CS201806B1 - Směsný inhibitor - Google Patents

Směsný inhibitor Download PDF

Info

Publication number
CS201806B1
CS201806B1 CS873477A CS873477A CS201806B1 CS 201806 B1 CS201806 B1 CS 201806B1 CS 873477 A CS873477 A CS 873477A CS 873477 A CS873477 A CS 873477A CS 201806 B1 CS201806 B1 CS 201806B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
inhibitor
corrosion
substituted
weight
nitrogen
Prior art date
Application number
CS873477A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozsef Falaky
Jozsef Hoffmann
Original Assignee
Jozsef Falaky
Jozsef Hoffmann
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jozsef Falaky, Jozsef Hoffmann filed Critical Jozsef Falaky
Publication of CS201806B1 publication Critical patent/CS201806B1/cs

Links

Landscapes

  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)

Description

Vynález se týká směsných inhibitorů, které omezují chemickou a 'nebo elektrochemickou korozi a i vznik usazenin organického nebo anorganického původu.
Je známo, že při získávání, dopravě, skladování, zpracovávání, rafinaci a používání zemního plynu a ropy vznikají různé korozní jevy, poněvadž zemní plyn a ropa obsahují vodu, organické sloučeniny síry, anorganické soli a jiné korozivní látky. Pomocnými látkami používanými při rafinaci ropy (například fenolem, amoniakem atd.) se rozsah koroze zvětšuje, její charakter se mění, dále se podporuje a její druh ovlivňuje vznikem usazenin.
Proto se všude usiluje o zvyšování životnosti a provozní bezpečnosti provozních zařízení tím, že se koroze a usazeniny omezují na minimum. Jedna z možností je používání látek zpomalujících korozi, tj. inhibitorů koroze.
Inhibitory koroze v současné době nejvíce používané jsou vysokomolekulární organické sloučeniny obsahující dusík a síru.
Souborně jsou tyto sloučeniny popsány v následujících monografiích: J. I. Bregmann: Annali de’l Universitě di Ferrara Nuova Serie Sezione v. Chimica Pura ed Applicata 340— 382 (1971) a Μ. H. Akstinat: Werkstoffe und Korrosion 21, 4, 273-281 (1970).
Látkami majícími schopnost zabraňovat korozi jsou všeobecně aminy (např. anilin, cyklohexamin jsou složky inhibitorů) nebo amidy s dlouhým uhlíkovým řetězcem, jakož i deriváty těchto sloučenin, dále imidazolinové deriváty a jejich soli, kvartérní amoniové sloučeniny, deriváty thiokarbamidu a jiné. Použití těchto sloučenin je mezi jiným popsáno v následující literatuře: Korrosia v. Neftegazovej Promyšlennosti 2, 7—9 (1971); Corrosion 7, 6, 189—195 (1951); Corrosion 9, 25 (1953); Zascite Metallov 6, 491 (1970); Materiál Protection and Performance 7, 29 (1968); britský patentní spis č. 1 031 503 a US-patentní spisy č. 3 242 094, 2 437 750, 2 925 781, 2 799 658 a 3 437 583. Inhibitory koroze kovů, SNTL 1964, 150.
Na základě zkušeností shromážděných v plynárenské chemii a petrochemii se na inhibitory koroze kladou následující základní požadavky: inhibitor nesmí v technologickém procesu působit poruchy, nesmí podporovat emulgaci vody, nesmí obsahovat složky tvořící usazeniny nebo podporující tvoření usazenin, nesmí obsahovat katalysatorové jedy (například těžké kovy), nesmí mít škodlivý vliv na fyzikální, chemické a jiné vlastnosti produktu, musí se snášet s jinými inhibitory nebo přípravnými látkami, musí si udržet účinnost i při změněných podmínkách použití, musí být stále vůči oxidaci a redukci, musí být stále při teplotních a tlakových poměrech použití, musí vyvíjet účinek již krátce po přidání, musí i při malých koncentracích inhibitorů umožňovat vysoký inhibiční stupeň, nesmí při zmenšení rychlosti koroze působit lokální korozi (například hlubokou místní korozi) nebo křehkost, má mít čistící vlastnosti, to jest má zamezovat vzniku pyroforního sirníku železa nebezpečného z hlediska požáru, popřípadě má vzniklý sirník železa z povrchu kovu smývat.
