CS200226B2 - Insekticidní a akaricidní prostředek a způsob výroby jeho účinné složky - Google Patents
Insekticidní a akaricidní prostředek a způsob výroby jeho účinné složky Download PDFInfo
- Publication number
- CS200226B2 CS200226B2 CS635177A CS635177A CS200226B2 CS 200226 B2 CS200226 B2 CS 200226B2 CS 635177 A CS635177 A CS 635177A CS 635177 A CS635177 A CS 635177A CS 200226 B2 CS200226 B2 CS 200226B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- alpha
- compound
- formula
- isopropyl
- phenoxybenzyl
- Prior art date
Links
Landscapes
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Description
Vynález se týká insekticidních a akaricidních prostředků, obsahujících jako účinnou složku dále popsané m-fenoxybenzylestery substituovaných fenylalkanových kyselin, způsobu výroby těchto účinných složek a meziproduktů vhodných pro jejich přípravu. Z dosavadního stavu techniky se předmětu vynálezu nejvíce blíži zveřejněná patentová přihláška Jihoafrické republiky č. 73/4 462 (Sutnitorno Chemical Company Limited). Tato přihláška geneticky popisuje doslova desítky.tisíc esterů fenyloctové kyseliny, včetně 3'-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-metoxyfenylacetátu, 3'-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-3-metoxyfenylacetátu, 3'-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-chlorfenylacetátu, 3'-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-metylfenylacetátu, 3'-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-fluorfenylacetátu. Je zde uvedeno, že mnohé z těchto sloučenin jsou účinná pesticidní činidla a jsou použitelné pro potlačování různého hmyzu a roztočů. Nejsou však zde popsány m-fenoxybenzylestery 2-(halogenalkoxyfenyl)alkanových kyselin, které jsou účinnou složkou prostředků podle vynálezu, ani zde není uvedena syntéza použitelná pro přípravu těchto sloučenin.
S překvapením bylo zjištěno, že sloučeniny podle vynálezu jsou nejen účinnými insekticidními činidly, ale také vysoce účinnými ixodicidními činidly. Kromě toho jsou sloučeniny podle vynálezu systemickými insekticidními a ixodicidními činidly. Sloučeniny podle vynálezu mají velké rozpětí bezpečnosti a může se jich účinně použít k ochraně domácích, laboratorních a hospodářských zvířat před napadením hmyzem a klíšťaty. Sloučeniny podle vynálezu projevují také lepší residuálnl ixodicidní a insekticidní účinnost ve srovnání se známými pyrethroidy jako permethrinem, phenothrinem, allerthrinem a podobně a jsou neobyčejně účinné při potlačování Heliothis virescens a Anopheles quadrimaculatus (moskytů).
Předmětem vynélezu je insekticidní a akaricidní prostředek, vyznačený tím, že jako účinnou složku obsahuje alespoň jeden m-fenoxybenzylester 2-(halogenalkoxyfenyl)alkanové (I) kyseliny obecného vzorce I
CH-C-O-CH r-cf2o
O
kde skupina RCFgO- je v m- nebo p-poloze vůči atomu uhlíku, ke kterému je připojena skupina esteru alkanové kyseliny a kde
R představuje fluor, chlor, difluormetyl- nebo trifluormetylskupinu,
R2 představuje etyl-, η-propyl-, isopropyl-, isopropenyl- nebo terč.butylskupinu a
R3 představuje vodík nebo kyanskupinu, nebo jeho optický isomer.
Prostředků podle vynálezu lze použít k potlačování hmyzu a roztočů tak, že se hmyz, roztoči, místa, kde se vyskytují, místa, kde se líhnou a/nebo jejioh potrava uvede do styku s insektioidně nebo akaricidně účinným množstvím m-fenoxybenzylesteru 2-(halogenalkoxyfenyl)alkanové kyseliny obecného vzorce I. Pomocí prostředků podle vynálezu lze chránit zemědělské úrody buá ve stadiu růstu nebo po sklizni a teplokrevná zvířata před napadením hmyzem a/nebo roztoči tak, že se na plodiny a/nebo zvířata aplikuje insektioidně nebo akaricidně účinné množství shora definovaných sloučenin obecného vzorce I.
S výhodou se m-fenoxybenzylestery 2-(halogenalkoxyfenyl)alkanových kyselin obecného vzorce I mohou připravit reakcí alfa-substituovaného (halogenalkoxyfenyl)acetylhalogenidu obecného vzorce II, přednostně chloridu s m-fenoxybenzylalkoholem obecného vzorce III. Reakce se obecně provádí za přítomnosti rozpouštědla jako dietyléteru, benzenu nebo toluenu, při teplotě v rozmezí 10 až 30 °C za přítomnosti akceptoru kyseliny. Jako akceptorů kyselin se může použít například terciárních organických aminů, jako trimetylaminu, trietylaminu a pyridinu. Reakce se může znázornit následujícím způsobem:
(II) (lil) akceptor kyseliny
kde skupina RCFgO- je v m- nebo p-poloze vůči atomu uhlíku, ke kterému je připojena skupina esteru alkanové kyseliny a kde
R představuje fluor, chlor, difluormetyl- nebo trifluormetylskupinu,
R2 představuje etyl-, η-propyl-, isopropyl-, isopropenyl- nebo terc.butylskupinu a
R3 představuje vodík nebo kyanskupinu a
X představuje halogen, přednostně chlor.
Přednostní sloučeniny podle výše uvedeného vzorce I jsou 1, ty, kde RCFgO- je v p-poloze k uhlíku, ke kterému je připojena skupina esteru alkanové kyseliny a kde R, Rg a R3 mají výše definovaný význam, nebo 2. ty, kde RCFgO- je v m-poloze k atomu uhlíku, ke kte3 rému je připojena skupina esteru alkanové kyseliny a kde R, R2 a R3 mají výše uvedený význam.
Déle bylo zjištěno, že výhodnější sloučeniny v každé z těchto skupin jsotu ty, kde R je fluor, R3 je kyanskuplna a R2 je etyl-, η-propyl-, isopropyl-, t-butyl- nebo isopropenylskupina.
Je jasné, že při výše popsaných postupech vznikají různé optické isomery sloučenin obecného vzorce I.
Například při syntéze esterů obecného vzorce I, kde R3 je vodík, je na zbytku R2 přítomno centrum chirality a vytvoří se d a 1 isomerní péry. Rovněž alfa-kyansubstituce na R3 zavédí další centrum chirality, čímž se může vytvořit další d, 1 pár.
Alfa-substituovaný (halogenalkoxyfenyl)aeetylhalogenid vzorce II se může připravit za použití vhodného halogenalkoxytoluenu vzorce XV jako výchozí látky. Způsob přípravy zahrnuje 5 stupňů, přičemž první stupeň tvoří halogenace halogenalkoxytoluenu vzorce IV bromem, chlorem, N-bromsukcinimidem (NBS) nebo podobně. Tato reakce se s výhodou provádí za přítomnosti inertního organického rozpouštědla jako tetrachlormetanu a radikálového iniciátoru jako světla, benzoylperoxidu nebo azo-bis-isobutyronitrilu, a získá se při ní halogenalkoxybenzylhalogenid vzorce V. Tato sloučenina se potom převede na příslušný halogenalkoxyfenylacetonitril vzorce VI reakcí s kyanidem sodným nebo draselným za přítomnosti dimetylsulfoxidu (DMSO), etanolu nebo podobně při zvýšená teplotě. Tento (halogenalkoxyfenyl)acetonitril vzorce VI se potom snadno alkyluje, reakcí s alkylhaíogenidem za přítomnosti zásady a inertního organického rozpouštědla. Při této reakci lze použít jako katalyzátorů crown-éterů. Hydrolýzou vytvořeného alfa-alkyl(halogenalkoxyfenyl)acetonitrilu vzorce VII za použití hydroxidu alkalického kovu za přítomnosti alkylenglykolu a vody se získá alfa-alkyl(halogenalkoxyfenyl)octová kyselina vzorce VIII. Reakcí této kyseliny s thionylchloridem, thionylbromidem nebo podobně, s výhodou za přítomnosti aromatického rozpouštědla jako benzenu nebo toluenu, se potom získá alfa-substituovaný (halogenalkoxyfenyl)acetylhalogénid vzorce II, který se nechá reagovat s m-fenoxybenzylalkoholem vzorce III nebo alfa-kyan-m-fenoxybenzylalkoholem za vzniku žádaného m-fenoxybenzylesteru nebo alfa-kyan-m-fenoxybenzylesteru 2-(halogenalkoxyfenyl)alkanové kyseliny vzorce I.
