Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Cooling facility for the machines for continuous casting

Classifications

B22D11/068 Accessories therefor for cooling the cast product during its passage through the mould surfaces

Landscapes

Show more

CS198121B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Ilario Properzi

Worldwide applications
1972 IT 1973 CH NL CA GB DE BE SE DD FR JP HU CS PL

Application CS464273A events

Description

Vynález se týká chladicího zařízení pro stroje na kontinuální lití s otáčivým licím kolem a s obvodovým licím žlábkem, částečně zakrytým kovovým pásem, jakož i s alespoň jedním, průběh licího žlábku sledujícím sběračem pro chladicí kapalinu pro chlazení licího žlábku, popř. kovového pásu, a s tryskami uspořádanými na sběrači alespoň v jedné řadě podél sběrače, přičemž každá tryska řady je s vnitřkem sběrače ve spojení pres ventil k nastavování množství chladicí kapaliny.
V italském patentu č. 817 115 je popsáno chlazení žlábku licího kola, jakož i kovového pásu, který tento žlábek zakrývá podél určitého oblouku licího kola, provedené radou vodních trysek, uspořádaných na vnitřní straně licího kola takovým způsobem, že vodní paprsek takto vytvořený dopadá na licí žlábek z vnitřku kola a z vnější strany pásu. Regulace průtoku chladicí vody, a tedy intenzity chlazení je řešena ventilem předřazeným sběrači, k němuž jsou napojeny jednotlivé trysky. Proto je regulace stejná pro všechny trysky, tj. jak pro trysky uspořádané poblíž místa zavádění kovu, tak i pro trysky umístěné poblíž místa výstupu již vytvořené části tyče z licího žlábku. Ve skutečnosti však je třeba mít možnost řídit a ťégulovat teplotu licího žlábku a pásu ve všech jejich místech, která jsou ve styku s kovem, a to proto, aby chlazení kovu probíhalo stejnoměrně a vznikající tyč byla prosta všech vnitřních pnutí, která narušují jednotnost její struktury i její mechanické vlastnosti.
Je známo navrhované chladicí zařízení s nezávislými ventilovými prvky, z nichž každý je sdružen s několika tryskami, čímž se dosahuje nezávislého otvírání a zavírání trysek a v důsledku toho různé intenzity chlazení a různých teplot v různých místech licího kola i pásu v souladu s potřebou. Umístění většího množství ventilů podél žlábku licího kola a oblouku pásu přiléhajícího k licímu kolu představuje konstrukční problém, který spolu s problémem zajištění spolehlivé a dlouhodobé funkce všech ventilových členů při účinné a přesné regulaci není dosud vyřešen.
Uvedené nedostatky odstraňují chladicí zařízení podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že sedlo ventilu je tvořeno úsekem kanálu, který probíhá ve stěně sběrače kolmo k ose postřikovačích trysek, přičemž každý ventil má uzavírací člen přestavitelný kolmo k ose postřikovačích trysek.
Podle výhodného provedení vynálezu je uzavírací člen upraven na jednom konci zá198121 vitového vřetena, které vyčnívá ven ze stěny sběrače, je. souosé s úsekem kanálu, á na jehož vnějším konci je v třecím styku upraven kotouč, opatřený ukazovací značkou.
Podle dalšího provedení vynálezu je uzavírací člen umístěn na ručně ovladatelném závitovém vřetenu, které je souosé s úsekem kanálu a je celé založeno ve stěně sběrače.
Chladicí zařízení podle vynálezu umožňuje především uspořádat různé trysky vzájemně velmi blízko vedle sebe, a to i v tom případě, jsou-li jednotlivě stavitelné. Tato skutečnost je velmi důležitá, uvážíme-li, že při uspořádání trysek se značnější vzájemnou roztečí vznikají na žlábku i na pásu oblasti s intenzívním chlazením od přímého působení paprsků kapaliny vystupujících z trysek, mezi nimiž jsou však oblasti s chlazením velmi nedostatečným, protože nejsou přímo zasaženy studenou vodou, nýbrž vodou již ohřátou z předchozí trysky, která pro dobré chlazení nestačí. Tato nestejnoměrnost ohrožuje strukturu tyčového ingotu.
Při tomto velmi těsném uspořádání trysek se dosáhne nejen účinnějšího chlazení, nýbrž i účinně stavitelné intenzity chlazení od jednoho bodu ke druhému.
Vynález bude nyní vysvětlen na dvou příkladech provedení v souvislosti s výkresy.
Obr. Г znázorňuje licí kolo s chladicím zařízením podle vynálezu.
Obr. 2 znázorňuje licí kolo v částečném radiálním řezu, na němž je patrno vnitřní chladicí zařízení.
Na obr. 3 je řez detailem vnitřního chladicího zařízení s příslušným ventilovým prvkem ve zvětšeném měřítku.
Na obr. 4 je řez chladicí tryskou kovového pásu na čáře IV—IV v obr. 1.