Mimo podmínky zde uvedené musí být přirozeně také v úvahu hospodářské faktory a hledisko pracovní ochrany.
Při použití inhibitoru se musí v každém případě věnovat pozornost hlavním faktorům ovlivňujícím korozi, jako jsou: druh kovu (konstrukční materiál), charakter a koncentrace solí (například chloridů), kyselin (například kyseliny chlorovodíkové, organických kyselin); pomocných látek (například fenolů) a jiných, které jsou rozpuštěné ve vodné fázi přítomné vedle fáze uhlovodíkové, druh a množství rozpuštěných plynů (například sirovodíku, kysličníku uhličitého, kyslíku), poměr olej : voda, hodnota pH vodné fáze, teplota, rychlost proudění kapaliny atd.
Vznikající a na řešení čekající problémy jsou z převážné části závislé na korozívním účinku přítomné vody a látek v ní rozpuštěných. Proto se v rozsahu teploty a tlaku, ve kterém je voda jako kapalina, musí v prvé řadě počítat s elektrochemickou korozí.
Další podmínkou pro použitelnost inhibitorů koroze je znalost jak mechanismu koroze, tak také mechanismu účinku inhibitoru.
Přes množství pokusných dat, která jsou již k dispozici, jsou tyto otázky dosud vysvětleny jen částečně. Teorie v souvislosti s mechanismem účinku inhibitorů aminového typu jsou mimo jiné vysvětlovány v následujících publikacích: J. I. Bregmann: Corrosion Inhibitor (The MacMillan Co., New York, 1963), strana 198; Corrosion 19, 12 (1963); Werkstoffe Korrosion 21, 273 (1970); J. Elekttochem. Soc. 143, 677 (1966); Werkstoffe und Korrosion 9, 765 (1958); European Symposium on Corrosion inhibitors, Annali Univ. Ferrara 1—71 (1961); 3rd European Symposium on Corrosion Inhibitors, Annali Univ. Ferrara N.
S. Sec. V. 851-874 (1971).
V případě organických inhibitorů, zejména aminových inhibitorů, se jejich funkce v prvé řadě chápe jako výsledek adsorpce těchto sloučenin na povrchu kovu. Bez nároku na to, že by se zde vykládaly teorie v závislosti na mechanismus účinku inhibitorů, budiž přesto poukázáno na ty závislosti, které jsou v úzkém vztahu s účinkem inhibitorů v důsledku adsorpce, totiž na následující: složení kovu, jeho povrchový stav (fyzikální, chemický, elektrochemický), velikost a předzvěst povrchového náboje kovu, chemické složení molekuly inhibitoru (alifatická, aromatická, uzavřený nebo otevřený řetězec), délka řetězce, náboj funkčních skupin (například basicita aminu), geometrie molekuly inhibitoru, její orientace ve vztahu k povrchu kovu při adsorpci, rozpustnost inhibitoru, současná adsorpce anorganických iontů, především kationů (synergický účinek), sklon inhibitoru k tvorbě komplexů.
Podstata směsného inhibitoru podle vynálezu spočívá v tom, že se skládá z 30 až 60 % hmotnostních anilinu substituovaného na dusíku alkylem s 1 až 6 atomy uhlíku, cykloalkylem s 5 až 7 atomy uhlíku, fenylem anebo alkylfenylem s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylové části, spolu se 70 až 40 % hmotnostními cyklohexaminu substituovaného na dusíku alkylem s 1 až 6 atomy uhlíku, cykloalkylem s 5 až 7 atomy uhlíku, fenylem anebo alkylfenylem s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylové části.
