Vynález se týká kompenzátorového spoje dvojice trub opatřených žáruvzdorným vnitřním vyložením, určených pro dopravu horkých prostředí, jejichž vyložení spolu sousedí v axiálním směru a je odděleno dilatační spárou.
Kompenzátorové spoje tohoto druhu se používají například u potrubí na vedení horkého větru u vysokých pecí, kde se může vyskytovat horký vítr o teplotě až 1 400 °C.
Je známo, že u šachtových pecí, zejména u vysokých pecí, se okružní potrubí horkého větru klade okolo pece a horký vítr se přivádí do pece určitým počtem dzgýšních odboček uspořádaných na jejím obvodu.
$ Běžně známé dmýšní odbočky jsou v podstatě trubková tělesa opatřená žáruvzdorným vyložením, která jsou pomocí příruby upevněna na připojovací hrdlo okružního vedení horkého větru.
* Za účelem kompenzace a vyrovnání montážních tolerancí, nepřesností a tepelného roztažení, к němuž dochází za provozu, jsou všechna nebo jen některá trubková tělesa, například těleso odbočky pro dmýchání horkého větru, navzájem spojena pomocí vyrovnávacích měchů, kulových kloubových spojů, křížových kloubových kompenzátorů, nebo jiných podobných zařízení. Tyto spoje musí být vyřešeny tak, aby prostřední trubkové těleso nebo tělesa mohla vykonávat mezi vnějšími trubkovými tělesy určitý kymácivý pohyb, aniž by přitom ze spojů unikal horký vítr tímto potrubím procházející.
Z lucemburského patentového spisu č. 58 457 je znám pohyblivý spoj mezi trubkovými tělesy se Žáruvzdorným vyložením, který je tvořen křížovými kloubovými kompenzátory. Tento spoj má tu výhodu, že se různé deformace jednotných trubkových těles, způsobené vysokou teplotou horkého větru, vyroviávvjí pomooí vlnovcových komppnzátorů o malém počtu zvlnění aniž je třeba použít vyrovnávacích kulových kloubů. Podle tohoto patentového spisu se dýchá cí foíma odbočky pevně pMtislme obvyklým způsobem, pomocí upínadel, na ýfučnu - upevněnou ve stěně vysoké pece, přičimí je styk mezi formou a výfučnou proveden ve tvaru kulové těsnicí plochy, aby se mohly kompenzovat vzájemné posuvy obou částí.
Poněvadž dýšní odbočky tohoto druhu pojí obýlkLe dva křížové kloubové íomppenz tory mezi okružním potrubím horkého větru a kolenem, a kloubový spoj bui mezi dýchcatí formou . a výfučnou, nebo mezi dýchací formou nebo výfučnou na ' jedné streně a stěnou vysoké pece na druhé straně, označují se tyto dýšní odbočky' všeobecní jako tříkouibové . dýtaí odbočky·
Lucnob burský patentový spis č. 64 911 popisuje dýšití odbočku, u které je dýchací forma pevně spojena s výfučnou, takže žvruvzdorné vnitřní vylo^ní v prostoru mezi dýchací 1 formou a výfučnou může být provedeno jako průběžné. Podle da.šího řnšzxtí, popsaného v tomto patentovém spise, je zde voddcí a přítaačné zařízeití, jímž se koleno, dýchací forma a výfučna, které tvoří jeden celek, udržuuí stále v určité -poloze vůči stěně vysoké pece. *
Tím, že odpadl jeden kloubový spoj a vzhledem í tomu, že dýohací forma má nepoddajné vedení, případně opíru, nedoooouujcí Žádné streniové pohyby, bylo třeba vytvooit mezi jednotívými trubkovými tělesy dýěních odboček spoje, které by byly schopny vyrovnávat kromě ú&Lových úcýlzí také případně se vyskytnuvší délkové dilatace.
Tento úkol je -řešen taí, že na kloubových rimnnnch křížového spoje jsou provedeny podlouhlé otvory, takže se současně vymezzuí relativní podélné - pohyby v obou smírech, což je dCůežité zejména pro peatíptuaci s jednotlivými součástmi dýšiní odbočky před oooIZží nzbo v průběhu oootéže. Pněvadž ppEí dýšní odbočky podlz tohoto lucemburského patentového spisu č. 64 911 ob^vyklz jen dva kloubové spojz, a to mezi okružním vedením horkého větru a kolenem, označuuí se dýšní odbočky tohoto druhu všeobecně jako dvoukL^oubové dýšní odbočky.
Podle současného stavu techniky je u spoje dvou trubkových těles provedena dilatační spára v žáruvzdorném vyložení. Vlnovcové ^pop^zv©^, uspořádané okolo dilatační spáry a určené í utěsnění spáry oppooi wiíjší atoooféřz, jakož i í vyrovnávání deformací plynového vzdem, případně vedení horkého větru a zejména deformací dý šitích odboček u vysoké pncz, musí být dobře chráněny proti vlivu teploty horkého větru. Pro zajištění této tepelné ochrany íomoeniZtorů byla podle stavu techniky dilatační spára vytvořena například jako stupn^vtá, případně vyplněna žáruvzdornou a stlačitelnou speecální vlnou, nebo jako kulovitá, opatřená prstencovým těsněním.
