CS206727B1 - Dotáčecí ústrojí stopmotoru - Google Patents

Dotáčecí ústrojí stopmotoru Download PDF

Info

Publication number
CS206727B1
CS206727B1 CS901878A CS901878A CS206727B1 CS 206727 B1 CS206727 B1 CS 206727B1 CS 901878 A CS901878 A CS 901878A CS 901878 A CS901878 A CS 901878A CS 206727 B1 CS206727 B1 CS 206727B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
clutch
electromagnetic clutch
lining
motor
energized
Prior art date
Application number
CS901878A
Other languages
English (en)
Inventor
Tomas Bohacek
Original Assignee
Tomas Bohacek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tomas Bohacek filed Critical Tomas Bohacek
Priority to CS901878A priority Critical patent/CS206727B1/cs
Publication of CS206727B1 publication Critical patent/CS206727B1/cs

Links

Landscapes

  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Description

Vynález se týká dotáčecího ústrojí stopmotoru používaného u jednoho že známých druhů stopmo toru k pomalému dotočení do požadované polohy i hnacího hřídele, to je např. u šicích strojů do požadované polohy jehly nebo niťové páky šicího j stroje. Využitelnost zařízení podle vynálezu není : sice omezena na šicí stroje, jeho podstata a výhody ' však budou v dalším vysvětleny ve vztahu k použití í u šicího stroje, u něhož je ód otáčivého pohybu i hlavního hřídele udílen jehle vratný svislý pohyb, j takže dané úhlovné poloze hlavního hřídele šicího ! stroje odpovídá i zcela určitá poloha jehly, např. i její horní nebo spodní úvrať.
U tohoto druhu stopmotoru se zastavení šicího stroje ve zvolené poloze jehly nebo niťové páky provede tak, že úkonem obsluhujícího pracovníka, např. odpovídajícím sešlápnutím šlapadla, se hlavní hřídel šicího stroje odpojí od hlavního elektromotoru a přes spojku zachycující rázovou kinetickou energii se přepne na pomocný motor, s nímž je hlavní hřídel šicího stroje spojen převodem do pomala, např. šnekovým. Mezi šnekem a pomocným motorem může být spojení buď pevné nebo pomocí další spojky. Při pevném spojení se šicí stroj zastaví ve zvolené poloze tím, že v okamžiku odpovídajícím předem stanovené úhlové poloze hlavního hřídele šicího stroje se samočinně zruší přívod proudu do pomocného motoru a současně se uvede v činnost elektromagnetická brzda, která ; zastaví výstupní hřídel pomocného elektromotoru a tím i hlavní hřídel šicího stroje. Naproti tomu při spojení pomocí další spojky se při odpovídající předem stanovené úhlové poloze hlavního hřídele šicího stroje přívod proudu do pomocného elektromotoru nezruší, nýbrž uvedená spojka se rozpojí a stejně jako v předešlém případě se uvede v činnost elektromagnetická brzda.
V obou těchto případech je tedy nutno mít k dispozici samostatnou elektromagneticou brzdu , a zajistit synchronizaci jejího působení vůči okamžiku zrušení pohonů výstupního hřídele pomocného elektromotoru. Zařízení je tedy poměrně složité a nákladné jak po stránce mechanické tak i elektrické.
Účelem vynálezu je zjednodušit popsanou konstrukci a snížit i nároky na synchronizaci.
Podstata dotáčecího ústrojí stopmotoru obsahujícího hlavní elektromotor pro rychlý pohyb a poj mocný elektromotor s redukčním ústrojím pro pomalý pohyb, obsahujícího elektromagnetickou ; spojku, jejíž součást tvoří jednak kotouč pevně ! nasazený na výstupním hřídeli pomocného elektroí motoru a obsahující na své jedné stěně spojkové • obložení, jednak lamela připevněná k hřídeli re! dukčního ústroji, spočívá v tom, že spojkové· • obložení elektromagnetické spojky je při nabuzené elektromagnetické spojce v třecím záběru s lamelou, na jejíž od spojkového obložení odvrácené straně je vytvořeno brzdné obložení, které při nenabuzené elektromagnetické spojce je v třecím záběru s tělesem stopmotoru.
Příklad provedení zařízení podle vynálezu je znázorněn na připojených vyobrazeních, kde značí obr. 1 schematické znázornění stopmotoru opatřeného dotáčecím ústrojím podle vynálezu a jeho spojení s šicím strojem obr. 2 dotáčecí ústrojí stopmotoru podle vynálezu, v nárysném pohledu a částečně v řezu, obr. 3 schéma elektrického zapojení.
Na obr. 1 je znázorněn schematicky šicí stroj 1 s hlavním hřídelem 2, od něhož je známým neznázorněným mechanismem udílen vratný pohyb neznázorněné jehle šicího stroje 1, a na něhož je pevně nasazena jednak hnaná řemenice 3, jednak o sobě známé polohovadlo tvořené kotoučem 4, který je v trvalém styku se snímacím uhlíkem 5. Část 4a obvodu kotouče 4 je zhotovena z materiálu elektricky vodivého, část 4b z materiálu elektricky nevodivého. Řemen 6 spojuje hnanou řemenici 3 s hnací řemenici 7 pevně nasazenou na hnacím hřídeli 8 stopmotoru 9. Součástí stopmotoru 9 je hlavní elektromotor 10, na jěhož výstupním hřídelí 11 je pevně nasazen setrvačník 12. Na hnacím hřídeli 8 je axiálně posuvně avšak ve směru otáčení pevně nasazena lamela 13, tvořící spolu se setrvačníkem 12 rozpojitelnou spojku hlavního motoru 10. Lamela 13 je v poloze odpojené od setrvačníku 12 neznázorněným způsobem dotlačována do třecího záběru se šnekovým kolem 16. Posuvný pohyb lemely 13 na hnacím hřídeli 8 je přes páky 14, 14a známým způsobem ovládán šlapadlem 15.
