Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Application of boric acid's spirocyclic esters as refractory admixture into plastics

Classifications

C08K5/55 Boron-containing compounds

Landscapes

Show more

CS116391A2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Heinrich Dr Horacek

Worldwide applications
1990 AT 1991 EP US RO PL RU HU CS

Application CS911163A events

Description

Použití spirocyklických esterů kyseliny borite^jpžHnržáruvzdorné přísady do plastických hnut
Oblast techniky ů..^. _______..........
Vynález se týká použití spirpcyklických esterů kyselinyborité s alkoholy o 2 až - 6hytíroxylovýcn skupinách a dusíka-tými baženi jako žáruvzdorné přísady do plastických hmot.Vynález -se-dále týká'plastických hmot s upsaném těchto látek a také spirocyklických esterů kyseliny borité s pentaerythri-tem, pentity nebo hexity a guanidinovým, piperazinovým'nebomelaminovým kationtem.
Dosavadní s 13 v techniky Z EP 5 497' je znáno užívat spirucykiické estery kyseli-ny borité -s obsahem halogenů jako žáruvzdorné přísady pruplastické hmoty, které brání jejich vzplanutí, líevýhodou "-těchto látek je však zejména jejich obsah halogenů, kterése nohou uvolňovat, z plastických hmot při delším hoření ve . řurmě toxických sloučenin chloru a bromu. 3pirocy-klické sloučeniny boru', prosté halogenů, kterése však neužívají jako přísada proti vzplanutí jsou známé,například podle dS 2. 497 521 je možno zahříváním kyselinyborité a ethylengiykolu získat komplexní sloučeninu kyseli-ny borité a ethylengiykolu, která po zahřátí s aminem posky-tuje odpovídající sůl spiroborité sloučeniny s aminem, ky-selina boritá a ethylenglykul se užijí v přebytku 30 %. T i i.i t u z ρ u s o b e i,i .i o ž n o z í s x a t radu s 1 o u c e n i n . x t e r e s 1 o u — zvýšení s.kladuvat.elnosti olejů rií na jejich Stálosti proti korozi. V US 3 635 043 jsou po-psány sodné soli esterů kyseliny spiroborité, které je.··mož-no získat zahříváním kyseliny borité s velkým přebytkem gyl-xolu za uddesti 1 ovávání vznikající vody ve vakuu s následným'zahřátím reakčního produktu s kovovým sodíkem. Tyto sloučeninyjsou vhodné jako katalyzátory při výrobě pólyurethanú, ouly- isukyanurátú, k trimerizaci isukyan^tů a podobně. Podle US3 772 357 je možno získat reakcí 2 molů vicinálního glykolu,obsahujícího ví.ce než dvě hydroxylove.skupiny s jedním molemkyseliny boříte a následnou esterifikací volných hydrox-ylo-vých skupin působením karboxylove kyše lihy o 3 až '22 atomechuhlíku získet spirocyklické sloučeniny boru, které mají po-vrchově aktivní a antistatický účinek a zvyšují odolnostplastických hmot proti působení tepla.
Vynález si klade za úkol navrhnout látky, prosté haloge-nů a vhodné jako přísady vzplanutí s vysokou účinností propoužití při výrobě plastických hmot.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu jsou spirocyklické estery kyselinybcrité, které obsahují kation dusíkaté baze.
Předmětem vynálezu je tedy použití spirocyklickýchesterů kyseliny borité obecného vzorce I
