Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of producing 1-n-alkyl-substituted derivatives of kanamycin

Classifications

C07H15/234 Cyclohexane rings substituted by at least two nitrogen atoms with at least two saccharide radicals directly attached to the cyclohexane rings attached to non-adjacent ring carbon atoms of the cyclohexane rings, e.g. kanamycins, tobramycin, nebramycin, gentamicin A2

Landscapes

Show more

CS201512B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Michael B Thomas

Worldwide applications
1978 DK US EG AT DE IE GR FI SE BE PL AR PT PL JP LU NO ES CS CA FR IT NL DD DD 1979 ES SU

Application CS785377A events

Description

Vynález se týká nového způsobu výroby aminoglykosidových antibiotik, zvláště způsobu výroby 1-N-alkyl-substituovaných kanaimycinových derivátů.
Příklady takových 1-N-alkyl-substituovaných kanamycinových derivátů jsou popsány v britském patentovém spise č. 1 464 401; další jsou popisovány v belgickém patentovém spise č. 855 709.
Мар-И se připravit podobné sloučeniny z kanamycinu, který je snadno dostupným produktem fermentování, je třeba, aby všechny aminoskupiny mimo aminoskupiny v poloze 1, byly chráněny. Pak je možno provést selektivní alkylaci. aminoskupiny v poloze —1, čímž se zjednoduší izolace konečného 1-N-substituovaného produktu. Předmětem tohoto vynálezu je tedy nový způsob výroby 1-N-substituevaných derivátů kanamycinu přes takto selektivně N-chráněné meziprodukty. Předmětem tohoto vynálezu je tedy způsob výroby sloučenin obecného vzorce I
-kde
R značí aminoskupinu nebo hydroxyskupinu,
R1 značí nižší alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž kterýkoli atom uhlí ku této 'skupiny s výjimkou toho, ' který je vázán na atom dusíku, může být popřípadě substituován ' 'hydroxyskupínou nebo aminoskupinou, vyznačující se tím, že se alkyluje sloučenina -obecného vzorce II
kde
R2 znamená alkanoylovou skupinu se 2 až atomy uhlíku nebo benzoylovou skupinu, a R3 znamená hydroxylovou skupinu nebo skupinu obecného vzorce -NHR2 za ' vzniku sloučeniny obecného vzorce III
kde Ř1 až R3 imají výše uvedené významy, načež - se odstraní.; , skupina R2 a . formylová skupina- -a- izoluje - - se - sloučenina ' obecného vzorce' I.
V popise znamená výraz nižší alkylová skupina s 1 až 6 atomy uhlíku skupinu jak přímou, tak i rozvětvenou. Jako zvláštní příklady substituovaných nižších alkylových skupin R1 je možno uvést: -skupinu (S)-4-amino-2-hydroxybutylovou a - 1,3-dihydr-oxyprop-2-ylovou. Chránící -skupinou - R2 je s výhodou acetylová -skupina.
Způsob výroby -sloučenin obecného vzorce I zahrnuje jako počáteční stupeň alkylaci sloučeniny obecného vzorce II za účelem zavedení substituent-u R1 na aminoskupinu v poloze —1. Tuto- reakci je možno provést celou řadou - způsobů známých o-dborníkům pracujícím- v oboru. Tak například se může alkylace provádět redukční alkylaci za použití vhodného odpovídajícího· -aldehydu nebo ketonu, nebo za použití sloučeniny, jak je popsáno v belgickém patentovém spise č. 851777.
Druhý -stupeň výroby -se týká odstranění chránící skupiny R2 z 2‘-aminoskupiny, pokud je tato chránící skupina v molekule přítomna, jakož i z aminoskupin v polohách 6‘ a - 3“, jakož i formylové skupiny z aminoskupiny v poloze 3. V některých případech, pokud - 1-N-substituent -obsahuje sám 'také aminoskupinu, může být žádoucí chránit i tuto skupinu během reakce s tím, že tuto chránící skupinu bude nutno odstranit v konečném stupni reakce. Je zde celá řada možností, jak odstranit chránící skupiny z aminoskupiny -a odborníkům jsou dobře -známé. P-oužitý postup bude pochopitelně záviset na povaze chránící skupiny, jakož i na okolí chráněné aminoskupiny. Použité prostředí může být bezvodé i vodné a ve zvláštních případech může být kyselé nebo alkalické o různé síle. Tak například je možno popřípadě přítomnou -benzylovou -skupinu odstra nit katalytickou - hydrogenolýzou běžným způsobem za přítomnosti -paládiového katalyzátoru. Alkanoylové a benzoylové chránící skupiny je možno. obvykle o-dsSranit hydrolýzou v mírně alkalickém . prostředí, například působením zředěného roztoku hydroxidu sodného. za teploty 65 °C - po dobu několika hodin. Za těchto· podmínek se rovněž odstraní formylová skupina. Je-li to třeba, může se produkt vzorce I dále čistit běžnými postupy, například .krystalizací nebo chromatografií·.
