BG99578A - Метод и устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла - Google Patents

Метод и устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла Download PDF

Info

Publication number
BG99578A
BG99578A BG99578A BG9957895A BG99578A BG 99578 A BG99578 A BG 99578A BG 99578 A BG99578 A BG 99578A BG 9957895 A BG9957895 A BG 9957895A BG 99578 A BG99578 A BG 99578A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
oil
water
hydrator
magnetic field
hydration
Prior art date
Application number
BG99578A
Other languages
English (en)
Other versions
BG62523B1 (bg
Inventor
Sava I Kontrov
Todor D Karajanev
Khristofor P Takhrilov
Marin P Marinov
Atanas K Ivanov
Marin G Panajotov
Khristo P Raev
Georgi G Tanev
Ivan D Jordanov
Original Assignee
Kontrov
Karajanev
Takhrilov
Marinov
Ivanov
Panajotov
Raev
Tanev
Jordanov
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kontrov, Karajanev, Takhrilov, Marinov, Ivanov, Panajotov, Raev, Tanev, Jordanov filed Critical Kontrov
Priority to BG99578A priority Critical patent/BG62523B1/bg
Publication of BG99578A publication Critical patent/BG99578A/bg
Publication of BG62523B1 publication Critical patent/BG62523B1/bg

Links

Abstract

Методът и устройството са предназначени за хидратация на масла от маслодайни растителни култури. С тях се ускорява коагулацията на хидратируемите вещества, намалява се киселинността на маслото и се уп лътнява и обезсолява утайката. Увеличава се количеството извлечено масло е 8 до 30%, частично се отделят фосфатидите, восъците и слизестите вещества, а отпадъчната вода не се подлага на допълнителна о бработка преди изхвърлянето й в канализационната мрежа. Съгласно метода загрятата вода се обработва с магнитно поле е индукция 0,05 до 0,2 Т при 80 до 100-кратното му пресичане и се смесва с маслото в хидрататора. Там тя се