Zll m+ (I) P»l a P? znamenají nezávisle na sobě dvojvazné zbytky alkoholů s 2 až G -hydroxylovými sk-upinami nebo • společně tvoří čtyřvazný zbytek pentacrytnritu , Z . znamená dusíkatou bázi a m zbsnebá celé číslo 1 až 3, - 3 - jako žáruvzdurných přísad při výrobě: plastických hmot. Z alkoholů o 2 až G hydroxylových skupinách je možnoužít alifatické i aromatické polyhydroxyalkoholy, popsanénapříklad v US 2 497 521 nebo US 3 087 960. Podle těchtopatentových spisů se užívají podobné estery kyseliny bořitéjako mazadla, transformátorové oleje nebo jako meziproduktypro výrobu přísad do benzinu. Příkladem polyhydroxyalkoholůmohou být glykoly, jako ethylenglykol, propylenglykol, bu-tylsnglykol, diethylenglykol, dipropylenglykol, thiodigly-kol, butandiol, pentandiol, nexandiol, 2,2-dimethyl-l,3--propandiol, tj. neopentylglykol, dále 2,2,4-trimethyl-l,3--pentandiol, cyklohexandimethanol, 2,2,4,4-tetranethyl-l,3--cyklobutandiol, glycerol, erythrit, peritaerythrit, dálealkoholy., odvozené od cukrů, jako pentit, například arabit nebo xylit nebo hexity, jako sobrit nebo mannit, pyroka-techin, resorcin, nydrocninon, naftohydrocninon nebo diny.tíro-xydifenyl. Výhodnými alkoholy jsou neopentylglykol, pentitya h e x i t y . Z dusíkatých baží ve významu Z nebo z jejiich kat iontů,které je možno vyjádřit vzorcem ZII n+ je možno uvést napříkladionty- amoniové, mono-, di-ý tri- a t e t r a.a Iky 1 amon i o ve , cy k-1 o-alkylamoniové, arylamoniové nebo aralkylamuniuvé, jakož'ikationty ethylendiaminu, .guanidinu, nelaminu, piperazinunebo dikyandiamidu. Výhodnými dusíkatými bázemi jsou guani-din a melamin. kationty dusíkatých baží vznikají vazbou vo-dík ových iontů na atomy dusíku těchto baží. Například v pří-pádě nesubstituuvaného nebo substituovaného amonnému iontu,v němž m = 1 vznikne vazbou dalšího atomu vodíku odpovídají-cí amonný ion. V případě ethylendiaminu může mít m hodnotu1 nebo 2 a pak j o < ,i o ž η o n a v á z a t j e d e n nebo dva vodíkové ionty,tu znamená, že se uvede do reakce 1 mol ethylendiaminu s 1nebo 2 moly kyseliny burité a 2 nebu 4 moly alkoholu. Vpřípadě mel aminu může mít m hodnotu 1, 2 nebo 3 a je tedymožno vázat 1, 2 nebo 3 vodíkové ionty na 1, 2 nebu 3 skupi-ny ί; 112 . Látky podle vynálezu se s výhodou užívají proti, vzpla-nutí plastických hnut na bázi polyoleíinů a polyuretbanů.
Tyto látky je možno užít samotné nebo spolu s dalšímilátkami s''podobným učinkeh. V ’ případě plastických hmot nabázi polyoleíinů se tyto látky s výhodou užívají společně spulyfosíátem amonným, v případě plastických hmot na bázi poly-urethanů se s výhodou užívají spolu s melaminem.
Podstatu vynálezu tvoří rovněž plastické hmoty, -odolnéproti vzplanutí, které s výhodou obsahují 5 až 50 b hmotnost-ních spirocyklických esteru kyseliny borité jako přísady pro-ti vzplanutí.
Podstatu vynálezu tvoří také způsob zpracování plastickýchhmot za účelem jejich odolnosti proti vzplanutí, při němž sek plastické hmotě nebo k výchozím látkám přidávají spirocyklické estery kyseliny borité- obecného vzorce I. Pod pojmem výcho-zích látek pro plastické hmoty se rozumí složky, které se uvá-dějí do reakce za získání plastické hmoty. Například je možnosloučeniny obecného vzorce I přidávat v případě polyurethanúk' výchozím látkám typu polyolu nebo pólyisokyanátu.
Podstatu, vynálezu tvoří rovněž nové spirocyklické esterykyseliny borité obecného vzorce I, v němž a R2 znamenajínezávisle na sobě dvojvazné zbytky pentitů nebo necitů nebospulečně tvoří čtyř vazný zbytek pentserythritu, Z znamená guanidin, piperazin nebo mel aminaž 3.
Kromě dobré udolnusti' protitu další výhodu, že mají vysokousekou teplotu rozkladu v oblastitaké možno je přidávat k. plastici-tě p 1 o t ě . T o je výhodné přodevším . inichž se přísada přidává obvyklevytlaoovscím zařízení. a m znamená celé číslo 1 vzplanutí mají uvedené 1átkyteplutu varu, popřípadě-vy-2éo až 36u°C, přičemž jeé hmotě při poměrně vysoké termoplastických látek, u do taveniny, například vo
