CS204629B1 - Zařízení pro kontrolu osnovních nití v oblasti pohyblivého paprsku íxa tkacích strojích s postupujícím prostupem - Google Patents

Zařízení pro kontrolu osnovních nití v oblasti pohyblivého paprsku íxa tkacích strojích s postupujícím prostupem Download PDF

Info

Publication number
CS204629B1
CS204629B1 CS240279A CS240279A CS204629B1 CS 204629 B1 CS204629 B1 CS 204629B1 CS 240279 A CS240279 A CS 240279A CS 240279 A CS240279 A CS 240279A CS 204629 B1 CS204629 B1 CS 204629B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
warp
sensor
shed
evaluation circuit
circuit
Prior art date
Application number
CS240279A
Other languages
English (en)
Inventor
Zdenek Dadak
Jaroslav Janda
Karel Kakac
Original Assignee
Zdenek Dadak
Jaroslav Janda
Karel Kakac
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Dadak, Jaroslav Janda, Karel Kakac filed Critical Zdenek Dadak
Priority to CS240279A priority Critical patent/CS204629B1/cs
Publication of CS204629B1 publication Critical patent/CS204629B1/cs

Links

Landscapes

  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro kontrolu osnovních nití v oblasti pohyblivého paprsku na tkacích strojích s postupujícím prostupem.
Jsou známa hlídací zařízení, využívající bezkontaktní fotoelektrický princip na osnovních stávcích — viz například DOS 1585 348. Tato zařízení kontrolují úplnost úpletu bezprostředně po jeho upletení. Chybí-li v úpletu očko, projeví se tato vada jako průběžná mezera v pletenině. Známá zařízení využívají ke kontrole buď přírůstků záření, pronikajícího touto mezerou —u systémů založených na průchodu záření pleteninou nebo změny kontrastu, způsobené touto mezerou — u systémů založených na odrazu záření od pleteniny nebo odrazu od desky umístěné pod pleteninou.
V obou případech se však kontrolují chyby až na pletenině. To znamená, že je sice možné zabránit dalšímu chybnému pletení, ale chyba, to znamená otvor nebo mezera se v pletenině v každém případě vyskytne.
Použitím analogického zařízení na tkacích strojích není tedy možné zabránit chybě v tkanině, i když příčina této chyby spočívá v chybné osnově, například v nepravílelném rozložení osnovních nití nebo v tom, íe některá osnovní nit chybí nebo je přeruíená. K těmto situacím dochází na tkacích trojích s postupujícím prošhipem, na nichž sou osnovní niti vedeny a rozřazeny třtinami pevného paprsku a bezprostředně před vyráběnou tkaninou lamelami rotačního paprsku, který také provádí příraz útku. Během tkaní dochází z různých příčin k nežádoucímu přemístění — přeběhu — osnovní niti z jedné mezery mezi lamelami rotačního paprsku do mezery sousední. Tento jev se projevuje vzhledovou vadou ve tkanině, charakterizovanou zvětšeným rozestupem osnovních nití a jejich odpovídajícím zhuštěním v přilehlém místě, to znamená nerovnoměrnou dostavou osnovy. Tuto vzhledovou vadu je pak třeba odstraňovat ruční prací mimo stroj, což značně zvyšuje výrobní náklady.
Nehledě na uvedené nedostatky je použití zařízení kontrolujícího hotový výrobek bezprostředně po jeho zhotovení na tkacím stroji s prostupujícím prošlupem problematické. U některých druhů tkanin nelze totiž docílit dostatečně spolehlivého odstupu a rozlišení signálu chyby od základního šumu, který vyvolávají přirozené mezery mezi osnoviními nitěmi ve tkanině. Kromě toho mohou vyvolat zbytky nečistot v materiálu osnovních nebo útkových nití nestejnoměrnost tloušťky nití, případně znečištění tkaniny nežádoucí signály, snižující rovněž rozlišovací schopnost.
Cílem vynálezu je odstranit nedostatky známých zařízení v co největší míře a vytvořit zařízení kontrolující osnovní niti, ze04629 jména změnu jejich rozložení přeběhem osnovních nití z jedné mezery mezi lamelami rotačního paprsku do mezery sousední a umožňující zastavení stroje po určitém intervalu po zjištění chyby, případně ještě před zatkáním této chybné osnovy do vyráběné tkaniny.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že alespoň k jedné větvi alespoň jedné prošlupní vlny je přiřazeno čidlo,. spřažéné s pohonem zanášečů.
Pro zajištění včasného zastavení stroje je významné, že čidlo je přiřazeno k úseku osnovních nití mezi pevným paprskem a pohyblivým paprskem.
Pro činnost zařízení podle vynálezu je také podstatné, že čidlo je fotoelektrické a je elektricky spojeno s vyhodnocovacím obvodem spojeným s blokovacím obvodem.
Z hlediska konstrukce je výhodné, že čidlo je uspořádáno na společném nosiči s vysílačem kontrolního media, případně společně i s vyhodnocovacím obvodem a blokovacím obvodem.
Má-li vyráběná tkanina velkou šíři, je výhodné, je-li jedno čidlo přiřazeno celistvému násobku prošlupních vln. Přes celou šíři tkacího stroje je tedy uspořádáno několik čidel, které mají společný vyhodnocovací obvod a blokovací obvod.