Tyto reakce jsou znázorněny v následujícím schématu I.
S c h é m a 1
Příprava m-fenoxybenzylesterů 2-(halogenalkoxyfenyl)alkanové kyseliny (IV)
nebo
RCFjO (NBS) rcf2o (v) rcf2o rcf2o
(V) (VI)
ΓV ch,cn + R,x rcf2o /<=/ Crown - ether (VI) . fy r™
F2°^ R2 (VII) o?
h2o
-CHCN + KOH
I HOCH2CH2OH (vil) fy CHCOOH RCFjO Rj (vin) fy
CHCOOH + SOCI2 benzen
RCF,0 (Vlil)
CHCOCI
I (11)
+ pyridin benzen
Příprava m-fenoxybenzyl- a alfa-kyan-m-fenoxybenzylesterů alfa-alkyl-3(nebo 4)-trifluormetoxyfenyloctové kyseliny se může také provádět sledem reakci začínajícím alkylaci m~ nebo p-metoxyfenylacatonitrilu za použití alkylhalogenidu za přítomnosti crown-éteru a zásady. Je samozřejmě běžné, že když se použije při této reakci m-metoxyfenylacetonitrilu, získá se alfa-alkyl-3-metoxyfenylacetonitril a když se použije p-isómeru, získá se alfa-alkyl-4-metoxyfenylacetonitril. Z následující diskuse je zřejmé, že umístění metoxyskupiny na této fenylaoetonitrilové výchozí látce určuje polohu trifluormetoxysubstituentu v konečném produktu.
Shora uvedený alfa-alkyl-3(nebo 4)-metoxyfenylacetonitril, se převede na alfa-alkyl-3(nebo 4)~hydroxyfenylacetonitril reakcí s bromidem boritým, s výhodou za přítomnosti rozpouštědla jako metylenchloridu. Reakcí takto vytvořeného alkoholu s thiofosgenem a zásadou za přítomnosti rozpouštědla jako chloroformu se potom získá chlorthio-ester O-fm nebo p-(1-kyan-2-metylpropyl)fenylJmravenčí kyseliny. Tento ester se snadno převede na alfa-alkýl-3(nebo 4)-trifluormetoxyfenylacetonitril s fluoridem molybdenovým a tato sloučenina se potom hydrolyzuje na přísluěnou alfa-alky1-3(nebo 4)-trifluormetoxyfenyloctovou kyselinu reakcí s etylenglykolem za přítomnosti hydroxidu alkalického kovu a vody.
Reakci alfa-alkyl-3(nebo 4)-trifluormetoxyfenyloctové kyseliny s thionylchloridem za přítomnosti aromatického rozpouštědla, jako benzenu nebo toluenu, se získá příslušný chlorid kyseliny, který se nechá reagovat s m-fenoxybenzylalkoholem nebo alfa-kyan-m-fenoxybenzylalkoholem za vzniku žádaného m-fenoxybenzyl nebo alfa-kyan-m-fenoxybenzylalkyl-3(nebo 4)-trifluormetoxyfenylacetátu.·
Tyto reakce jsou znázorněny v následujícím souhrnném schématu II:
Schéma II
Crown-ether
50% NaOH
CH-CN ch3o r2
CHoO
V \- CH-CN + BBr, I 3 R2 ch2ci2
CHCN
HO
CHCI,
CH-CN+CSCI, | Z NaOH
HO
S
II
Cl-CO
CH-CN <fy-CH-CN+ IVIoFg->· CH-CN
S
II
CI-C-0 cf3o r2
CH-CN + HOCH2CH2OH
KOH
CH- COOH cf3o
CH-COOH + SOCI2 cf3o R2
ZA-ch-coci
CF,O R,
V reakcích uvedených ve schématu II je R2 etyl» n-propyl nebo isopropyl nebo t-butyl a R3 je vodík nebo kýanskupina.
Pokud se týká přípravy alfa-kyan-m-fenoxybenzylesterových produktů podle postupů znázorněných bu5 ve schématu I nebo II, není zapotřebí připravovat alfa-kyan-m-fenoxybenzylalkohol jako prekursor. Je stejné nebo dokonce vhodnější nechat reagovat směs m-fenoxybenzaldehydu, kyanidu alkalického kovu, jako kyanidu sodného a vhodného alfa-substituovaného (halogenalkoxyfenyl)acetylhalogenidu v jednom stupni, za vzniku konečného alfa-kyaneeteru.
Sloučeniny podle vynálezu jsou vysoce účinné jako kontaktní a žaludeční jedy pro klišlata a pro různý hmyz, zejména dvojkřídlé·-, šupinokřídlé (motýly), brouky a stejnokřídlé. Jsou neobvyklé mezi pyrethroidy v tom, že projevují velice širokou residuální insekticidní účinnost na rostlinnou tkán, jsou účinné v půdě a neočekávaně účinné pro potlačování klíšlat a pro ochranu zvířat před napadením hmyzem a klíšlaty, při podávání zvířatům orálně nebo parenterálně nebo při aplikaci jako lokální insekticidní nebo akaricidní prostředky. Pro výrobu stabilních insekticidních a akaricidních prostředků není zapotřebí přidávat stabilizátory. Účinných látek podle vynálezu se může použít ve směsi s dalšími biologickými chemikáliemi, například pyrethroidními synergetiky jako piperonylbutoxidem, sesamexem nebo n-oktylsulfoxidem isosafrolu. Může se jich také použít v kombinací s běžnými insekticidy jako fosfáty, karbaméty, formamidiny, chlorovanými uhlovodíky nebo halogenobenzoylmočovinami. K potlačení hmyzu, včetně půdního hmyzu, který nepadá rostliny při růstu a/nebo sklizenou úrodu, včetně uskladněného obilí, se mohou aplikovat insekticidní sloučeniny podle vynálezu na listoví rostlin, prostředí výskytu hmyzu a/nebo potravu hmyzu. Obecně se účinné sloučenina aplikuje ve formě zředěného kapalného postřiku; avšak může se také aplikovat jako aerosol, popraš, granulát nebo smáčitelný prášek.
Obzvláště užitečnými kapalnými postřiky jsou olejové postřiky a emulgovatelné koncentráty, které se mohou dále zředit pro aplikaci. S ohledem na usnadnění manipulace a dopravy se obvykle jako prostředků používá kapalných koncentrátů, které se obvykle dispergují ve vodě na místě použití a potom se aplikují jako zředěný postřik na listoví rostlin, půdu nebo na plochu, která se mé ošetřit.
Typický emulgovatelný koncentrát použitelný k ochraně různých plodin jako obilnin, kapusty, okurek, kukuřice, bavlny, tabáku, sójových bobů, okrasných rostlin, keřů apod., může obsahovat asi 20 % hmotn. účinné látky; 4 % hmotn. emulgačního činidla, běžně používaného při přípravě pyrethroidních přípravků; 4 % hmotn. povrchově aktivní látky; 25 % hmotn. organického rozpouštědla jako cyklohexanonu; a asi 47 % hmotn. rozpouštědla z ropy obsahujícího minimálně 83 % obj. aromatických látek.
Pro použití jako systemických insekticidních a akaricidních činidel pro zvířata se mohou sloučeniny podle vynálezu podávat zvířecímu hostiteli bu5 orálně nebo parenterálně. Při orálním podání mohou být v jakékoli běžné formě vhodné pro tento účel, jako ve formě prášků, kapslí, tablet nebo nápoje. Účinná složka se může také včlenit do zvířecího krmivá a podávat jako živinově vyvážená strava obsahující 0,0001 až 0,1 % a s výhodou 0,001 až 0,05 % hmotn. účinné sloučeniny (vztaženo na stravu).
Popřípadě se může systemický insekticidní a akaricidní prostředek zavést do těla zvířete subkutánní, intramuskulární nebo intraperitoneální injekcí, takže se může v těle zvířete rozptýlit působením oběhového systému. V praxi se může systemický prostředek před aplikací rozpustit nebo dispergovat ve farmaceuticky vhodném nosiči, jako vodě, propylenglykolu, rostlinném oleji, glycerinformalu nebo podobně.
