CS203111B2 - Brushless alternator - Google Patents
Brushless alternator Download PDFInfo
- Publication number
- CS203111B2 CS203111B2 CS711075A CS711075A CS203111B2 CS 203111 B2 CS203111 B2 CS 203111B2 CS 711075 A CS711075 A CS 711075A CS 711075 A CS711075 A CS 711075A CS 203111 B2 CS203111 B2 CS 203111B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- teeth
- yoke
- rotor
- stator
- extensions
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02K—DYNAMO-ELECTRIC MACHINES
- H02K19/00—Synchronous motors or generators
- H02K19/16—Synchronous generators
- H02K19/22—Synchronous generators having windings each turn of which co-operates alternately with poles of opposite polarity, e.g. heteropolar generators
- H02K19/24—Synchronous generators having windings each turn of which co-operates alternately with poles of opposite polarity, e.g. heteropolar generators with variable-reluctance soft-iron rotors without winding
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02K—DYNAMO-ELECTRIC MACHINES
- H02K1/00—Details of the magnetic circuit
- H02K1/06—Details of the magnetic circuit characterised by the shape, form or construction
- H02K1/12—Stationary parts of the magnetic circuit
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Power Engineering (AREA)
- Synchronous Machinery (AREA)
- Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
Description
Předmětem vynálezu je bezkartáčový alternátor, který má vysoký měrný výkon a malé wiějáí rozměry.
Gennrátor se zubovými póly, který je v současné době nejpoužívanějším zdrojem elektrické energie, má tu nevýhodu, že rotor je opatřen vinutím, sběracími kroužky a kartáčky. Sběrací kroužky a kartáčky jsou v těžkých pracovních podmíincáchjjako je prašné a agresivní prostředí, velmi citlivé a mimo to jsou zdrojem poruch rozhlasu. Jiskření kartáčků je v explozivní atmosféře velice nebezpečné. Naapoti tomu provedení bez kartáčků nemá nevýhody a umooňuje spolehlivou regulaci napětí pomooí polovodičových prvků.
V posledním deeeetletí byla zveřejněna řada řešení pro provedení bez kartáčků; všechna však mmia tu společnou nevýhodu, že alternátory měly nízký měrný výkon a velké rozměry ve srovnání s generátory s kartáčky a zubovými póly.
Účelem vyiálezu je vytvoořt alternátor bez kartáčků, který by měl vyšší měrný výkon a menší rozměry než provedení s_kartáčky. Předmětem vynálezu je bezkartáČkový alternátor, kde jho a zuby statoru jsou z oddělených, vzájemně kolmo umístěných lamel a vnitřní obvodová plocha jha slouží k upevnění budicího vinutí. Poddtata vynálezu spočívá v tom, že zuby mmjí uprostřed nástavce směřující radiálně ven a nástavce směřující radiálně dooniiř, přičemž všechny nástavce emёřující radiálně ven tvoří nosič statoru a nástavce směěřJící radiálně dovvntř jsou uloženy mezi dvěma prstenci tvořícími jho, jejichž wintřní obvodové plochy leží v'rovině s vnitřními koncovými plochami nástavců a na hraničních čárách těchto wiitřních obvodových ploch a vnitřních koncových ploch jsou prstence jha a nástavce zubů vzájemně pevně spojeny.
Provedení podle vynálezu má tu výhodu, že váha statoru je poměrně malá a také délka statorového vinutí je menší než u známých provedení; tím se jednak zmenší spotřeba mědi a jednak sníží vntřní odpor statorového vinutí. Upeevnění zubů v prstencích jha např. svařením msto obvyklého zalisování je jednodušší a zabraňuje vzniku vířivých proudů.
V^niez bude popsán v souviisosti s příklady provedení znázorněrými na výkresech, kde značí obr. 1 podélný řez alternátorem, obr. 2 pohled v osovém směru na výřez statoru bez statorového a budicího vinutí, obr. 3 v axonometrickém pohledu zub statoru podle prvního provedení vynálezu, přičemž vedle zubu statoru je pól rotoru, obr. 4 pohled na zuby statoru a póly rotoru v radiálním směru, přičemž je patrno, jak póly rotoru překrývají zuby statoru a jak velká je mezera mezi prstene i jha, obr. 5 axonoímeriký pohled na zub statoru podle druhého provedení, obr. 6 příčný řez druhým provedením statoru, obr. 7 výřez statoru z obr. 6 v axiálním pohledu a obr. 8 provedení jednorázového statoru podle druhé alternativy vynálezu.