Jak je znázorněno na obr. 2. obsahuje dotáčecí ústrojí pomocný elektromotor 19 a výstupním hřídelem 20, který je uložen ve valivém ložisku 21 umístěném v přírubě 22 pomocného elektromotoru 19, v níž je mimoto vytvořen prostor, v němž je uloženo vinutí 23a tvořící spolu s kotoučem 23b, lamelou 23c, planžetou 23d a spojkovým obložením 23e elektromagnetickou spojku 23. Kotouč 23b je pevně nasazen známým způsobem na výstupním hřídeli 20 pomocného elektromotoru
19. Lamela 23c je přilepena k planžetě 23d, která je podložkou 24 a šroubem 25 připevněna ke šnekovému hřídeli 18 uloženému ve valivém ložisku 27, které opět je uloženo v tělesu stopmotoru 9. Spojkové obložení 23e je přilepeno ke kotouči 23b. K planžetě 23d elektromagnetické spojky 23 je přilepeno brzdné obložení 28. Planžeta 23d, zhotovená z pružného materiálu, je známým způsobem předpružena tak, že dotlačuje brzdné obložení 28 do třecího záběhu s tělesem stopmotoru 9, když do vinutí 23a elektromagnetické spojky 23 není zaveden proud, kdežto v opačném případě, to je pri zavedení proudu do vinutí 23a elektomagnetické spojky 23, se lamela 23c, zhotovená z magneticky měkkého materiálu, působením elektromagnetického pole přemístí ve směru šipky B, čímž se nejprve zruší třecí záběr mezi brzdným obložením 28 a tělesem stopmotoru 9 a ihned nato vytvoří třecí záběr mezi spojkovým obložením 23e a lamelou 23c elektromagnetické spojky 23. Součástí stopmotoru je dále šnekové kolo 16 nasazené v neznázoměných ložiskách, které je v trvalém záběru se šnekem 17, který je např. naklínováním pevně spojen se šnekovým hřídelem 18.
Zařízení je vybaveno elektrickým zapojením podle obr. 3. Toto zapojení obsahuje sběrnice A, B, napájená stejnosměrným proudem. Sběrnice A je vodivě spojena s jedním koncem vinutí 23a elektromagnetické spojky23, jehož druhý konec je vodivě spojen z uhlíkem 5 polohovadla. Vodivá část 4a kotouče 4 je trvale vodivě spojena se: sběrnicí B. Zapojení dále obsahuje koncový spínač; 29, viz též obr. 2, ovládaný šlapadlem 15. Prii sepnuté poloze koncového spínače 29 je přemistěno polohovadlo tvořené kotoučem 4 a snímacím uhlíkem 5, takže polohovadlo je bez napětí. Vinutí23a elektromagnetické spojky 23 je pod napětím vždy jednak při sepnutém koncovém spínači 29, jednak — bez ohledu na stav koncového spínače 29 — tehdy, když se snímacím uhlíkem 5 je v dotyku vodivá část 4a kotouče 4.
V dalším bude popsána činnost zařízení. Sešlápnutím šlapadla 15 ve směru šipky A se přes páky: 14, 14a lamela 13 přemístí do třecího záběru se setrvačníkem 12, čímž se počne otáčet hnací hřídel 8 a přes popsané ústrojí i hlavní hřídel 2 šicího stroje 1. Sešlápnutím šlapadla 15 se současně sepne koncový spínač 29, čímž se uzavře elektrický obvod; přes vinutí 23a elektromagnetické spojky 23, které se tím způsobem popsaným výše sepne, roztočí šnekový hřídel 18 a jeho prostřednictvím přes šnek . 17 i šnekové kolo 16. Šicí stroj 1 nyní pracuje rychlými otáčkami, neboť pohyb šnekového kola 16 není přenášen na lamelu 13. Uvolněním tlaku na šlapadlo 15 a odpovídající změnou polohy šlapadla 15 se lamela 13 přemístí působením pák 14, 14a do polohy, v níž již není v záběru se setrvačníkem 12, je však v záběru se šnekovým kolem 16, jehož pomalým otáčkám se proto přizpůsobí otáčky hnacího hřídele 8, čímž se šicí stroj 1, resp. jeho hlavní hřídel 2 převede na pomalé otáčky. Bezprostředně po popsaném přemístění lamely 13 se koncový spínač 29 v důsledku, pohybu šlapadla 15 rozpojí, načež je elektrický obvod vinutí 23a elektromagnetické spojky 23 uzavírán jen potud, pokud je v dotyku se snímacím uhlíkem 5 vodivá část 4a kotouče 4. Jakmile tato vodivá část 4a kotouče 4 vyjde z dotyku se snímacím uhlíkem 5, přeruší se uvedený elektrický obvod, elektromagnetická spojka 23 se odbudí, její lamela 23c se přemístí mimo záběr se spojkovým obložením 23e a brzdné obložení 28 dosedne do třecího záběru s tělesem stopmotoru 9. Tím se znehybní šnekový hřídel 18 a přes popsané ústrojí i hlavní hřídel 2 šicího stroje 1.
Popsané zařízení připouští četné obměny. Tak. např. by bylo možno nahradit šnekový převod převodem řemenovým nebo ozubeným soukolím.
Namísto předpružené planžety 23d 6y bylo možno použít i jakéhokoliv jiného známého ^destrukčního uspořádání, které by v součinnosti sjelektrohiagnetickým polem elektromagnetickřspojky 23 zajišťovalo vytvoření spojkového třečíhd styku při nabuzené a brzdného třecího styku při nenabuzené elektromagnetické spojce 23. Tak např. by bylo možno uložit šnekový hřídel 18 v ložiskách posuvně, přičemž ve směru šipky C by byl dotlačován neznázoměnou tlačnou pružinou, a to silou menší,