Při stanovení šíříy dilatační spáry se usiluje o íooproiýs, íterý závisí na dvou - podmíníách: na nutností! zachovat tuto spáru co nzjýnní, aby citlivé vlnovce, ^01^11^ toru nebyly vystaveny přímému vyzařování teploty horkého větru a aby nedošlo í víření horkého větru v oblasti mezi zvlněnými částmi ksPoeηlZtsru a dále na snaze udržet dilatační spáru dosta- , tečně velkou, aby pohyb komýpenztoru nebyl omezován dotykem sousedních čássí žáruvzdorného vyložení, což by navíc mohlo způso^^t poškozeni tohoto vyložení.
I když výše uvedená zřízení představní vcelku vy^ovujcí řzšzní tohoto kompromisu, i je žádoucí dosáhnout lepší eoýУllvosii jednotlivých trubkových těles a současně také zajistit ještě dokonaněí ochranu komýpenzách.
Úkol vynálezu je d^oo^í- Jedním úkolem je vyvinout ísppeηlátorový pro horká prostředí, u^oonuují^^í vyrovnání velkého axiálního prodloužení a současně zaru čnící dobrou octaranu íopoeηlZtorooých vlnovců. Druhým úkolem je vytvooit dvo^ílouhovou a tříkSuuЪoosu odbočku opatřenou tímto kompe^Z^^v^i spojem, íterá bude moci vyrovnat a případně omenzt pohyby vn všech smírech.
Tyto úkoly řeší tento vynZlnz, jehož podstatou je, že mezi žáruvzdorným vyložením a kompenzátorovým vlnovcem je uspořádána axiálně potyblivá ochranná trubi.ee překrývájící dilataění spáru, a že alespoň část prostoru mezi ochrannou trubicí a žáruvzdorným vyložením souseddcích trubkových těles je vyplněna žáruvzdornou ochrannou vrstvou.
Ochranná vrstva, uspořádáná na wiitřní stěně ochranné trubky, s výhodou vytvořená z elastického, Žáruvzdorného mattrrálu, odstiňuje vlnovcový komppnnátor vůči dilatační spáře a tím vůči působení' horkých plynů. Nejlepšího odstínění se dosáhne utěsněním, což lze nejlépe provést vložením lehce stlačené elastické vrstvy ze žáruvzdorného maaeriálu.
Výhodné konstrukční řešení předpokládá, že žáruvzdorné vyloženíj přidržováno ocelovými nosnými pouzdry, přičemž však nosná ' pouzdra doléhej na elastickou vrstvu ze žáruvzdorného eateeiálu, kterou je opatřena vnitřní stěna ochranné trubice. Elastická vrstva musí být uspořádána alespoň'na části axiální délky nosného pouzdra.
Podle výhodného provedení tohoto vynálezu je dm^ní odbočka opatřena nejméně dvěma kompennátorovými spo^i, které jsou navzájem spojeny dlouhým spojovacím trubkovým tělesem.
* U výhodného povedení diýšní odbočky podle tohoto vynálezu jsou axiální relťt.ivní pohyby souseddcích trubkových těles omezeny ve směru tahu narážkami a ve směru tlaku ochrannou turbicí.
Narážky, omeeuujcí axiální tažné pohyby, mohou být uspořádány buň na ochranné trubici popřípadě také na připojovacím hrdle vlnovců komeonnUtoгu, nebo mohou být vytvořeny jako křížový kloub spcoující souse^cí trubková tělesa.
Miniminí axiální délka dilatační spáry může být omezena délkou stabilní ochranné trubice. U stlačených vlnovců komeonnUtorů dotlačuje se pak stabilní ochranná trubice na stabilní příruby trubkových těles, čímž se ohnivzdorná vyložení v obbassi dilatační spáry nebude dotýkat.
Různé moomnosi provedenn, které lze vooit podle potřeby, zaručují požadované o^€^2^<^r^dí moonnosi pohybu jednotlivých trubkových těles, jak v tlaku, tak v tahu, a to jak u dvoukloubové, tak i u tříkouubové diýšní odbočky· Vhodnou volbou přírubových spojů meei kompenzátory a trubkovými tělesy umožňuj komeonnUtorové spoje podle vynálezu navíc také rychlou výměnu elastické žáruvzdorné vložky.
Aby se zabránilo přetáčení vestavěné stabilní ochranné trubky, může být vhodné uspořádat mezi stabilní ochrannou trubicí a horním připojovacím hrdlem blokovací prvky, například na způsob drážky a klínu.
