Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Decantation method

Classifications

B01D21/009 Heating or cooling mechanisms specially adapted for settling tanks

Landscapes

Show more

CS208727B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Yves Samuel
Philippe Gillet

Worldwide applications
1976 FR 1977 MX PT AT FI SE NO DE DK CS 1978 US

Application CS776172A events

Description

(54) Způsob dekantace
Vynález se týká zlepšeného způsobu dekantace.
V případě, že se podrobí dekantaci směs, jejíž teplota se liší od okolní teploty, dochází v dekantéru ke vzniku konvenčních proudů, které ruší zdárný průběh dekantace. Tak jestliže se například přivádí do dekantéru teplá kapalina, obsahující pevné částice ve formě suspenze, bude teplota produktu uvnitř dekantéru v důsledku tepelných ztrát o něco nižší než teplota produktů přicházejících do dekantačního zařízení. Posledně uvedené produkty budou tedy jevit tendenci stoupat směrem k hladině kapaliny v dekantéru, což má za následek vznik konvenčních proudů v dekantéru, které ruší správnou funkci dekantačního zařízení.
Výše uvedené nedostatky nemá způsob dekantace podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se v čáeti dekantační zóny s nejmenším. obsahem pevného produktu, který má být oddělen, vytvoří termická bariéra.
V případě, že se dekantace provádí kontinuálně, vytvoří se termická bariéra taezi vstupem směsi určené k dekantaci a výstupem dekantované kapaliny.
Termická bariéra může být vytvořena zahříváním nebo chlazením.
Termická bariéra se s výhodou vytvoří tepelnou výměnou.
Rozdíl mezi teplotou stěny termické bariéry a teplotou směsi v dekantační zóně je s výhodou 5 až 35 °C.
Termická bariéra udržuje s výhodou rozdíl mezi teplotou horní části dekantační zóny a teplotou dolní části dekantační zóny rovný 1 až 5 °C.
. Výhodou způsobu dekantace podle vynálezu je, že se při něm dosáhne dokonalejšího stupně separace produktů určených k separaci, v důsledku čehož je možné již ' vynechat následné separační postupy, jako například další dekannaci, filtraci nebo centrifuga!, anebo alespoň'dosáhnout hladšího průběhu těchto následných operací vzhledem k tomu, že v kapalině vystupující z dekantéru, pracujícího způsobem podle vynálezu, je obsaženo již podstatně menší mnnoství produktu k separaci.
Pod pojmem termická bariéra se rozumí ohřívací nebo ochlazovací prostředek pro ohřívání nebo ochlazování směěl, příoooné v dekantéru. Tato termická bariéra je s výhodou tvořena tepelrým výměníkem. Rovněž může být tvořena topným elektrceýým odporem.
Jestliže se dekantaci podrobí směs, jejíž teplota je vyšší než okolní teplota, a jestliže částice určené k dekantaci jsou hustší než kapalné médium, potom je termická bariéra vytvořena ohřívacím prostředkem umístěrým v horní části dekantéru (tedy nad vstupem produktů určených k separaci v případě dekanté^ pracujícího kontinuálně). Jestliže maj částice určené k separaci dekantaci menší hustotu než kapalné médium, potom je termická bariéra vytvořena chladicím· p^s^dekem umístěrým ve spodní části dekantéru (tedy pod vstupem produktů určených k separaci v případě dekantéru . pracujícího kontinuálně
V případě, že se dekantaci podřobí směs, jejíž teplota je nižší než teplota a jestliže částice určené k oddělení maj menší hustotu než kapalné médium, potom je termická bariéra tvořena chladicím 'prnstředkeo umístěrým ve spodní části dekantéru. Naopak, jestliže jsou částice určené k oddělení hustší než kapalné médium, potom je termická bariéra tvořena ohřívacím prostřddkeo umístěrým ve vrchní zóně dekantéru.
βθ2^1 teplot mezi stěnou ohřívacího nebo ochlazovacího prostředku a směsí příoomnou v dekantéru musí být dostatečně malý; jinak by se totiž vytvořily velmi rychlé konvekční proudy, které by dekantaci rušily. Tento rozdíl je s výhodou roven 5 až 35 °C.
i
Při způsobu podle vynálezu se o^ívací nebo UhLadicí prostředek reguluje tak, aby rozdíl.teplot mezi teplotou v horní části dekantéru a teplotou v dolní části dekantéru byl s výhodou udržován mezi 1 ·až 5 °C. ·
Vynmiez bude v následnici části popisu blíže objasněn na příkladu jednoho konkrétního provedení dekantéru, pracujícího způsobem podle vynálezu. Tento dekantér je zobrazen na připojeném výkrese.
Tohoto dekantéru se používá pro separaci sO^í^íí solí a alkylátu pochhzzeící ze zařízení pro výřobu ethylbenzenu reakci ethylenu s benzenem v přítomnosti chloridu hlinitého. Před dekantaci této soOsi byla tato směs z alkylačního reaktoru podrobena působení amoniaku podle postupu popsaného ve francouzské patentové přihlášce č. 75 34 703, a působení vodní páry postupem popsarým ve francouzské patentové · přihlášce č. 75 34 704. Produkt určený . k má formu kapaliny, ob sáhu udící v suspenzi asi 2 % vločkovitého produkut (těžší fáze), tvořeného smOsí solí a uhlovodíků.
Tento prodat, · jehož teplota je 55 °C, se zavádí do dekantéru jako vstupní proud £. Dekannér 2 .má ve své horní části uspořádán tepelný výmOník J, do kterého je vstupem £ přiváděna voda o teplotě 80 °C..Dekantovaná kapalina se jíoá na výstupu í, zatímco zahuštěný . produkt pevných částic je odváděn výstupem 6.
Průtok teplé vody tepelrýo výměníkem 3 se reguluje tak, aby teplotní rozdíl mezi teplotou v horní·části dekantéru a teplotou v dolní části dekantéru činil 1 až 2 °C. . V dekantéru·2 se takto vytvoří konvekční proudění, jehož směr je na obrázku zobrazen šipkou 7.
Za těchtd podmínek se na výstupu 5. jímá absolutně čirá kapalina s nestánovitelným obsahem pevných částic. Tuto kapalinu tedy není třeba filtrovat.
Jetliže se uzavře vstup teplé vody do tepelného výměníku vzrůstá postupně obsah pevné fáze v jímané kapalině až do rovnovážného stavu, který odpovídá obsahu pevných částic v jímané kapalině vyššímu než 50 ppm.

Claims (7)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob dekantece, vyznačený tím, že se v části dekantační zóny s nejmenším obsahem pevného produktu, který má být oddělen, vytvoří termická bariéra.
    směsi určené к děkantaci a výstupem dekanto
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se v případě, Že se dekantace provádí kontinuálně, vytvoří termická bariéra mezi vstupem váné kapaliny.
  3. 3. Způsob podle bodu nebo 2, vyznačený tím, že se tepelná bariéra vytvoří zahříváním
  4. 4. Způsob podle bodu nebo 2, vyznačený tím, že se termická bariéra vytvoří chlazením.
  5. 5. Způsob výměnou.
    podle bodů až 4, vyznačený tím, že se termická bariéra vytvoří tepelnou
  6. 6. Způsob podle bodů až 5, bariéry a teplotou směsi, přítomné vyznačený tím, že rozdíl mezi teplotou stěny termické v dekantační zóně, je 5 až 35 °C.
  7. 7. Způsob podle bodů 1 až 6, vyznačený tím, že termická bariéra udržuje rozdíl mezi teplotou horní části dekantační zóny a teplotou dolní části dekantační zóny rovný 1 až 5 °C.