S výhodou obsahuje inhibitor jako anilinovou, popřípadě cyklohexylaminovou sloučeninu substituovanou na dusíku alkylem s 1 až 6 atomy uhlíku odpovídající isopropylové deriváty. Výhodně též inhibitor obsahuje jako N-substituovanou cyklohexylaminovou sloučeninu dicyklohexylamin a jako N-substituovanou anilinovou sloučeninu obsahuje inhibitor derivát anilinu substituovaného na dusíku alkylem s 1 až 6 atomy uhlíku, výhodně N-isopropylanilin. Zvlášť dobrý antikorozní účinek mají směsi obsahující 30 až 60 % hmotnostních N-isopropylanilinu a 70 až 40 % hmotnostních dicyklohexylaminu.
Směsné inhibitory podle vynálezu mohou popřípadě ještě obsahovat organické rozpouštědlo, jako jsou nízké alkoholy nebo ketony. Mohou také ještě obsahovat emulgační prostředky. Množství a vzájemný poměr těchto složek se především řídí oblastí použití. V mnoha případech je účelné používat inhibitory ve formě směsi čistých účinných látek, zatímco v jiných případech je výhodné používat směs účinných látek zředěnou látkami pomocnými, například organickými rozpouštědly.
Ve směsi přítomné N-substituované anilinové deriváty a N-substituované cyklohexylaminové deriváty zvyšují synergickým způsobem vzájemně svůj účinek. Účinek směsi je podstatně vyšší než hodnota, kterou je možno očekávat na základě aktivity jednotlivých složek. Synergické zvyšování účinku nastává i tehdy, když se k jednomu druhu sloučeniny (například k anilinové sloučenině) přidá aminosloučenina jiného druhu (například cyklohexylaminová sloučenina) v poměrně malém množství.
Směsný inhibitor podle vynálezu snižuje všeobecně rychlost koroze a mimoto i nebezpečí lokální koroze. Pro svůj povrchově aktivní účinek má inhibitor dále čistící vlastnosti. Důležitou podmínkou pro použití inhibitorů podle vynálezu je, že při dávkování musí vždy být na chráněném kovu v přebytku.
Při provozních zkouškách se ukázalo, že inhibitor podle vynálezu v důsledku své chemisorpce a synergického účinku aminu má za podmínek panujících v plynárenské chemii, ropné chémii a petrochemii, jakož i tam, kde se zpracovávají produkty těchto průmyslových odvětví, dobré antikorozní vlastnosti a v technologických procesech nepůsobí žádné poruchy (nepolymeruje, neobsahuje katalysátorové jedy atd.).
V jednotlivých případech je výhodné přimíchat k inhibitorní směsi emulgační prostředek typu tuk ve vodě. Toto je zvlášť účelné, když by se jinak inhibitor nerozpustil nebo nebyl emulgovatelný v přítomném prostředí.
Vynález se blíže vysvětluje následujícími příklady, aniž je však na ně omezen.
Příklad 1
Do autoklávu vybaveného míchadlem, obsahu 2,5 m3, se plní 1000 kg z naftenické ropy vyrobeného vřetenového oleje (viskosita 5,5.10_5m2s_1/20 °C), 182 kg (1 kM) dicyklohexylaminu, 182 kg (1,4 kM) N-isopropylanilinu, 30 kg (0,1 kM) morfolinu a 0,5 kg emulgátoru. Po zapojení míchadla se směs zahřívá na 75 °C a při této teplotě se míchá 160 minut. Získá se 1395 kg inhibitorní komposice. Komposice je v prvé řadě vhodná k ochraně proti korozi ve vedeních městského plynu a v dálkových plynových vedeních.
Inhibitorní komposice se do rozvodné sítě plynu může dávat například následujícím způsobem:
a) Inhibitor se v kovových tlakových lahvích smíchá s propanem (poměr mícháni: 1 hmotností díl inhibitoru na 6 hmotnostních dílů zkapalněného plynu) a získaná směs se rozprašovací tryskou rozprašuje do potrubí.
