Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of operation of the power plant

Classifications

F01K23/067 Plants characterised by more than one engine delivering power external to the plant, the engines being driven by different fluids the engine cycles being thermally coupled combustion heat from one cycle heating the fluid in another cycle the combustion heat coming from a gasification or pyrolysis process, e.g. coal gasification
View 2 more classifications

Landscapes

Show more

CS203089B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Paul Rudolph
Emil Supp

Worldwide applications
1974 DE 1975 ZA CS US GB

Application CS752380A events

Description

Vynález se týká způsobu provozu elektrárny, s výhodou pro špičkové zatížení.
Takové elektrárny musí být často velmi rychle nastavovány na střídavé zatížení; kromě toho· je výkon v noci a často též na konci týdne většinou snížen na nulu. Proto vyvstává úkol rychlé regulace · přívodu paliva, aby bylo možno přizpůsobit provoz elektrárny měnícím se zatížením.
Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny způsobem provozu elektrárny podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že část vyčištěného primárního plynu se katalyticky konvertuje, vzrůstající část primárního plynu se při klesajícím zatížení elektrárny vede při tlaku 3 až 8 MPa a při teplotách 230 až 2.80 °C přes katalyzátory, obsahující· měď, a převádí v methanol, který se ochlazuje a zkapalňuje a za účelem uskladnění převádí do nádrže, přičemž při vzrůstajícím zatížení elektrárny se odpařuje vzrůstající část methanolu, přidává se k primárnímu plynu a směs se zavádí do elektrárny za účelem výroby elektrické energie.
Spojení mezi vytvářením topného plynu a výrobou metanolu poskytuje možnost velmi rychlé regulace, neboť při náhlém zvýšení zatížení je užíváno metanolu z uchovávané zásoby jako· paliva a při náhlém poklesu zatížení může být výroba metanolu zvýšena. Při kolísání zatížení elektrárny není však zapotřebí měnit prosazení výroby plynu, což je velmi výhodné.
Úče'lné provádění způsobu spočívá v tom, že během klidového· stavu elektrárny pokračuje výroba primárního plynu a tento plyn se mění v metanol.
Vzhledem· k tomu, postačí dimensovat výrobu a čištění plynu včetně zařízení pro rozkládání vzduchu za účelem získávání kyslíku jen na 50 až 70 % výkonu, který by byl nutný bez výroby a uchovávání metanolu.
Příklad způsobu provozu elektrárny · podle vynálezu je blíže vysvětlen s pomocí výkresu, který představuje blokové schéma zařízení k · provádění způsobu podle vynálezu,' přičemž se vychází ze· zplyňování oleje.
Zplyňovacímu reaktoru 1 jsou prvním vedením 2 přiváděny vysokovroucí uhlovodíky, · například těžký topný olej. · Uhlovodíky jsou spolu s kyslíkem a vodní párou z ' druhého' vedení 3 ve zplyňovacím reaktoru 1 zplyňovány pří teplotách 1200 až 1500 °C a při přetlaku, často při tlacích více než 2 mPa. Parciální oxidací přitom vzniká známým způsobem· nečištěný plyn, v následujícím textu, označený též jako· primární plyn, který převážně obsahuje kysličník uhelnatý a vodík.
Tento primární plyn o teplotě, značně vyš203089 ší než 1000 °C, je stupňovitě chlazen výměnou tepla, přičemž ze značného· tepla plynu je získávána vysokotlaká pára. Na výkrese· je chlazení zjednodušeně znázorněno výměníkem 4 tepla. Konečná teplota ochlazeného primárního· plynu se řídí následným praním plynu, v první pracce 5, v níž je z primárního- plynu odstraněna hlavní část nečistot, zejména sloučenin síry.
Je-li praní plynu prováděno kapalným metanolem, je žádoucí vstupní teplota primárního plynu cca 30- °C. Známým způsobem může být praní plynu v první pračce 5 rovněž prováděno jako praní horké potaše.
Vypraný primární plyn může být nyní volitelně nebo vždy v dílčím proudu veden do třetího vedení 6 a tím k syntéze metanolu, nebo však ve zpětném vedení 7 přímo- jako topný plyn do elektrárny pro výrobu elektrické energie. Rozdělení vypraného primárního plynu do vedení 6 a 7 je prováděno regulovatelnými ventily 8 a 9. Plyn ve zpětném vedení 7 je v části výměníku 4 tepla opětně zahříván -a pak za účelem povolení veden plynovou turbinou 10. Plynová turbina 10 pohání první generátor 11. Povolený plyn z plynové turbiny - 10 je - zaváděn do parního kotle 12 a zde spalován při vytváření páry. Pára z parního kotle - 12 pohání pak parní turbinu 13, která je spojena s druhým generátorem· 14.
Z -primárního· plynu ve třetím· vedení 6 je známým způsobem vyráběn metanol. Nejprve probíhá jemné -čištění v čističce 15 za účelem odstranění ještě zbývajících sloučenin síry, které by jinak působily jako katalytické jedy. Jemné čištění může být například prováděno aktivním uhlím. Poté je