Jako systemická činidla mají sloučeniny podle vynálezu široké rozmezí bezpečné použitelnosti a jsou účinné k ochraně různých zvířat, zejména dobytka a domácích zvířat, jako skotu, ovcí, koní, psů, koček apod., přeď napadením blechami, komáry, mouchami, klíšlaty apod. Ze sloučenin podle vynálezu, které jsou použitelná jako insekticidní a akaricidní prostředky, lze uvést například:
m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylacetát, alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylacetát, alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-3-trifluormetoxybenzylacetát, alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-ehloridifluormetoxyfenylacetát, m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenylacetát, alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-pentafluoretoxyfenylacetát, m-fenoxybenzyl-alfa-etyl-3-trifluormetoxyfenylacetát;
alfa-kyan-m-fenóxybenzyl-alfa-n-propyl-4-chlordifluormetoxyfenylacetát, alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-alfa-t-butyl-4-trifluormetoxyfenylacetát.
Vynález bude objasněn v následujících příkladech.
Příklad 1
Příprava p-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)toluenu
Tetrafluoretylén a dusík se nechávají probublávat 1 hodinu magneticky míchanou směsí 10,0 g (0,100 molu) p-kresolu, 1,67 g (1,43 g skutečně, 0,0255 molu) pelet hydroxidu draselného a 70 ml suchého dimetylformamidu (DMF) udržovanou při 68 °C. Po zředění 250 ml vody se reakční směs extrahuje 100 ml éteru. Éterový roztok se promyje 200 ml 556 hydroxidu sodného a 2x 400 ml vody. Éterový roztok se vysuěí, přefiltruje a potom se odpaří v rotační odparce za vzniku 18,14 g (87 56) p-(1 ,1 ,2,2-tetrafluoretoxy)toluenu.
Analýza pro CgHgF^:
vypočteno: 51,93 % C, 3,87 56 H, 36,51 56 F;
nalezeno: 52,06 56 C, 3,76 56 H, 41,52 56 F.
Příklad 2,
Příprava p-( 1,1,2,2-tetrafluoretoxy)benzylbromidu
Mechanicky míchaná směs 118,45 g (0,569 molu) p-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)toluenu, 123,00 g (0,691 molu, 121 mol. 56) N-bromsukcinimidu (NBS), 1,00 g (4,13 molu, 0,73 mol. 56) benzoylperoxidu a 350 ml chloridu uhličitého se vaří 2,25 hodin pod zpětným chladičem.
Po ochlazeni se reakční směs zředí 350 ml chloridu uhličitého, přefiltruje, aby se odstranily pevné látky, vysuší se síranem sodným, přefiltruje a potom se odpaří za použití rotační odparky. Získá se 160,99 g (99 56) čirého červeného oleje. Tento produkt se použije jako takový v následujících reakcích. Infračervené spektrum a NMR-spektrum potvrzují strukturu p—(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)benzylbromidu.
Příklad 3
Příprava p-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenylacetonitrilu
Horký roztok 75,1 g (1,15 molu) kyanidu draselného ve ,40 ml vody se přidá během 40 minut k mechanicky míchanému roztoku, teplému 75 °C, 160,99 g (0,561 molu) p-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)benzylbromidu a 500 ml bezvodého 2-butanolu. Výsledná směs sé zahřívá 1,75 hodin pod zpětným chladičem. Nechá se stát přes noc, potom se reakční směs vlije do 500 ml studené vody a 400 ml éteru. Spojený éterový roztok se promyje 2x 500 ml vody, vy-i suší síranem sodným, přefiltruje a potom se odpaří v rotační odparce za vzniku 114,95 g oleje. Vakuovou destilací tohoto oleje se získá jako jedna destilační frakce 37,10 g (28 56) nitrilu, teplota varu 85 až 100 °C při 38,7 Pa.
Ϊ ř 1 k 1 a d 4
Příprava alfa-isopropyl-p-(1,I,2,2-tetrafluoretoxy)fenylacetonitrilu
Směs 39,85 g (0,171 molu) p-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenylacetonitrilu, 3,71 g (9,96 mmolu, 4,8 mol. %) dicyklohexyl-18-crown-6-éteru, 22,0 ml (28,8 g, 0,234 molu) 2-brompropanu, 55 ml benzenu a 55 ml 50% hydroxidu sodného se míchá 45 minut, během kteréžto doby se zvýěí teplota z 25 °C na 43 °C. Reakční směs se potom zahřívá 16,5 hodiny při 45 °C. Po zředění 200 ml vody se reakční směs extrahuje 200 ml éteru. Éterový roztok se promyje 400 ml 12% kyseliny chlorovodíkové, 200 ml 5% kyseliny chlorovodíkové a 300 ml vody. Pak se éterový roztok vysuěí síranem sodným, přefiltruje a potom odpaří za vzniku 47,13 g oleje. Tento olej se předestiluje ve vakuu a získá se 34,83 g (74 %) produktu o teplotě varu 83 až 85 °C při 7,3 až 12,0 Pa.
Analýza pro C13H13F4NO.· vypočteno: 56,73 % C, 4,76 % H, 5,09 % N, 27,61 % F;
nalezeno: 56,12 % C, 4,85 % H, 4,99 % N, 34,07 % F.
Příklad 5 '
Příprava 3-metyl-2-[p-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenylJmáselné 'kyseliny
Míchaná směs 48,0 g (24,0 g skuteč., 0,60 molu) 50% hydroxidu sodného, 21,78 g (0,0791 molu) alfa-isopropyl-p-(1,1,2,2-tetrafluoretoxyfenylacetonitrilu a 240 ml etylénglykolu se zahřívá 12 hodin při 135 °C. Po zředění 600 ml vody se reakční směs promyje 2x 100 ml éteru. Vodné vrstva se okyselí koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou a potom extrahuje 2x 300 ml éteru. Éterový roztok se promyje 2x 500 ml vody, vysuěí síranem sodným, přefiltruje a potom odpaří za vzniku 20,74 g (89 %) hnědé látky, teplota tání 92 až . 97 °C (hexan).
Analýza pro C13H14F4O3;
vypočteno: 53,06 % C, 4,80 % H, 25,83 % F;
nalezeno: 53,04 % C, 4,79 % H, 25,93 %,F.
Příklad 6
Příprava 3-metyl-2-[p-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenyljbutyrylchloridu
Míchaná směs 20,00.g (0,0680 molu) 3-metyl-2-Ep-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenyljmáselné kyseliny, 20,00 ml (33,2 g, 0,280 molu) thionylchloridu (Baker) a 75 ml suchého benzenu se vaří 4 hodiny pod zpětným chladičem. Reakční směs se potom odpaří a získaný zbytek se zředí 50 ml benzenu a opět odpaří za vzniku 22,46 g (106 %) čiré tmavě hnědé kapaliny. Tento produkt se použije jako takový v následujících reakcích. Infračervenou spektroskopií byl potvrzen výěe uvedený produkt.
200226 10
Příklad 7
Příprava m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-(1,,,2,2-tetrafluoretoxy)fenylacetátu
X míchané směsi 6,81 g (0,0340 molu) m-fenoxybenzylalkoholu, 5,0 ml (2,95 g, 0,0372 molu) suchého pyridinu a 20 ml metylénchloridu se přidá během 20 minut 20 ml metylénchlorldového roztoku 10,6 g (0,034 molu) 3-metyl-2-Cp-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenyl]butyrylchloridu. Reakíní směs se míchá 66 hodin při teplotě místnosti a potom se zředí 200 ml éteru. Éterový roztok se promyje 200 ml 20% kyseliny chlorovodíkové a 200 ml vody, suší se síranem sodným, filtruje a potom se odpaří za vzniku 16,24 g produktu (100 %). Tento produkt se přečistí na sloupci suchého silikagelu (116 cm x 5 cm, eluční činidlo 1:1 hexan-metylénchlorid). Shromáždí se vzorek mezi 85 cm a 63 cm (čelo rozpouštědla se rovná 113 centimetrů). Získá se 12,60 g (78 %) čirého světle žlutě zbarveného oleje.
Analýza pro C26H24F4O4:
vypočteno: 65,54 % C, 5,08 % H, 15,95 % F( nalezeno: 64,99 % C, 4,96 % H, 19,10 % F.