Obr. 5 znázorňuje řez chladicí tryskou pásu, jejíž konstrukce je poněkud pozměněna, ve zvětšeném měřítku.
Stroj na kontinuální lití zde uvažovaný obsahuje licí kolo 1, na jehož obvodu je licí žlábek 2, překrytý zvenčí na určitém oblouku kovovým pásem 3, napínaným způsobem o sobě známým mezi licím kolem 1 a neznázorněnou převodovou řemenicí. Kolo 4 při tlačuje kovový pás 3 na licí kolo 1 v místě, kde je do licího žlábku 2 tryskou S z neznázorněného licího kelímku přiváděn roztavený kov.
Chlazení licího žlábku 2 je provedeno zevnitř licího kola 1 řadou postřikovačích trysek 6, uspořádaných na prvním sběrači 7 a orientovaných tak, aby usměrňovaly vodní paprsek proti licímu žlábku 2. Voda je přiváděna do sběrače 7 pod tlakem z axiálního potrubí 8 a z jedné nebo několika radiálních trubek 9. Sběrač 7 může probíhat po celém obvodu licího kola 1 a je namontován napevno. Chlazení kovového pásu 3 je uskutečněno druhou řadou postřikovačích trysek 10, uspořádaných na druhém sběrači 11, upevněném na normálně nepohyblivém nosníku 12 tak, že se může v mezích daného oblouku vůči němu posunout. Tento sběrač 11 je napájen potrubím 13 způsobem o sobě známým. Manometry 14 ukazují tlak chladicí kapaliny ve sběračích.
Z obr. 3 je nyní patrno, že vnitrní chlazení licího kola 1 je uskutečněno dvojicemi postřikovačích trysek 6, vyjímatelně montovanými na tělese 1S sběrače 7. Místo' dvojice postřikovačích trysek 6 lze pochopitelně použít i trysku jednoduchou. Postřikovači trysky 6 známého provedení jsoíi spojeny s rozváděcím vnitřním vedením 16, které lze propojit s vlastním sběračem 7 přes ventil
17. Ventil 17 je opatřen čepovým uzavíracím členem 18, pohyblivým v sedle 19, které je upraveno napříč к ose vymezené tryskami, tj. rovnoběžně s osou licího kola 1. Těsnění mezi uzavíracím členem 18 a sedlem 19 zajišťuje ucpávkou 20. Uzavírací člen 18 je proveden v jednom celku se závitovým vřetenem 21, které je zašroubováno do příruby 22, připevněné na tělese 1S sběrače 7. Volný konec závitového vřetena 21 vystupuje z tělesa 15 sběrače 7 a nese frikčně uložený kotouč 23. Konec závitového vřetena 21 je dále opatřen zářezem 24 pro záběr vhodného nářadí, např. šroubováku, jímž se způsobí otáčení závitového vřetena 21 a tedy posunutí uzavíracího členu 18. Konec uzavíracího členu 18 je komole kuželovitý a spolupůsobí s otvorem vymezeným úsekem 25 kanálu, který je trvale propojen se sběračem 7 přes kanál 26.
Bylo prokázáno, že toto uspořádání potrubí a ventilu umožňuje nejlepší využití prostoru uvnitř licího kola 1 a dovoluje umístit po celém obvodu tohoto kola velké množství navzájem přilehlých ventilů. V praxi jsou tyto ventily uspořádány s roztečí kolem 4 cm, což znamená, že vzájemná vzdálenost mezi jednotlivými postřikovacími tryskami 6 je téměř stejná, a proto je dána možnost velmi jemné regulace chlazení podél oblouku licího kola.
Hlava se zářezem 24 je přístupná zevně.
Regulace se provádí po vyrovnání ventilu jeho úplným uzavřením pomocí neznázorněného šroubováku s ustavením kotouče 23, nastaveného s třecím uložením, v předem určené úhlové poloze. Šroubovákem, zabírajícím se zářezem 24, se potom uvádí do otáčení závitové vřeteno 21 o určitý, předem stanovený počet otáček, který odpovídá určitému stupni otevření ventilu 17. Je možno sestavit diagram znázorňující vztah mezi průtokem chladicí kapaliny a počtem otáček závitového vřetena 21. Intenzitu chlazení je proto možno přesně nastavit pro každou trysku nebo dvojici postřikovačích trysek 6 a dosáhnout stanovené křivky teplot podél celého vnitřku licího žlábku 2 licího kola 1, v závislosti na provozních požadavcích a používaném kovu. Lze dosáhnout velmi jemné regulace. Vzhledem к jednoduchosti vedení uvnitř tělesa 15 sběrače 7 ne198121 ní jeho konstrukční provedení příliš komplikované.
V řezu na obr. 4 je ventil 17 vytvořen způsobem velmi podobným předcházejícímu.
Pro ilustraci vnitřních vedení mezi sběračem 11 a postřikovacími tryskami 10 je též vhodné provedení podle obr. 5. Uzavírací člen 18 ventilu 17 otevírá a zavírá úsek kanálu 29, který je ve spojení přímo se sběračem 11, čímž je dosaženo propojení s kanálem 30, který odpovídá vnitřnímu vedení 16. Podobně lze použít též pro chlazení kovového pásu 3 dvojic postřikovačích trysek 10, přičemž regulační soustava je obdobou uspořádání znázorněného na obr. 3. Ovšem na obr. 5 je znázorněn poněkud upravený ventilový prvek, pokud jde o jeho řízení. Není zde kotouč 23, avšak zářez v hlavě závitového vřetena 21 je ponechán. Toto druhé provedení je kompaktnější než první, zná-