Postup je podrobněji popsán na přípravě 1-N- [ (S) -4-amino-2-hydro<xxy bty 1] -kanamycinu A. V tomto případě se chráněný kanamycinový meziprodukt obecného vzorce II, kde R3 znamená hydroxylovou skupinu a R2 znamená acetylovou skupinu, -alkyluje redukční alkylací za použití vhodného· aldehydu nebo sloučeniny, jak je popsána v belgickém patentovém spise č. 851 777. Tak se může použít 3-benzyl-6-(S)-dihydro'Xymethyltetrahydro-l,3-oxazi.n-2-on a redukční alkylace se provede působením natriumborohydridu, nebo- s výhodou působením natriumkyanborohydridu jako redukčního činidla. Je možno použít přebytku činidla i aldehydu nebo jiné sloučeniny, aby se zajistil dokonalý - průběh .reakce . na 1-ami.noskupině. Vhodnými rozpouštědly jsou vodný methanol - nebo dioxan, dále dimethylformamid nebo di-methylsulfoxid. S výhodou se může použít - kyselina, například kyselina octová. Reakce se -obvykle provádí za teploty místnosti a zpravidla. je ukončena - - za - 5 nebo- 6 hodin. Surový produkt je možno izolovat oddestilováním rozpouštědla a je-li to žádoucí, může -se dále čistit krystalizací nebo- chromatografií. Obvykle však je výhodnější použít surový produkt přímo v dalším stupni přípravy.
Surový reakční -produkt -se rozpustí ve zředěném roztoku hydroxidu -sodného a roztok se zahřívá po- dobu asi 5 hodin na 65 °C, čímž se odstraní acetylové -a formylové chránící skupiny. Po neutralizaci se produkt — s výhodou po oddělení anorganických podílů — zbaví chránící benzylové skupiny běžnou katalytickou hydrogenací. K úplnému odstranění chránící benzylové skupiny obvykle postačuje provádění - katalytické hydrogenace za teploty 60 °C po dobu 4 nebo 5 hodin a za tlaku 0,412 MPa. Produkt se nakonec zpracuje běžným způsobem - a je-li to- nutné, čistí - se iontoměničovou chromatografií za vzniku čistého konečného produktu. Protože výchozí sloučenina obecného vzorce II - obsahuje pouze jednu reaktivní aminoskupinu, je konečným -produktem v podstatě pouze požadovaný 1-N-substituovaný izoimer a tak je možno se vyhnout separaci blízce příbuzných izomerů.
Reakce je možno rovněž provést stejným způsobem za použití 2‘,3“,6‘-tri-N-acetyl-3-formylkanamycinu B za vzniku odpo^í^i^j^jiícího- 1-N-substituovaného derivátu kanamycinu B.
Alkylační reakci je možno rovněž provést za -použití aldehydu nebo- ketonu substituovaného hydroxylovou skupinou, za vzniku 1-N-hydroxyalkylovaného derivátu kanamycinu, jak jsou tyto- látky popsány v belgickém patentovém spise č. 855 70Θ. Tak například -při použití 1,3-dihydroxyacetonu se získá produkt obecného vzorce I, kde R1 znamená l,3-dihydroxyprop-2-ylovou skupinu.
Sloučeniny obecného vzorce II jsou novými látkami. Mohou se připravit z 3“,6‘-di-N-acyl-kanamycinu A nebo z 2‘,3“,6‘-trí-N-acyl-kanamycinu B reakcí, - která zahrnuje nejprve formylaci zbývajících 1 a 3 -aminoskupin a potom selektivní hydrolýzu, při které bylo s překvapením shledáno, že se odstraní -formylová skupina s 1-aminoskupiny, zatímco formylová skupina v poloze 3 zůstává nedotčena.
Vynález je blíže popsán následujícími příklady.
Chromatografie na tenké vrstvě se provádí na destičkách silikagelu za použití dále uvedené soustavy rozpouštědel. Skvrny jsou lokalizovány po vysušení -destiček postřlkem 5% roztokem terc.butylesteru kyseliny chlorné v cyklohexanu s následujícím sušením destičky po -dobu 10 minut při 100 °C ve větrané sušárně a po -ochlazení possřikem roztokem jodidu sodného· obsahujícím škrob.