Příklade
Příprava alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenylacetátu
X míchané směsi 8,81 g (7,49 g skut., 0,0333 molu) alfa-kyan-m-fenoxybenzylalkoholu, 3,0 ml (2,95 g, 0,0372 molu) suchého pyridinu a 20 ml metylénchloridu se-přidá během 20 minut 20 ml metylénchloridového roztoku 10,6 g (0,034 molu) 3-metyl-2-[p-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenyljbutyrylchloridu. Reakční směs se míchá 66 hodin při teplotě místnosti a potom se zředí 200 ml éteru, promyje 200 ml 20% kyseliny chlorovodíkové a 200 ml vody, vysuěí síranem sodným, přefiltruje a potom odpaří za vzniku tmavě červeného oleje. Aby se odstranil m-fenoxybenzaldehyd, jako nečistota, nechá se olej reagovat s 0,5 g natriumborhydridu při teplotě ledové lázně a výsledný olej se přečistí na sloupci suchého silikagelu (121 cm x 5 cm, elučnl činidlo 1:1 hexan-metylénchlorld). Shromáždí se vzorek mezi 77 cm a 57 cm (čelo rozpouštědla = 113 cm). Získá se 11,17 g (66 %) čirého oranžového oleje.
Analýza pro C27H23F4NO4.
vypočteno: 64,67 % C, 4,62 % H, 2,79 % N, 15,16 % F;
nalezeno: 65,26 % C, 4,81 % H, 2,82 % N, 17,94 % F.
Příklad 9
Příprava alfa-isopropyl-4-metoxyfenylacetonitrilu
Roztok hydroxidu sodného (50 %, 300 ml) se přidá k roztoku p-metoxyfenylacetonitrilu (147 g, 1 mol), dicyklohexyl-18-erown-6-éteru (18,63 g, 5 mol. %), 2-brompropanu (320 g, 2,6 molu) a benzenu (300 ml). Reakční směs se zahřívá na 45 °C a při této teplotě se udržuje 4 dny. Organická fáze se oddělí, dobře promyje vodou (3x 200 ml), zředěnou kyselinou chlorovodíkovou (1x 200 ml), vodou (2x 200 ml) a odpaří se na olej. Vakuovou destilací se získá produkt (175,6 g, 81 % teorie), teplota varu 96 až 100 °C (20 Pa), NMR-spektrum (CDCI3) ukazuje, že předestilovaná látka obsahuje 12,5 % mol. výchozího nitrilu.
ti
Přikladlo
Příprava alfa-isopropyl-4-hydroxyfenylaeetonitrilu
Bromid boritý (51,0 g, 0,2 molu) v metylénchloridu (20 ml) se přidá k roztoku alfa-isopropyl-4-metoxyfenylacetonitriIu (37,8 g, 0,2 molu) v metylénchloridu (35 ml) udržovanému při -40 °C. Červený roztok se nechá ohřát na teplotu místnosti a míchá se 3 dny. Reakční roztok se vlije na led, potom se extrahuje éterem (3x 100 ml), promyje vodou (2x 100 mililitrů) a odpaří se na olej. Vakuovou destilací se získá alfa-isopropyl-4-hydroxyfenyiacetonitril (28,9 g, 81 %), teplota varu 142 až 143 °C (33,3 Pa).
Přikladli
Příprava chlorthio-0-Cp-(1-kyan~2-metylpropyl)fenyl]esteru kyseliny mravenčí
Thiofosgen (16,43 g, 0,143 molu) v chloroformu (50 ml) se přidá během 30 minut k roztoku alfa-isopropyl-4-hydroxyfenylacetonitrilu (25,0 g, 0,143 molu) v hydroxidu sodném (5 %, 5,72 g, 0,143 molu) za příležitostného použití ledové lázně k udržování teploty pod 30 °C. Směs se míchá 15 minut a chloroformová vrstva se oddělí, promyje vodou a odpaří na žlutý olej (38,2 g). Produkt se použije jako takový v přikladu 12.
Příklad 12
Příprava alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylaoetonitrilu
Thiokarbonát (38,2 g) z příkladu 11 se nechá reagovat s fluoridem molybdenovým (15,8 gramů) při -25 °C. Hustá reakční hmota se nechá potom ohřát na teplotu místnosti a potom se pomalu zahřeje na 160 °C za použití olejová lázně. Směs se ochladí na teplotu místnosti a potom vlije do vody a extrahuje 4x 50 ml éteru, promyje jednou 50 ml vody a odpaří ňa olej. Vakuovou destilací se získá alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylacetonitril, teplota varu 78 až 80 °C (20 Pa).
Příklad 13
Příprava alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenyloctové kyseliny
Směs alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylacetonitrilu (2,0 g), hydroxidu draselného (3,0 g) ve 35 ml etylénglykolu a 3 ml vody se zahřívá 8 hodin při 140 °C. Vodné vrstva se okyselí zředěnou kyselinou chlorovodíkovou a extrahuje se 3x 11 ml éteru, extrakt se promyje 25 ml vody, vysuěí síranem sodným a odpaří na olej (1,23 g), infračervené spektrum (v substanci) 1 700 om-'.
Příklad 14
Příprava alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylacetylchloridu
Roztok alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenyloctové kyseliny (1,2 g) a thionylchloridu (0,6 ml) v 5 ml benzenu se vaří 4 hodiny pod zpětným chladičem. Odpařením rozpouštědla a přebytku thionylchloridu se získá chlorid kyseliny, který se použije jako takový pro esterlfikaoi v příkladu 15 a 16.
200226 12
Příklad 15
Příprava alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylacetátu
Roztok alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylacetylchloridu (4,58 mmolu) v 5 ml éteru se přidá k éterovému roztoku (20 ml) alfa-kyan-m-fenoxybenzylalkoholu (4,58 mmolu) a pyridinu (0,5 ml). Směs se míchá přes noc a přefiltruje se. Filtrát a promývací tekutina se odpaří a zbylý olej se přečistí na silikagelových deskách 5 x 2 mm za použití směsi metylénchlorid-hexan v poměru 1:1 jako elučního činidla. Pás s Rf = 0,55 se extrahuje éterem a odpaří za vzniku žádaného esteru (0,85 g). ’
Infračervené spektrum (v substanci) 1 755 cm-', NMR-spektrum (CDCl^) delta 6,8 až 7,6 (m, 13H, ArH), 6,31 a 6,28 (s, 1H, -CH-Ar), 3,27 (d, J=7Hz, 1H, CH-CH(CH3)2), 2,0 až 2,6 CN (m, 1H, CH(CH3)2), 0,6 až 1,2 (čtyři dublety, J=7Hz, 6H, isopropyl CH3), ,9F chemický posun 58,8 delta relativně k CFCly
Příklad 16
Příprava m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylacetátu
Výše uvedený ester se připraví z m-fenoxybenzylalkoholu a alfa-isopropyl-4-trifluormetoxyfenylacetylchloridu za použití stejného postupu, jak popsáno v příkladu 14.
Infračervené spektrum (čisté), 1 738 cm-', NMR-spektrum (CDC13) w 6,73 až 7,45 (m, 13H), 5,03 (S 2H), 3,20 (d, J=10, 5Hz, 1H), 2,26 (m, 1H) 0,66 a 0,94 (2 d, J=6,6Hz, 6H).
Příklad 17
Insekticidní činnost
Insekticidní účinnost sloučenin podle vynálezu je demonstrována v následujících zkouškách, kde se použijí Heliothi9 virescens (Fabricius), Empoasca abrupta DeLong a Aphis fabae (Scopoli) - mšice makové jako zkušební druhy hmyzu. Použitý postup je následující:
Heliothis virescens (Fabricius)
První instar
Bavlník se dvěma rozvinutými pravými listy se namočí na 3 sekundy za míchání do zkušebního roztoku (35 % voda/65 % aceton), obsahujícího 300, 100 nebo 10 ppm zkoušené sloučeniny. Každý list se umístí do kalíšku s knotem a před uzavřením kalíšku vlčkem se přidá kousek takzvané tkaniny pro výrobu sýrů, zamořený 50 až 100 čerstvě vylihlých larev. Po třech dnech při 26,7 °C a 50% relativní vlhkosti se kalíšky zkoumají a zaznamená se mortalita nově vylihlých larev. Získané údaje jsou uvedeny jako procentuální mortalita v tabulce I.