Z hlediska možnosti zařazení zařízení podle vynálezu do činnosti a jeho vyřazení v určitých fázích činnosti tkacího stroje je přínosem spřažení fotoelektrického čidla s pohonem zanašečů prostřednictvím zubové spojky.
Hlavní výhodou zařízení podle vynálezu je spolehlivé zjištění chyby a schopnosti zastavit stroj, případně ještě před zatkáním chybné osnovy například osnovy s nepravidelným rozložením osnovních niti způsobeným přeběhem osnovní niti z mezery mezi lamelami rotačního paprsku do mezery sousední.
Příklad vynálezu je znázorněn na výkresech, kde značí obr. 1 schematické znázornění základních částí tkacího stroje v oblasti tvoření tkaniny v půdoryse, obr. 2 schematické znázornění stejných částí jako na obr. 1 v bokoryse, obr. 3 schéma snímání chyby fotoelektrickým čidlem, obr. 4 alternativa provedení podle obr. 3, obr. 5 schéma pohonu kontrolních hlavic a obr. 6 schematické znázornění dopadu světelného paprsku na osnovní nit.
Na neznázorněném rámu tkacího stroje s postupujícím prošlupem je uspořádán brj dový mechanizmus 1 a dále ve směru k vyráběné tkanině 2 pevný paprsek 3 a pohyblivý paprsek, tvořený otočně uloženým rotačním paprskem 4 (obr. 1, 2).. Osnova 5 prochází brdovým mechanizmem 1, pevným paprskem 3 a rotačním paprskem 4, a to tak, že jednotlivé osnovní nitě 6 procházejí neznázorněnými očky brdového mechanizmu 1, dále mezi třinami 7 pevného paprsku 3 a mezerami mezi lamelami 8 rotačního paprsku 4. V lamelách 8 jsou provedeny výřezy 9 pro přenos útku 10 ke tkanině 2 a jeho příraz.
Na neznázorněném rámu tkacího stroje je rovněž nehybně uloženo horní vedení 11 a spodní vedení 12. Obě tato vedení 11, 12 vymezují spolu s pevným paprskem 3 dráhu zanášeče 13, který je spřažen s neznázorněným pohonem, například s unášecím ústrojím.
K horní větvi 14 prostupu je z vnější strany přiřazeno čidlo, v příkladu provedení fotoelektrické čidlo 15. Je však také možné přiřadit toto fotoelektrické čidlo 15 ke spodní větvi 16 prošlupu, případně jedno fotoelektrické čidlo 15 k horní větvi 14 a další fotoelektrické čidlo 15 ke spodní větvi 16 prošlupu.
Fotoelektrické čidlo 15 (obr. 3, 4) je uspořádáno na společném nosiči s vysilačem kontrolního media, v příkladu provedení s vysilačem 17 záření, nejlépe světla nebo elektromagnetického záření s frekvencí blízkou světelnému záření, kterým je například žárovka. Kromě toho je na stejném nosiči uspořádána optická soustava 18, takže uzavřením těchto částí 15, 17, 18 do jednoho tělesa je vytvořena kontrolní hlavice 19, která je přiřazena k jedné větvi jedné vlny prošlupu. Fotoelektrické čidlo 15 je elektricky spojeno s vyhodnocovacím obvodem
20, který je spojen s blokovacím obvodem
21. Blokovací obvod 21 je spřažen s pohonem stroje a vyhodnocovací obvod 20 s neznázoměným zastavovacím ústrojím stroje. Součástí vyhodnocovacího obvodu 20 může být i neznázorněný čítač.
Vyhodnocovací obvod 20 a blokovací obvod 21 mohou být také uspořádány v kontrolní hlavici 19, to znamená na stejném nosiči s fotoelektrickým čidlem 15 a vysilačem 17 záření.
Optická soustava 18 sestává ze dvou spojných čoček 22, 23, z nichž spojná čočka 22 je přiřazena fotoelektrickému čidlu 15 a další spojná čočka 23 vysilači 17 záření (obr, 3, 4). Kontrolovaným osnovním nitím 6 je přiřazena jedna spojná čočka 24 (obr. 3) nebo dvě spojné Čočky 25, 26 (obr. 4). Je ovšem možné použít jiné optické soustavy v závislosti na konkrétním konstrukčním provedení částí zařízení podle vynálezu a na dostavě a druhu kontrolované osnovy 5.
Kontrolní hlavice 19 je přiřazena k úseku osnovních nití 6 mezí pevným paprskem 3 a rotačním paprskem 4.
Světelné záření je nejvhodnějším kontrolním mediem, ale může jím být například i ultrazvuk nebo vzduch. Pak je třeba použít analogickou soustavu usměrňující ultrazvuk nebo proud vzduchu do paprsku a také vyhodnocovací ústrojí by muselo být přizpůsobené tomuto kontrolnímu mediu, stejně tak jako čidlo by muselo být ultrazvukové nebo pneumatické.
Pohon kontrolních hlavic 19 je odvozen od hlavního pohonu tkacího stroje neb&
alespoň s tím pohonem synchrohně spřažen. Jako výhodné provedení se jeví uložení kontrolní hlavice 19 ve vodicí dráze 28 (obr. 5) a pohybové spojení například prostřednictvím unášecí kulisy s Gallovým řetězcem 30, uloženým na ozubených kolech 31, 32. Vodicí dráha 28 i Gallův řetěz 30 se rozprostírají nad celou šíří osnovy 5. Jedno z ozubených kol 31, 32 je spřaženo s pohonem tkacího stroje prostřednictvím neznázorněné zubové spojky.
Je také možné přiřadit jedné větvi prošlupu několik kontrolních hlavic 19, a to tak, že vždy jedna kontrolní hlavice 19 je přiřazena celistvému násobku prošlupních vln. Kontrolní hlavice 19 jsou tedy rozloženy podél příslušné větve prošlupu v pravidelných odstupech. Všechny kontrolní hlavice 19, použité na jednom tkacím stroji, mají společný vyhodnocovací obvod 20 a blokovací obvod 21.