Další vlastnosti a přednoti vynálezu jsou dále popsány a vysvětleny na výhodných pří, kladných provedeních předmětu vynálezu, znázorněných také na připojených výkresech, kde představuje obr. 1 jednu polovinu komeonnátorového spoje v podélném řezu, obr. 2 kompenzátorový spoj zatížený ve vzpěru v'podélném řezu a obr. 3 podélný řez dvoukloubovou diýšní odbočkou s komeonnátorovVmi spo^i podle vynálezu. Na obr. 4 je ve zvětšeném m^ě^řítku znázor» něna část prvého provedení komppnnátorového spoje, zejména pro dvoukloubovou dm^ní odbočku a na oba?. 5 je rovněž ve zvětšeném m^^ítku část druhého provedeš, pro dvoukloubové nebo tříkouubové diýSní odbočky. Obr. 5a představuje řez podle čáry Va-Va na obr. 5, obr. 5b řez pole čáry Vb-Vb na obr. 5 a obr. 5c částečný řez variantou provedení znázorněného na obr. 5. Na obr. 6 je ve zvětšeném m^řřít^ku část třetího provedení komoonzátorového spoje poc^e vynálezu, vhodného pro dvoukloubovou nebo třkkouubovou dm^ní odbočku. Na obr. 7 je znázorněn komoonnUtorový spoj dimšní odbočky při vzpěrném pohybu.
KomoonnUtorový spoj znázorněný na obr. 1 sestává z komponnátorového vlnovce 1, z připojovacích hrdel 2a a z přírub 2, které jsou opatřeny radiálně dovvntř tmeřřjícíoi přídržnými kotouči J pro žáruvzdorné vyložení 2· žáruvzdorné vyložení 2 je přidržováno dvěma
203108 4 nosnými pouzdry £ přivalenými na .přídržných kotoučích J, při čímž jsou nosná pouzdra £ uložena soustředné vůči připojovacím hrdlům 2a* Žáruvzdorné vyložení £ má ve střední část! kompenzátorového spoje relativné Širokou radiální dilatační spáru £ bez labyrintové drážky·
Nosná pouzdra £ končí v oblasti dilatační spáry £, kde jsou na předním konci £& ohnuta do směru podélné osy. Nosná pouzdra £ mohou také být opatřena upevňovacími kotouči 4b které jsou svisle přiváděny na nosných pouzdrech £ a radiálně pronikají do žáruvzdorného vyložení £. V kruhovém prostoru, vytvořeném kompenzátoro\ým vlnovcem £, případné připojovacími hrdly 2a a nosnými pouzdry £, je uspořádána ocelová ochranná trubice £, která má od vnntřního průměru g kojrppenZtoru radiální odstup д. Vnitřním průměrem D se zde rozumí wintřní průměr připojovacích hrdel 2a· případně kompennátorového . vlnovce £. *
V ochranné trubici £ je připevněna, například lepidlem elastická vložka 2 ze žáruvzdorné plsti, nejlépe ve dvou vrstvách, která ' je mezi ochrannou trubicí £ a nosnými pouzdry £ lehce stlačena a tím odstiňuje prostor kompeenátorového vlnovce £ od korkých · plynů. V určité délce je ochranná trubice £ v axiálním směru volně potybbiváj nebol je kratší než je vzdálenost mezi oběma přídržzým. kotouči J. Komppenační schopnost komppnnátorového spoje, šířka dilatační spáry £ a volná axiální polhbbivost ochranné trubice £ jsou navzájem sladěny.
Z obr. 2 je zřejmo, jakého pohybu je schopen kompennátorový spoj při zatížení ve vzpěru. Prodloužením horní čássí komp^p^e^nz^á-oiru se elastická vložka 2 ' v obasti konce 4a nosného pouzdra. £ stlačí, zatímco připojovací hrdla 2a se posunou směrem ke koncům ochranné trubice £. Poněvadž však ochranná trubice £ má v nezatíenném stavu dostatečný radiální odstup a od připojovacího hrdla 2a, případně od kompennáto.rového vlnovce 1 nemůže dojít ke vzpěrnému zatížení tuhé ochranné trubice.£.
Pí protSspěrnép pohybu protilehlých částí koppeenátorového vlnovce £, znázorněném na spodní části obr. 2, polwbuUÍ se konce 4a nosného pouzdra £ směrem od elastické vložky 2, zatímco elastická . vložka 2 v oblasti konců 4a nosných pouzder £ . se stlačuje. Takto je i na této straně.koppeezátorového spoje zajištěno odstínění koppenzátorového vlnovce £ vůči horkým plynům. ' Navíc i zde je zajištěno radiálním odstupem a, že se střední část zvlnění kompenzátorového vlnovce £ neepitlačí na ochrannou trubici £.
Je třeba také podcázat na to, že nosná pouzdra £ jsou v oblast, i svých volných konců účelně řešena tak, že se elastická vložka 2 Př pohybu ochranné trubice £ nepoškodí. Tak může být vhodné milé klí no vité zkosení nosných pouzder £ ^νη^ί ve směru k dilatační spáře fl a dodatečné vytanuti konců 4a nosných pouzder £ směrem doovniř, takže elastická vložka 2 se v o^U^j^ž^s^lí dilatační spáry £ jen mírně . stlačuje. Toto řešení prodlužuje životno^ a usnacdíuje montáž.
Zvláštní výhodu komppezátorového spoje - podle vynálezu je nutno spatřovat v účinné ochraně koupenááořových vlnovců £, která je zaručena přesto, že dilatační spára je značně široká. K tomu se připojuje dibší výhoda, že ’ komi^p^e^nzitorový sp<^,j pro vedení horkého vzduchu může také být zatěžován ve vzpěru. Tohoto spoje je tedy také možno pouuit stejně jako kloubového spoje u potrubí pro horký vítr.