Elek-troforéza na tenké vrstvě - -se provádí na 20 cm destičkách silikagelu s rozdílem potenciálu 900 V -po 45 minut. Jako elektrolyt -se použije směs kyseliny mravenčí a octové o· pH 2, detekce se provádí tak, jak je uvedeno výše.
AmbeHit a Sephadex jsou chráněné obchodní známky.
Přikladl >
Příprava l-N-[ (S]-4-amino-2-h^droxybutyl jkanamycínu A
Do reakční směsi obsahující 2,0 g 3“,6‘-di-N-acetyl-3-N-formylkanamycinu A, 2,38 g 3-benzyl-6- (S) -dihydr oxymerhyl-trtrahydro-2H-l,3-oxazm-2-onu, -roztok 0,1 g síranu měďnatého· v 66 ml vody a 322 ml methanolu se přidává během 5 hodin roztok 0,21 g natriumkyanborohydridu ve 40 ml vody. -Potom se reakční směs zahustí za sníženého tlaku -do sucha a ke zbytku se -přidá 25 ml vody -a 25 ml methylenchloridu. Vodná fáze se zahustí do sucha -a zbytek -se zahřívá s 20 ml 3N hydroxidu sodného 4 hodiny na teplotu 65 až 70 °C.
Reakční směs se po ochlazení neutralizuje přidáváním koncentrované kyseliny chlorovodíkové pod dobrým odtahem (uniká kyanovodík), načež se .prolije kolonou 600 mililitrů iontoměničové pryskyřice Amberlit CG-50 v amoniové formě, anorganické podíly se eluují vodou a potom se aminoglykosi201512 dická sloučenina eluuje 0,2 N roztokem hydroxidu amonného.
Frakce obsahující aminoglykosid se spojí, zahustí do sucha, zbytek se rozpustí ve směsi 13 ml methanolu, 13 ml kyseliny octové a 13 ml vody a hydrogenuje se na 5% paládiu na aktivním uhlí (0,4 g) 4. hodiny při' 60 °C za tlaku 0,41 MPa. Po skončené hydrogenaci se katalyzátor odfiltruje a filtrát se zahustí do sucha. Zbytek se rozpustí ve 20 ml vody a roztok se chromatografuje na 200 ml Íontoměničové pryskyřice CG-50 v amoniové formě na koloně za použití hydroxidu amonného (0,25 až 1,0 M) jako elučního činidla. Zahuštěním odpovídajících frakcí se izoluje 0,75 g (37 %) l-N-[(S)-4-amino-2-hydroxybu'tyljkanamycinu A, který je při chromatografii na tenké vrstvě i při elektroforéze totožný s autentickým vzorkem.
Příklad 2
Příprava 1-N- (1,3-dihy droxypr op-2-y 1) kanamyícinu В
Roztok 8,8 g 2‘,3“,6‘-tri-N-acetyl-3-N-formylkanaimycinu В v 880 ml methanolu a 176 ml vody se po přidání 4,0 g 1,3-dihydroxyacetonu redukuje přidáváním 3,9 g natriumkyanborohydridu. pH výsledného roztoku se upraví na hodnotu 6,5 přidáním 5 N roztoku kyseliny chlorovodíkové. Roztok se zahřívá 18 hodin к varu pod zpětným chladičem, ochladí se, přidají se další 4,0 g 1,3B
-dihydroxyacetonu a 3,9 g natrlumkyanborohydridu. pH se upraví přidáním kyseliny chlorovodíkové na 5,5 a roztok se zahřívá dalších 6 hodin к varu pod zpětným chladičem. Methanol se vydestiluje za sníženého tlaku a vodný koncentrát se chromatografuje na koloně Íontoměničové pryskyřice Amberlit 200 v amoniové formě za použití vody jako elučního činidla.
Frakce obsahující požadovaný 2‘,3“,6‘-tri-N-acétyl-3-N-formyl-l-N- (1,3-dihydroxyprop-2-yl).kanaimycin В se spojí a roztok se zahustí za sníženého tlaku na objem 40 ml.
Ke koncentrátu se přidá 40 ml 10 N vodného roztoku hydroxidu sodného a reakční směs se zahřívá 16 hodin na parní lázni. Ochlazený roztok se neutralizuje koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou, objem roztoku se doplní vodou na 1 litr a směs se chromatografuje na koloně íontoměničové pryskyřice Amberlit 200 v amoniové formě (3 litry). Kolona se promyje vodou, za účelem odstranění anorganických látek, načež se 1 N vodným roztokem hydroxidu amonného eluuje aminoglykosidová sloučenina. Surový produkt se znovu chromatografuje na íontoměničové pryskyřici Amberlit CG-50 v amoniové formě (2 1) za eluování vodou, 0,05 N vodným roztokem hydroxidu amonného a nakonec 0,1 N vodným roztokem hydroxidu amonného·. Zahuštěním odpovídajících frakcí se izoluje 3,2 g l-N-(l,3-dlhydroxyprop-2-yl)kanamycinu B, který je při chromatografii na tenké vrstvě totožný s referenčním vzorkem.