Obr. 1 znázorňuje řez rotorem v podélném směru. Na hřídeli alternátoru je upevněn rotor sestávající ze dvou rotorových věnců 2 s dovvntř obrácenými póly 2. Jeden z rotorových věnců 2 je na hřídeli nalisován, zatímco druhý je na hřídeli pouze nasunut, a oba rotorové věnce 2 jsou spolu seároubovány. Tato dvoudílná konstrukce rotoru je nezbytná, poněvadž stator je v rotoru úplně uzavřen. PodeV pólů 2 na každém rotorovém věnci 2 3e libovolný. Celkový počet pólů 2 obou rotorových věnců 2 dohromady je sudý a závisí na nezbytné nebo žádané frekvenci při daných otáčkách. Rotorové věnce £ jsou vzájemně nastaveny tak, že rovina sowmrrnsti jednoho pólu 2 na jednom rotorovém věnci 2 splývá s rovinou ssшmrnnsti mezery mezi dvěma póly 2 na druhém rotorovém věnci 2· póly 2 kolem viější střeny statoru a mma! parabolický tvar, jak ukazuje obr. 3 a 4. Ten o tvar je nezbytný proto, aby výstupní napětí mělo sinusový průběh. *
Uvvntř rotoru je umístěn stator, který sestává ze jha 6 a zubů J. Jho 6 obklopuje budicí vinutí £ a je složeno ze dvou prstenců z lamel kolmých k ose rotoru. Tyto prstence jsou sestaveny z kruhových nebo svinuty z ocelového pásu. Svinutý prstenec jha 6 je na vntřní straně spojen svarem pod argonem. Na viější straně jha 6 jsou vyříznuty drážky, do kterých se zasazu;jí zuby J.
Z obir. 2, který ukazuje výřez statoru v osovém směru, je patrné, jak jsou zuby J vsazeny do jha 6. U velkých strojů muusjí být zuby J v drážce elektricky izolovány, aby nevznikly závity nakrátko. Zuby £ mm jí speciální konstrukci a sahají ze jha 6 v radiálním směru ven, jak ukazuje obr. 2. Vlastní zub J má na straně přivrácené k pólům 2 rotoru dvojnásobnou šířku než na straně přivrácené ke jhu 6. Vzduchová mezera mezi zuby J statoru a póly 2 rotoru má velkou šířku a plochu, takže hustota meapintického toku v mezeře je malá, což má za důsledek malý počet budicích aeerrzávitů.
Z obr. 3 je patrné sestavení zubů J, z lamel, které leží ve směru osy rotoru tak, že větší nebo menší počet lamel zvětšuje nebo zmenšuje tloušíku zubu Na užší části má zub J nástavec. 8 směř^^í radiálně dovvntř, který se svařováním v argonové atmosféře svaří s prstenci jha 6. Takové spojení zubů J se jtem 6 nevytváří závity nakrátko.
Alternativně mohou být zuby J vsazeny do drážky a přinýtovány ze strany; při tomto provedení může jho 6 sestávat z jediného prstence. Uurootřed široké části zubu J vyčnívá radiálně směrem ven nástavec i, který slouží dvěma účelům: jednak tvoří nosič statoru tím, že je z obou stran sevřen skříní stroje, takže stator je přesně centrován, a jednak protéká tímto nástavcem 1 mmagintický tok, když pól 2 překrývá zub J. Z tohoto důvodu je nutný parabolický tvar pólů 2.
