Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Arrangement of the trailers for the transport of large weights notably of agriculcural machines

Classifications

B62D63/08 Component parts or accessories

Landscapes

Show more

CS200687B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Ladislav Preslicka
Jiri Dvorak
Vladimir Straka

Worldwide applications
1978 CS 1979 DE DD FR GB

Application CS142078A events

Description

Předmětem vynálezu je uspořádání návěsu pro přepravu velkých hmotností· zejména u zemědělských strojů.
Rozvoj přepravy, požadavek na využití výkonných tažných prostředků a v zemědělství i zvyšující se koncentrace půdy zemědělských závodů s prodloužením dopravních vzdáleností vyžaduje zvyšování nosnosti návěsů a přívěsů. U návěsů je třeba zajistit, aby závěsné oko pro připojení za tažný prostředek přenášelo část hmotnosti přepravovaného nákladu na záběrovou osu tažného prostředku bez velkých dynamických účinků. Při přepravě menších hmotností jsou vyvolávané dynamické účinky do značné míry eliminovány pružností konstrukce návěsu a tažného prostředku. U některých známých provedení návěsů pro nižší užitečné hmotnosti je jejich závěs opatřován pryžovými silenbloky, toto řešení však nevyhovuje u větších hmotností. Pro přepravu velkých hmotností návěsem Je třeba stanovit takové zatížení hnané osy tažného prostředku, aby jeho záběrové schopnosti umožňovaly v maximální možné míře využití energetického zdroje i za nepříznivých jízdních podmínek, např. v terénu. Se zvětšováním přenosu hmotnosti z návěsu na tažný prostředek podstatně vzrůstají dynamické účinky tohoto přenosu především při jízdě v terénu, jejichž zachycení vyžaduje neúměrné předimensování jak návěsu, tak i tažného prostředku, většinou však dochází ke zhoršení ovladatelnosti tažného prostředku a pracovního prostředí řidiče a navíc bývá příčinou častých poruch. Předimensováním návěsu se snižuje užitečná hmotnost přepravovaného nákladu, je potřeba silnější tažný prostředek a celkově se zhoršuje ekonomika provozu. Proto u některých zná200 687
200 687 mých provedení je problém zachyceni dynamických účinků návěsů řešen použitím tlumicích prvků» např. svazku listových per» jež jsou upraveny mezi rámem návěsu a závěsem. Tímto řešením však problém dynamických účinků nebyl zcela vyřešen, protože někdy dochází při jízdě v terénu к rozkmitání celé jízdní soupravy se shoršením řiditelnosti tažného prostředku. Z tohoto důvodu se u Jiných známých provedení používají Ještě tlumiče kmitů» čímž bylo dosaženo uspokojivého funkčního řešení» avšak za cenu značné složitosti a výrobní nákladnosti· Navíc tato známá provedení vyžadují určitou prostorovou náročnost pro zabudování zařízení» což je nevýhodná předeváím u návěsů» která Jsou opatřeny přenosem kroutícího momentu z tažného prostředku na návěs» např. u rozmetadel.
Účelem vynálezu je vytvořit takové uspořádání návěsů pro přepravu velkých hmotností» zejména u zemědělských strojů» které výše uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a umožňuje takové přenášení části hmotnosti návěsu na tažný prostředek bez velkých dynamických účinků» aby bylo zabezpečeno využití energetického zdroje.
Podstata vynálezu spočívá v tom» že korba je připojena asymetricky vůči nápravě к rámu podvozku prostřednictvím nejméně dvou stojit a úchyty» upravených na každé straně korby» mezi nimiž Jo umístěna náprava» spojená o rámem podvozku, přičemž korba je ve své přední Části opatřena nejméně Jednou opérou» pod niž je na rámu podvozku upraven v lůžku tvarový silenblok a na ramenu» spojeném в rámem podvozku» je pomocí čepu uložen závěs» opatřený jednak závěsným okem» jednak zploštění·» Jež je uloženo přes pryžový článek v pouzdru» spojeném s ramenem·
Na připojených výkresech Je schematicky znázorněn příklad uspořádání návěsu podle vynálezu» kde na obr. 1 Je bokorys návěsu» obr. 2 představuje detail uložení opéry korby návěsu a na obr. 3 je v podélném řezu detail pružného uložení zploštění závěsu.
Návěs sestává z rámu 1 podvozku» s nímž je spojena náprava 3» opatřená pojezdovými koly 2 a Jeho korba 7 Je prostřednictvím stojin 6, 6\ upravených nesymetricky na bočnicích korby 7 a ukončenými úchyty 5 připojena к držákům 4 rámu 2 podvozku. V přední části korby 7 je s korbou 7 spojena nejméně jedna opéra 8» proti níž je na rámu 1 podvozku upraveno lůžko 10» opatřené tvarovým silenblokem 9» jehož tvar odpovídá tvaru opéry 8. S rámem 2 podvozku je dále spojeno rameno 11» v němž Je prostřednictvím čepu 15 uložen závěs 22· jehož zévésné oko 12 slouží к připojení návěsu na neznázorněný tažný prostředek např. traktor. Na druhém konci závěsu 12 je upraveno zploštění К s omezujícími podložkami 22· které je uloženo v pryžovém článku 16» umístěném v pouzdru 17» spojeném s ramenem 22· pčipádně rámem 2 podvozku·!
Uspořádání návěsu podle vynálezu pracuje následovně: korba 7» mající určitou tuhost. Je prostřednictvím stojin 6 a úchytů 5 spojena в rámem 2 podvozku tak» že Je svým těžištěm umístěna asymetricky vůči nápravě 3. Každá bočnice nebo strana rámu korby 7 je opatřena nejméně dvěma stojinami 6; 6* tak» že výslednice sil» působících na stojiny 6; 6' probíhá přibližně v ose nápravy 3, přičemž stojina 6/ jo umístěna přibližně uprostřed mezi nápravou 3 a opěrou 8. Hmotnost korby 7 в užitečným nákladem zatěžuje rám 2 podvozku» jak přes stojiny 6; 6* s úchyty 5» tak i přes nejméně jednu opěru 8 a tvarový ailenblok 9. Vazba mezi tuhostí korby 7 a zatěžováním rámu 2 podvozku přes úchyty 5 stojin 6; (Г a opěru 8, je s výhodou provedena tak» že užitečný náklad v korbě 7 svým rozkladem sil vytváří urči
200 687 té předpPěí tvarového silenbloku 9 prostřednictvím opěry 8. Protože těžiště korby 7 je umístěno před nápravou -3 je umožněno, aby část hmotnnoti korby 7, působbcí na ráo 1 podvozku zatěžovala přes rameno 11, závět 12 a závěsné oko 13 neznázorněné závěsné zařízení tažného prostředku. Tím dochází k lepšímu vužití energetického zdroje, protože zatěžování hnané osy tažného prostředku přispívá ke zlepšení záběrových podmínek. Závěs 12 Je výkyvné uložen v rameni 11 prostřednictvím čepu 15 a tvoří dvourameonou páku, kdy jeden konec závěsu 12 je opatřen závěsným okem 13 a druhý konec svým zploštěním 14 uložen v pryžovém článku 16 pouzdra _1Z» spojeného s ramenem 11 nebo ráou j. podvozku.
Při jízdě s návěsem,'především v terénu, rostou vlivem dynamického toužinOtele síly, přenášené na rám 2 podvozku od korby 7, avšak dochází k jejich částečnému utlumení jednak ve tvarovém ttlenЫbkž 9, jednak v pryžovém článku 16 a tím výsledná síla přenášená závěsným okem 13 na tažný prostředek je podstatně nižší. Vzhledem k tomu, že pružící tchoopobtla tlumící chhaaatteistiky tvarového tilenbltkž 9 a pryžového článku 16 jsou rozdílné, nemůže doj při přejíždění terénních nerovno^í k rozkmitáni celé soustavy a zhoršení jízdních podmínek. V případě, že vlivem provozu dojde ke snížení tlumící schopno^! tvarového stlenbloku 9 a pryžového článku 16 je možno poměrně jednoduchým, rychlým a levným'způsobem provést jejich výměnu za nové.
Řešení podle vynálezu lze pouuít u všech návěsů, především pracuuících v nepříznivých terénních podmínkách, kde již s ohledem na požadovanou nosnost nelze pouužt klasické koncepce spojení korby 7 přímo s ráíem 2 podvozku, přičemž toto řešení jě svou jednoducho^! nenákladné a provozně s^<^l^<^I^hLt^v^é s nízkými nároky na údržbu a opravy.