Claims (3)
Hide Dependent

  1. pRedmět
    1. Chladicí zařízení pro stroje na kontinuální lití s otáčivým licím kolem a s obvodovým licím žlábkem, částečně zakrytým kovovým pásem, a s alespoň jedním průběh licího žlábků sledujícím sběračem pro chladicí kapalinu pro chlazení licího žlábků, popřípadě kovového pásu, a s tryskami uspořádanými na sběrači v alespoň jedné řadě podél sběrače, přičemž každá tryska řady je s vnitřkem sběrače ve spojení přes ventil к nastavování množství chladicí kapaliny, vyznačující se tím, že sedlo ventilu (17) je tvořeno úsekem kanálu (25, 29), který probíhá ve stěně sběrače (7, 11) kolmo к ose postřikovačích trysek (6), přičemž kaž- zorněné na obr. 3, a nemá součástí, které by vyčnívaly z boku sběrače. Takové uspořádání je výhodné především pro vnější chladicí sběrač, protože tekutý kov, popřípadě unikající z licího žlábků 2 v místě uzavření kovovým pásem 3, nemůže ucpat, poškodit nebo vyřadit z provozu chladicí zařízení, protože unikající kov není zadržován vyčnívajícími částmi sběrače. Je zřejmé, že toto tělesné vytvoření ventilu je možno použít i u regulačního ventilu 17 pro vnitřní chlazení.
    V rámci vynálezu lze provádět různé úpravy. Například je možno opatřit řadami trysek rovněž boky licího kola za účelem vnějšího bočního chlazení licího žlábků, přičemž tyto trysky jsou vybaveny chladicím zařízením popsaným pro trysky kovového pásu a/nebo vnitřku licího kola.
    VYNALEZU dý ventil (17) má uzavírací člen (18), přestavitelný kolmo к ose postřikovačích trvsek (6).
  2. 2. Chladicí zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že uzavírací člen (18) je upraven na jednom konci závitového vřetena (21), které vyčnívá ze stěny sběrače (11), je souosé s úsekem (25) kanálu a na jeho vnějším konci je v třecím styku upraven kotouč (23), opatřený ukazovací značkou.
  3. 3. Chladicí zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že uzavírací člen (18) je umístěn na ručně ovladatelném závitovém vřetenu (21), které je souosé s úsekem (29) kanálu a je celé uloženo ve stěně sběrače (11).