Je žádouuí, aby nástavce 1 zubů J byly izolovány elektricky od skříně stroje. V prvním provedení podle obr. 3 jsou horní strany 3# zubů J rozšířené tím, že vněěší lamely jsou vyhnuty do stran. Tím se účelně zvětší plocha zubů J ve vzduchové meeeře. Majgneický tok pro203111' téká ' i’’ . postranní částí zubu J do jeho Široké ’ části. . Podle druhého provedení znázorněného' na ' obr. · .-5 je ·' zub J po stranách nástavce £ ve své široké horní · části odehnut od nástavce . £ tak,.. že · po · opracování smontovaného . statoru . ná soustruhu má horní strana 3 ’ zubu ' J větší . povrch’,· než' · ‘kdyby . zub J nebyl odehnut. · Zvětšená plocha závisí na úhlu, pod kterým je 'zub ' 3 vyhnut. . - ,
Obr. 6 ukazuje v příčném řezu druhé provedení statoru, který je sestaven z l_a^<^Zl kolmých k ose rotoru. Stejně jako v,prvním provedení má stator .neznázorněné jho na v^třní straně. Tento stator je výrobně jednodušší, .avšak pro buzeníje potřebí větší .počet . ampprzávitú. Tato nevýhoda se projevuje v jednofázovém provedení s vyjádřenými . póly podle obr-. 8 ' v menší míře.
Střední lamely rotoru, které jsou prodlouženy v nástavce £ ..sloužící . jako nosiče .statoru a na něm upevněného budicího vinutí £ jsou vytvořeny samossatně a --jsou ' . sevřeny mezi ' . dvěma stejjými polovinami statoru, znázorněnými v bokoryse na obr. 7 a 8. Nástavce j_ . vyčnívají radiálně ven ze zubů J. Obě poloviny statoru i lamely s prodlouženými nástavci £ . jsou .na. vni-třní straně svařeny v argonové atmooféře nebo spojeny iýty, které procházejí jednak ' . jhem . a jednak širší částí zubu J, což zvyšuje mechanickou pevnot. Lamely s nástavci £ slouží současně jako přídavná plocha, kterou prochází m^an^etický tok z pólů .2 do zubů J a zpět.
V obou . příkladech provedení statoru je vinutí £ kotvy známým způsobem vinuto tak, že v závislosti na požadované frekvenci při daných otáčkách uzavírá určitý počet zubů statoru. Přívody vinutí jsou vyvedeny u nástavců zubů 2 na skříni stroje.
Bezkartáčkový alternátor podle vynálezu pracuje tímto způsobem: budicí vinutí . upevněné na statoru budí jádro rotoru. Magnneický tok prochází rotorovým věncem 2 a přechází vzduchovou mezerou do zubu J. Z obr. 1 je vidět, že siločáry směěují k ose, u jha 6 se a procházejí zuby J do protilehlého pólu 2. Zuby J jsou střídavě překrývány severním a jižním pólem, takže čésií zubu J,» kde je vinit!, prochází msagutický tok oběma směry.
Uložením statoru v rotoru se dosáhne toho, že při daných rozměrech má rotor v důsledku většího poloměru vyšší obvodovou rychlost, přičemž délka vinutí kotvy je menní, což znamená menší tepelné ztráty a nižší spotřebu mědi. Protože rotorové věnce £ nesoucí póly 2 leží po stranách zubů, pro^l^ť^2^€^;)í siločáry i touto částí zubů. Alternátor má velmi málo součástí a konstrukce statoru umožňuje strojní .výrobu vinutí.
Claims (2)
1. Bezkartáčkový alternátor, kde jho a zuby statoru jsou z oddělených, vzájemně kolmo umístěných lamel a v^třní obvodová plocha jha slouží k upevnění budicího vinutí, vyznačený tím, že zuby (3) maaí uprostřed nástavce (1) směěuuící radiálně ven a nástavce (8) směěuuící radiálně dovnniř, přičemž všechny nástavce (1) směěuuíci radiálně ven tvoří nosič statoru a nástavce (8) směětuící radiálně dovnítř jsou uloženy mezi dvěma prstenci tvořícími jho (6), jejichž vnitřní obvodové plochy leží v rovině s vnitřními koncovými plochami nástavců (9) a na hraničních čárách těchto vnitřních obvodových ploch a vnitřních koncových ploch jsou prstence jha (6) a nástavce (8) zubů (3) vzájemně pevně spojeny.