b) Inhibitor se do potrubí vnáší pomocí pneumatického vysokotlakého čerpadla. Pomocná energie potřebná k pohonu čerpadla sé může odebírat z plynového potrubí nebo ze zvláštní sítě, například z rozvodu stlačeného vzduchu.
Laboratorní měření ukázala, že při použití inhibitoru podle příkladu 1 se může dosáhnout následujícího ochranného účinku:
Inhibitor Rychlost koroze (mm/rok) Ochranný účinek %
Bez inhibitoru 5,25
Inhibitor podle
příkladu 1 0,47 91,0
Příklad 2
Do zařízení popsaného v příkladu 1 se naplní 543 kg (3 kM) dicyklohexylaminu, 405 kg (3 kM) N-isopropylanilinu a 95 kg vřetenového oleje (viskosita asi 5,5 . 10~5m2s_1/20 °C). Po zapojení míchadla se směs zahřeje na 75 °C a při této teplotě se míchá 160 minut. Získá se 1043 kg inhibitoru, který se může použít v prostředích o hodnotě pH 4—6, nasycených sirovodíkem a/nebo kysličníkem uhličitým, obsahujících až 1 g/1 chloridových ionů.
Použitím inhibitoru podle příkladu 2 se může, jak vyplývá z laboratorních pokusů, dosáhnout následujícího ochranného účinku:
| Inhibitor Rychlost koroze (mm/rok) Ochranný účinek % Poznámka
Bez inhibitoru 1,3 —7 lokální koroze
Inhibitor podle
příkladu 2 0,35 73 steflinoměir- ná koroze
Příklad 3
Do autoklávu popsaného v příkladu 1 se naplní 543 kg (3 kM) dicyklohexylaminu, 675 kg (5 kM) N-isopropylanilinu, 30 kg (0,1 kM) morfolinu a 95 kg vřetenového oleje (viskosita asi 5,5.10*5m2s_1/20 °C). Po zapojení míchadla se autokláv vyhřeje na 75 °C a směs se míchá 160 minut. Získá se 1343 kg inhibitoru. Tento se může používat u korosívních roztoků hodnoty pH 4 až 7, nasycených sirovodíkem a/nebo kysličníkem uhličitým, obsahujících až 3 g/1 chloridových iontů, které vznikají při získávání a zpracování ropy a zemního plynů.
Podle výsledků laboratorních měření se inhibitorem podle příkladu 3 může dosáhnout následujícího ochranného účinku:
Inhibitor Rychlost koroze (mm/rok) Ochranný účinek %> Poznámka
Bez inhibitoru 1,4 - lokální koroze
Inhibitor podle
příkladu 3 0,56 60,0 stejnoměrná koroze
Příklad 4
Autokláv popsaný v příkladu 1 se naplní 182 kg (1 kM) dicyklohexylaminu, 18 kg (0,1 kM) dodecylaminu, 103 kg (1 kM) diethylentriaminu, 675 kg (5 kM) N-isopropylanilinu, 30 kg (0,1 kM) morfolinu, 95 kg vřetenového oleje (viskosita asi 5,5.10-5m2s-1/20 °C), 50 kg petroleje a 1 kg emulgátoru. Po zapojení míchadla se autokláv vyhřeje na 75 °C a 160 minut se míchá. Získá se 1154 kg inhibitoru, který se může používat v korozívních roztocích hodnoty pH 4 až 8, nasycených sirovodíkem a/nebo kysličníkem uhličitým, obsahujících až 5 g/1 chloridových ionů, které vznikají v petrochemickém průmyslu.
Jak vyplývá z laboratorních měření, je možno inhibitorem podle příkladu 4 dosáhnout následujícího ochranného činku:
Inhibitor Rychlost koroze (mm/rok) Ochranný účinek % Poznámka
Bez inhibitoru 1,65 - lokální koroze
Inhibitor podle
příkladu 4 0,56 64 stejnoměrná koroze
Příklad 5
Do autoklávu popsaného v příkladu 1 se plní 175 kg (1 kM) fenylcyklohexylaminu, 182 kg (1 kM) dicyklohexylaminu, 270 kg (2 kM) N-isopropylanilinu, 298 kg (2 kM) N-isobutylanilinu, 100 kg petroleje a 2 kg ěmulgátoru oxethylmastné kyseliny. Po zapojení míchadla se autokláv vyhřeje na 75 °C a směs se 160 minut míchá. Získá se 845 kg inhibitoru. Tento se může sám nebo v kombinaci s anorganickými inhibitory, výhodně s molybdenanem sodným, použít v korozivních roztocích hodnoty pH 4 až 8 nasycených sirovodíkem a/nebo kysličníkem uhličitým, obsahujících až 5 g/1 chloridových iontů, které vznikají v ropném průmyslu nebo v plynárenském průmyslu.