Aphis fabae (Scopoli) - mšice maková i
Pěticentimetrové fíbrové květináče, z nichž každý obsahuje rostlinu řeřichu asi 50 mm vysokou a zamořenou 100 až 150 mšicemi dva dny předem, se umístí na otáčivý stůl (4 otáčky za minutu) a postříkají se během dvou otáček roztokem 35 X»voda/65/.aceton, obsahujícím 100, 10, 1,0 a 0,1 ppm zkoušené sloučeniny za použití rozprašovače DeVilbiss a při tlaku 137 kPa. Tryska rozprašovače se udržuje asi ve vzdálenosti 15 cm od rostlin a rozprašuje se tak, aby se docílilo úplného pokrytí mšic a rostlin. Postříkané rostliny se položí na bílé smaltované podnosy. Mortalita se stanoví po jednom dni při 21 °C a 50% relativní vlhkosti.
Údaje se zaznamenají jako procentuální mortalita stanovená při určité dávce (tabulka I).
Empoasca abrupta DeLong
Rostlina fazolu měsíčního (Sieve) s primárním listem rozvinutým do 7,60 až 10,20 cm se namočí do roztoku 35 % voda/65 % aceton, obsahujícího 100, 10 nebo 1 ppm zkoušené sloučeniny. Namočená rostlina se umístí v digestoři, aby oschla a potom se odřízne 2,5 cm dlouhá ěpička listu a umístí se do lOcm Petriho misky, s vlhkým filtračním papírem na dně.
Do misky se umístí 3 až 10 nymf ve stadiu druhého instaru a miska se potom přikryje. Takto připravené misky se potom udržují dva dny při 26,7 °C 50½ relativní vlhkosti a potom se stanoví mortalita. Získané údaje jsou uvedeny v tabulce I. Při těchto zkouškách se použije jako standardní nebo srovnávací látky permethrinu.
Tabulka 1
Sloučenina
PP®
Heliothis virescens Larvy 1. instar 300 100 10
Mortalita %
Empoasca Aphis fabae abrupta
100 10 11 100 10 1 0,1
CN
100 100 100 100 100 , 70 100 100 90 50
CHF2CF2O CO -O-CH2-<^>- o
CH(CH3)2
90 0 50 0 - 100 ,00 0
CN
CHFjjCFjO-f 7—CH-CO-O-CH—O
CH(CH3)2
I I 100 ,00 o 100 o - 100 100 50
- = nezkoušena \=/ I
Příklad 18
Insekticidní účinnost
Insekticidní účinnost sloučenin podle vynélezu je dále demonstrována v následujících zkouákách.
Postupy použitá pro hodnocení účinku proti komáru Anopheles quadrimaculatus (Say), Epilachna varivestis (Mulsant) a Spodoptora eridania jsou následující:
Anopheles quadrimaculatus (Say) mililitr roztoku 35 % voda/65 % aceton obsahujícího 300 ppm zkouSené sloučeniny se odpipetuje do '400 ml kádinky obsahující 250 ml deionizované vody. Roztok se promíchá pipetou, dosažená koncentrace je 1,2 ppm. Odeberou se alikvótní vzorky tohoto roztoku a dále se zředí na 0,4, 0,04 a 0,004 ppm. Prstenec voskového papíru 0,6 cm Široký, který se právě vejde do kádinky se nechá vznáěet na povrchu zkoušeného roztoku, aby vajíčka nevyplavala do menisku kapaliny a na stěně kádinky nezaschla. Lžící vyrobenou ze síta se nabere a přemístí asi 100 vajíček 0 až 24 hodin starých do zkušební kádinky. Po dvou dnech při 26,7 °C a 50% relativní vlhkosti se zkoumá, zda ee vylíhly larvy. V tabulce II je uvedena percentuální mortalita.
Epilachna verivestis Mulsant
Rostliny fazolu měsíčního (2 na květináč) s primárními listy 7,5 až 10 cm dlouhými se namočí do zkušebního roztoku o koncentraci účinné látky 300, 100, 10 nebo 1 ppm a nechají se v digestoři oschnout. Jeden list se z rostliny odstraní a umístí ss v lOcm Petriho misce obsahující na dně vlhký filtrační papír a 10 larev ve stadiu posledního instaru (13 dní od vylíhnutí). Den po oěetření se odstraní z rostliny dalěí list a nechá se larvám jako potrava po odstranění zbytků původního listů. Dva dny po oěetření se dá larvám třetí list, který bývá obvykle posledním. Jestliže larvy pokračují v přijímání potravy, podá se jim třetí den po zkoušce čtvrtý list. Ošetřování se nyní přeruší a čeká se, dokud se nevylíhne dospělý hmyz, obvykle líhnutí začíná asi devět dnů po oěetření. Po dokončení líhnutí se v každé misce stanoví mortalita larev, kukel nebo dospělého hmyzu, deformovaných kukel nebo dospělého hmyzu, přechodných jedinců před zakuklením a před vylíhnutím nebo jakékoliv další odchylky od normálního vývoje, přeměny a vylíhnutí kukel nebo dospělého hmyzu.
Získané údaje jsou uvedeny v tabulce II.
Spodoptera eridania (Cramer)
Fazolové rostliny (fazol měsíční) s dvěma rozvinutými primárními listy 7,5 až 10 cm se máčejí 3 sekundy v míchaných zkoušených roztocích a potom se nechají v digestoři oschnout. Po oschnutí se listy oddělí a každý list se umístí na lOcm Petriho misku obsahující kus vlhkého filtračního papíru a 10 larev ve stadiu třetího instaru, přibližně 1 cm dlouhých. Petriho misky se zakryjí a umístí se 2 dny v prostoru 8 regulovanou teplotou a vlhkostí při teplotě 26,7 °C a 50% relativní vlhkosti.
Po dvou dnech se zjišluje mortalita. Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce II.
Tabulka II
Insekticidní vyhodnocení
Sloučenina
Mortalita %
Larvy Anopheles Spodoptera quadrimaculatus eridania ppm ppm
1,2 0,4 0,04 0,004 1 000 100 10
Epilachna variyestis ppm
300 100 10 1
CN CF3°-/^V CH-CO-O -CH -ΑΑ\=/ I ch(ch3)2
100 100 100 90 100 100 100 100 100 100 100
CHF2CF2OA 2“CH~CO-O-CH2-AA- o-A\
CH(CH3)2
100 100 90 0 100 100 0 100
CN
CHF2CF2O~/\\_ CH-CO-OCH \=y i CH,CH3,2
100 100 80 0 100 100 0 100 - = nezkoušená
Příklad 19
Insekticidní účinnost
Tetranychus urticae (Koch) - sviluška snovací
Fazolové rostliny (fazol mšsíční) se 3 primárními listy 7,5 až 10 cm dlouhými se zamoří asi 100 dospělými roztoči, odolnými vůči fosfátům, počítáno na list, 4 hodiny před použitím v této zkoušce, aby mohli naklást vajíčka před ošetřením. Zamořené rostliny se ponoří na 3 sekundy za míchání do roztoku o koncentraci účinné složky 1 000, 300, 100 nebo 10 ppm a rostliny se nechají v digestoři oschnout. Po 2 dnech při 26,7 °C se stanoví mortalita dospělých roztočů na jednom listu pod stereoskopickým mikroskopem při desetinásobném zvětšení. Další list se nechá na rostlině dalěích 5 dní a potom se zkoumá při 10násobném zvětšení, aby se zjistila úmrtnost vajíček a nově vylíhlých nymf, čímž se stanoví ovicidní a residuální účinek. Výsledky jsou uvedeny v tabulce III.
Heliothis virescens (Fabricus) Třetí instar
Tři rostliny bavlníku s právě rozvinutými dělohami se ponoří do roztoku o koncentraci účinné složky 1 000 nebo 100 ppm a nechají se v digestoři oschnout. Fo oschnutí se každá děloha v polovině odřízne a 10 listových částí se umístí ve 28g lékařských kalíěcích z plastické hmoty obsahujících 1,25 cm dlouhý dentální knot nasycený vodou a přidá se 1 larva ve stadiu třetího instaru. Kalíšek se zakryje a udržuje se 3 dny při 26,7 °C a 50% relativní vlhkosti a potom se stanoví mortalita. Výsledky zkouěky jsou uvedeny v tabulce III.