2. Bezkartáčkový alternátor podle bodu 1 , vyznačený tím, že zuby (3) jsou na straně přivrácené k pólům (2) v osovém směru širší než na straně prstenců jha (6).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
YU281974A YU36084B (en) | 1974-10-22 | 1974-10-22 | Brushless alternator |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS203111B2 true CS203111B2 (en) | 1981-02-27 |
Family
ID=25558819
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS711075A CS203111B2 (en) | 1974-10-22 | 1975-10-22 | Brushless alternator |
Country Status (8)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPS5165301A (cs) |
CS (1) | CS203111B2 (cs) |
DE (1) | DE2541979A1 (cs) |
FR (1) | FR2289059A1 (cs) |
GB (1) | GB1521075A (cs) |
IT (1) | IT1047212B (cs) |
SU (1) | SU668045A1 (cs) |
YU (1) | YU36084B (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2488211C1 (ru) * | 2011-12-23 | 2013-07-20 | Николай Семенович Кривошеев | Генератор |
Family Cites Families (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS4933053U (cs) * | 1972-06-30 | 1974-03-23 |
-
1974
- 1974-10-22 YU YU281974A patent/YU36084B/xx unknown
-
1975
- 1975-09-20 DE DE19752541979 patent/DE2541979A1/de not_active Withdrawn
- 1975-10-02 GB GB4036075A patent/GB1521075A/en not_active Expired
- 1975-10-21 FR FR7532170A patent/FR2289059A1/fr active Granted
- 1975-10-21 IT IT6961375A patent/IT1047212B/it active
- 1975-10-22 CS CS711075A patent/CS203111B2/cs unknown
- 1975-10-22 SU SU752183151A patent/SU668045A1/ru active
- 1975-10-22 JP JP12726775A patent/JPS5165301A/ja active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FR2289059B1 (cs) | 1982-04-23 |
GB1521075A (en) | 1978-08-09 |
YU281974A (en) | 1980-12-31 |
SU668045A1 (ru) | 1979-06-15 |
YU36084B (en) | 1981-11-13 |
DE2541979A1 (de) | 1976-05-06 |
IT1047212B (it) | 1980-09-10 |
JPS5165301A (ja) | 1976-06-05 |
FR2289059A1 (fr) | 1976-05-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5793144A (en) | Rotor for a rotating electric machine | |
US5483116A (en) | Rotor for a rotating electric machine | |
US7126245B2 (en) | Polyphase armature for a rotary electrical machine, and its method of manufacture | |
CA2083974C (en) | Asynchronous induction motor | |
US3493800A (en) | Brushless alternator | |
US6849982B2 (en) | Toroidal electrical machine and an annular winding carrier therefor | |
US20030117033A1 (en) | Motor vehicle alternator | |
US10797556B2 (en) | Rotary electric machine comprising a rotor and a stator for the passage of a fluid | |
KR920015676A (ko) | 개량된 회전자 및 고정자를 갖는 고효율 저리액턴스의 원판형 기계 | |
US5001378A (en) | Rotor with reduced windage losses | |
US4228378A (en) | Wire wound disc armature for dynamoelectric machine | |
US3179825A (en) | Inductor alternator having a salient pole stator construction | |
CS203111B2 (en) | Brushless alternator | |
US3675060A (en) | Induction motors | |
US3912955A (en) | Electric dynamo | |
CN108933487B (zh) | 车用旋转电机 | |
GB2316241A (en) | Restraining pole tips of claw-pole rotors | |
CS205012B2 (en) | Brushless alternator | |
GB2307110A (en) | Magnet holder for a claw pole rotor | |
US2465983A (en) | Toothed pole ring for dynamoelectric machines | |
US3328616A (en) | Dynamoelectric induction machines | |
US2575932A (en) | Dynamoelectric machine rotor and winding | |
JPS60156234A (ja) | モ−タ | |
EP0305569A1 (en) | Electrical machines | |
US20210234417A1 (en) | Rotor for a rotating electrical machine |