Jak ochranná trubice £, tak elastická vložka 2 brání přímému vyzařování teploty .horkého větru na citlivý vlnovec kompeezátoru. Stlačitelná a elastická vrstva, tvořená vložkou 2, zabraňuje víření horkého větru a cirkulaci horkého větru v oblasti stěn vlnovce kompenzátoru.
Podle ponětí kopppezátorového spoje podle vynálezu . je možno vooit maaterál a tloušlku elastické vložky 2> aby se prostor k^^j^^e^n^z^lto^ového vlnovce £ zcela utěsni vůči horkým plynům. .
Axiální polvblivost ochranné, trubice £ je na obou koncích kompenzátorového spoje omezena stranovými přídržnými kotouči 1 žáruvzdorného vyložení · Kromě vyrovnávací schoppn>ssi kommennZtorového vlnovce 1 má činit axiální polhrtbivost nejméně 10 mm. Při vyrovnávací schopncoti kompennátorového vlnovce j v rozsahu 40 · mm je tedy celková - vyrovnávací schopnost 50 mm (40 + 10 mn). Jako maairnální hodnota se dosud doporučovvla axiální· volná potybbivost v rozsahu 30 mm. V každém případě musí být axiální polhbbivost ochranné trubice £ o něco větší, než je vyrovnávací schopnost komppenátorového spooe.
U výhodného provedení předmětu vynálezu má elastická vložka 2 ve stlaeeném stavu tlouštku 30 až 50 mm. Elastická vložka 2 může být v prostoru mezi žáruvzdorným vyložením 2, případně mezi nosnými pouzdry £ a ochrannou trubicí £ stlačena až o 15 %- Pří odpovídající délce elastické vložky 2 na obou stranách dilatační spáry £ je utěsnění velmi dobré. Při velmi silném tepelném namáhání může být výhodné, bude-li ochranná trubice 6 vyrobena ze žáruvzdorné occ-í.
Ochranná trubice £, má v podstatě funkci podpěry elastické vložky 2> zatímco sama elastická vložka 2 má fdokci oddilnění, přípatoě utěsnění vů%i horkým elyoům.
Ochranná trubice £ má · s výhodou - radiální odstup a od připojovacích hrdel 2a vln kompenzátorového vlnovce i, přičmž se volí tento radiální odstup a v závvslosti .na stavební délce 1 a svvtlosSi D kom^p^e^n^e^t-orového spoje tak, aby byla zajištěna možnost dostatečného vzpěrného pohybu. Kombinace radiálního odstupu a a velké dilatační spáry £, která je u konstrukce podle vynálezu možná bez odnožení kombeeoátorového vlnovce 1, umožňuje vzpěrný pohyb, který byl u kombeenátorových spojů pro vedení horkého větru - až dosud považován za vyloučený.
Raaéálmí odstup a 3θ možno zjistit výpočtem jeho miniminí ho&ioty. Při délce b = 572 mm ochranné trubice £ a maximálním namáháním komppxnátorů ve vzpěru a = + ·2° zjistme, že „ b a = tg — ., j - 0,0175.286 = 5 mm
Při uvedeném vzpěrném namáhání bude tedy minimální odstup a = 5 mm.
Aby se bezpečně zabránilo nárazu ochranné trubice £ na připojovací hrdla 2a. používá se v praxi 2 až 2,5 násobek vypočtené hodnoty, v konkrétním případě tedy 10 až 12,5 mm.
D^šní odbočka, znázorněná v podélném řezu na obr. 3 je spojena s okružním potrubím 102 horkého větru, a je určena k dýchání horkého větru do vysoké pece.
Diýšní odbočka 100 v podstatě sestává z rovného dílu tvořeného třemi trubkovými tělesy 104. 106 a 108. navzájem spojených kombeeoátorovými spooi 110. 112. dále z kolena , 114 s dýchací formou 116 a s výfučnou 118.· Koleno 114 je přírubovým spojem 120 spojeno se spodním trubkovým tělesem J08 rovného dílu, přičemž pro snadn^ší demontáž·kolena 1,14 je přírubový spoj 120 uspořádán v podstatě vodorovně. Na koleně 114 je vytvořen uzávěr 122 pozorovacího otvoru, kterým je možno kontrolovat dmcbací proces v prostoru pece. Všechna trubková tělesa 104, 106, 108, jakož i koleno včetně dýchací formy 116. jsou vyrobena ze svařovaného ocelového plechu a jsou uvntř · opatřena žáruvzdorným vyložením 124.
Výfučna 118. vyrobená z mmdd,· je pomocí šroubového nebo příuubového spoje · 126 pevně spojena s diýchací formou 116. Dýchací formu 116 a výfučnu 118 udržují ve stanovené poloze, s výhodou ve vodorovné poloze, dva vodicí čepy 128. 128' uspořádané v rámu na stěně vysoké pece, pod dýchací formou 116. Dýchací forma 116 je na spodní straně opatřena kluznými. plochami 130. 130'. vyrobenými z tlusto sd01oného ocelového plechu, uspořádanými rovnoběžně s podélnou osou dýchací formy 116. · Ρ^χΗηοί forma je při tyčována na stěnu pece přítlačným zařízením · 132. Toto přítlačné zařízení 132 je opatřeno šroubem 133. jímž lze do jisté míry měnt pří^ennou sílu.