Description

МЕТОД И УСТРОЙСТВО ЗА ХИДРАТАЦИЯ НА НЕОБЕЗКИСЛЕНИ ФОРПРЕСОВИ И ПРЕСОВИ МАСЛА
Изобретението се отнася до метод и устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла от маслодайни растителни култури.
Известен е метод за хидратация на необезкислени форпре— о о сови и пресови масла чрез загряване до 45 — 50 С и прибавяне на о о
0,1 Z воден разтвор на натриев хлорид с 5 С - 10 С по-висока температура от тази на маслото , с което се постига коагулация на хидратируемите вещества , след което се извършва обработка с натриева основа за намаляване на киселинността и с фосфорна киселина за отделяне на фосфатидите , восъците и слизестите вещества.
Известно е устройство за хидратация на маслата,наречено хидрататор,състоящо се от цилиндричен съд с конусно дъно, в който се извършва подгряване на маслата,бъркачка за хомогенизиране и подгряваща система,и резервоар от корозоустойчив материал за подготовка на водния разтвор на натриев хлорид с дозираща система за подаването му в хидрататора , след което маслата се о£ра£отват в друг съд с натриева основа наречен колона за намаляване на киселинността , а в следващ съд се добавя фосфорна киселина за отделяне на фосфатидите , восъците и слизестите вещества.
Недостатък на този метод на обработка в хидрататора е, че не се въздействува върху намаляване на киселинността , поради което се използуват големи количества натриева основа за следващия процес на неутрализация на мастните киселини.
Друг недостатък на този метод е , че за ускоряване процеса на утаяване се използува натриев хлорид , поради което утайката се осолява и се ограничава вторичната й употреба.
Друг недостатък на метода е,че утайката е с относително малка плътност и повишено съдържание на масла,което увеличава загубите при производството.
Друг недостатък на метода е,че намаляването на киселинността се извършва единствено с натриева основа,а отделянето на фосфатидите,восъците и слизестите вещества се извършва чрез обработване с фосфорна киселина,което прави невъзможно получаването на натурални масла,когато е висока началната киселинност.
Друг недостатък на метода е необходимостта от допълнителна обработка на отпадната вода в специализирани пречиствателни инсталации преди изхвърлянето й в канализационната мрежа.
Недостатък на устройството е,че е необходим резервоар от корозоустойчив материал за подготовка на водния разтвор на натриев хлорид и дозираща система за подаването му в хидрататора, както и на друг резервоар за допълнително престояване на утайката
за отделяне на съдържащото се в нея масло.
Недостатък на метода и устройството е,че не се отделят фосфатидите,восъците и слизестите вещества в хидрататора,поради което се употребява допълнително фосфорна киселина.
Друг недостатък на метода и устройството е,че не съществува възможност за контрол и индикация на технологичния процес по време на производството и в случай на необходимост своевременно регулиране и управление,поради което в някои случаи се налага допълнителна обработка,свързана с разход на материали,време и енергия.
Задачата на изобретението е да създаде метод и устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла, с които се постига намаляване на киселинността им преди обработка с натриева основа за неутрализация,ускорява се коагулацията на хидратируемите вещества,премахва се обработката със солен разтвор и резервоара и дозиращото устройство необходими за нея, обезсолява се и се уплътнява утайката,поради което се намаляват загубите на масло и се отделят частично фосфатидите,восъците и слизестите вещества, което води до намаляване на количеството или пълно изключване на фосфорната киселина от технологичния процес,а отпадната вода не се подлага на допълнителна обработка преди изхвърлянето й в канализационната мрежа.
Задачата е решена с метод,при който хидратацията се извършва с подгрята и обработена с магнитно поле вода непосредствено преди подаването й в хидрататора,в който се извършва обработка с променлив електрически ток в зоната на утаяване. Този метод се реализира с устройство за магнитна обработка на подгрятата вода непосредствено преди подаването й в хидрататора и устройство за електрическа обработка на суспензията сурово масло—вода,състояща * · се от система електроди разположени в хидрататора и включени към променливотоково електрозахранване.
Задачата е решена и с устройство за хидратация на необ^езкислени форпресови и лресови растителни масла,наречено хидрататор,представляващо цилиндричен вертикален съд с конусно дъно и нагревателна система,механична бъркачка и входящи тръби за вода и масло и изходящи тръби за утайка и обработено масло,като входящата тръба за вода е намагнитващо устройство. То се състои от система постоянни магнити подредени по определен начин,през която преминава загрятата вода преди постъпване в цилиндричния вертикален съд с конусно дъно,в който е разположена електродна система в преходната част от конусното дъно към цилиндъра.
Предимства на метода и устройството съгласно изобретението са,че се ускорява коагулацията на хидратируемите вещества, намалява се киселинността на маслото,уплътнява се и се о^езсолява утайката,частично се отделят фосфатидите,восъците и слизестите вещества,а отпадната вода не се подлага на допълнителна обработка преди изхвърлянето й в канализационната мрежа и отпада резервоара от корозоустойчив материал за подготовка на водния разтвор на натриев хлорид и дозиращото устройство за подаването му.