Z laboratorních měření vyplývá, že se při použití inhibitoru podle příkladu 5 může dosáhnout následujícího ochranného účinku:
Inhibitor Rychlost koroze (mm/rok) Ochranný účinek % Poznámka
Bez inhibitoru 1,65 - lokální koroze
inhibitor podle příkladu 5 0,60 60 stejnoměrná koroze
inhibitor podle příkladu 5+10 hmot.
% Na2Mo04. H2O 0,45 75 stejnoměrná.koroze
Příklad 6
Autokláv popsaný v příkladu 1 se plní 543 kg (3 kM) dicyklohexylaminu a 450 kg 60 % roztoku N-isopropylanilinu v acetonu (2 kM). Po zapojení míchadla se autokláv vyhřeje na 45 °C. Směs se míchá 60 minut. Získá se 993 kg homogenního roztoku inhibitoru.
Tento inhibitor se může používat v korozních roztocích, nasycených sirovodíkem a kysličníkem uhličitým a obsahujících až 5 g/1 chloridových iontů, o hodnotě pH 4 až 6, které vznikají v ropném průmyslu. Jak ukázaly laboratorní pokusy, lze dosáhnout následujícího průměrného ochranného účinku:
Inhibitor Rychlost koroze (mm/rok) Ochranný účinek % Poznámka
Bez inhibitoru 1,65 - lokální koroze
Inhibitor podle příkladu 6 (10 ppm) 0,55 67 stejnoměrná koroze
Příklad 7
Následující srovnávací měření byla provedena v roztoku, nasyceného sirovodíkem a obsahujícího 0,8 mg/1 chloridových iontů, o hodnotě pH 4 až 6:
Inhibitor Rychlost koroze (mm/rok) Ochranný účinek % Poznámka
Bez inhibitoru 1,3 - lokální koroze
Dicyklohexylamin (10 ppm) 0,87 33' stejnoměrná koroze
N-isopropylanilin (10 ppm) 0,92 29 lokální koroze
Inhibitor podle příkladu 2 (10 ppm) 0,35' 73
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Směsný inhibitor, vyznačený tím, že sestává z 30 až 60 % hmotnostních anilinu substituovaného na. dusíku alkylem s 1 až 6 atomy uhlíku, cykloalkylem s 5 až 7 atomy uhlíku, fenylem a/nebo alkyfenylem s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylové části, spolu se 70 až 40 % hmotnostními cyklohexylaminu substituovaného na dusíku alkylem s 1 až 6 atomy uhlíku, cykloalkylem s 5 až 7 atomy uhlíku, fenylem a/nebo alkylfenylem s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylové části.
  2. 2. Směsný inhibitor podle bodu 1, vyznačený tím, že jako anilinovou popřípadě cyklohexylaminovou sloučeninu substituovanou na dusíku alkylem s 1 až 6 atomy uhlíku obsahuje odpovídající isopropylové deriváty.
  3. 3. Směsný inhibitor podle bodu 1, vyznačený tím, že obsahuje 70 až 40 % hmotnostních cyklohexylaminové sloučeniny substituované na dusíku a 30 až 60 % hmotnostních anilinové sloučeniny substituované na dusíku.
  4. 4. Směsný inhibitor podle bodu 1, vyznačený tím, že jako N-substituovanou cyklohexylaminovou sloučeninu obsahuje dicyklohexy lamin.
  5. 5. Směsný inhibitor podle bodu 1, vyznačený tím, že jako N-substituovánou anilinovou sloučeninu obsahuje derivát anilinu substituovaný na dusíku alkylem s 1 až 6 atomy uhlíku, výhodně N-isopropylanilin.
  6. 6. Směsný inhibitor podle bodu 4 nebo 5, vyznačený tím, že obsahuje 30 až 60 % hmotnostních N-isopropylanilinu a 70 až 40 % hmotnostních dicyklohexylaminu.
  7. 7. Směsný inhibitor podle bodu 1, vyznačený tím, že jako organické rozpouštědlo obsahuje nízké alkoholy nebo ketony.
CS873477A 1976-12-22 1977-12-22 Směsný inhibitor CS201806B1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU76NA1048A HU174952B (hu) 1976-12-22 1976-12-22 Protivokorrozijjnaja kompozicija