Zejména při výrobě několika paralelních pruhů tkaniny 2 na jednom tkacím stroji je výhodné rozdělit osnovu 5 z hlediska kontroly osnovních nití 6 na několik pásem, přičemž každému z nich je přiřazena jedna kontrolní hlavice 19. To lze provést například tak, že nad každým pásmem je provedena jedna neznázorněné vodící dráha kontrolní hlavice včetně vratného úseku.
Zařízení podle vynálezu pracuje takto:
Při zanášení útku 10 zanášečem 13 do prošlupu se synchronně s tímto zanášečem 13 pohybuje kontrolní hlavice 19 (obr. 1),' a to v takové poloze vzhledem k zanášeči 13, kde je již vytvořen prošlup, aby kontrolu osnovních nití 0 horní větve 14 prošlupu nemohly ovlivnit osnovní niti 6 spodní větve 16 prošlupu. Tato poloha odpovídá přibližně poloze čela zanášeče 13.
Tím, že kontrolní hlavice 19 sleduje jen jednu větev 14 nebo 16 prošlupu, je možné kontrolovat i osnovu 5 s dvounitným návlekem v obou paprscích 3, 4. V souhlasné po.oze obou větví 14, 16 prošlupu, kdy je-li irošlup uzavřen, jsou osnovní niti 6 rozlomeny nepravidelně již vlivem tohoto návleku . mají dvojnásobnou dostavu ve srovnání každou z větví 14, 18 prošlupu, takže rozšení chyby by bylo velmi obtížné. V této oloze by bylo možné kontrolovat jen řídau osnovu 5 s jednonitným návlekem, ktei se používá například na výrobu gázy.
Při pohybu kontrolní hlavice 19 nad os•vními nitěmi 6 vysílá vysilač 17 záření itickou soustavou 18 usměrněný paprsek, itická soustava 18 soustřeďuje usměrněný prsek na malou plochu v rovině horní ‘ve prošlupu (obr. 3, 4), úměrnou tloušťosnovní nitě 6 nebo vzdálenosti dvou isedních nití 6, což umožňuje kontrolu lovy 5 s poměrně velkou dostavou a zaňuje ovlivnění činnosti osnovnými mitě6 spodní větve 16 prošlupu. Usměrněný rsek se odrazí od osnovní nitě 6 horní re 14 prošlupu a optickou soustavou 18 dostane do fotoelektrického čidla 15.
Signál fotoelektrického čidla 15, vyvolaný dopadem tohoto usměrněného paprsku, se dostane do vyhodnocovacího obvodu 20. Ve' vyhodnocovacím obvodu 20 se četnost, případně frekvence signálu porovnává s nastavenou hodnotou a při odchylce od této nastavené hodnoty vyšle vyhodnocovací obvod 20 signál neznázorněnému zastavovacímu ústrojí, které tkací stroj zastaví. V tomto případě je výhodné, že paprsek světla dopadající na osnovní nit 6 odpovídá rozměrově tloušťce této osnovní niti 6, takže je v jednom okamžiku zcela zastíněn.
Jiný princip spočívá ve sledování amplitudy signálu. V tomto případě je průřez paprsku větší a odpovídá vzdálenosti dvou sousedních osnovních nití 6, takže při průchodu kontrolní' hlavice 19 nad osnovou 5 dopadá paprsek stále alespoň, na jednu osnovní nit 6 a odráží se od ní (obr. 8). Tento princip předpokládá tedy zcela pravidelné rozložení osnovních nití 6 v horní větvi 14 prošlupu, jaké je například při plátnové vazbě. Při chybě 27 (obr. 1, 6) v osnově 5 dojde k tomu, že paprsek nedopadne na žádnou osnovní nit 6. Do fotoelektrického čidla 15 se tedy nedostane obvyklý odražený světelný signál, a to vyvolá změnu amplitudy elektrického signálu, který se dostane do vyhodnocovacího obvodu 20. Je výhodné, že tento signál není třeba srovnávat s nastavenou hodnotou.
Vyhodnocovací ústrojí 20 nemusí vysílat signál neznázorněnému zastavovacímu ústrojí hned po prvním výskytu chyby 27, ale až po dalším výskytu nebo několikerém výskytu chyby 27 ve stejném místě, Čímž se existence chyby 27 ověří a vyloučí se tím zbytečné zastavení stroje.
Po proběhnutí kontrolní hlavice 19 nad celou šíří osnovy 5 se tato kontrolní hlavice 19 vrací zpět do výchozí' polohy a je přitom blokovacím obvodem 21 vyřazena z činnosti. Stejně tak je zařízení podle vynálezu vyřazeno blokovacím obvodem 21 z činnosti v případě, že se postupná rychlost kontrolní hlavice 19 liší od postupné rychlosti zanášeče 13, například v okrajových náběhových částech dráhy nebo v místech, kde není vhodné nebo není třeba osnovu 5 kontrolovat jako jsou například pevné kraje a mezery mezi jednotlivými pruhy tkaniny při vícepásmovém tkaní.
Je-li zařízení podle vynálezu vybaveno několika kontrolními hlavicemi 19, pohybují se tyto kontrolní hlavice buď stále ve stejném směru a každá z nich kontroluje celou šíři osnovy, nebo se každá pohybuje vratně jen nad příslušným pásmem.
Vyhodnocovací obvod 20 způsobuje zastavení stroje při výskytu chyby u kterékoliv kontrolní hlavice 19.
Vynález je určen ke zjišťování chyb v osnově na tkacích strojích s postupujícím prostupem, ale je možné ho také využít ke zjišťování chyb v rozložení osnovních nití nebo ke hlídání přetrhů osnovních nití pa ostatních tkacích strojích, na osnovních ple- tilních strojích, zpracovávajících, soustavu tařských strojích, případně 1 na jiných tex- osnovních nití. .