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT
    1. Dotáčecí ústrojí stopmotoru obsahující hlav- , ní elektromotor pro rychlý pohyb a pomocný elektromotor s redukčním ústrojím pro pomalý pohyb, obsahující elektromagnetickou spojku, jejíž součást tvoří jednak kotouč pevně nasazený na výstupním hřídeli pomocného elektromotoru a obsahující na své jedné stěně spojkové obložení, jednak lamela připevněná k hřídeli redukčního ústrojí, s níž je spojkové obložení elektromagnetické spojky v třecím záběru pouze pří nabuzené
    3 vý nežli je síla elektromagnetického pole elektromagnetické spojky 23 ve směru šipky B, která působí při nabuzené elektromagnetické spojce 23. V tomto případě by bylo možno namísto předpružené planžety 23d použít kotouče z nepružného materiálu.
    Tyto ani různé další obměny zde nejsou podrob-5 něji rozváděny, neboť nevybočují z rozsahu předmětu vynálezu, jak je uveden v bodě 1 jeho definice. ,
    VYNÁLĚZU elektromagnetické spojce, a přičemž dotáčecí ústrojí,obsahuje brzdné obložení, které je pouze pri nenabuzené elektromagnetické spojce v třecím záběru s tělesem stopmotoru, vyznačené tím, že brzdné obložení (28) je vytvořeno od spojkového obložení (23e) odvrácené straně lamely (23c).
  2. 2. Dotáčecí ústrojí stopmotoru podle bodu 1, vyznačené tím, že lamela (23c) je připevněna k jedné stěně předpružené planžety (23d), k jejíž druhé stěně je připevněno brzdné obložení (28).
CS901878A 1978-12-28 1978-12-28 Dotáčecí ústrojí stopmotoru CS206727B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS901878A CS206727B1 (cs) 1978-12-28 1978-12-28 Dotáčecí ústrojí stopmotoru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS901878A CS206727B1 (cs) 1978-12-28 1978-12-28 Dotáčecí ústrojí stopmotoru