Claims (2)
Hide Dependent

1. Způsob provozu elektrárny, spočívající ve zplyňování uhlovodíků, vroucích při vysokých teplotách, s kyslíkem nebo plyny, obsahujícími kyslík, a vodní parou při tlacích nad 2 MPa a při teplotách 1200 až 1500 °C, na kysličník uhelnatý a - primární plyn, obsahující vodík, dále ochlazování primárního plynu, -odstranění nečistot a sloučenin síry vyznačující se tím, že- část vyčištěného primárního plynu se katalyticky konvertuje, vzrůstající část primárního plynu se při klesajícím zatížení elektrárny vede· při tlaku 3 až 8 MPa a při teplotách dílčí proud vyčištěného plynu veden konvertorem 16, kde je katalyticky přeměňován CO -j- H2O na CO2 + H2. Konvertovaný dílčí proud je společně s nekonvertovaným dílčím proudem z -obtokového vedení 17 opětně slučován ve čtvrtém- vedení 18 a společně veden další pračkou 19 plynu. V pračce 19 je -odstraněna největší část zůstávajícího kysličníku uhličitého, takže plyn pak vykazuje správné složení pro následující syntézu - metanolu. K tomu -musí objemové složky různých komponentů plynu splňovat podmínku, -aby (H2—CO) : [CO -j- CO2) bylo větší nebo - rovno- .2,01.
Katalytickou přeměnou v zařízení 20 pro syntézu metanolu je vyráběn požadovaný metanol. Metanol je v kapalné formě uchováván v nádrži 21.
Metanol z nádrže 21 - je v případě potřeby nasáván -čerpadlem 22 otevřeným ventilem
23 a veden odpařovačem 28 v pátém vedení
24 do zpětného vedení. Tento pochod nastává tehdy, je-li zatížení elektrárny tak vysoké, že topný plyn ze zpětného vedení 7 sám nedostačuje.
Je rovněž m!ožné, odebírat kapalný metanol z nádrže 21 odváděcím vedením 25 a vést do do- první pračky - 5 plynu a/nebo druhé pračky 19 plynu.
Vzhledem^ k tomu, že přes den při -obvyklém zatížení elektrárny je do zařízení pro syntézu metanolu přiváděno cca 10- % primárního plynu za účelem dodržování provozu syntézy metanolu, zatímco během prostojů elektrárny v noci a na konec týdne je však k tomuto účelu k disposici všechen primární plyn, existuje v nádrži 21 stále dostatečná zásoba metanolu.
vynalezu
230 -až 280 °C přes katalyzátory, obsahující měď, a převádí v metanol, který se ochlazuje a zkapalňuje a za účelem uskladnění - převádí do nádrže, přičemž při vzrůstajícím zatížení elektrárny se odpařuje vzrůstající část metanolu, přidává se k primárnímu plynu a směs se zavádí do elektrárny za účelem výroby elektrické energie.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že během klidového stavu elektrárny pokračuje výroba primárního plynu a tento plyn se mění, v metanol.