Podle požadované ochrany proti vzplanutí se k plastickéhmotě přidává s výhodou 5 až 50 % hmotnostních esteru podlevynálezu, vztaženo na množství plastické hmoty. Tento účinekje možno ještě zesílit přidáním synergních látek, napříkladorganických něco anorganických sloučenin fosforu jako poly-fusfátu amonného nebo esteru kyseliny fosforečné a také oxidukovů. například oxidu antimonitého.
Uvedené látky je možno získat tak, že se uvede do reakcelmol kyseliny borité v případe, že 3 stejné jako R% s < '1 2 moly alkoholu obecného vzorce Rod R užije se 1 mol tohoto alkoholu a pak ještě 1 mol alku
Iku i/n, v němž R| jeoulišné hoiu obecného vzorce R„(OH) , přičemžz n :I a R2 nají svrchu uve osný vyznám a n znamena celé číslo 2 až 6 a v případe, že R^a spolu tvoří čtyř vazný zbytek pcntacry thr itu, užije se1 mul této látky za přítomnosti alespoň jednoho ekvivalentudusíkaté baze nebo její soli při teplotě 20 až 200 °C' vevhodném ředidle. V případě jednosytných dusíkatých baží, na-příklad monoaminoderivátu se užije alespoň 1 mol této baze,v případě dvojsytných. dusíkatých-baží, například ethylendiaminu se užije alespoň 1/2 mulu a v případě trojsytných baží, jaku je nclamin se užije alespoň 1/3 mulo této baze. I-iísto kyseliny borité je možno užít také její dehydrato-vanou formu, jako ,-kyselinu metaboritou nebo oxiu buritý. Po-stupuje se obvykle tak, že se nejprve uvede kyselina boritádo reakce s^alkuholem a pak se přidá dusíkatá baze nebo jejísůl, čímž se ester kyseliny borité převede z kyselé formy naformu suli. Jako sůl dusíkaté baze se s výhodou přidává uhli-čitan guanidinu, čímž se ester kyseliny borité převádí naguanioinluvou sůl a současně se uvolňuje oxid uhličitý. Oskoředidlo je možno užít například vodu, methano1, etnanul, to-luen nebo xylen. Reakce se provádí při teplotě 50 až 150 °C. Příklady provedení vynálezu Příklad 1
Do baňky, opatřené třeni hrdly s míchadlem, zpětnýmchladičem a teploměremmse jako předloha vloží 36G ml ethano-lu, 14,3 g, 0,24 molu kyseliny borité a 50 g, 0,43 molu neo-pentylglykolu a směs se vaří 2 hodiny pod zpětným chladičem.Rak se směs zchladí na 65 °C a pomalu se přidá 21,6 g, 0,12molu guanidinkarbonátu. Počne se vyvíjet oxid uhličitý a sou-časně se tvoří bílá sraženina. Směs se vaří ještě 2- hodinypod zpětným chladičem, po zchlazení se sraženina při teplotěmístnosti odfiltruje za odsávání a usuší při teplotě 7 0 0 C.Teplota sublimace získaného produktu, tj. esteru kyselinyduanidiniumdineopentylglykolborité je 275 až 235 °C.
Analýza vypočteno nalezeno Příklad 2 C 43,0·, :·; 2,5,C 47,7, H 9,5, iJ 15,3 % 15,6
Do baňky se třemi hrdly, opatřené míchadlem, zpětnýmchladičem a teploměrem se vloží 132,2 g, 1 mol mannitu,30,9 g, 0,5 molu kyseliny borité a 750 ml destilované vodya směs se vaří 2 hodiny pod zpětným chladičem. Pak se směsodpaří, čímž se získá 213 g kyseliny dimsnnitb.orité. s tep-lotou tání 143 UC. Λ n a 1 y z av ypočtenonalezeno 3 0,7,33,5, ,7, c C 3,0
lj -9 y -L i '
Pak. se 30 g,7,26 g, 0,04 .molu 0,03 molu získané kyseliny dimannitboritévgusnitíinkarbonatu.a 35 ml ethanolu zahřeje w-casssss® -OB»· ag? v baňce 5 objemem 500 ml na teplotu varu. Po 5 hodinách varuse roztok odpaří v rotačním odpařovači a zchladí na teplotumístnosti, -čímž se získá sraženina esteru kyseliny guanidinium-mannitboritá s teplotou tání 175 °C.