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS206727B1 true CS206727B1 (cs) 1981-06-30

Family

ID=5441477

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS901878A CS206727B1 (cs) 1978-12-28 1978-12-28 Dotáčecí ústrojí stopmotoru

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS206727B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3312319A (en) Permanent magnet operated clutch and brake
US4163432A (en) Electrically motor driven and declutchable positioning device for a mechanical control
US3219155A (en) Electro-mechanical brakes especially for machine tools
US2847956A (en) Sewing machine needle positioning means
US2408808A (en) Automatic clutch and brake for electric motors and generators
US3967566A (en) Sewing machine attachment
US2836276A (en) Electric sewing machine drives
US7007618B1 (en) Motor system for sewing machine
US3589485A (en) Clutch motor
CS206727B1 (cs) Dotáčecí ústrojí stopmotoru
US3600616A (en) Clutch motor with electromagnetically operated auxiliary braking means
ES367654A1 (es) Dispositivo de accionamiento y de parada de una maquina, principalmente de coser.
US3601234A (en) Microtome electric drive
US2619207A (en) Brake release mechanism
US3392926A (en) Power driven winch
US3253685A (en) Clutch and brakes for sewing machine
US2853967A (en) Control means for an auxiliary drive in a work machine
US3204592A (en) Sewing machine with needle position control means
US3196711A (en) Machine tool transmission arrangement
US2783843A (en) Two-hand control device for the electric clutch and brake mechanisms of paper cutting machines
US3590967A (en) Main clutch with electric auxilliary clutch and brake
US2727162A (en) Multiple drive clutch-brake motors
US3176641A (en) Electrically controlled sewing machines
US1525457A (en) Means for controlling the starting mechanism of machines
FR2434594A1 (fr) Frein d'immobilisation pour table a dessin