Методът се илюстрира със следващия пример,отнасящ се за работа в рафинерии с капацитет до 30 тона в денонощие. Полученото необезкислено растително масло постъпва в хидрататор , състоящ се от цилиндричен вертикален съд с конусно дъно и нагревателна сис— о о тема и се загрява до 45 С — 50 С при непрекъснато разбъркване с механична бъркачка с 23—30 об/мин. В преходната част от конусното дъно към цилиндъра на хидрататора в зоната на утаяване е поставена електродна система,която е включена към променливотоково електрозахранване с напрежение 250-300 V , честота 50 Hz и премина • » ва електрически ток през получената смес от масло и прибавена към него магнитно о£ра£отена вода. Така обработената вода се подава равномерно върху повърхността на маслото с дебит 12 литра /мин. в продължение на 30 минути. Сместа вода—масло се разбърква допълнително още 15 минути като след спирането на бъркачката се извършва промивка със 100—120 литра магнитно обработена вода със същия дебит,целящо ускоряване на утаяването в съда. При това електрозахранването на електродите в зоната на утаяване остава включено още 60 минути. След изключването му сместа се оставя в покой 1,5 часа за окончателно утаяване. В резултат на магнитната обработка на водата и електрическата обработка на суспензията масло-вода в зависимост от киселинността и чистотата на входящото масло,след обработка киселинността се намалява от 4 7. до 20 7. и се повишава количеството на извлеченото масло от утайката с 8 7. до 30 7. поради уплътняване на утайката,от което се намаляват загубите на масло при изпускане на утайката. С приложението на този метод получената утайка е обезсолена , а отпадната вода без допълнителна обработка се изхвърля в канализационната мрежа.
Втори пример , отнасящ се до рафинерии с капацитет над 90 тона в денонощие е възможно изпълнение на магнитната и електрическата обработка както в предходния пример с допълнително третиране в предвидените за целта утаечни съдове целящо по-пълно извличане на маслото с монтиране в тях на електродната система за електрическа обработка за коагулация и повишаване количеството извлечено масло от утайката.
Прилагането на електрокоагулацията при обработката на маслото в горните примери води и до премахване на необходимостта от допълнително очистване на отпадната вода и съществуващите за целта пречиствателни съоръжения и може да се изпуска в канализационната мрежа.
Примерно изпълнение на изобретението е показано на приложените фигури , където :
— фиг.1 представлява схема на хидрататор с капацитет до 30 тона на денонощие — фиг.2 представлява схема на хидрататор с капацитет над 90 тона на денонощие — фиг.З показва изменението на големината на тока на електродната система по време на процеса на обработка.
Устройството за хидратация на необезкислени форпресови и пресови растителни масла съгласно фиг.1, наречено хидрататор се състои от цилиндричен вертикален съд с конусно дъно 1 и тръбна подгревателна система 2, с входяща тръба 3 за необезкислено масло,намагнитващо устройство 4 за магнитна обработка на входящата загрята вода,която постъпва в оросителна система 5, въртяща се едновременно с механична бъркачка 6, а в преходната част от конусното дъно към цилиндъра на съда е разположена върху изолационни подложки 7 метална електродна система 8,състояща се от коаксиално разположени цилиндрични електроди 9. Механично и електрически електродната система 8 е защитена отгоре с метална заземена решетка 1О. В долния край на конусното дъно има изходяща тръба 11 за изпускане на водата и утайката след приключване на процеса на хидратация. Обработеното масло се изважда от хидрататора чрез изходяща тръба 12.
Друго примерно изпълнение на електродната система 3 в хидрататор съгласно фиг.2 е чрез закрепване на метални дискови електроди 13 чрез изолационни носачи 14 върху механичната бъркачка ό .
Действието на устройството е следното :
Подаването на необезкисленото масло в цилиндричния съд с конусно дъно се извършва през входящата тръба до горната част на бъркалката в цилиндричния съд. С подаването на масло в съда се включва електродната система. Подгряването на маслото става с поо мощта на пара по тръби до температура 45 С. След завършване на процеса на запълване на цилиндричния съд и достигането на необходимата температура през оросителната система се подава магнитно обработена вода в продължение на 30 мин и дебит 12 л/мин. С приключване на оросяването в продължение на 15 мин продължава хомогенизирането на сместа масло—вода. След изключване на бъркалката се подава допълнително количество магнитно обработена вода 100— 120л за промивка на сместа. Изключването на захранването на електродната система се извършва до 60 мин от приключването на операцията по промиване на сместа. След това така подготвената смес престоява 90 мин за окончателно отделяне на фракциите и уплътняване на утайката. Следва изпускане на водата в канализацията през изходящата тръба и на утайката в съд за утайки. Така хидратирането масло се изпраща за по-нататъшна обработка.
Геометричните размери на електродната система са определени освен от необходимата плътност на тока още и от работата й в обема на конусното пространство изпълнено с фракция масло,утайка, вода така,че след приключване на цялостния процес долния край на електродите да се окажат в обема на утайката.
По време на процеса на хидратация на маслото по създадения метод протичащият електрически ток в електродната система , чието примерно изменение е дадено на фиг.З е в съответствие с измененията на електрическите параметри на сместа масло-вода и служи за контрол на протичането на процеса и определяне момента на приключването му.