Analýza. vypočteno-C 36,2, li 7,0, íi 5,7 Ne- nalezeno 3' 35,3, H 7,5, ii 10,2 :s. Příklad 3
Do baňky s objemem 2 litry, opatřené mícnadlem, teplomě-rem a chladičem se vloží jako předloha 136,2 g, 1 mol penta-erytnritu a 362..,5 g ethanolu a směs se zahřeje na teplotu- va-ru 79 °C. Jakmile se získá čirý. roztok, přidá se 61,3 g, 1 mol kyseli-ny—bor i t-é-,—smě-s-s-e - u-dr-ž-u je- ještě—2 hodí n y—na—te-pl-uté- varu a pak se přidá 90,1 g, 0,5 molu guanidinkarbonátu. Jak-mile se přestane vyvíjet oxid uhličitý, zchladí se směs na teplotu místnosti. Vzniklá sraženina esteru kyseliny guani-diniumpentaerythritylborité má teplotu tání 375 °r
Analýza vypočteno nalezeno’ Příklad 4 35,5, H 7,0, U 20,7 .%35, 3 , il 7 ,1, iJ 21,0 'í V bance se čtyřmi hrdly a objemem 500 ml se rozpustí20,0 g, 0,09 2 5 mulu kyseliny dinylpentylglykulatbor i té, zís-kané analogickým způsobem jako v příkladu 1 reakcí kyselinybor i té a neopentalglykolu v ethanolu s následným odpařením,ethanolu a vody. Po rozpuštění v. 93 ml ethanolu se přidá11,7 g, 0,0925 molu r.ielaminu, směs se vaoí 5 hodin při tep-lotě varu 7 0 UC pod zpětným chladičem a pak se část ruz_.puuštědla odpaří, čímž dojde k vykrystalizování, esteru ky-seliny melamindineúpentylglykolburité s teplotou tání 235 °C.
Analýza vypočteno C 45,6, li 7,9, li 24,6 h nalezena 0 4 5,3 , II 7,5 , H - 2 5,0 ss. Příklad 5 50 g, 0,03 molu kyseliny dimannit.borité, získané podlepříkladu 2 se vaří s 10,2 g, 0,03 molu melaminu v 35 ml vody6 hodin pod zpětným chladičem. Pak se směs odpaří na. rotačnímodpařovači, čímž se získá ester kyseliny melanindimannitburi-té s teplotou tání 160 °C.
Analýza vypočteno C 36,1 II 6,2, II 16,9 ?.nalezeno 0 35,3, li 6,6, li 13,4 Přiklad 6 V bance s okrouhlým dnem se zahřeje 34 g, 0,25 molupentaerythritu, 15,5 g, 0,25 molu kyseliny 'curité a 150 gethenolu na teplotu varu a na této teplotě se směs 1 hodinuudržuje za míchání. Pak se přidá 31,5 g, 0,25 molu melaminua směs se vaří ještě 5"hodin pod zpětným chladičem. Po odpa-ření rozpouštědla·-se získá sraženina esteru kyseliny melamin-pentaerythrityIdorité s teplotou tání 400 °C za rozkladu.
Analýza vypočteno nalezeno C 3 5,6, II 5,60 35,5,; (I 6,0 li 31,1 31,3 Příklad 7 V baňce s okrouhlým dnem se zahřeje 34 g, 0,25 mulu pentaerythritu, 15,5 g, 0,25 molu kyseliny borité a 150 g ethanolu na teplotu varu a na tetu teplotě se směs za míchání ještě 1 hodinu udržuje. Pak se přidá ještě 21 g, 0,25 molu piperazinu a směs se vaří ještě 5 hodin pod zpětným chladičem.Po odpaření roztoku se jako odparek získá ester kyseliny pi-perazinpentaerythritylborité s teplotou tání 350 ϋ0.
Analýza- vypočteno C 47,3, H 7,5, IJ 12,3nalezeno. C 47,2,. H 7,6, IJ 12,1 Příklad 8 V bance s okrouhlým dnem se zahřeje 34 g, 0,25 molu pentaerythritu, 15,5 g, 0,25 molu kyseliny borité a 150 g ethanulu na teplotu varuní 1 hodinu udržuje. Pakethylendiaminu a směs se a na této teplotě se směs za míchá-se přidá ještě 15 g, 0,25 moluvaří ještě G hodin pod zpětným chladičem. Po odpaření roztoku se získá odparek esteru ky-seliny ethylendiaminpentaerytíiritylbcrité s teplotou tání 320 O-, o.
Analýza vypočteno C.41,2, H 3,3, ÍJ 13,7 hnalezeno 0 41,4', H 3,1, li 13,5 %. Příklad 9