Trichoplusia ni (Hiibner)
Třetí instar
Pravý list na rostlině bavlníku se ponoří za míchéní na 3 sekundy do zkoušeného roztoku obsahujícího 1 000, 100 nebo 10 ppm zkoušené sloučeniny a odstraní se a neohé oschnout v digestoři. Po oschnutí se list umístí do 9,0cm Petriho misky s vlhkým filtračním papírem na dně. Přidá se 10 larev ve stadiu třetího instaru a miska se přikryje. Po 3 dnech při 26,7 °C a 50 i 10% relativní vlhkosti se stanovuje mortalita.
Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce III.
T a b u 1 k a III
Mortalita %
Roztoči resistent- | Heliothis virescens Tricho- | |
Sloučenina | ní vůči fosfátům | ve stadiu třetího plusia ni |
ppm | instaru ppm ve třetím instaru | |
1 000 300 100 10 | ppm 1 000 100 1 000 100 10 |
CN
CF,O
100 100 80 0 100 100 100 100 100
CHF2CF2o4^_J>-CH-CO-O-CH2-f^>- 0-^^ CH(CH3)2
100 50 0 50 1 100 0
CN
CHF,CF,0 -</\-CH-CO-O r2k,i-2u-^· y-uti-uu-u-CH—j^-O — ch(ch3)2
60 0 80 0 100 30 0
- - nezkoušena
Příklad 20
Půdní insekticidní účinnost
Diabrotica undecimpunotata howardl, Barber mg sloučeniny se zředí na 10 ml acetonem a vytvoří se zásobní roztok (A). 2 ml tohoto roztoku se potom zředí na 10 ml acetonem a vytvoří se roztok B. Přibližně 0,7 g mastku Pyrax ABB se potom umístí ve 28g Sirokohrdlé nádobě a k mastku se přidá 1,25 ml zvoleného roztoku, aby se připravily následující koncentrace:
1,25 ml roztoku A - 56 kg/ha 1,25 ml roztoku B - 11,2 kg/ha.
Zvolený zkouSený roztok se smíchá s mastkem, aby se předem zvlhčil, než se dá na 10 až 15 minut suěit do suSérny, kde se suší proudem vzduchu. Do nádob obsahujících zkoušenou sloučeninu se potom přidá 25 ml vlhké sterilizované květináčové půdy a přibližně 0,6 g semene prosa (potravy pro larvy). Nádoby se uzavřou a obsah se míchá na vibrační míchačce.
Do každé nádoby se potom přidá 10 larev, které jsou 6 až 8 dní staré. Nádoby se potom volně přikryjí a umístí do prostoru s konstantním osvětlením, teplotou 26,7 °C a 50 % relativní vlhkostí. Po 6 dnech se stanoví mortalita.
Při této zkoušce se dosáhne s alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-trifluormeto- xyfenylačetátem u Diabrotica undecimpunctata howardi 100% potlačení při koncentraci 56 kg/ha a 70% potlačení při koncentraci 11,2 kg/ha.
P ř í k 1 a d 21
Residuální insekticidní účinnost získaná při ošetření listů bavlnikových rostlin
Mladé rostliny bavlniku alespoň se 2 rozvinutými pravými listy, které rostou v 10 cm květináčích z plastické hmoty, se ponoří, obvykle po jednom listu, do roztoku zkoušené sloučeniny ve směsi 65 % acetonu a 35 % vody za míchání na dobu 3 sekund. Koncentrace každé sloučeniny v roztoku je 30 ppm, 100 ppm, 300 ppm nebo 900 ppm účinné složky.
Po usušení listů se odstraní vždy ze 2 rostlin po 2 listech a listy se umístí do Petriho misek (90 mm x 10 mm) na vlhký filtrační papír (9 cm Whatman č. 1). Na každý list se umístí 5 larev ve stadiu třetího instaru a Petriho miska se zakryj®. Zamořené misky se potom umístí do prostoru se stálým osvětlením, teplotou 26,7 °C a 50% relativní vlhkosti.
Po 72 hodinách se spočítají larvy.
Zbylé rostliny se umístí do skleníku s vysoce intenzívním osvětlením,upraveného tak, aby bylo zajištěno 14 hodin světla denně. Po 3, 7, 10 a 14 dnech ve skleníku se vzorky listů zkouši zamořením larvami ve stadiu třetího instaru.
í8
M
P
Ό <0
P
OJ
Ol
P
O ►
w a
H >«
O a
>3 a
>
CU
X»
X0 a
•rl
Φ X4 3 O ι—1
O %
O
N
P
0) o
K>
*3
-š ro o
o o o
O lf\ o o kO O\ o o ro o
o o o o
O lA O O kO , Os O o o o o o kO O O O lTs O
0- O O tA trs irs o o oi co o ro so < o o o
O tfs ia o S0 Os Os trs ia
OJ o o o trs o o o o* o o ro o
o o o o o 00 trs o to o t- o os o ro ro o I co οι o o o | ro i οι
ΙΛ Q ΙΛ Q!
Os OS O » O trs o
o o o o1 o os
IA O o O ! t- O O O ί lA
S
0)
O
Φ >>
Ω +
OJ ®
TÍ g > a xd a P o o o o as o o o o o o o as o o o o o o o ro o o o
- ΡΊ θ' ro ro o r- o o o o ia o o ro oo o o
Γ0
O O O O
ΙΛ lfs O O so 00 O O — ro
O O O O SO OS tA IA O O sO © O O O
PO o
* o o o o o o
IA O LA O SO O OS O O §
O *φ g
XD
Θ g
a it +
+
Oí >
H a
rH (0
EH
P
0) co
XO 3 3 3 τ) aj •h p co co a> tí ¢3 ·Η
Příklad 22
Ixodicidní účinnost
Účinné potlačeni larev klíšťat je demonstrováno v následujících zkouškách za použití larev Boophilus microplus, klíštčte, které může zůstat na jediném hostiteli během svých tří vývojových stadii, tj. larvy, kukly a dospělého jedince. Při těchto zkouškách obsahuje směs 10 % aceton/90 % voda 0,025, 0,1, 0,5, 2,5 nebo 12,5 ppm zkoušené sloučeniny. 20 larev se uzavře do pipety utěsněné na jednom konci gázou a roztok obsahující zkoušenou sloučeninu se potom vede pipetou s vakuovou hadicí, čímž se napodobuje rozprašovací systém. Klíšťata se potom udržují 48 hodin při teplotě místnosti a stanoví se mortalita. Získané výsledky jsou uvedeny níže. ·
Tabulka V
Procentuální mortalita larev klíštěte Boophilus microplus
Sloučenina ppm 12,5 2,5
0,5 0,1
0,025
CN
CFgO-/ VcH-CO-O-CH-r^
100
100 100
100 100 ch(ch3)2
Výše uvedený postup se opakuje s rozdílem, že koncentrace zkoušené sloučeniny je 0,1, 0,025, 0,005 nebo 0,001. ppm.
T a b u 1 k a VI
Procentuální mortalita larev Boophilus Microplus
Sloučenina ppm 0,1 0,025 0,005 0,001 cf3o
-CH ch(ch3)2
CN
CO-O-CH
100 ,00
Příklad 23
Účinnost sloučenin podle vynálezu pro potlačování dospělých klíšťat Boophilus microplus se ilustruje následujícími zkouškami, při kterých se zkoušená sloučenina uvede do roztoku způsobem popsaným v příkladu 22, s tím rozdílem, že se připraví roztoky obsahující 125, 52,6,.-31,2, 15,6 nebo 7,3 ppm zkoušené sloučeniny.
Dospělé syté samičky klíšťat se ponoří do zkoušených roztoků na 3 sekundy, umístí se v oddělených nádobách a udržují 48 hodin v prostoru o teplotě 26,7 °C a 50% relativní vlhkosti. Ke konci této doby se klíšťata zkoumají a spočítají se nakladená vajíčka. Samič200226 20 ky, které nenakladou vajíčka, se považují za mrtvé. Získané údaje jsou uvedeny v tabulce VII.