Claims (12)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1. Zařízení pro kontrolu osnovních nití v oblasti pohyblivého paprsku na tkacích strojích s postupujícím prošlupem. vyznačující se tím, že alespoň k jedné větvi (14, 16) alespoň jedné prošlupní vlny je přiřazeno čidlo (15), spřažené s pohonem zanašečů (13).
2. Zařízení podle bodu- 1 vyznačující se tím, že čidlo (15) je přiřazeno k úseku osnovních nití (6) mezi pevným paprskem (3) a pohyblivým paprskem (4).
3. Zařízení podle bodu 1 nebo 2 vyznačující se tím, že čidlo (15) je uspořádáno na společném nosiči s vysílačem (17) kontrolního média.
4. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích bodů vyznačující se tím, že Čidlo (15) je fotoelektrické a je elektricky spojeno s vyhodnocovacím obvodem (20).
5. Zařízení podle bodu 4 vyznačující se tím, že .vyhodnocovací obvod (20J je elektricky spojen s blokovacím obvodem (21),
6. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích bodů vyznačující se tím, že jedno čidlo (15) ]e přiřazeno celistvému násobku prošlupních vln.
7. Zařízení podle bodů 3 až 5 vyznačující se tím, že čidlo (15) a vysílač (17) kontrolního média ]sou uspořádány na Společném nosiči s vyhodnocovacím obvodem (20) a blokovacím obvodem (21).
8. Zařízení podle bodu 3 nebo 7 vyznačující se tím, že vysílačem (17) kontrolního média je žárovka.
9. Zařízení podle bodu 6 vyznačující se tím, že čidla (15) mají společný vyhodnocovací obvod (20) a blokovací obvod (21).
10. Zařízení podle bodu 5 nebo 7 nebo 9 vyznačující se tím, že blokovací obvod (21) je spřažen s pohonem zanašečů (13).
11. Zařízení podle bodu 4 nebo 7 nebo 9 vyznačující se tím, že vyhodnocovací obvod (20) zahrnuje čítač.
12. Zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že- čidlo (15) je spřaženo s pohonem zanašečů (13) prostřednictvím zubové spojky.
CS240279A 1979-04-09 1979-04-09 Zařízení pro kontrolu osnovních nití v oblasti pohyblivého paprsku íxa tkacích strojích s postupujícím prostupem CS204629B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS240279A CS204629B1 (cs) 1979-04-09 1979-04-09 Zařízení pro kontrolu osnovních nití v oblasti pohyblivého paprsku íxa tkacích strojích s postupujícím prostupem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS240279A CS204629B1 (cs) 1979-04-09 1979-04-09 Zařízení pro kontrolu osnovních nití v oblasti pohyblivého paprsku íxa tkacích strojích s postupujícím prostupem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS204629B1 true CS204629B1 (cs) 1981-04-30