Aby bylo možno prokázat dobrý účinek uvedených látek pro-ti vzplanutí, byly vyrobeny materiály z měkkého pěnového pe-ly ur ethanu s hustotou 21 ky/m\ k těmto materiálům pak bylopřidáno vždy 10 % hmotnostních přísady podle příkladů 1 až óa 10 b hmotnostních mel smi nu, pro srovnání bylo užito materiá-lů s obsahem 20 % hmotnostních melaminu. Materiály byly .vyrá-běny ' následujícím způsobem: 71,5 hmotnostních dílů polyulu (Pólyursx. 1403, Óoú), 14.hmot- nostních dílů melaminu (Chemie Linz), 14 hmotnostních dílů přísady podle vynálezu, 2,9 hmotnostních dílů vody, 1,4 hmot- mwmí nostních dílů 88¾ diethanolaminu jako zesítují čího činidla,0,07 hmotnostních dílů 33¾ roztoku triethylendiaminu v di-propylenglykolu (Dabco 33LV, Fa., Air Products), 0,036 hmot-nostních dílů IJiax AI (UCC) a 0,07 hmotnostních dílů dil.au-rátu dibu-tylcínu jako katalyzátoru a -mimoto ještě 0,18 hmot-nostních dílů prostředku Polyurax SH209 (Dow) jako stabilizá-toru pěnové struktury se homogenizuje a pak se přidá jako pě-notvorné činidlo 36,5 hmotnostních dílů toluylidendiisokyanátu(TDI 80, Sayer). Takto získané polyurethanové pěnové materiá-ly (Combustion Modified High Resilient Foam, Index 106) sezkouší podle britského standardu 3S 5852 Crib 5 na své chová-ní při hoření, přičemž při vystavení 1 kg pěnové hmoty přímé-mu plameni je přípustná maximální ztráta hmotnosti 63 g. Hod-noty pro různé polyurethanové pěnové materiály jsou shrnutyv-následující tabulce 1, v níž FH1 až FH6 označují materiályz., příkladů 1 až 6.
Tabulkal
Chování pólyurethanových pěnových materiálů s obsahem látekpodle vynálezu při zkouškách podle normy 3S 5852 Crib 5 přísada proti k hmotnostní hmotnost ztráta- vzplanuti __vzorku g_hmotnosti g melamin 20 - 1000 50 Fill + melamin 10 + 10 590 20 FH2 + melamin 10. + 10 1020 30 F113 + melamin 10 + 10 1050 25 F H 4 + mela mi n '10+10 930 30 F H 5 + m e 1 a m i n 10 + 10 1010 40 FH6 + melamin 10 + 10 1030 4 0 FH1 až FH6:.přísady podle příkladů 1 až 6. - 11 - Příklad 10
Aby bylo možno prokázat účinnost přísad podle vynálezuv polypropylenových materiálech, byly přísady podle příkladů1 až 6 sraíseny s polyfosfátem amonným (Exolit 422, HoechstCelanese) v poměru 35 % hmotnostních přísady podle vynálezua 65 % hmotnostních polyfosfátu amonného a získaná směs bylav množstVí>25 % hmotnostních přidána v laboratorním vytlačova-cím zařízení s jedním šnekem zapracována při teplotě- tání220 °C do polypropylenu (Daplen RT 58, PCO, Vídeň) a zezískaného materiálu byly vyrobeny vzorky ve formě destičeks tlouštkou 3,2 mm. Destičky byly vyrobeny lisováním. Aby by-lo možno srovnávat přísady podle vynálezu se známými přísadami^ byly vyrobenykontrolní vzorkytak, že do polypropylenu bylozapracováno 34 % hmotnostních prostředku Masteři lam AF 709 proti vzplanutí (Vamp, Itálie) na bázi dusíku a fnnfnm a- po vytlačení byl materiál zpracován také na destičky s tloušt-kou 3,2 mm. Takto získané polypropylenové destičky byly zkou-šeny na své chování při vystavení přímému plameni podle normyUL 94 (Underwriters Laboratories). Odpovídající hodnoty jsoushrnuty v tabulce 2, přičemž V0 je maximální hodnota hoření10 sekund bez dalšího hoření a natavení, V2 je maximální dobadalšího hoření 30 sekund.
T a b u 1 k a 2 přísada proti vzplanutí hmot. % výslede 11 asterflam AF 709 34 VO 35 h FH1 + 65 h PA* •L25 VO 35 % FH2 + 65 h PA 2 5 V 2 35 % FH3 + 65 h PA 25 VO 3 5 F! ί 4 + ,6 5 h PA .25 V0 35 % FH5 + 65 h PA 25 V2 35 % FH6 + 65 Λ PA 2 5 VO polyfosfát amonný

