Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Kationaktivní mazadlo pro chromíte usně

Landscapes

Show more

CS205799B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Vladimir Ambroz
Zdenek Jezek
Martin Sip
Pavel Zelenka
Milan Zadak

Worldwide applications
1979 CS

Application CS702879A events

Description

S rozvojem koželužské technologie roste význam speciálních kožedělných pomocných přípravků pro dosažení požadované kvality usně nebo pro urychlení výrobního cyklu.
Původně bylo možno. lllkrovat useň anionaiktivním'i mazadly nad pH 0. V tonuto· .rozmezí se useň nachází až po- neutralizaci, kdy je z technologických důvodů nutno měnit původní pH usně (kolem 4) běžnými anorganickými solemi, například hydrouhUoitanam sodným, thiesíranem sodným, uhličitanem soldlným nebo mravenčanem vápenatým, aby bylo možno aplikovat anionaktivní liikrovaoí oleje.
Pokud požadujeme výšší měkkost usně, s vyšším obsahem tukových složek, je třeba použít jiný druh lik novacích olejů a likrovat v jiné oblasti pH. Jeden ze způsobů je vnášení tuku do usně před vlastním Iťkrováním, taik zvané předlikrování,. to znamená .v té části technologického procesu zapracování usně, 'kdy se useň nachází v kyselé oblásti p.H, během operací piklování, činění anorganickými solemi. Výhodou ipřédlikroiváni není (jen to, že se do usně vpravuje další tukový ipoidíl, ale soUčashě se usnadňují mechanické operace mezi činěním a předúpravou, zlepšuje se rozložení činících solí v lícové vrstvě usně a částečně se zvyšuje její pevnost.
Další operací při zpracování kůže, vyžadující speciální chemické přípravky, je překationizování povrchu ušně, tak zvané přesazování, které umožňuje napínat usně lepením, přičemž se zároveň zvyšuje obsah tubu v usni.
Nevýhoda teadíčiních postupů tje v tom, že do mezivláknitého prostoru usně pronikne, pouze omezené množství mazadla, při předáivkoivání se likrovací lázeň nevylčerpává, tukové složky se usazují na povrchu líce 'a rubu, coiž je na závadu, dalšího: zpracování. Nevýhoda tradičních přípravků pno přesazování na základě kvartérních solí kondenzačních produktů vyšších mastných kyselin s alkylolaminy bylo to, že je nebylo možno použít ;k předliknování v přítomnosti bazifikotvaných činíc ich mineirálních solí.
Poprané . nevýhody odstraňuje kationaktivní mazadlo pro chromité usně, jehož podstata spočívá v tom, že (sestává z 1 až 5 ta: dílů soli nebo solí alkyLpolypropylenpolyiamínů .a ajiorga-. ntokých kyselin, jaikp· (kyseliny chlorovodíkové, sírové anebo organických jeďnosytných alifatických kyselin o Cj až ICg obecného vzorce R — - ,(NH - C3H6)n - NH2 . i(HX)m, kde n = 1 až 4, m = 1(0,7 .až 1,05) . (n + 1), X je jednosytný zbytek kyseliny, R je alkyl, alkenyl a/nebo alkandienyl o C12 áž C24 s výhodou C16 až C20, 5 až 20 ibm. dílů polylglykoletherů ohebného vorce R — (OiOH^CH2j k — OH ke R je alkyl o C8 alž C24, s výhodou IC10 alž C 2o a k = 1 až 10, s výhodou 2 až 5 ia/netoo allkylfenyl, kde .alkyl je
C6 až C12, ls výhodou C8 aiž Clo a k ·= 2 alž 14, b výhodou ·8 alž |12 a/nebo allkankarbonyl, 'kde alkyl je Cu alž C23, s. výhodou C15 alž C19 a k' = 1 aiž 10, « výhodou 3 až 8, 10 alž SO hm. dílů esterů jedno .alž čtylřisytných alkoholů o až C18 s kyselinami a/nebo hydroxlikyiselihami o C12 alž C24, 10 alž Í70 lun. |dílů iparafimiiekých olejů a/inebo parafinů modifikovaných chliorací nebo oxidací a vody.
Použitím katlonaktiviního mazadla podle vynálezu ije možno ‘získat měkčí usně s vyšším obsahem tukových látek předlíkrováním v p.iklovací nebo činící lázni, popřípadě při přesazování. Mazadlo je stálé v elektrolytu až do pH 2, je atálé v elektrolytu Ihliniitýcih hazifiik-avaných solí nebo chromitých Ibazifilkovaných solí ido koncentrace 20 g ina llttr. Za těchto podmínek není možné úspěšně použít anloiraaktivní mazadlo. Další výhodou přípravku podle vynálezu je mužnost přemazávání usně po ukončení likrovacích procesů běžnými isiulifatovanými nebo isuífitoivanými anionalktiivnímii mazadly.
Přífklad 1
Do kotle opatřeného mechanickým míchadlem se předloží:
hm. dílů vody, do které se přidá
7,5 hm. dílů neionogennlho emulgátoru (etoxllovaný noinylíenol .s 8 aiž 10 moly- etyleno-xitíu) a tom. dílů vodného roztoku lObsíahuljícího 20 % hm. dílů technického .oktadecyldlpropyleortriamin hydrochloridu ve formě jemné pasty. Vzniklá směs se mícháním dokonale homogenlauije po dolbu 30 minut. <Qo takto připravené předlohy emulgátorů se za stálého míchání přidá postupně 45 hm. dílů pantaerytrlttetraoleátu a 18 hm. dílů paralfiniického .oleje. Po dokonalé homogenizaci vznikne přípravek ve formě husté bílé emulze.
Příklad 2
Do kotle opatřeného mechanickým míchadlem se předloží:
hm. dílů vody, do které se přidají emulgační přípravky, tj.
hm. dílů etoxilovaného nonylíenolu s 9 až 10 moly etylenoxildu a hm. dílů vodného roztoku Obsahujícího 20 °/o hm. dílů technického oktadecyltriipropylentetraminu kvartennlzoivatného 'směsí organických kyselin Ci až C6 ve formě jemné pasty.
Vzniklá směs se dokonale zhomogenizuje. Do takto připravené předlohy. aa stálého míchání se přidá postupně 16 hm. dílů chlorovaného parafinu, 10 hm. dílů ricinového o.léje a 6 hm. dílů slunečnicového oleje a 42 hm. dílů vazelínového oleje.