Vodicí a přítlačné zařízení zajišťuje, že koleno 114. diýchací forma 116 a výfučna
1-18. které tvoří pevnou jednotku, jsou stále udržovány ve stejné, pokud možno horizontální poloze vůči stěně vysoké pece. Vybočení dmfýhací formy 116 a váfučny 118 z. jejich centrické polohy je tím vlouděno. Jak již bylo shora uvedeno, označují se dmCění odbočky tohoto typu běžně jako dvoiucloubové, vzhledem k tomu, že jsou opatřeny dvěma kompeenátorovými spoj 110 a 1112. oproti dmCáním - odbočkám tříllobbo^Cm, které mm jí . přídavný kloubový spoj na . stěně vysoké pece, místo vodícího a příUčCného zařízení, znázorněného na obr. 3.
KommennZtorlvУ spoj 112. znázorněný na obr. 4, představuje prvé provedení k^mpendíorových spojů diýšní odbočky 100. vyobrazené na obr. 3. jako u provedení na obr. 1 a 2, sestává kbmmeenZtbrovy spoj 112 z kbmmeenátorbvéhb vlnovce 22, připojovacích hrdel 22 a přírub 24. přičemž je na vyobrazení znázorněna jen příruba 24» uspořádána na pravém . konci kbmmpenZtorbvéhb spoje 112. Na připojovacím hrdle 22» znázorněném na levé straně, je na Radiálním totoím přídržném kotouč:! 2o ' přivařeno delěí připojovací hrálo 22a. umístěné v axiálním ' 3mmru.
Na vnitřním okraji přídUržného kotouče 26 a na vnitřním okraa! příruby 24 jsou usj^<^i5i^— dána nosná pouzdra 25 pro žáruvzdornou vyzdívku 27. Nosná pouzdra 25 jsou soustředná s připojovacími hrdly 23· V kruhovém prostoru takto vytvořeném mezi komp pastorovým vlnovcem 22. případně připojovacími hrdly 23 a nosnými pouzdry 25. je uspořádána ochranná trubice 30 s radiálním odstupem £ vzhledem' k připojovacím hrdlům 22, popřípadě ke kompenzátorovému vlnovci 22· žáruvzdorná vyzdívka 27 má, nejlépe ve střední části koupelná torového spoje 1112. relativně širokou . dilatační spáru 22, která prochází nappíklad bez labyrinoového vedeni šilmo vnějším směrem. Nosná pouzdra 25 jsou ukončena v obb-assi dilatační spáry 28 a jejich přední konce 25a jsou vyhnuty směrem do dutiny komípnnZáoru» Ochranná trubice 30 odstiňuje citlivý- komíPezZtbrbvy vlnovec 22 vůči dilatační spZře 28. tedy vůči horkým plynům, bez neppíznivého účinku na funkci komppenátoru. Aby tato funkce nebyla narušena, má ochranná trubice 30 radiální odstup a od vnitřního průměru D připojovacích hrdel 22, případně od kbmípnnZtoгbvého vlnovce 22·
Na vnitřní stěně ochranné trubice 30 je upevněna, nejlépe přilepením, Žáruvzdorná vložka 22· žáruvzdorná vložka 29 sestává s výhodou ze zdvojené vrstvy elastcckého žáruvzdorného maapelálu. Průměr nosných 25 je volen tak, aby elastická žáruvzdorná vložka byla poněkud stlačena nosnými pouzdry 22, aby byl prostor komppnS Arového vlnovce 22 odstíněn vůči horkýa plynům.
Ochranná trubice 22 je v axiálním směru v určité délce volně polhblivá, nebol je kratší, než je vzdálenost mezi přírubou 24 a radiálním přídržiým kotoučem 26. Vyrovnávací schopnost komm penz Arového spoje 1_12. šířka dilatační spáry 28 a volná artální poihybivost ochranné trubice 30 jsou navzájem sladěny. Volná axiální polh’blivlst ochranné trubice 30 je s výhodou o 10 mm větší než je ' vyrovnávací schopnost komípnSt(lrbvého vlnovce 22·
Komp^eS torovy spoj 112. popsaný s odvoláním na obr. 4, je spociálně určen pro dvoiukoubovou dmmšní odbočku, znázorněnou například na obr. 3, nebol je opatřen vodicím a přítlačným zařízení, 'které způsobuje, že komípnnátbгbvé vlnovce kom^nnáIrových spbjů .110 a 112. uspořádané v nakloněné poloze, nejsou nepřípustně zatíženy vlastní váhou a váhou trubkových těles.
Druhé provedení komípnStorbvéhb spoje podle vynálezu, znázorněné na obr. 5, je vhodné jak pro dvoUkl.oublvoul tak i pro třkkoutovou diýšní odbočku. Jde o zvětšený částečný pohled na podélný řez potyblivým spojem mezi trubkovými tělesy 104 a 106 u kbmípnnZtbrbvéhb spoje
110. Ро^Ь1^с koupelná turovy spoj 110 má kbmípnnZtbr sesSááaJící z kbmppnStbrbvéhb vlnovce 136. z horního připojovacího hrdla 138 a dolního připojovacího hrdla 140. Dolní připojovací hrdlo 140 je spojeno například svařením s prstencovým kotoučem 144 upevněným na oceloΊ vém plášti 142 trubkového tělesa 1,06. Hora! připojovací hrdlo 138 je spojeno přírubou 146. mezipřírubou 148 trubkového tělesa J04 a přírubou 150 hrdla . 103 okružního vedení s okružním vedením 102 horkého větru.