Claims (9)
Hide Dependent

  1. - 12 PATENTOVÉ
    1. Použití spirocyklickýcn esterů kyseliny borité obecnéhovzorce ...I.................. ......................- . . -..... .............. ZH, m+ (I) kde R1 znamenají nezávisle na sobě dvoj vazné zbytky alko-holů o 2 až 6 hydroxylových skupinách nebo společnětvoří čtyřvazný zbytek pentaerythritu, Z znamená dusíkatou bázi a m znamená celé číslo 1 až 3, jako přísady proti vzplanutí pro plastické hmoty.
  2. 2·. Použití podle nároku 1, v y z n a č u j í c í s e.tím, že se ke tvorbě esteru užijí jako alkoholy pentitynebohexity.
  3. 3. Použití podle nároku 1, vyznačující setím, že použitým alkoholem je neopentylglykol.
  4. 4. Použití podle nároků 1 až 3, vyznačujícís e tím, že j'ako dusíkatá baze se užije guanidin.
  5. 5. Použití podle nároků 1 až 3, vyznačujícíse t í-m , že se jako dusíkatá baze užije melamin.
  6. 6. Použití poule nároků 1 až 5, při němž plastickou hmotou je polyolefin nebo polyurethan. -13 -
  7. 7. Použití esterů kyseliny borité podle nároku 6, jakopřísady proti vzplanutí pro polyoíefiny, vy z n;a č u j í -c í se tím, že se tyto látky užijí společně s poly-fosfátem amonným jako další přísádsl· proti vzplanutí. Q.-Použití esterů kyseliny borité podle nároku 6, jakopřísady proti vzplanutí pro polyurethany, vy z n a č uj í -c í se tím, že se tyto látky užijí společně s melaminemjako další přísada proti vzplanutí.
  8. 9. Plastická hmota, odolná proti vzplanutí, vyzna-čující se tím, že obsahuje 5 až 50 % hmotnostníchesteru kyseliny borité obecného vzorce I. -1Ό-;—Způsob úpravy plastických ÍTmot proti vzplanutí", v y z n a č u j í c í s e t í m , že se k plastické hmotěnebo k výchozím látkám při její výrobě přidají estery kyseli-ny borité obecného vzorce I.
  9. 11. Spirocyklické estery kyseliny borité obecného vzorce I
    0 z
    kde a k2 znamenají nezávisle na sobě dvojvazné zbytky pentitunebo hexitů nebo společně tvoří čtyř vazný zbytek pentaery thritu, Z znamená guanidin, piperazin nebo mel amin a m znamená celé číslo 1 až 3.
    Zastupuje/ - .Zp ?- - JUOr. Zdeňka KORBOVÁaJvvk-lká ΊΜΒΗΒΗΒ