Claims (3)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT
    Katiionaktiviní mazadlo pro chromité usně vyznačené tím, iže sestává :z:
    1 alž '5 tom. dílů soli nebo solí alikylpolypropylen. polyaminů a anorganických kyselin, jako kyiseliiny chlorovodíkové, (sírové ia/nebo organických jednbsytoýclh alifatických kyselin o Cj až Cg obecného vizpree R — (NH — C3Hó]n — _ NH2 . (HX)m kde η = 1 až 4 m = :(0,7 až 1,05) . (n+ 1)
    X je jodnbsyfný Zbytek kyseliny R je alkyl, alkenýl a/nebo ahkandienyl o C12 alž C24, s výhodou C16 až C20,
  2. 5 až 20 hm. dílů poíyglykoletherů obecného vzorce R — '(OiCH2OH2]k — ΌΗ
    VYNALEZU kde R je alkyl o 'C8 až C24, 8 výhodou Glo až C20 a |k = 1 až 10 S Výhodou 2 až 5 a/nebo alky 1fenyl, kde al!kyl ,je C6 .alž |C12, s výhodou Ce až C10 :a k = 2 alž 14, s výhodou 8 iaž 12 a/nebo allkainlkarlbomyil, kde alkyl je Cn až C23, .s výhodou C15 až C19 a k = 1 až .10 s výhodou 3 až 8,
  3. 10 až 50 hm. dílů esterů jedno a|ž .čtyřsytných alkoholů o Cí ialž C18 is kyselinami a/nebo hydroxikyiselilnami o C12 až C24,
    10 alž 70 hm. dílů |par.aflinoivýcih olejů a/nebo parafinů modifikovaných ohloiraeí nebo oxidací a vody.