Oba protilehlé konce trubkových těles 104 a 106 jsou v obbasti komppnzitorového spoje 110 opatřeny kovovými nosnými pouzdry 152. 154..V mezikružním prostoru vzniklém mezi kompenzátorovým vlnovcem 136 a nosnými pouzdry 152. 154 jsou uspořádána dvě ochranná pouzdra 156. 158 z elastického žáruvzdorného mattriálu a stabilní ochranná trubice 160 nejlépe kovová, případně ze žáruvzdorné oceli. Vnější ochranné pouzdro 158 je o něco delší než vnitřní ochranné pouzdro .15,6 uložené na vnějším povrchu nosných pouzder· 152. 154 tak, aby kompenzátorový vlnovec 136 nebyl vystaven přímému tepelnému záření horkého větru a aby nedošlo k cirkulaci horkého větru v prostoru mezi kompenzátorovým vlnovcem 136 a ochrannou trubicí 1ÁO.
» X
Žáruvzdorné vyložení 124 obou trubkových těles 104 a 10,6 má v obbasti kommpnnátorového spoje 110 doplňkový tvar, takže vzniká například labyrintová dilatační spára J62. která může být vyplněna speciální elastickou žáruvzdornou vlnou. Labyrintový tvar dilatační spáry 162 je přídavné opatření, které zabraňuje vyzařování tepla horkého větru vnějším směrem. ořovy vlnovec 136 je však dostatečně chráněn proti víření a cirkulaci horkého větru vnitřním elastickým ochranným pouzdrem 156. takže dilatační spára 162 může mít také hladký radiální tvar, znázorněný například na obr. 3 a 4.
Na horním a dolním konci vnějšího obvodu stabilní ochranné trubice 160 je uspořádán přídržný kroužek 164. případně přídržné segmenty 166. 166/. zřejmé také z obr.5a a 5b, zatímco na vnitřní stěně horního připojvacího hrdla 138 a dolního připojovacího hrdla 140 jsou upevněny nosné segmenty 168. 168*. případně 170 a 170'. 1ak je rovněž zřejmo z obr. 5a a 5b, nosné segmenty 168. 168' a 170. 170'. jakož i přídržné segmenty 166. 166 ‘ neobepínají celý obvod připojovacího hrdla 138_ a 140. případně ochranné trubice 160. nýbrž jsou na .
vintřní straně k^^íee^zz^t.o^ů připevněny, například při vařením, vždy dva nosné segmenty 170. 170*. případně 168. 168* DCůeeité je, aby se přídržné segmenty a nosné segmenty navzájem částečně překrývaly, jak je znázorněno na obr. 5a a 5b.
Jedině přídržný kroužek164 obepíná celý obvod ochranné trubice 160. s výjimkou vybrání 172. zřejmého na obr. 5a, s nímž spolupracuje axiálně uspořádaný zajišlovací klín 174. jehož účelem je blokovat otáčení ochranné trubice .160. Podle jiného na výkresech nlináiorněného provedení, může být přídržný kroužek .164 opatřen dalším vybráním na protilehlé straně vybrání 172. Tím se dosáhne přídavného blokovacího účinku pomocí dalšího zajišlovacího klínu a snadněji se zabrání příčení, k němuž dochází působením vlajících sil.
Κοι^^γ^οι ^ímp^^^nového spoje 110 ummOňuje relativní pohyby jednotlivých trubkových těles 104. 106_. Trubková tělesa 104. 106 se mohou pohybovat například v podélném směru, čímž a se dilatační spára 162 rozšíří nebo zúží. Trubková tělesa 104. 106 mohou být také namáhána ve vzpěru, jak bude dále popsáno v souvvisooti s obr. 7. Tento relativní pohyb trubkových těles 104. 106 je možný proto, že nosná pouzdra .152. 154. ochranná pouzdra 156. 158. jakož i ochranná trubice 160 jsou navzájem vůči sobě posuvná v podélném směru . a že ochranná pouz> dra 156. 158. stejně jako jim o^j^c^v^ví^d^ající žáruvzdorné vložky I a 21 na obr. 1, případně jsou elastické a stlačitelné.
Pro konstrukci podle obr. 5 je podstatné, že přídržné kroužky 164. případně přídržné segmenty 166. 166' a jim přiřazené nosné segmenty 168. 170 určují meadimílní axiální prodloužení komíennitorového vlnovce 136. to znamená maximíání šířku dilatační spáry 162 nebo vzdálenost trubkových těles 104 a 106. Toto omeeení pohybu v tahu ve směru podélném u trubkových těles 104 a 106. je dáno relativní polohou přídržnýoh kroužků 164. případně přídržnýoh segmentů 168. 170. Maaimíání prodloužení kOIníeznitorového vLnovie 136 odpovídá poloze, ve které nosné segmenty 168. 168* a 170. 170' narážejí na přídržný kroužek, případně přídržné segmenty 166. 166* Přídržný kroužek a nosný kroužek má .tedy při maximílním axiálním pro203108 β
dloužení funkci narážky a dorazu, přičemž vzniklé síly se přenášejí dále do stabilních trubkových těles.