Tabulka VII
Ixodicidní účinnost vůči dospělým klíšlatům Boophilus microplus
Sloučenina Procentuální mortalita dospělých klíštat při koncentraci účinné látky (ppm)
125 62,5 31,2 15,6 7,3 cf3o
CN
I
CH-COOCH ch(ch3)2
100 100
99,4 98,8 87,2
Příklad 24
Účinnost sloučenin podle vynélezu pro potlačení Cochliomyia hominivorax, velice zhoubného škodlivého hmyzu dobytka, je demonstrována v následující zkoušce. Larvy Cochliomyia hominivorax ve stadiu prvního instaru dostávají potravu sestávající ze směsi rozemletého hovězího masa (8,0 g), krve (7,0 ml), vody (2,1 ml) a 0,9 ml přípravku obsahujícího 1,5 nebo 25 ppm zkoušené sloučeniny.
Při zkoušce se provedou dva pokusy vždy s 20 larvami při určité dávce. Larvy se živí 24 hodin podle libosti uvedenou směsí. Po této době se stanoví počet mrtvých larev pro každou dávku a každý pokus a vypočítá se procentuální mortalita. Získané údaje jsou uvedeny v tabulce VIII.
Tabulka VIII
Účinnost sloučenin pro potlačení larev Cochliomyia hominivorax
Sloučenina
Procentuální mortalita při koncentraci (ppm) 1 5 25
CF3O
CN
I
CH-CO-O-CH ch(ch3)2
2,4
69,2
100
P ř .í k 1 « d 25
Stanovení LCjq pro zkoušené sloučeniny vůči Heliothis virescens na rostlinách bavlníku
Mladé rostliny bavlníku alespoň se 2 rozvinutými pravými listy, které rostou v lOcm květináčích z plastická hmoty, se ponoří, obvykle po jednom listu, do roztoku zkoušené sloučeniny ve směsi 65 % acetonu a 35 % vody za míchání po dobu 3 sekund. Koncentrace každé sloučeniny, roztoku je 1,1 ppm, 2,8 ppm, 7,5 ppm, 20 ppm, 60 ppm nebo 150 ppm účinné složky.
Po usušení listů se 2 listy ze dvou rostlin odříznou a umístí na Petriho misku (90 mm x 10 mm) na vlhký filtrační papír (9 cm Whatman č. 1). Na každý list se umístí 5 larev ve stadiu třetího instaru a Petriho miska se uzavře víčkem. Zamořené misky se potom umístí v prostoru s konstantním osvětlením, při. teplotě 26,7 °C a 50% relativní vlhkosti. Po 72 hodinách se počítají larvy. Každé zkouška se opakuje 4x. Získané údaje jsou uvedeny v tabulce IX, ze které vyplývá, že sloučenina podle vynálezu je asi 2 až 5x účinnější pro potlačování Heliothis virescens, než známá sloučeniny vyhodnocované ve stejné zkoušce.
Tabulka IX
Stanovení LC50 zkoušených sloučenin vůči Heliothis virescens ve stadiu třetího instaru
Sloučenina
CN
CF3O
Dávka (ppm) | Počet jedinců hmyzu při zkoušce | Počet mrtvých jedinců hmyzu | LC50 |
1,10 | 20 | 3 | 2,94 |
2,80 | 20 | 9 | |
7,50 | 20 | 18 | |
20,00 | 20 | 19- | |
60,00 | 20 | 20 | |
7,50 | 20 | 2 | 14,4 |
20,00 | 20 | 16 | |
60,00 | 20 | 19 | |
150,00 | 20 | 20 | |
** 2,80 | 20 | 3 | 6,4 |
7,50 | ' 20 | 13 | |
20,00 | 20 | 17 | |
60,00 | 20 | 20 | |
150,00 | 20 | 20 |
x = permethrin, xx = zveřejněná Jihoafrická patentové přihláška č. 73/4 462
Příklad 26
Stanovení LC50 zkouěenýoh sloučenin vůči dospělým moskytům Anopheles quadrimaculatus Say
Zkoušené sloučeniny se rozpustí v aoetonu na žádanou koncentraci v ppm. K přípravě aerosolového prostředku se insekticidní roztok (0,15 ml) přenese pipetou do horní části trysky a pak se tryskou rozpráší. Rozprášené kapičky jsou unášeny proudem vzduchu (6 436 metrů/hod) na moskyty v klecích a nechají se působit 4 až 5 sekund (25 dospělých samiček/klee'. Moskyti se potom anestezují po dobu 3 až 4 sekund kysličníkem uhličitým a přemístí se do přechovávačích klecí. Tyto se umístí v prostoru o teplotě 26,7 í 1 °C a relativní vlhkosti 46 í 2 Po 24 hodinách se zjisti úmrtnost.
Získané údaje jsou uvedeny v tabulce X, ze které vyplývá, že sloučenina podle vynálezu je přibližně 4x účinnější než znémá sloučenina pro potlačování dospělých moskytů Anopheles quadrimaculatus.
Tabulka X
Stanovení LC50 zkoušených sloučenin vůči dospělým samičkém Anopheles quadrimaculatus
Sloučenina
CF3O
CN
I
CH-CO-O-CH ch(ch3)2
Koncentrace Mortalita Přibližná hodnota (ppm) (%)* LC50 (ppm)
0,5 10 5
1,0 10
2,0 5
3,0 5
5,0 52
15,0 95 c-0
CN
CH-CO-O-CH
I ch(ch3)2
5,0 | (1) 10 (2) | 6 | (1) | 21 |
10,0 | 14 | 26 | ||
20,0 | 66 | 60 | (2) | 18,8 |
40,0 | 62 | 78 | ||
80,0 | 92 | 90 |
x = data získaná ve 2 různých zkouškách xx = zveřejněno v Jihoafrické patentové přihlášce 73/4462 (1) - zkouška 1, (2) = zkouška 2
Příklad 27
Residuální insekticidní účinnost stanovená při aplikaci malých objemů zkoušených sloučenin
Zkoušené sloučeniny se dispergují ve směsi 65 % aceton a 35 % voda v dostatečném množství, aby byla zajištěna koncentrace 0,08 kg/ha sloučeniny. Použije se 19,30 1 vody. Rostliny bavlníku se potom umístí v rozprašovací skříní a postřikují se shora stabilně upevněným rozprašovačem.
Po usušení listů se odstraní vždy ze 2 rostlin po 2 listech a listy se umístí v Petriho miskách (90 mm x 10 mm) na vlhký filtrační papír (9 cm Whatman č. 1). Na každý list se umístí 5 larev Heliothis virescens ve stadiu třetího instaru a Petriho misky se přikryjí vlčky. Zamořené misky se potom umístí v prostoru s konstantním osvětlením o teplotě 26,7 stupňů Celsia a relativní vlhkosti 50 %. Po 72 hodinách se spočítají larvy.
Zbylé rostliny se umístí do skleníku s vysokou intenzitou světla. Vzorky listů se zamoří po 3, 7, 10a ,4 dnech larvami Heliothis virescens ve stadiu třetího instaru. Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce XI.
T-a b u 1 k a XI
Residuální insekticidní účinnost proti Heliothis virescens, stanovená pro nízkoobjemový postřik rostlin bavlníku
Sloučenina | Dávka | Dny residuálního | účinku |
kg/ha 0 | 3 7 | 10 | |
1 2 | 1 2,2 | 1 2 |
CN
0,08 95 0,03 100 o 90 0,03 90 0 80 0,03 Cl ~dy*_CH_co
CN
I
0,08 95 0,1 90 3,0 80 2,5 80 0,78 50 1,6
Kontrola
92,5 0 88,5 0 87,5 30 41,3 0 67,5 = průměrné % mortality 20 HV/zkoušku (mortalita po 72 hodinách) = průměrné % poěkození ožerem (4 pokusy)
Příklad 28,
Ixodicidní účinnost
Postupu z příkladu 22 se použije k demonstraci ixodicidní účinnosti sloučenin podle vynálezu při koncentraci 12,5, 2,5, 0,5, 0,1, 0,02 nebo 0,004 ppm. Získané výsledky jsou shrnuty v tabulce XIX.
200226 24
Tabulka XIX
Procentuální mortalita larev klíštěte Boophilus microplus
Sloučenina
Dny po Procentuální mortalita při ošetření koncentraci (ppm)
12,5 2,5 0,5 0,1 0,02 0,004 f2chcf2o
CN
I
CH-COO-CH
I
CH(CH3)2
,00
100
100 100 100 o 100 100 ,00 45
CL 2,7 408 f2chcf2-o
CH-COO-CH ch(ch3)2
100 ,00
100 ,00 o o
100 ,00 20 ,5 ,5
CL 217 407
Příklad 29
Účinnost sloučenin podle vynálezu pro potlačení dospělých klíělat, žijících během svých 3 vývojových stadií ne více hostitelích, Rhipieephalus sanguineus (R. S.) a Dermacentos Variabilis (D. V.), u psů je stanovena v následujících zkouškách. Zkoušená sloučenina se zpracuje na prostředek způsobem popsaným v příkladu 22. Použije se taková množství sloučeniny, aby se získaly roztoky obsahující 100, 10 nebo 1 ppm zkoušené sloučeniny.
