Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Mikrotvrdoměr

Landscapes

Show more

CS203599B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Vlastimil Brozek
Roman Oujezky

Worldwide applications
1978 CS

Application CS851478A events

Description

Vynález se týká mikrotvrdoměrů opatřeného indektorem, pracujícího na principu zatlačování vnikacího tělesa, přičemž hloubka vtisku se měří pomocí tenzometrů.
Všechny dosavadní typy mikrotvrdoměrů, pracující zejména s Brinellovým, Vickersovým nebo Knoopovým vnikajícím tělesem jsou konstruovány tak, že po aplikaci zátěže ha vnikající těleso a po odlehčení, se pomocí mikroskopu s měřicím okulárem měří velikost plochy trvalého vtisku. Tento stav má řadu nevýhod, jako časovou náročnost, možnost vzniku subjektivní chyby při měření rozměrů vtisku a nepřesnost způsobenou neurčitým geometrickým tvarem vtisku, zejména u anizotropních materiálů. Proto není neobvyklé, že různé normy počítají s chybou měření až 20 °/o.
Výše uvedené nevýhody jsou z převážné části odstraněny podle vynálezu mikrotvrdoměrem, opatřeným indentorem. Jeho podstata spočívá v tom, že indentor je uchycen na pružném vetknutém nosníku, na němž jsou uloženy nejméně dva ťenzometry, přičemž proti hrotu indentoru je umístěn vzorek zkoumaného materiálu.
Základní účinek mikrotvrdoměrů podle vynálezu spočívá ve vyloučení nutnosti optického měření velikosti vtisku jako zdroje subjektivní chyby měření. Dále se jím odstra2 ňuje chyba měření způsobená pružnou deformací zkoumaného materiálu. Další výhoda spočívá v tom, že navrhovaná konstrukční úprava dovoluje graficky registrovat průběh vnikací zkoušky, což může sloužit k získání další charakteristiky zkoumaného materiálu.
Vynález je dále blíže popsán na příkladech provedení, znázorněných na připojeném výkrese, kde značí obr. 1 schematický nárys jednpho příkladu provedení, obr. 2 schematický nárys dalšího příkladu provedení v počátečním stavu před vtiskem do vzorku a obr. 3 konečný stav řešení podle obr. 2 po vtisku.
Jak je patrno z obr. 1 je indentor 1 uchycen na pružném vetknutém nosníku 2. Tento pružný vetknutý nosník 2 je upevněn v tělese 6 upraveném posuvně na sloupovém stojanu 7. Poloha tělesa 6 je nastavitelná pomocí stavitelného' horního dorazu 8 .se šroubem 9. Spodní doraz 10 je upraven rovněž stavitelný pomocí dalšího šroubu 11 a je opatřen nosnou deskou 12, v níž je vytvořen otvor 13 pro· průchod hrotu indentoru 1, ke vzorku 5 zkoumaného materiálu, uchyceného držákem 14 vzorku 5.,
Na obr. 2 a 3 je znázorněn další příklad provedení mikrotvrdoměrů podle vynálezu, kdy pružný vetknutý nosník 2 je upevněn v dutém tělese 15. Na indentoru 1 je umístěna zátěž 16. .
V obou příkladech provedení jsou ha pružném vetknutém nosníku 2 proti sobě upevněny dva tenzomery 3 a 4,
Mikrotvrdoměr podle vynálezu pracuje tím způsobem,, že pohybem pružného vetknutého nosníku 2 při vnikání hrotu Indentoru 1 do vzorku 5 po aplikaci zátěže 16 se mění deformace vetknutého pružného nosníku 2, která je snímána připojenými tenzomery 3, 4, zapojenými do neznázorněného vyváženého' můstku a registrována neznázorněným zapisovačem. Ostatní běžné příslušenství tvrdoměru, jako optický mikroskop, případně posuvný mlkrometrický stolek s držákem vzorku, může zůstat nezměněno.
U řešení podle obr. 1 se horní doraz 8 z nastavuje tak, aby hrot Indentoru 1 byl ve výšce povrchu vzorku 5, vymezené otvorem 13 v nosné desce 12.
Spodní vzorek je zvolen tak, aby při zvoleném standardu tvrdosti odpovídala deformace pružného vetknutého nosníku 2 s Indentorem 1 hodnotě nastavené zátěže 18, například 10 g nebo 100 g.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. pRedmět
    Mikrotvrdoměr opatřený indentorem, vyznačující se tím, že indentor (1) je uchycen na pružném vetknutém nosníku (2), na němž
    VYNALEZU jsou uloženy nejméně dva tenzometry (3 a 4), přičemž proti hrotu indentoru (1 j je umístěn vzorek (5) zkoumaného materiálu.