Při stlačení je pohyb obou trubkových těles 104 a 106 omezen dálkou stabilní ochranné trubice 160. íterá dosedne na vloženou přírubu 148 a prstencový kotouč 144. Avšak i vn zcela stlaCeném stavu nedojde í dotyku obou čássí žáruvzdorného vyložení -124 v oblasti dilatační spáry - 162. taížz žáruvzdorné vyložení -124 nemůže být oecihmicky poěkozeno. Délka ochranné trubice 160 ousí být přizpůsobena daným podmínkám, a ts tak, že íompenlZtsrsvý spoj umožní všechny pohyby, ítnré provoz zařízení vyžaduje.
Při oonnáži dýšní odbočky sn nejdříve přesunou ochranná pouzdra 156 a 158 přes nosné pouzdro 152 trubkového tělesa - 106. Nato je možno přesunout ochrannou trubici přes vnější ochranné pouzdro 158. K to taí, žn přídržné segmenty 166. 166'' proniknou mezi horní nosné sngmetny 168. 168' a dolní nosné segmenty 170. 170'.
Nato sn ochranná trubice 160 pootočí o 90° taí, že sn přídržné segmenty H65, -166' a nosné segmenty 170. 170' přesně -překují, jak. je znázorněno na obr. 5. Ochranná trubice 160 sn pak ^sunn dále až do ^lohy znázorněné na obr. 5 a nato sn upevní zajišlovací Wtín Щ oezi připojovací hrdlo 138 a přídržný kroužek 164 do vybrání 172. čímž sn zabrání dalšímu pso^nní ochranné trubice 160. Montáž ochranné trubice 160 sn tedy provádí na způsob bajonetového spoje. ,
Poněvadž sn přídržné a nosné kroužky navzájem eřekrývojí, byla by montáž ochranné trubice -160 obtížnější, kdyby dolní přídržný kroužek a oba nosné kroužky nebyly vytvořeny jako segmenty a byly připevněny na cnléo obvodu, tj. v rozsahu pLných 360°. Protože však oejí tyto čáss.1 tvar segmentů, mohou přídržné segmenty 166 p^í^tjít volným prostorem mezi nosnými segmenty 168. Je samozřejmě také možno pouKt více než dvou nosných nnbo přídržných segmentů. Důležité však je, aby - vzdálenost mezi jednotlivými nosnými segmenty 168 byla větší než je- dálka přídržných segmentů -166. Poněvadž sn horní přídržný kroužek 164 ^přesouvá za horní nosný kroužek, není třeba, aby tento kroužek byl dělený.
Po oonnáži ochranné trubice 160 je možno zasunout trubkové těless 104 do vnitřního ochranného pouzdra 156 a hsrní přírubový spoj tvořený přírubou 146. vL^^^e^^su přírubou -148 a přírubou - 150 je oožnn ieSrsubovat. Zvláštní výhodu olsízné příruby -148 je oožnn spatřovat v too, žn ochrannou trubici 160. případně ochranná pouzdra - ^<5. 158 je oožnn jednoduše montovat a je-li třeba taíé snadno vyoPěnt. Podle jiného neznázsrněného provedení oiůžn být prstencový íbtnuč 144 nahražen přírubovým spojem, podobně, jak je znázorněno na sbr. 5 nzbn 5c - příruba 146. vložená příruba - 148, příruba 150. případně příruba 146 a 150.
Podle alternativního provedený znázorněného na sbr. 5c, představ^ícího - hoxrní přírubový spoj je příruba 146 kopoenlZtoru příoo eřišooutsoVnj na přírubě 150 bnz vložené příruby. U tshsts provedení pn ponnáái ochranných pouzder 156. 158 a ochranné trubice 160 sn přivalí mezi - nosné pouzdro - 154 a přírubu 146 komoenlZttrtvého vlnovce 136 přídržný prstenec -176.
Na sbr. 6 je znázorněno třetí provedení ί^ρ^η^forového spoje podle vynálezu. Souččáii totožné sn součástmi znázorněnými na obr. 5 jsou označeny stejnými vztahovými znaěkami. U tohoto provedení nejsou ^^i^mty žádné přídržné a nosné kroužky, čímž je usnadněna montáž ochranné trubice 16). Furncci přídržných a nosných kroužků psdln sbr. 2, tj. omezování axiálního prodloužení koooenlZtorového vlnovce 136 v důsledku zatížení tahem nnbo tlakem, přijímá v tomto případě křížový kloubový spoj oezi trubkovým - tělesem 104 a D,.
Na - přírubě 146 . ^10^^10™ jsou uspořádána protilehle dvě kloubová ramena 180 a 180'- neznázorněno, spojená přes kardanový kroužek 182 sn dvěma rovněž protilehle uspořádanými kloubovými rameny 184. 184' - neznázorněno. Obě dvojice kloubových ramen 180. 180'. 184.