Claims (2)
Hide Dependent

1. Uspořádání návěsu pro přepravu velkých hmotnost, zejména u zemědělských strojů, opatřeného rámem podvozku s korbou a závěsem pro připojení za tažný prostředek, vyznoačuící se tím, že korba (7) je připojena asymetricky vůči nápravě (3) k rámu (1) podvozku nejméně dvou stoj^ (6, 6#) s úchyty (5), na každé ^raoě korby (7), mezi nimiž je unístěna náprava (3), spojená s rámem (1) pod vozíku, přičemž korba (7) je ve své přední čásťl opatřena oejméoě jednou opěrou (8), pod níž je oa rámu (1) podvozku upraven v lůžku (10) tvarový ^^oblok (9) a oa ramenu (11), spojeném s rámem (1) podvozku, je pomocí čepu (15) uložen závěs (12), opatřený jednak závěsným okem (13), jedoak zploštěním (14), jež je uloženo přes pryžový článek (16) v pouzdru (17), spojeném s ráíem (11).
2. Uspořádání návěsu pro přepravu velkých Οοο^ο^Ι podle bodu 1, vyznoačuící se tío, že stojina (6*) je upravena na korbě (7) uprostřed oeei opěrou (8) a nápravou (3), připojenou k - rámu (1) podvozku.