Claims (4)

1.Метод за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла , които се извършва в хидрататор , където маслото се загрява и се смесва със загрята вода и натриев хлорид , х а a hi се с това, че загрятата вода преминава със скорост
0,1 до
0,4 м/сек през магнитно поле с индукция 0,05 с 30 до
100 кратно пресичане на магнитното поле, като след смесване с маслото в хидрататора при непрекъснато размесване се обработва с променлив електрически ток при плътност на тока
3 до 10 А/м
2.Устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла,наречено хидрататор,състоящо се от цилиндричен вертикален съд с конусно дъно и нагревателна система, механична бъркачка с входящи тръби за вода и масло, и изходящи тръби за утайка и обработено масло , характеризиращо се с това, че входящата тръба за вода 4 е намагнитващо устройство с индукция на магнитното поле 0,05 до 0,2 Т , кратност на пресичане на магнитното поле от протичащата вода 80 до 100 пъти , скорост на пресичане на магнитното поле 0,1 до 0,4 м/сек и време на престой в активната зона 2 до 5 сек и електродна система 8 от коаксиални цилиндри 9 разположена в преходната част от конусното дъно 1 дъно към цилиндричната част на цилиндричния вертикален съд с ко— нусно дъно 1 и размери за плътност на тока 3 до 10 А/м .
3.Устройство за хидратация съгласно претенция 2 , характеризиращо се с това , че единият електрод 9 на електродната система 8 е цилиндричният вертикален съд с конусно
4.Устройство за хидратация съгласно претенция 2 , х арактеризиращо сес това , че електродите 9 на електродната система 8 са закрепени с изолационни носачи 14 върху мемеханичната «бъркачка 6.
BG99578A 1995-04-14 1995-04-14 метод и устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла BG62523B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99578A BG62523B1 (bg) 1995-04-14 1995-04-14 метод и устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99578A BG62523B1 (bg) 1995-04-14 1995-04-14 метод и устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG99578A true BG99578A (bg) 1996-11-29
BG62523B1 BG62523B1 (bg) 2000-01-31

Family

ID=3926097

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG99578A BG62523B1 (bg) 1995-04-14 1995-04-14 метод и устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG62523B1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105772216A (zh) * 2016-03-28 2016-07-20 东北大学 一种用复杂难选铁矿石生产铁精矿的新方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105772216A (zh) * 2016-03-28 2016-07-20 东北大学 一种用复杂难选铁矿石生产铁精矿的新方法
CN105772216B (zh) * 2016-03-28 2017-12-01 东北大学 一种用复杂难选铁矿石生产铁精矿的新方法

Also Published As

Publication number Publication date
BG62523B1 (bg) 2000-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6491820B2 (en) Method for the molecular destruction of waste-activated sludge using high electrical voltage
US4017388A (en) Split treatment phosphorus removal from waste
CN110903850A (zh) 一种原油电脱盐设备与方法
CN107216912A (zh) 一种油田老乳化油处理方法及处理装置
BG99578A (bg) Метод и устройство за хидратация на необезкислени форпресови и пресови масла
US6932905B2 (en) Water treatment system
WO2012028628A1 (de) Einrichtung und verfahren zur gewinnung von öl und/oder fett aus öl- und/oder fetthaltigem wässerigen abfall
US4349430A (en) Apparatus for electrochemical purification of contaminated liquids
CN205367953U (zh) 一种含油污水快速处理装置
US9650274B2 (en) Method and installation for processing raw liquid manure and/or fermentation residues from biogas production
RU104547U1 (ru) Устройство для электрохимической очистки питьевой воды
Alshabab et al. Modification of wastewater treatment technology at cottonseed oil plant
SU994445A1 (ru) Способ обработки осадков сточных вод
CN204385016U (zh) 压裂返排液处理装置
JP2622808B2 (ja) 湖沼・池等のアオコ処理方法と装置
CN204897839U (zh) 一种脱除原油中水和金属盐的装置
CN206955821U (zh) 多效分离装置
US857277A (en) Electrolytic process of purifying liquids.
WO2016148760A1 (en) Sludge separation system and method
JPS61216799A (ja) 浄水汚泥等の濾過脱水方法
JP2861371B2 (ja) 排水処理法
CN109231539A (zh) 一种餐饮废水除油处理方法
JP7373638B2 (ja) 消化汚泥の処理方法及びその廃水処理装置
CN211170199U (zh) 一种餐厨垃圾浓水预处理装置
CN217418456U (zh) 一种基于厨余垃圾水解酸化液处理生活污水的装置