1,¾.« - navzájem vůči sobě n 90° přesazených, jsou spatřeny podélnými otvory 186 a 118 6 188 a 188\ z nichž však jsou vyobrazeny pouze podélné otvory 186 a 188 kloubových ramen 180 a 1134. šrouby 120, .190*, .192, U92*> přičemž šrouby . 190 'a 192 ' nejsou znázorněny, procházejí podélnými otvory 186. 186'. 188. 188* a spojují kloubová rcmena' 180. 18θ0 .184 a 184* s kardanovým kroužkem 182. čímž se dosahuje, že se kloubová ramena 180. .180-'. 184 a 184'mohou posouvat v podélném směru vůči kardanovým kroužkům. Část relativních pohybů mezi jednUivými trubkovými tělesy 104 a 106 způsobených buá tepelrým roztahováním diýšní odbočky, okružního vedení horkého větru nebo stěny pece, je tedy kompenzována touto konstrukcí umožněným relativním posuvem kloubových ramen vůči kardanovým kroužkům zatímco zbývající část relativních pohybů nebo vzpěrných pohybů je kompenzována elastcelými ochrannými pouzdry, jak bude . ještě dále objasněno v so^u^vL^]^<^£iti s popisem obr. 7.
Omezení mojnvjSi pohybu v axiálním směru při zatížení v tahu L tlaku je zajištěno dorazem šroubů 190. 190*. 192. .192' na obou koncích příslušných podélných otvorů 186. 186'. 188. lS8'·
Je samozřejmé, že dvoukloubová odbočka, znázorněná na obr. 3 jen pro ilustraci je opatřena ^mpiennátorovými spoji Ш a 110 růLzn^o p^ov^iení podle obr. 4, příjaclně 5 nebo 6. Ač to není nezbytné, pouuivají se v praxi oba kompeenátoroaé spoje stejného . provedení, zkonstruované podle jednoho ze tří zde navržených řešení.
Na obr. 7 je znázorněn potyhlivý koeeeevátorový spoj 110 mezi 'dvěma trubkovými tělesy 104 a 106 při namáhání ve vzpěru. Stejně namáhán může samozřejmě být L’koepeevátoroaý spoj znázorněný na obr. 4 nebo 6. Jak je zřejmo z obr. 7, při tomto namááiání ke stlačení elastikách ochranných pouzder 156. 158. Na straně, na které sé zúží dilatační spára, se ochranná pouzdra 156. 158 přitlačí k sobě svými konci, přičemž vnější . delší ochranné pouzdro 158 se stlačí ještě v podélném směru působením vložené příruby 148 a prstencového kotouče 144.
Na protější straně se ochranná pouzdra 156. 158 přitlačí k sobě ve své střední čásibi působením nosných pouzder .152. 154. Aby při vzpěrném pohybu nedošlo k poškození vnitřního eljstiekéhj ochranného pouzdra 156 nosnými pouzdry 152... .154. jsou konce nosných pouzder 152. a 154 vyhnuty směrem dovvntř. Průměr ochranné trubice 160 je volen tak, aby při nezaaížené poloze komeeevátorového spoje těsně doléhala na vněěší stěnu ochranného pouzdra 158. Průměr ochranné trubice 160 však nesmí být příliš maúý, aby mohla být při mmonáži přesunuta přes ochranná pouzdra.
Popsané potyblivé kommeenátorové spoje umožňuuí maacimmání pohyb jednotlivých trubkových těles při ochraně kamenná torného vlnovce a zajištuje současně omezení nežádoucích pohybů. V důsledku toho, že všechna popsaná provedení koeeeevátžroaých spojů umooňuuí také podélný pohyb jedno tlivých trubkových těles, může být výfučna pevně spojena s dýchací formou, kterou je možno oppařit přidržovacím zařízením, které nedovolí vy^ýHa dmociscí formu a její centrické polohy.
Protože různá popsaná provedení kžmeeevátoroaých spojů.jsou opatřena prostředky omezujícími podélný . pohyb spojených trubkových těles, lze je také pouuít u stávajících tříkloubových diýšních odboček, tj. u .těch, které nejsou opatřeny žádným vodicím a přidržovacím zařízením diýohací formy a u nichž je spojení mezi (dýchací formou a výfučnou nebo mezi výfučnou a stěnou vysoké pece provedeno obvyklým způsobem pomocí kulové těsnicí plochy nebo jinými prostředky.
Kommeevátoržaé spoje podle vynálezu je tedy možno pouuít L u řřekŽuuЪžaých diýšních odboček, přesto, že byly popsány v souvislosti s dažuklžuboaýmL d^šními odbočkami, tj.
s přidržovaicím a vodicím zařízením pro dýchací formu. Oumeení podélného pohybu v tahu přináší ještě další výhodu v tom, že kžemeevátžгžaé vlnovce nejsou při transportu nebo moonáži diýšní odbočky nepřípustně zatěžovány.
^^l^c^lliv b^l . tento vynález pro ilustraci popsán zejména ve vztahu k dmýšní odbočce horkého větru, je samoořejmé, že může Uýt aplikován všude tam, kde je třeba spojt dvě trubková tělesa opatřená žáruvzdorným vyložením, při zachování dilatační spáry.
PŘEDMĚT VYNÁLEZU