Dospělé syté samičky klíělat se potom ponoří na 3 sekundy do zkušebních roztoků a umístí se v individuálních nádobách a udržují se 48 hodin v prostoru o teplotě 26,7 °C a 50% relativní vlhkosti. Na konci této doby se kllělata zkoumají a spočítají se nakladená vajíčka. Syté samičky, které nenakladou vajíčka, se považují za mrtvé. Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce XIII.
Tabulka XIII
Ixodicidní účinnost proti dospělým kllšletům Rhipieephalus sanguineus (R. S.) a Dermacentor variabilis (D. V.)
Sloučenina
Koncentrace v ppm
Procentuální mortalita dospělých klíělat R. S. D. V.
CF3O
CN ch-cooch ch(ch3)2
100 ,0
100 100 ,00 90
100 60
Příklad 30
Zkouška účinnosti in vitro proti dospělým blechám Ctenocephalides felis
Při táto zkoušce se 10 dospělých blech Ctenocephalides felis postřikuje 30 sekund roztokem aceton/voda obsahujícím 100, 50, 10 nebo 1 ppm zkoušené sloučeniny. Potom se udržují blechy 48 hodin při teplotě místnosti a 80% relativní vlhkosti. Po 24 a 48 hodinách se blechy zkoumají a stanoví se mortalita. Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce XIV.
Tabulka XIV
Siphonapterioidní účinnost zkoušených sloučenin
Sloučenina
Hodiny po ošetření
100
Mortalita (%) při koncentraci (ppm)
10 1
CN f2chcf2-o-^J^- ch-cooch ch(ch3)2
100 70
100 90 θ θ
0
CL 217 408
F,CHCF,O-+ \\-CH-COOCH,-., 2 W i ll ch(ch3)2
50
50
Claims (9)
1. Insekticidní a akařicidní prostředek, vyznačený tím, že jako účinnou složku obsahuje alespoň jeden m-fenoxybenzylester 2-(halogenalkoxyfenyl)alkanové kyseliny obecného vzorce I (I) r-cf2o
CH-C-O-CH kde skupina ϊΚΠί^Ο- je v m- nebo p-poloze vůči atomu uhlíku, ke kterému je připojena skupina esteru alkanové kyseliny a kde
R představuje fluor, chlor, difluormetyl- nebo trifluórmetylskupinu,
R£ představuje etyl-, η-propyl-, isopropyl-, isopropenyl- nebo terc.butylskupinu a
Rj představuje vodík nebo kyanskupinu, nebo jeho optický isomer.
2. Insekticidní a akařicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že jako sloučeninu obecného vzorce I obsahuje sloučeninu, kde RCK2O-skuPina de v m-poloze k uhlíku, ke kterému je připojena skupina esteru alkanové kyseliny a R, 82 a R3 mají význam uvedený v bodu 1.
3. Insekticidní a akaricidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že jako sloučeninu obecného vzorce X obsahuje sloučeninu, kde RCFgO-skupina jé v m-poloza k uhlíku, ke kterému je připojena skupina esteru alkanové kyseliny a R, Rí a Ej mají význam uvedený v bodu 1.
4. Insekticidní a akaricidní prostředek podle bodů 2 a 3, vyznačený tím, že jako sloučeninu obecného vzorce I obsahuje sloučeninu, kde R je fluor, Rj je kyanskupina a R2 je etyl, n-propyl, isopropyl, t-butyl nebo isopropyl.
5. Insekticidní a akaricidní prostředek podle bodu 2, vyznačený tím, že jako sloučeninu obecného vzorce I obsahuje m-fenoxybenzyl-alfa-isopropy1-4-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenylacetát.
6. Insekticidní a akaricidní prostředek podle bodu 2, vyznačený tím, že jako sloučeninu obecného vzorce I obsahuje alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-alfa-isopropyl-4-(1,1,2,2-tetrafluoretoxy)fenylácetét.
7. Insekticidní a akaricidní prostředek podle bodu 2, vyznačený tím, že jako sloučeninu obecného vzorce I obsahuje alfa-kyan-m-fenoxybenzyl-elfa-isopropyl-4-(trifluormetoxy) fenylacetát.
8. Insekticidní a akaricidní prostředek podle bodu 2, vyznačený tím, že jako sloučeninu obecného vzorce I obsahuje m-fenoxybenzyl-alfa-lsopropyl-4-(trifluormetoxy)fenylacetót.
9. Způsob přípravy sloučenin obecného vzorce I podle bodu 1, vyznačený.tlm, že se nechá reagovat sloučenina obecného vzorce II rcf2o
CH-COX
I
R, (II) kde
X je halogen a
R a R2 mají výše definovaný význam, s m-fenoxybenzylalkoholem obecného vzorce III (III) kde
Rj má výěe definovaný význam, za přítomnosti terciárního organického aminu jako akceptoru kyseliny a inertního organického rozpouštědla při teplotě v rozmezí 10 až 30 °C.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US72881876A | 1976-10-01 | 1976-10-01 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS200226B2 true CS200226B2 (cs) | 1980-08-29 |
Family
ID=24928391
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS635177A CS200226B2 (cs) | 1976-10-01 | 1977-09-30 | Insekticidní a akaricidní prostředek a způsob výroby jeho účinné složky |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS200226B2 (cs) |
-
1977
- 1977-09-30 CS CS635177A patent/CS200226B2/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE2547534C2 (de) | Cyclopropancarbonsäureester, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung | |
PL112140B1 (en) | Insecticide | |
HU176713B (en) | Insecticide and acaricide preparations containing hydantoin-n-methyl esters and process for preparing the hydantoin-n-methyl esters | |
US3981903A (en) | Cyclopropane carboxylic acid esters | |
JPS6021574B2 (ja) | 新規なカルボン酸およびエステル | |
EP0006354B1 (en) | Fluoro-substituted pyrethroid-type esters, processes for their preparation, intermediates for use in such processes, compositions for insecticidal use, and methods of combating insect pests | |
CS203967B2 (en) | Insecticide means | |
WO1997037990A1 (fr) | Pyrazoles et produits chimiques a usage agricole contenant ces composes comme ingredients actifs | |
CS197266B2 (en) | Insecticide and acaricide means | |
JPS62138B2 (cs) | ||
JPH0124779B2 (cs) | ||
US4110345A (en) | 2,2-Difluoro-1,3-benzodioxole-5-(α-alkyl)-acetic acids, and their use for the preparation of insecticides and acaricides | |
US3932459A (en) | Novel cyclopropanecarboxylic acid esters | |
GB1582775A (en) | M-phenoxybenzyl esters of aralkanoic acids and their use as insecticidal and acaricidal agents | |
US4105780A (en) | Insecticidal and acaricidal m-phenoxybenzyl esters of 2,2-difluoro-1,3-benzodioxole-5-(α-alkyl)acetic acids | |
US4053625A (en) | Insecticides | |
JPS6362507B2 (cs) | ||
CS200226B2 (cs) | Insekticidní a akaricidní prostředek a způsob výroby jeho účinné složky | |
JPH0434989B2 (cs) | ||
JPH07149693A (ja) | 2,2−ジメチル−3−(3,3,3−トリフルオル−1−プロペニル)シクロプロパンカルボン酸から誘導される新規のエステル、その製造方法及び害虫駆除剤としてのその使用 | |
JPS6030301B2 (ja) | シクロプロパンカルボン酸3−(2,2−ジクロロビニルオキシ)ベンジルエステル、その製造方法及び該化合物を含有する殺虫、殺ダニ剤 | |
JPS6231712B2 (cs) | ||
CS199712B2 (en) | Insecticide and acaricide and process for preparing effective compound | |
US4203918A (en) | Halo-substituted benzospiro cyclopropane carboxylates as insecticides and ixodicides | |
CA1111434A (en) | Preparation of insecticides and acaricides |