Claims (7)
Hide Dependent

1. Způsob výroby 1-N-alkyl-substituovanýcb kanamycinových derivátů obecného vzorce I ve kterém
R zniamená aminoskupinu nebo hydroxyskupinu a
R1 znamená nižší alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, jejíž kterýkoli atom uhlí ku s výjimkou toho, který je vázán na atom dusíku, může být substituován hydroxyskupinou nebo aminoskupinou, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce II ve kterém
R2 značí alkanoylovou skupinu s 2 až 4 atomy uhlíku nebo benzoylovou skupinu a
R3 značí hydroxyskupinu nebo skupinu vzorce N.HR2, alkyluje za vzniku sloučeniny obecného vzorce III (lil) ve kterém R1, R2 a R3 mají výše uvedený význam, odstraní se skupina R2 a formylová skupina a · izoluje se sloučenina obecného vzorce I.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se jako výchozí sloučenina použije 3“,6‘-di-N-acetyl-3N-formyl-kanamycin A.
3. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se jako výchozí sloučenina použije 2‘,3“,6<-tri-N-acetyl-3.N-formyl-kanamycin B.
4. Způsob podle kteréhokoli z předchozích bodů vyznačující se tím, že se alkylace látek obecného vzorce II provádí redukční alkylací.
5. Způsob podle bodu 4 vyznačující se tím, že se redukční alkylace provádí působením 3-benzyl-6 (S) -dihydroxymethyl-tetrahydro-l,3-oxazin-2-onu.
6. Způsob podle bodu 4 vyznačující se tím, že se redukční alkylace provádí působením 1,3-dihydroxyacetonu.
7. Způsob podle kteréhokoli z bodů 4 až 6 vyznačující se tím, že se jako redukční činidlo· používá natriumborohydrid nebo natriumkyanborohydrid.