Family

ID=5361067

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS240279A CS204629B1 (cs) 1979-04-09 1979-04-09 Zařízení pro kontrolu osnovních nití v oblasti pohyblivého paprsku íxa tkacích strojích s postupujícím prostupem

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS204629B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102209230B1 (ko) 직기 모니터링 장치, 직기 및 모니터링 방법
US6462820B1 (en) Operator-free fabric web inspection system
US3818236A (en) Apparatus for detecting broken threads or other disturbances in a fibre web
US3613743A (en) Method and apparatus for producing fabrics of high quality with considerably enhanced productivity
US4384596A (en) Means and method for sensing loom conditions indicative of potential fabric defects
JPH07117927A (ja) 糸切れ検出方法とその装置
EP0568762B1 (en) Electronic feeder apparatus for automatically controlling the tension of the yarn in a knitting machine and textile machines in general
JPH0229586B2 (cs)
JPH03161555A (ja) 織機における経糸通し検出装置
CS204629B1 (cs) Zařízení pro kontrolu osnovních nití v oblasti pohyblivého paprsku íxa tkacích strojích s postupujícím prostupem
EP2175058B1 (de) Webmaschine mit Garnqualitätssensor
JPH06257037A (ja) 横糸監視装置付織機
JPS6323297B2 (cs)
GB2119819A (en) Device for receiving and checking the weft on a shuttle-less loom in which the weft is inserted pneumatically
SU1520159A1 (ru) Устройство дл контрол уточной нити на многозевной ткацкой машине
EP0885991B1 (de) Verfahren zur Funktionsüberwachung eines Schussfadenwächters in Luftdüsenwebmaschinen
GB2136834A (en) Means and method for sensing loom conditions
US3459235A (en) Means for determining stops of a loom or the like
US4044800A (en) Loom with shuttles
US4673003A (en) Stopping mechanism for a gripper shuttle loom
US4396040A (en) Quality monitoring system for looms
US3590882A (en) Optical weft stop motion for a weaving machine
DE2712698A1 (de) Verfahren und vorrichtung fuer einschusskontrolle bei webmaschinen
JPS5929972Y2 (ja) 箔糸表裏確認装置
DE19826316C1 (de) Überwachungsvorrichtung für Kettenwirkautomaten mit Schußeintrag