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS201806B1 true CS201806B1 (cs) 1980-11-28

Family

ID=10999857

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS873477A CS201806B1 (cs) 1976-12-22 1977-12-22 Směsný inhibitor

Country Status (6)

Country Link
BG (1) BG40488A3 (cs)
CS (1) CS201806B1 (cs)
DD (1) DD133689A1 (cs)
HU (1) HU174952B (cs)
PL (1) PL106203B1 (cs)
RO (1) RO73098A (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4717541A (en) * 1987-02-11 1988-01-05 Baseman Maurice S Reaction product of trifluoroethanol and a cyclohexylamine and/or a dicyclohexylamine

Also Published As

Publication number Publication date
PL203200A1 (pl) 1978-09-11
HU174952B (hu) 1980-04-28
RO73098A (ro) 1981-11-24
DD133689A1 (de) 1979-01-17
PL106203B1 (pl) 1979-12-31
BG40488A3 (en) 1986-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4511480A (en) Corrosion inhibition in deep gas wells by phosphate esters of poly-oxyalkylated thiols
US6339153B1 (en) Method of making reduced water content bisoxazolidine hydrogen sulfide scavengers
KR20170110079A (ko) 함황 화합물 제거용의 조성물
US3553101A (en) Prevention of corrosion using heterocyclic nitrogen compounds
JPH06240264A (ja) ナフテン酸腐食の防止剤
CA3021519C (en) Corrosion inhibitor compositions and methods of using same
EP0636675A2 (en) Method of treating sour gas and liquid hydrocarbon streams
US5849220A (en) Corrosion inhibitor
BR112017020172B1 (pt) Composição, seu uso como depurador de sulfidrila e processo para eliminar as moléculas de sulfidrila em operações de campo petrolífero e sistemas de processo
US3997469A (en) Corrosion inhibition with oil soluble diamides
US7285519B2 (en) Oil production additive formulations
CS201806B1 (cs) Směsný inhibitor
BR112021000411A2 (pt) Composição, método para inibir a corrosão de contenções de metal, e, uso da hidroxiamida derivada de alquil lactona ou hidroxiéster derivado de alquil lactona
KR101226307B1 (ko) 유체 시스템에서의 부식 방지
RU2667265C1 (ru) Применение n,n-диметил-пара-анизидина в качестве ингибитора сульфоводородной коррозии и водородного охрупчивания
US5071574A (en) Process and compositions for reducing the corrosiveness of oxygenated saline solutions by stripping with acidic gases
US3413237A (en) Aminophenol corrosion inhibitor
CZ287586B6 (en) Rust preventers and use thereof
US5472638A (en) Corrosion inhibitor
RU2667928C1 (ru) Применение n-метил-пара-анизидина в качестве ингибитора сульфоводородной коррозии и водородного охрупчивания
US20010035232A1 (en) Method of preventing nitridation or carburization of metals
RU2753752C1 (ru) Состав для нейтрализации сероводорода и легких меркаптанов в углеводородных средах
US3216949A (en) Water-soluble corrosion inhibitors
US2373291A (en) Pickling bath for metals
CA3139295A1 (en) Dual mode corrosion inhibitor for hydrocarbon processes