7‘ uspořádán v -pokračování kuželové -části jehly 9, zasahující do otvoru 4‘ trysky 3‘. Jehla 9 prochází držákem 3 trysky a je opatřena -hlavou 10 -s drážkou, která umožňuje přestavování jehly 9 v -axiálním směru prostřednictvím závitu 11. Pro- zajištění jehly 9 slouží zajišťovací matice 12. Palivo, které se do držáku 2 trysky přivádí potrubím 13, - se - do -otvoru 4‘ trysky přídavně dávkuje horní - částí jehly 9. To umožňuje přizpůsobovat přiváděné množství paliva Okamžitému počtu - otáček motoru, - pokud - se zabezpečí, aby -se jehla 9 -axiálně - přestavovala v závislosti -na otáčkách -motoru. Tak se palivo, -které -vystupuje z ústí trysky - 3, popřípadě 3‘, přivádí do proudu 14 vzduchu prakticky již v odpařeném stavu, popřípadě jako jemně rozdělená mlhovina. Je - to z toho důvodu, že drát 7, 7‘ a kuželovitá jehla 9 působí mechanicky na palivo tak, že- jejich kmity -a vytvářený -tlak uvolňují vazebné síly jednotlivých molekul.
Pracuje-li karburátor -s většími - průměry otvorů 4 trysek, - může být - účelné, popřípadě při předem stanovené konstrukční délce nutné, pevně uložit -na horním konci - jehly - 9 dva nebo· tři dráty 7.
Podle obr. 2 je uspořádáno vyústění otvoru - 4‘ trysky v proudu 14 vzduchu. Příznivé působení na kohézní síly paliva podle - vynálezu se -však dostavují i tehdy, je-li -tryska 3‘ umístěna v jiném místě, jak je to schematicky znázorněno na obr. 3. - U tohoto příkladu provedení vyúsťuje do proudu 14‘ ·vzduchu kanál - 15,' který -tak -vzdaluje -vyústění otvoru 4‘4 trysky -o- nezanedbatelnou dráhu od - proudu 14‘ vzduchu. -Motorem -nasávaná - -směs - je řízena -obvyklým -způsobem škrticí -'klapkou 16.
U tohoto příkladu provedení schematicky v jediném bloku znázorněného karburátoru je dále upravena plováková komora 17, ve které je určité množství paliva 19, které je řízeno neznázorněným způsobem prostřednictvím plováku a které se přivádí přívodním potrubím 18. Vrtáním 20 vstupuje palivo- do prostoru 21, který je uspořádán před vstupním otvorem 4“ trysky.
Otvorem 4“ trysky prochází koncová část protáhle vytvořené kuželové kmitající jehly 7“, která prochází palivem naplněným prostorem 21 až do držáku na šroubovém prvku 10‘, který svým otočným pohybem umožňuje nastavovat kmitající jehlu 7“ v -axiálním směru. Tuto kmitající jehlu 7“ lze vytvořit jako, jeden celek, složený z uvedeného drátu a kuželovitého držáku. V každém případě je však třeba zajistit kuželovitý průběh až Sk volné špičce.
Z. obr. 3 je patrno, že předem upravené palivo působením kmitající jehly 7“ je k dispozici již v kanálu 15. K prvnímu smíšení ss vzduchem dochází na horním konci kanálu 15, kde se známým způsobem přivádí pomocným vrtáním 22 vzduch. Teprve potom opouští, pokud jde o jeho intermolekulární strukturu do značné míry rozdělené palivo kanál 15 a směšuje se s proudem 14‘ vzduchu, v němž se rychle odpaří;
Kmitání kmitající jehly 7“ není závislé toliko na její tloušťce, ale také na její délce. Aby se - dosáhlo - co nejvíce kmitů, popřípadě jejich harmonických, je žádoucí, vytvořit kmitající jehlu 7“ -delší, než jak by to· připouštěl prostor, který je k tomu účelu k dispozici. Zejména k tomuto účelu jsou na obr. 4 a 5 znázorněny dva příklady provedení, u kterých .se dosahuje příznivé kmitající délky z jednoho kusu kuželovité vytvořených kmitajících jehel 7‘“, popřípadě 7““. Tyto kmitající jehly 7‘“, 7““ jsou prostřednictvím širšího kuželovitého konce uloženy přes pružinu 23 na držáku 10“ jehly. U příkladu -provedení na obr. 4 je pružina vytvořena- jako šroubovitý úsek vlastní kmitající jehly 7““, zatím-со u provedení podle -obr. 5 jde o oddělenou šroubovou pružinu 23‘. Kt-eré z těchto možných provedení se zvolí, závisí do· značné míry na požadovaných vlastnostech kmitající jehly a na velikosti otvoru trysky, úkolech přídavné regulace -a podobně. Další výhoda -spočívá v tom, že kmity pružin 23, 23‘ přispívají přídavně v axiálním kmitům kmitajících jehel 7‘“, 7““, čímž se dosahuje zvláště příznivého působení, které zajišťuje turbulenci paliva v otvoru 4 trysky.